Na de conferentie van vijf Blijvende onrust in Indonesië Onrust rond de Palestijnse kwestie donderdag i oer. ims. jê Jaargang No. 37-356. Ikmaarder DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING. „DE VRIJE ALKMAARDER" ACHTERDAM 36 TELEFOON «74. Wel ieleurgesleld, doch niei wanhopig De mislukking van de conferentie is geen reden tot wanhoop, maar zjj is «rel een reden tot ernstig denken en snel handelen." Plannen van Engeland en Amerika tot een volledige militaire samenwerking De mening der wereld. In „het algemeen is men in de wereld pers niet al te pessimistisch over het falen der conferentie te Londen, hoewel men bet wel als een ernstige tegenslag beschouwt. Reuters diplomatieke correspondent, Sylvain Mangeit, merkt op dat Byr- nes. Bevin en Molotov 't er over eens waren, dat het een fout zou zijn het afbreken van de conferentie op te vatten als een bew(js van falen. Men was er van overtuigd, dat de raad, na overleg tussen de gedelegeerden en hon regeringen en uitwisseling van insichten tussen de betreffende mo gendheden langs diplomatieke weg, wederom zou bijeen komen. Verscherpte tegenstellingen. De correspondent van de Daily Mail te Washington zegt, dat aldaar plannen besproken worden voor een volledige militaire samenwerking tussen Amerika en het Britse Gemenebest, met een ge nerale staf voor alle strijdkrachten. Naar de mening van Amerikaanse diplomaten aldus deze correspondent, is het resultaat van de conferentie der ministers van buitenlandse zaken dit. dat de wereld gesplitst is in twee grote bloes, t.w. het Westerse Moe onder leiding van Amerika en Engeland en het Russische bloc, be staande uit de Sovjet-Unie cn de door haar beheerste Balkanstaten. Het Russische standpunt toege licht. Radio Moskou heeft het Russische standpunt nog eens in duidelijk licht ge steld. Dit komt in het kort hierop neer, dat Rusland van oordeel is, dat geen staten vredesverdragen kunnen onderte kenen, met staten, waarmede zij niet in oorlog zijn geweest. Op ©en i Londen gehouden perscon ferentie heeft Molotof verklaard, dat in dien de voorstellen der Sovjet-Unie in de Raad der ministers van buitenlandse zaken waren aangenomen, er een gun stiger atmosfeer zou zijn ontstaan, -die voor de werkzaamheden van de Raad bevorderlijk zou zijn geweest. Zulks zou de ministers in staat hebben gesteld nog een dag te besteden aan pogingen och tot een compromis te geraken over de kwesties waarover zij op 2 October niet tot overeenstemming konden komen. Ook zeide Molotov niet aan de toe komst der internationale samenwerking tussen de grote mogendheden te wan hopen Taalvernieuwing Er was een tijd, waarin alleen een coiffeur goed genoeg was om ons haar te knippen en waarin de lek kerste petits-fours alleen bij een patisseur te krijgen waren. Toen kwam de periode, waarin de aandui dingen „Haarschneiden und rasieren" of „Schneiderei" het meeste geld in het laadje brachten. Nu is 't weer tijd om opnieuw dansen te leren „but in style". Is dit niet het beste bewijs voor onze herwonnen nationale zelfstandigheid? We mogen zelf weer uitmaken in welke taal er een beroep gedaan wordt op ons fat- soensbewustzijn. CEEBEE. HET PROCES tegen Van Genechten Doodstraf geëist Geringe belangstelling voor dit proces. De publieke belangstelling voor het proces van Genechten was aanmerkelijk geringer dan voor dat van Blokzijl. In een discussie tussen president en verdachte gaf laatstgenoemde toe, dat hij propaganda had gemaakt voor het nat.- socialisme, echter voor het Nederlandse nationaal-socialisme, en niet voor het Duitse nationaal-socialisme, waartussen verdachte een subtiel verschil meende te kunnen aantonen. In zijn requisitoir zeide mr. Zaayer, dat hij van Genechten de gevaarlijkste man achtte, die in de eerste tijd der bezetting opstond om in dienst van de-vijanden van het Neder landse volk de dressuur van dit volk op zich te nemen. Op grond hiervan eis ik, aldus mr. Zaayer, de doodstraf, gepaard gaande aan levenslange ontzegging van het actieve en passieve kiesrecht. Voorts verzocht mr. Zaayer het hof verdachte niet het recht van cassatie te verlenen. Grote I(jn duidelijk genoeg. De verdediger, mr. J. P. A. van den Oever, meende dat het vooronderzoek in deze zaak te vluchtig was geweest en dienovereenkomstig ook de tenlasteleg ging te vaag was gesteld. Op grond hiervan verzocht de verdediging het hof oe dagvaarding nietig te verklaren. Mr. Zaayer replicerend, zeide, dat men öij het berechten van dit soort zaken de grote lijn dient te zien. Het opsporen van kleine foutjes in de dagvaarding heeft derhalve geen zin. Van Genechten poogt zich te verdedigen. Het woord was ten slotte aan den verdachte. Wanneer men mijn ambts bezigheden beziet, aldus mr. van Ge nechten, en de wijze, waarop ik deze heb vervuld, zal men zien, dat ik weinig nuttigs voor de Duitsers heb gedaan. Mijn samenwerking met de S.D. was zo slecht, dat men mij ontheven heeft uit de functie van directeur-generaal v. politie. Na 1943 was ik geheel uitge schakeld. Mön goede trouw moet blijken, aldus spr. uit het feit. dat ik mijn ontslag heb genomen brj het Vredesgerechts- hof, zodra mij duidelijk werd, dat ik geen vrijheid had te vervolgen wien ik wilde, kortom toen mjj duidelijker werd, dat ik moest dansen naar de Duitse pijpen. Ook hij heeft het goed bedoeld. Ik stelde mij inzake de Joden steeds op het standpunt, „Geef den Joden een eigen land". „De wijze van optreden van de Duitsers tegenover de Joden heeft altijd mijn scherpe afkeuring ge had", aldus van Genechten. Deze opmer king van verdachte lokte een gejoel op de publieke tribune uit, waaraan de president luid hamerend een einde maakte. Ik heb alles, wat ik in mijn leven had opgebouwd, geofferd om de nationaal- socialistische gedachte, waarin ik ge loofde, en waarvan ik dacht, dat z(j het welzijn van het Nederlandse volk inhield, te dienen. Ik heb het nationaal- socialisme gesteund, omdat Ik daarmede dacht goed te doen. Verslagen in alle opzichten. In het vervolg van zijn pleidooi zeide Van Genechten overtuigd te zijn, dat de politieke moorden op Posthuma e. a., welke gedurende de bezetting hébben plaats gevonden, gepleegd zijn door de Dutisers met de bedoeling èen burger oorlog te ontketenen. Van Genechten besloot: Verslagen in alle opzichten leg ik mijn lot, de gevan genis of de kogel geheel in uw handen. De president bepaalde de uitspraak van het Hof op 17 October a.s. Waf doei de Nederlandse regering? Vervroegde uitzending van troepen. Naar A.N P. verneemt, hebben de Ne derlandse autoriteiten de beschikking gekregen over een extra schip voor troe penvervoer naar Indonesië.. Het zal 8 dezer uit Engeland vertrekken. Er kun nen 3500 man mee vervoerd worden. Vier bataljons, die oorspronkelijk pas in de tweede helft van October uit Enge land zouden vertrekken, zullen reeds thans met dit schip naar Indonesië ver trekken. Vreemde verklaringen van Christison. Nederlands-Indische autoriteiten zijn verwonderd over de verklaring van lt.- gen. Sir Philip Chriatison, dat hij luite nant gouverneur-generaal Van Mook Soekarno had den correspondent gezegd: „Wij eisen volledige onaf hankelijkheid en zelfbeschikkings recht, zoals beloofd is door de ver- eenigde naties. Wij hebben de repu bliek ingesteld en zullen deze hand haven. Het is belachelijk, dat een land van zeven millioen Nederlan ders poogt zeventig millioen Indone siërs te besturen". De stakingen. Dertig Indonesische leden van de Ne- ierlandse marine zijn gearresteerd en suil'**1 ""-echtelijk gestraft worden, om dat zij weigerden te werken in de Ne derland: e marinebarakken te Me'^'irne. naar Java ontboden in verband met Deze stakers zeiden te sympathiseren de huidige spanningen. Nederlandse mej je Nationalistische beweging, autoriteiten verklaren, dat de It.-gou- vern-gen. op eigen initiatief naar Java is ^-trokken om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de situatie. Felle uitlatingen van nationalis tische zijde. De „Herald Tribune" meldt uit Bata via, dat Hadji Salim aan een correspon dent heeft verklaard, dat de Nederlandse voorstellen onaanvaardbaar waren voor de nationalisten. Wij hebben nu al 350 jaar beloften van dé Nederlanders aan gehoord, zeide hij. Wij zullen niet aar- 1 celen een nieuwen wereldoorlog te ont ketenen als de Nederlanderg trachten zich hier weer te vestigen. Walcheren onlzwemt, Nederland herrijst Nadat het gat in de Nolledijk op Walcheren weer gedicht is, heeft thans ook de burgemeester van West-Kapelle telegrafisch aan den Minister-President medegedeeld, dat het gisteren gelukt is, de dichting van het gat in de dijk bij West-Kapelle te voltooien. Prof. Schermerhorn heeft den bur gemeester het volgende geantwoord: „Hulde en gelukwensen. Walcheren ontzwemt. Nederland herrijst". De doodstraf voor Damand Frankrjjk's meest gehate mannen staan terecht. Twee van Frankrijk'» meest gehate mannen staan deze week terecht. Het zijn Darnand en Laval. Vlette afwerking» Gisteren werd tegen Amand Darnand^ het hoofd van de „milttta" van Vchtf reeds de doodstraf geëist. In zijn verdediging verklaarde Dar* nand o.m. zich te hebben laten impo neren door de autoriteit en populariteit van maarschalk Petain. Na het requisitoir van mr. Carrivei sprak de jury zich onmiddellijk uit voor den doodstraf, en aldus werd Damand veroordeeld. Wereldconferentie van vakverenigingen Het wereldcongres van vakvereni gingen heeft gisteren met algemene steramen de oprichting van een nieuwe wereldfederatie van vakverenigingen aangenomen. Men verwacht, dat de nieuwe wereld bond van vakverenigingen heden of morgen officieel zal worden opgericht. Het streven van 65 mill. arbeiders. In deze organisatie zullen zowel leden: van de Verenigde naties en neutralen, als vroegere meelopers van de Asmo- gendheden vertegenwoordigd zijn. Zij omvat in feite 65 millioen werkers. Het doel van de bond is: „Het levens peil en de arbeidsvoorwaarden voor de volkeren van alle naties te verbeteren en deze te verenigen bij het nastreven van doeleinden, welke allen vrijheidlie vende volken tot voordeel strek-een"» De bond zal zich onder meer tegsni Franco keren. Ook de E.V.C. vertegenwoordigd. Naar de Eenheidsvakcentrale meldt ij haar delegatie op de Conference Syndi cale Mondiale te Parijs, na onderzoek, officieel Uitgenodigd en neemt zij als erkende delegatie aan de besprekingen deel. Er moeien beslissingen vallen Truman ontkent. President Truman heeft op een per»- confereentie, de berichten ontkend, vol kans welke het Britsche kabinet de Vr. Staten zou hebben verzocht de ver antwoordelijkheid- bij de oplossing van het Palestunsche probleem te delen. Ook ontkende hij de beriéhten. volgens welk de Britse regering de Ver. Staten zou hebben gevraagd troepen naar Pa lestina-te zenden In geval van onlusten. Hij weigerde te bevestigen of te ont kennen, dat Atttee zijn verzoek om toe lating van 100.000 Joden in Palestina van de hand had gewezen. Brits vlootvertoon. Twee Britse oorlogschepen, de krutw ser Sirius en de torpedobootjager Hay- don. zijn gisteren voor de havens van Jaffa en Tel Aviv voor anker gegaan. Sensationele waarschuwing van Jinnah. De president van de Al-ïndlsche- Moslem-liga, M. A. Jinnah heeft een telegram aan Attlee gezonden, waarin hij bet voorstel van Truman om de immigratie van Joden in Palestina door te zetten schandelük »n in hoge mate onrechtvaardig noemt. Daarbij richt hij de ernstige waarschuwing tot de Britse regering, dat zulk een onrecht Mo hammedaans Indië zeer zou schokken. WEERBERICHT. Aanvankelijk zwakke, later matige wind tussen zuidoost en zuidwest half tot zwaarbewolkt, plaatselijk ochtend mis, overwegend droog, zelfde tempe ratuur.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1