De parlementaire noodbrug? en weede Kamer Regering legt verantwoording af DE PROBLEMEN VAN DE DAG Het Japanse kabinet „geschokt" LAATSTE BERICHTEN. Vreemde toestanden in Batavia. RIJ DAG 5 OCTOBER 1945. jaargans No. 38-357. lkmaarder J)AGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE, STICHTING. .DE VRIJE ALKMAARDER" ACHTERDAM 20 TELEFOON 2274. lijk 181 1 De huidige oplossing. Tot de huidige oplossing is de regering as gekomen na zorgvuldig overleg, Bede met hen, die een vooraanstaaftde vee taats in het openbare leven innemen. ect* ichter mede ten gevolge van de slechte er-bindingen en de uiteenlopende opvat- 'ngen vorderde het overleg over de te herftiezen oplossing veel tijd, terwijl ook de dec kabinetswisseling kostbare .tijd verloren ideed gaan. Neigingen, de besluiten- regering langer te handhaven dan strikt GO loodzakelijk was, of het verwijt van chending van haar ambtsplicht wijst de egering met beslistheid van de hand. Onze grondwettelijke rechten' De regering besloot een zeer voor lopige noodbrug te slaan in deze vorm, dat de Tweede en Eerste Kamer in beginsel in de samenstelling van vóór 10 Mei 1940 opnieuw bijeen werden ge roepen, doch slechts voor een zeer beperkte taak: de behandeling van 't wetsontwerp inzake het noodparle- ment. De aldus tot nieuw leven ge brachte Kamers zyn dus inderdaad de grondwettelijke St.-Gen.. doch aange zien de Kamers zonder aanvulling van i nieuwe elementen niet voldoende re- lulf Presentatief geacht kannen worden voor de thans in hfet Nederlandse volk levende overtuigingen, zijn hun taak en bevoegdheden sterk beperkt. De regering acht het in vol!? overeen- I stmeming met de geest van de grond wet, dat de normale bevoegdheden van de volksvertegenwoordiging, als recht van interpellatie, initiatief en enquete slechts worden uitgeoefend door een volksvertegenwoordiging, welke vol doende representatief mag worden ge acht. Zuivering der Kamerleden. Het stemt de regering tot* verheugenis te vernemen, dat de Kamer in het alge meen een open oog heeft voor de nood zaak de „oude" leden te zuiveren, alvo rens hen toe te laten tot dé vervulling van de hun toegedachte taak. Zij kan echter beiwaarlijk inzien, dat het on juist was, dat zij zelf hiertoe het initia- t ef nam. Hoewel het uiteraard geens zins onmogelijk ware deze zuivering aan »Q r3-» gering niet twijfelt aan de objectiviteit, - die daarbij zou zijn betracht, meent zij, j.j mede waar de Kamer hier een zeer on aangename en delicate taak uit handen fe genomen, aanspraak te mogen maken op waardering voor de gekozen oplos sing. die naar haar oordeel overigens ook meer beantwoordt aan de in het volk gehuldigde opvattingen terzake. De verkiezingen. Het lijkt van academisch belang in dit stadium te discussieren over de vraag of, aangenomen, dat de technische voor- Waarden voor het houden van verkie zingen vervuld zijn, doch de politieke I omstandigheden zulks redelijkerwijze nog niet zouden toelaten. De verkiezingen zouden mogen worden uitgesteld. Te verwachten is iramemrs, dat op het ogenblik, waarop eerst6edoelde voorwaarden vervuld zijn, ook de poli tieke meningen voldoende tot consoli datie zullen zijn gekomen. Basis van verkiezingen op normalen grondslag zijn uiteindelijk de gemeen telijke bevolkingsregisters, en deze ver keren ten gevolge van de bezetting in zo deplorabele toestand, dat het eerst na fen algehele reconstructie mogelijk zal ik Ia de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag over hot wetsontwerp ondende regelen omtrent de voorlopige Staten-Gneraal. merkt de regering op, at in de periode na de bevrijding het gemis van de democratische regerings- orm sterk voelde. De ontstane vertraging in het herstel hiervan is te wijten so een samenloop van omstandigheden, waarvan o.m. genoemd wordt het feit, at in het Nederlandse volk zelf niet terstond een oemraunis opinie bestond over e vraag, hoe men ia de door de bezetting ook op constitutioneel gebied geschapen Itoestand zou dienen te voorzien. zijn te komen tot een betrouwbare kie zerslijst. Gesteld, dat men bereid zou zijn afstand te doen van de waarborgen, waarmee onze kieswet het houden van verkiezin gen sinds jaren omkleedt, dan zouden zich moeilijkheden voordoen, die slechts ondervangen kunnen worden met behulp van., betrouwbare bevolkingsregisters. Hoe immers om een der moeilijkheden te signaleren met de talloze personen, die in het geheel geen persoonsbewijs bezitten? Niemand zal durven volhou den, dat deze personen van het kiesrecht dienen te zijn uitgesloten. Uitreiking van een nieuw P.B. kan uitsluitend ge schieden op de grondslag van de per- roonskaart der bevolkingsregisters, en deze moeten eerst worden gereconstru eerd, wil men voorkomen, dat aan vele verdachte elementen, die zich thans4* moeten schuil houden, een identiteits papier wordt uitgereikt. Ook verkiezingen met behulp van de tweede distributiestamkaart (t. d.) levert speciale moeilijkheden op. Hoe b.v. met vreemdelingen? De t. d. voor deh vreemdeling is gelijk aan die voor den Nederlander, zodat men, wil men de vreemdelingen niet laten mee stemmen. eerst de desbetreffende t. d.-en van een onderscheidingsteken zal moeten voorzien. Doch ook hiervoor als in het algemeen voor de zuivering van de t. d. komt men bij de bevolkingsregisters terecht en is reconstructie daarvan con- ditio sine qua non. De regering betracht met de voorbe reidingen der verkiezingen de nodige spoed en bedriegen de voortekenen niet, dan kunnen in het voorjaar van 1946 de technische voorwaarden daarvoor ver vuld zijn. Belicht door prof. Schermerfiorn In het gebouw K,il verstra.it 111 te Amsterdam, waar eens het Duitse Verkeersbureau gevestigd was, ze telt thans het msterdamse Bureau van de Regerings Voorlichtings dienst, of beter gezegd de afdeling „oog en oor" van deze dienst. De regering is van mening, dat het Nederlandse volk een zo groot mogelijk aandeel dient te hebben in het zelfbestuur, dat toch het funda ment is van e^n moderne democra tie. Door middel van dit regerings oog en oor wil zij open staan voor alles, wat er onder de bevolking leeft aan vragen, wensen en klachten. In het brandpunt: Indonesië. Gistermiddag is dit bureau, dat een unicum is op het gebied van de voor lichting, zijn taak begonnen met een intieme bijeenkomst, waarop een aan tal hoofdstedelijke journalisten in de gelegenheid werden gesteld, vragen te richten tot den Minister-President, prof. ir. W. Schermerhorn. Op de toestand in Indonesië kon de Minister-President niet uitvoerig in- gaa. omdat deze nog verward is en de regering de rapporten moet afwachten van hen. die ter plaatse aanwezig zijn. Prof. Schermerhorn was daarom van oordeel, dat men zich dienaangaande in elke richting thans beperkingen op moet leggen. Binnen 34 uur aftreden der Ja panse regering verwacht. Men verwacht, dat het Japanse kabi net, wellicht binnen 24 uur, zal aftre den, als gevolg van 4iet besluit van generaal Mac Arthur tot het ontslaan van den Japanse minister van Binnen landse zaken en het afschaffen van alle wetten, welke de burgerlijke vrij heden beperken. In Japanse kringen wordt er op ge wezen, dat hei kabinet zodanig geschokt was door het jongste geallieerde be vel, .dat zelfs wellicht de minister-pre sident «al aftreden. Het betreffende bevel kwam uit Washington, nadat het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse zaken had vernomen, dat honderden politieke ge vangenen nog steeds in Japan worden vastgehouden en dat de wet op de „ge dachte-controle" nog steeds in werking was. Japanse kabinet afgetreden Volgens een bericht uit gezaghebben de bron is het Japanse kabinet afgetre den. Hedenmiddag zal Shigero Yoshida, die in het Ministerie van Htgasjikuni de portefeuille van Buitenlandse zaken heeft gehad, een onderhoud hebben met generaal Mac Arthur over de for matie van een nieuw kabinet. VAN MOOK TE BATAVIA AANGEKOMEN. Reuter meldt uit Batavia, dat de lt.- Gouv.-Gen. dr. van Mook aldaar is gearriveerd. Slr Philip Christison, de geallieerde opperbeveihbber van de be zettingsstrijdkrachten ln Indonesië, heeft een bespreking gehad met Soekarno. Tengevolge van den oorlog zijn 1.685.000 Joegoslaven om het leven ge komen, waarvan 70 pet. als gevolg van oorlogsmisdaden. Bandoeng en Soerabaja in handen van Soekarno's volgelingen De „Daily Mail" van Woensdag 3 Oc- tober bevat een artikel van de hand van Noel Monks, die uit Batavia een uitvoerig artikel schrijft over de toe stand aldaar. Uit dit artikel blijkt, dat in Batavia nog Duitsers rond lopen in het uniform der Duitse' marine, welke daar in café's en dergelijke onrust te weeg brengen. Ook bestaat de dwaze situatie, dat op last van de Britse bezettingsautori- teiteo de bezettingsstrijdkrachten, noch enig 1M vart het geallieerd personeel geld mogen bezitten. Onder deze maatregel vallen ook de Nederlanders. De Japanners en de plaatselijke be volking bezitten wel geld, gedrukt naar believen. Met andere woorden, alle bezettingsstrijdkrachten, met inbegrip van een legertje van arbeiders, zijn de „gasten" der Japanners. Deze betalen voor alles, maar met een geldsoort, die, zodra de Nederlanders weer de vrij heid zullen hebben hun eigen land te organiseren, waardeloos zal^zijn. Ook zijn er nog 10.000 zwaarzieke Europese vrouwen en kinderen in de gruwelijke concentratiekampen, omdat er elders nog geen accómodatie is. Doch de Japanners worden de bergen in gezonden naar luxe hotels met ten nisbanen en zwembaden. Op iedere tram, die in Batavia rijdt, aldus de correspondent, is een anti-Nederlandse slagzin geschil derdin de Engelse taal. De enige Nederalndse vlag, die ik hier heb zien wapperen, is die bij het geallieerde hoofdkwartier. De Indonesiërs hebben de be- q schikking over meer dan voldoende Japa-se wapens, die hun de beheer- sching over het gehele achterland van Batavia verlenen. Een en ander wijdt de correspondent aan het ontbreken van een sterke, doel bewuste politiek van de zijde der be zettingsautoriteiten. De activiteit van Soeknrno ca Vier van Soekarno's volgelingen hebben de Japanners verdrongen en de controle van twee van de belang rijkste steden op Java, n.1. Bandoeng en Soerabaja, zo werd gisteren officieel uit Bandoeng gemeld, y Stakende Indonesiërs mogen niet in Australië blijven. Minister-president Chifley verklaar de in het Huis van Afgevaardigden van Australië, dat de Australische immi gratie wetten niet genegeerd zouden worden om de Indonesische stakende zeelieden toe te staan in Australië te blijven. Er waren reeds stappen onder nomen om die Indonesiërs, die niet op hun schepen waren, uit Australië te verwijderen. Wat de politieke gevangenen betreft zeide prof. Schermerhorn, dat er hon derden klachten bij rijn departement en bij dat van Justitie binnen stromen en dat de regering zich ten volle be wust is van de moeilijkheden, die een gevolg zijn van de overgangstoestand, welke moest leiden van de chaos, wel ke de Duitsers hebben aangericht, naar een normaler situatie. Prof. Schermerhorn deelde mede, da| er deze week in de Minister raad een ontwerp-K.B. behandeld wordt, waarin de geheele berech ting van de politieke gevangenen geregeld wordt op een basis, ver gelijkbaar met de rechtsgang, die geldig is voor normale vergrepen. Het apparaat daarvoor wordt thans opgebouwd onder leiding van kol. Ter Veer, die benoemd is tot di recteur-generaal voor de bijzondere rechtspleging. Niemand zal daar door langer dan tweemaal 24 uur zonder verhoor of proces-verbaal gevangen kunnen worden gehouden, terwijl voor langere detinering dan normaal een machtiging nodig zal zijn van den procureur-fiscaal. Dit is in overeenstemming met dc ge wone gang van zaken. Verder kondigde prof. Schermerhorn aan.aan. dat het in het voornemen ligt over te gaan tot een schifting der po litieke gevangenen, teneinde een ver menging van volstrekt ongelijksoorti ge gevallen te vermijden. April 1946 verkiezingen. De regering, zo zeide prof. Scher merhorn. streeft er naar zoo snel mo gelijk verkiezingen uit te schrijven. Waarschijnlijk zal dit tijdstip April '48 zijn, zowel voor gemeenteraden als parlement. De regering rekent er op, dat dan op redelijke wijze zal zijn vol daan aan de eis van een zo gering mo gelijke onzekerheid in de administratie. Het zwaarste wat wtf te dragen kregen. In de rondvraag werd nader op al deze punten ingegaan. Aangaande In donesië merkte prof. Schermerhorn nog op, dat de gebeurtenissen daar het zwaarste zijn wat wij tot heden te dra gen kregen. Op een vraag van Canadese zijde, wat de regering denkt te doen voor de handelsbetrekkingen tussen Canada en Nederland, deelde de minister-presi dent mede. dat voor de beoordeling hiervan een commissie, onder leiding van prof. Vening Meinesz een reis naar de Ver. Staten en Canada zal ma ken.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1