De V A op 8 Ociober Schermerdag 1945 STADSNIEUWS Na vijf jaar weer écht 8 October Voor 't eerst sinds het uitbreken van de oorlog maakt Alkmaar zich op om zijn traditionele 8 Octoberfeest weer op openlijke zij het nog bescheiden Wijze te gaan vieren. Langestraat en Hofplein zijn hun straat op werkelijk ouderwetse wijze bezig te versieren. Op het Canadaplein wordt een kermis geïmproviseerd. Wij krijgen een herdenkingsrede bij het Victoria-beeld, dit jaar uitgespro ken door een oud-Alkmaarder, die mi nister geworden is en de Commissaris der Koningin in N.-H. komt ook de feesten bezoeken. Onze collega's" uit Leiden sturen een deputatie studenten (iets wat wij nu eenmaal niet kunnen doenen Schiedam stuurde geestrijke dranken naar onze café's. Van Alkmaar de Victorie. Men ziet, alles werkt mede om het eerste bevrijdingsfeest van onze stad, na de nieuwe, landelijke bevrijding, goed te doen slagen. Wanneer er nog mensen geweest mochten zijn, die twijfelden aan 't blij ven bestaan der 8 Octoberviering na de grote dingen, die dit jaar geschiedden, zullen zij nu toch overtuigd zijn, dat dit feest nooit meer verdwijnt en dat van Alkmaar nog steeds de Victorie komt. Het feestprogramma. Het feestprogramma vermeldt de tra ditionele reveille en koraalmuziek van het bordes van het stadhuis. Voor de jeugd is de optocht, die middags wordt gehouden, op de ^Weefmolen na, wel een hoogtepunt van de feestvreugde. Er zullen weer politie agenten te paard door de stad rijden en de rijen belangstellenden in de Lange- Straat zullen proberen een stapje ach teruit te doen als die „griezelige paar den'1' zo dicht bij komen. Vóór de optocht uit gaat een rijtuig inet het erecomité, op de voet gevolgd door een muziekcorps, dat de maat en de stemming er in moet houden. Het allermooiste van de dag is ech ter wel het vuurwerk, waar jong en oud in stomme bewondering voor zó iets fantastisch, vele „ach's en oh's" zullen slaken. Dat dat niet langer duurt dan een uurtje, zal altijd wel een punt van teleurstelling blijven. Wanneer de brillante carré's en de electrische zonnefronten weer tot het verleden behoren, de laatste vuurpijl ten hemel gestegen en het laatste vaatje Bengaals vuur uitgebrand is, gaat de jeugd, die 18 jaar geweest is en de bezadigde leeftijd nog niet bereikt heeft, nog „even" dansen tot een uur of vier 's nachts, waarbij het dan auto matisch 9 October is geworden en de 8e weer tot het verleden behoort. LIEVE JONGENS! Donderdag waren in de De Ruiter- straat twee knapen van 14- en 15 jaar bezig om met een blaaspijp de voorbij gangers te vervelen. Een van de geplaagden ontstak h;erover zeer begrijpelijk in woede en p kte de blaaspijp van een der jongens a'. Een der jongens viel hierna de man aan, terwijl de andere naar huis ging ©m een. mes te halen en zijn zuster ter assistentie te roepen. Het lieve kind viel met broerlief rummer een den man van voren aan c i de eigenaar van het mes besprong zon slachtoffer van achteren, teneinde - jn wapen in de nek van den belaagde i k w.nen boren. De pot kwam raak aan, zodat het Slacht*- "fer met een gapende wonde in he:. ;K-hterhoofd naar het Centr. zieken huis vervoerd moest worden. Do politie heeft tegen de drie be- tro' konen rroces-verbaal opgemaakt. In verbond met de Alkmaarse feest dag verschijnt er Maandag geen Vrije V-maar der. Oprichtingsvergadering afd. Alkmaar N.V.B. Gisteravond vond in café London de oprichtingsvergadering plaats van de afd. Alkmaar der Ned. Volksbeweging. Mr. Bosscher opende de vergadering en deelde daarbij een en ander mede over de vóórgeschiedenis der N. V. B., waarvoor de grondslag werd gelegd in het gijzelaarskamp te St. Michiels gestel. /Na het illegaal contact in Alk maar, met een kleine groep, vooral met jongeren, die zich ook belastte met de verspreiding van het toen nog illegale blad Je Maintien- drai, groeide na de bevrijding gestadig de belangstelling voor de doelstellingen der N. V. B., hetgeen o.m. bleek uit het toenemend ledental. Hierna gaven resp. de secretaris en de penningmeester der werkcommissie in Alkmaar, de heren R. Bakker en J. Akkerman, verslag van hetgeen in de afgelopen tijd is verricht. Vervolgens was de verkiezing van het bestuur aan de orde. Van het werkcomité stelden zich niet voor een bestuursfunctie beschikbaar de heren mr. Bosscher, G. Bijleveld, B. Dun en C. B. Termaat, aangezien zij binnen kort onze 6tad zullen verlaten. Wel verkiesbaar stelden zich de he ren J. N. Akkerman, R. Bakker, K. Kirpestein en S. Vleugel. Na een discussie of het bestuur sa mengesteld moest worden uit negen personen vertegenwoordigende de dir verse politieke richtingen en de grote groep der tot nu toe politiek daklozen werd een wijziging in het voorstel van het werkcomité aanvaard. Het bestuur der afd. Alkmaar werd met algemene stemmen als volgt sa mengesteld: R. Bakker, voorz.; mevr. A. Kommer v. d. Zwaard, secretaresse; J. N. Ak kerman, penningm.; leden: A. Bak ker, K. Kirpestein, mej. M. v. Maarle- veld en S. Vleugel. MEDEDELING DISTRIBUTIEDIENST ALKMAAR. In het tijdvak van 9 October t.m. 26 October 1945 zullen in het uitreikings lokaal aan de Ridderstraat worden uit gereikt: Bonkaarten K 512, Leder-Tex- tielkaarten V A 510 en Groente-Fruit- Viskaarten N 512 volgens het onder staande letterschema. Aan hen, wier naam begint met de letters: A en C op Dinsdag 9 October B op Woensdag 10 Octobr B en D op Donderdag 11 October E en F op Vrijdag 12 Octobr H en I op Maandag 15 October G en J op Dinsdag 16 October K op Woensdag 17 October L, M en N op Donderdag 18 October O en P op Vrijdag 19 October Q en R op Maandag 22 October S op Dinsdag 23 October S en T op Woensdag 24 October U, V en W op Donderdag 25 October X, Y en Z op Vrijdag 26 October De bonkaarten worden alleen ver strekt aan personen, die in het bezit zijn van een inlegvel met het kring nummer 173. Voor schippers, geëvacueerden, woon wagenbewoners e.d. personen, kan van deze regel worden afgeweken. De bonkaarten zullen worden uitge reikt op vertoon van de tweede distri butiestamkaart en inlevering van de bonnen A, B, C, D of E 510 van de in legvellen GA 508, GB 508, GC 508, GD 508 of GE 508. Het kantoor zal geopend zijn van ne gen tot half één en twee tot half vijf. Films van deze week. HARMONIE. Jij wordt myn man (Sun Valley Serenade) geprolongeerd. Het aantal liefhebbers van „jazz" is zeer groot en „Sun Valley Sere nade" met het orkest van Glenn Mil- ler is een ideale film voor degenen, die van dit soort muziek houden. Wij twijfelen er daarom niet aan, dat ook de tweede week de belangstelling zeer groot zal zijn. VICTORIA-THEATER. Pygmalion. De reprise van „Pygmalion" brengt ons in de herinnering, dat er vóór de oorlog een Nederlandse filmindustrie Wat is er te doen Zondag 7 October. 9.30 uur „Wapen v. Heemskerk", drs. Th. Walraven „De Atoom bom". 2 u. Sportpark, Grote sluitings draverijen. Wapen van Heemskerk, dansen van 36 en 712 uur. Kermesse d'Eté, Canadaplein, aanvang 8 uur. Gulden Vlies, 8 uur: Cabaret- revue ,,'t Is weer Oké, met m. v. Gerard Walden en Berry Kievits. MAANDAG 8 OCTOBER. Kermesse d'été, Canadaplein, aanvang 2 uur. Gulden Vlies, 8 uur. Cabaret revue. ,,'t Is weer Oké, m m. v. Gerard Walden en Berry Kievits. Zie verder het programma van de 8 October-feesten. T. en m Donderdag bioscoop-theaters: Harmonie: „Jij wordt mijn man" (ge- prol.) Iedere avond 7 uur en 9.30 uur. Toegang 14 jaar. Victoria: „Pygmalion" (reprise) met Lily Bouwmeester. Eduard Ver kade e.a. Iedere avond 7 uur en 9.30 uur. Toegang alle leeftijden. In beide theaters Zondagmiddag matinée 2 uur en 4.30 uur. Woens- middag 2.30 uur. Minisier ManshoH sprak Dit was een wonderbaarlijk feest in een polder, waar men den minister president Willem noemt, waar de dominee voorzitter en ceremoniemees ter van de poldergemeenschap is en waar de pastoor in een tent met meer dan 1000 katholieken, protestanten en onkerkelijken, samenwerking bepleit, ook waar eenheid van levensbeschou wing niet bereikt kan worden. Een wonderbaarlijk feest, waarop een minister de loten trok en voor zichzelf de tweede prijs uit de hoed haalde, een minister, die met de menigte volksdanste en het goed deed. Het was een verademing na alle be vrijdingsfeesten met duw- en schuifel- danspartijen. Hier waren tentoonstellin gen van goed vee en landbouwproduc ten, er was een kinderfeest, een bonte middag, er was de Alkmaarse postfan- fare, maar er was bovenal stijl. In een zuivere sfeer herleefde de volksdans en het bleek mogelijk het geijkte ca baretprogramma te vervangen door goede poëzie, goed aangevulc^ en goed gezegd! Bravo, Schermergemeenschap! Een eigen levensstijl! In de avondbijeenkomst sprak Z. Exc. de minister van landbouw zijn vreugde uit over de groeiende gemeenschapsge dachte in de Schermer. Eens maakten de sociale tegenstellingen op het plat teland de gemeenschap onmogelijk. Herfsi bestond, die in staat was naast vele mislukkingen ook enkele goe de films voort te brengen. Deze verfilming van Bernard Shaw's toneelstuk kan een vergelij king met goede buitenlandse produc ten doorstaan en dit succes is voor namelijk te danken aan het uitste llende spel van Lily Bouwmeester en Johan de Meester. Weliswaar is deze film niet zonder fouten een bezwaar is, dat aan het einde gesuggereerd wordt, dat de spraakleraar, professor Higgens, en het tot dame omgetoverde volksmeis je Liesje Doeluttel met elkaar zullen trouwen, wat in 't geheel niet de be doeling van Bernard Shaw was en verder doet bet spel wel eens te veel aan toneel denken de algemene indruk echter is gunstig en dit zullen velen, die dit stuk voor de eerste of tweede maal zien, met genoegen toe geven. COLLECTE VOOR DE MUZIEK CORPSEN. Men deelt ons mede, dat de collecte voor nieuwe uniformen en instru menten van de Alkmaarse muziek corpsen ruim 9.300 heeft opge bracht Eentonig ruist de regen neer. Op de landen en op de fabrieken. Op de as faltstraten en in de sloten. Op de mensen, die diep in hun kragen gedoken naar hun werk lopen. Op de kinderen, die haastig in de scholen vluchten. En tegen de ruiten van mijn kamer, waar- Vond door ik kijk in de grijze zwaarmoedig- jymn heid van de herfst. Op zulke dagen moest je eigenlijk je werk en je woonplaats kunnen ont vluchten. Bij dit weer hoort een andere entourage. Nu te kunnen zwerven door een oud stadje in het buitenland. Nu te staan op een stenen bruggetje in een middeleeuwse sfeer, om tegelijk de weemoed van herfst en verdwijnende schoonheid te beleven. Hierbij horen flarden van geuren, die over de donkere straten komen, mosselenkelders en patates frites. Als het donker wordt loop ik over de straat. Een schooljongen met een bungelende tas en een blonde kuif, die brutaal de regen trotseert, gaat voor me uit. Hij zingt. En ineens weet ik waar- cm. De lamp heeft in school gebrand. Ik zie mijn eigen schooltijd. Hoe we bij het suizende gas zaten te vermenigvul digen of te luisteren. En hoe we daarna over straat liepen. In je de herinnering aan het veilige, lichte lokaal, en voor je de huiskamer met je moeder. En het indianenboek, dat gelukkig nog lang niet uit was. Och laat me nu stil genieten van de herfst. Ik ga er dit jaar eens niet over preken. De aarde schijnt dood, maar in f33] haar schoot kiemt nieuw leven. Het staat in alle kalenders. Maar laat mij nu dit jaar alleen mogen denken aan mijn indianenboek, dat nog niet uit was. Ongetrouwde mensen schrijven de mooiste boeken over de liefde. En man nen, die altijd op het verkeerde moment glimlachen, houden de beste verhande lingen over humor. Begrijpen al die alle- goriserende prekers iets van de natuur? Maar, behoed mij voor farizeeïsme. Kom herfst, regen mij nat. P. v. cL Meulen. VOO Vooi P. A. erie Hij iale 1 rijsg< In 11e 1 Taag ;ome noet [end Vol ijk 1 en [aar noet aan nen< nen ïeefi ten ie i) [oos< V< tijn iets. Het van sch< N de feit iran dru een ipo Daarna volgde de strijd van de arbei ders om erkenning, waarbij zich nog de toenemende invloed van de stad voegde. Tegenover de zegenrijke invloed van de wetenschap stonden de ontbin dende, bezoedelde krachten, waartegen het platteland onvoldoende gewapend was. Nu moeten we niet terug naar het oude, maar we moeten het nieuwe ver werken in een sfeer, die het platteland past en die de ogen opent voor werke lijke schoonheid. Moeilijke tijden. Er wachten ons moeilijke tijden, al dus de minister. Engeland heeft in oor logstijd met 25*/» meer arbeiders zijn landbouwproductie verdubbeld. De uit breiding van het gemengde bedrijf in Amerika bedreigt onze zuivelexport. De regering wil alles doen om de land bouw er boven op te helpen, maar zij kan niets doen zonder de boeren zelf. Deze zullen een krachtige organisatie vorm moeten vinden, ook internationaal. Engeland behaalde zijn succes niet het minst door de radicaal doorgevoerde on derlinge hulp der kleine bedrijven. Er is een wereldorganisatie in het leven geroepen voor de landbouw, onder de leus: „Geen gebrek meer". Binnenkort vertrekt de minister naar de conferen tie van deze organisatie te Quebec. Ook de boerenorganisaties zelf heb ben reeds contact met de Engelse orga nisaties gezocht. De minister besloot zijn toespraak met de opwekking om de pogingen van de Schermergemeenscbap om eendrachtig de culturele en econo mische belangen van het platteland te behartigen, krachtig te steunen. ke< as. Lu bu 10.: ke Nc ©P 1.3 DRANKWET. Ingekomen is een verzoek van den heer J. Houtkooper, alhier, om een verlof A vetlof voor de verkoop van zwak-alcoholische drank in het klein, zowel voor gebruik ter plaatse, voor welke het verlof geldt, als voor gebruik elders in het perceel Laat nr. 99. Eveneens een verzoek van den heer J. Tol, alhier, om een verlof B, verlof voor de verkoop uitsluitend van alcohol vrije drank voor gebruik ter plaatse in het jjerceel Spoorstraat nr. 56. Binnen twee weken na dagtekening dezer kan een ieder schriftelijk bezwa ren tegen het verlenen van deze verlo ven indienen.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2