Hei gaai om bescherming van blank en bruin" Seheel Azië naar nieuw tijdperk NIEUWE BONNEN Wetsontwerp voorlopige Staten Generaal aangenomen Nederlaag voor de A.R. lkmaardei DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE, STICHTING. „DE VRIJE ALKMAARDER" ACHTERDAM 2* TELEFOON SÏJL „Wanneer Ik denk aan hetgeen er het ogenblik in het Verre Oosten gebeurt tengevolge van de onverwacht snelle capitulatie van Japan en het gezagsvacuüm op Java, dan wordt het mij bang om het hart", zo zeide de mi nister-president prof. ir. W. Schermer- horn gisteravond in een vergadering van de N. V, B. |e Eindhoven. „We staan helaas niet m?er alleen voor dit eerste vacuüm, doch een twee de vacuum is bezig te ontstaan. Als alle tekenen niet bedriegen, dan ont wikkelt zich hier géén politieke bewe ging, maar een wanstaltige anarchie met alle gevaren van dien voor het leven van tienduizenden mensen, blank en bruin. De Nederlandse regering heeft slechts bescheiden mogelijkheden en steun van andere zijde wordt met angst in het hart verbeid. Ik vertrouw, dat in dit opzicht een wending ten goede zal op treden. want het gaat thans niet meer om een politieke strijd doch om de be scherming van het leven van blank en bruin. Afgezien van de huidige gebeurtenis sen, die ik zie als een incident, blijft het feit bestaan, dat zich in Indië, in Indo-China, in Ned.-Indië en ook in China bezig is een ontwikkeling te voltrekken, die een enorme invloed voor de gehele wereld zal hebben". Welke weg moet Nederland inslaan? Sprekende over de grote verschui vingen op internationaal gebied zeide prof. Sehermerhorn, dat West-Europa thans ligt ingeklemd tussen de twee werkelijke grootmachten van deze tijd, Amerika enerzijds en de Sovjet- Unie anderzijds. Amerika zag hij met een sneltreinvaart terug gaan naar zijn oude liberaal-kapitalistische politiek. Misschien is deze tendenz door de dood van Roosevelt nog versneld. Rusland zag spreker als de drager van het col lectivisme met minstens voorlopig een overwaardering van de gemeenschap, zij het dan dat ook daarvan het eind doel heet den mens tot gelding te brengen. „Moeten wij nu kiezen tussen deze twee?" zo vroeg spr. zich af. „De NVB meent van niet. doch is van oordeel, dat wij in West-Europa een eigen waarde en een eigen roeping hebben. In Nederland gaat het slechts om de keuze tussen twee vormen van socia lisme: een van het type van het Rus sische collectivisme of een socialis me, waar in laatste instantie de waar de van de menselijke persoonlijkheid de laatste richtlijn is". Arbeid géén koopwaar. Sprekende over het sociale terrein zeide prof. Sehermerhorn, dat de NVB een rechtsorde in het arbeidsleven eist. De arbeidsbemiddelaars moesten eigen lijk arbeidsrechters zijn. „Ik heb de overtuiging, dat dit proces bezig is zich te voltrekken ondanks het rumoer van stakingen e.d. Wat dit laatste be tref moet ik u zeggen, het valt mij nog zeer mee, dat het op het gebied van onze sociale verhoudingen in deze tijd van overgang nog zoo betrekkelijk rustig is. In het gevoel van het volk leeft thans de overtuiging, dat arbeid géén koopwaar is doch iets, dat aan onze menselijke persoonlijkheid vast zit en waarop de begrippen recht en gerechtigheid van toepassing zijn".. De katholieken en de N.V.B. Over de politieke doelstelling van de beweging zeide spreker, dat de N.V.B. een zo groot mogelijk stuk van onze samenleving wil omvatten, waarin de ideënwereld heerst, die in het pro gram der beweging tot uiting komt. In dit verband ging prof. Schermerhom in op de heroprichting van de R. K. Staatspartij. „Wat er op het ogenblik in de R. K. Staatspartij gebeurt vind ik goed, zo zeide hij, „maar als er niet méér gebeurt dan dit dan is er in we zen niets veranderd. Het gaat er niet om, dat de R. K. Staatspartij enkele mensen van de NVB in haar bestuur zet. Dit is géén garantie dat we wéér niet tot de vooroorlogse politieke toe standen zullen terugkeren. Wanneer het op stemmen aan komt, dan meen ik dat de katholieke wereld haar taak pas goed verstaat als diege nen, die personalistische socialisten zijn hun stem ook op het personalisti sche socialisme uitbrengen. Dan kan men over specifiek katholieke vraag stukken nog eenzelfde gedachte hou den". Spreker constateerde nog, dat er ge vaar bestaat voor een machtsstrijd in ons land tussen katholiek en protes tant en hij was van mening, dat de N.V.B. de weg wijst om deze machts strijd te ontgaan. Prof. Sehermerhorn eindigde zijn be toog met de overtuiging uit te spreken, dat ons volk de krachten zal opbren gen om te dosn wat er op het ogenblik gedaan moet worden, want in de moei lijke kwesties van het ogenblik kan de overheid niet alles redden en moet het volk het doen. Amerikanen trekken uit Palectina Onrust neemt toe. Volgens een onverwachts bevel, gis ter an van het Amerikaanse hoofd kwartier te Cairo ontvangen, zou he denochtend een begin worden gemaakt met de evacuatie van alle Amerikaan se troepen uit Palestina. Dit land wordt hiermede verboden gebied voor alle Amerikaanse soldaten met verlof, terwijl de volledige evacuatie van de overgebleven soldaten vóór Maandag zal worden uitgevoerd. Er zijn aanwijzingen ontvangen, dat de veiligheidsmaatregelen zijn ver scherpt. In Jeruzalem zijn de militaire bevelhebbers en de politiecommandan- ten bijeen geweest en hebben de te ne men stappen besproken.* voor het ge val de toestand zou verergeren. Melding werd gemaakt van een over val, gepleegd door een groot aantal gewapende Joden op een legerdepot te Rehoboth bij Tel-Aviv, waar Joden worden opgeleid voor dienstneming in de Joodse brigade. De overvallers maakten zich meester van tweehon derd geweren, vijftien machinegeweren, tweehonderd bajonetten en 'n aanzien lijke hoeveelheid andere uitrustings stukken. Een Brits politie-agent en een Joods meisje werden gedood bij een uitbraakpoging uit een Joods kamp te Haïfa. Te Londen zal het Palestijnse pro bleem onmiddellijk in studie worden genomen door het Comité voor kolo niale zaken. Tot opvolger van prof. dr. B. J. O. Schrieke is benoemd tot buitenge w. hoogleraar aan de gem. universiteit te Amsterdam in de geschiedenis en socio logie van Indonesië: dr. Ph. T. Galestin. Veel kinderen uit de Betuwe zul len voor de winter naar Brabant en elders geëvacueerd worden omdat tal loze huizen in de Betuwe niet op tijd bewoonbaar gemaakt kunnen worden. Voor het tijdvak van 14 t/m. 17 Oct. Alle bonkaarten 511: 737 200 gram bloem, of 200 gr. paneermeel* 738 210 gram ontbijtkoek. 739 200 gram kaas. Bonkaarten 511 A, B, C: 716 t.m. 722 800 gram brood. 723 400 gram suiker. 724 125 gram boter. 725 250 gram margarine. 726 125 gram margarine. B 755, 756 400 gram brood. B 780. C 780 1 ei. Bonkaarten 511 D: D 762, 763 800 gram brood. D 764 250 gram rijst of kindermeel* 500 gram suiker. 250 gram boter. 125 gram margarine. 1 ei. D 765 D 766 D 767 D 780 Inlegvellen: D 18. 19 E 20 i Bij de behandeling in de Tweede Kamer van het wetsontwerp Voorlopige Staten- Generaal sprak gisteren minister Beel. Hij ontkende dat de grondwet verkracht zou zijn. leder geeft toe dat de letter der grondwet niet gevolgd kan worden. Het gaat hier om een noodoplossing van tijdelijke aard, eerf^ompromls en een syn these, die in het rechtsbewustzijn van het volk leeft. Het amendement-De Wilde dient dan ook verworpen te worden. Urgentie voor verkiezingspapier. Spreker zet nog eens de technische moeilijkheden voor de verkiezingen uit een. Wijzigingen van de Kieswet worden uitgewerkt. Er is een urgentieprogram vastgesteld voor papiervoorziening in verkiezingstijd. Een motie. De heer Schouten (A.R.) probeert hier na aan te tonen, dat bij vervroegde ver kiezing aan de jongeren en de illegaliteit niet te kort zal worden gedaan. Hij is van mening, dat de Kamer haar be voegdheden niet mag laten beknotten en dient daarom een motie in, waarin de Kamer als haar oordeel uitspreekt, dat aan de tijdelijke Staten-Gerieraal dezelfde bevoegdheden dienen te worden toege kend als aan de voorlopige Staten Generaal. Voor de gemeenteraden en provinciale staten was een oplossing als deee niet mogelijk. Wie zou de zuivering moeten toepassen, wie de aanvullingen moeten doen? Minister Sehermerhorn dupliceert. De min. verzekert, dat de regering de anti-parlementaire machten op geen en kele wijze ruimte of voedsel zal geven. De regering is er rostvast van overtuigd, dat de weg, die zij volgt, de beste is om te komen tot normale democratische toestanden. Wat de motie-Schouten betreft merkt spreker op, dat de regering niet op een star standpunt staat. Zij vertrouwt, dat over 4 5 weken het noodparlement tot stand kan komen. Dan kan de normale arbeid der Sta ten-Generaal aanvangen. In die tussenperiode zullen geen zaken bij koninklijk besluit worden afgedaan, welke kunnen wachten tot de Staten- Generaal bijeen zijn. Zolang zal de rege ring uitmaken, welke onderwerpen in de tijdelijke Staten-Generaal zullen worden behandeld. Zij zal zich daarbij niet be perken tot het uiterste minimum. Motie verworpen. De motie-Schouten wordt hierna ver worpen met 51 tegen 17 stemmen. Voor stemden de anti-revolutionairen en de katholieken Bajetto en Ruys de Beerenbrouck. De heer De Wilde (A.R.) licht zijn amendement toe met de strekking de aanvulling van de beide Kamers te doen geschieden overeenkomstig de Kieswet. Minister Beel bestrijdt het amendement, dat wordt verworpen met 53 tegen 13 stemmen. Wetsontwerp aangenomen. De heer De Wilde stelt voor, een nieuw artikel 5a in te voegen, luidende: „Voor 1 April 1946 worden verkiezingen gehou 400 gram brood. 250 gram rijst of Tabakskaart: kindermeel. 01 2 rantsoenen tabaksarti- kelen (geen importsiga* retten). Voor de week van 14 t.m. 20 Oct. '45. A 770 2 liter melk. B 770 31/* liter melk. C 770 3Vi liter melk. D 770 6 liter melk. A, B, C, D 771 100 gram vlees. A, B. C, D 772 1 kg. aardappelen. A. B. C 773 2 kg aardappelen. B 757 1 kg aardappelen. Op bon 739 zal 100 gram volvette of 40 4- kaas en 100 gram magere of 204- kaal worden geleverd. De eieren op bon B, C en D 780 zijn verkrijgbaar bij een handelaar, die eieren op rantsoenbonnen voor zieken pleegt t« verkopen. Voor de week van 21 t m. 2" October zullen nog bonnen worden aangewezen voor gort, vermicelli, zout, cacaopoeder, Jam, gedroogde zuidvruchten en peul-? vruchten. Schiphol wereldluchthaven Schiphol wordt luchthaven voor hot trans-. Oceanische-, transcontinentale- cn internationale burgerluchtverkeor. Dit heeft de ministerraad na advie» van de Rijkscommissie voor de lucht vaartterreinen. gisteren besloten. RADIO-TELEGRAMMEN VOOR INDIë. De directeur-generaal der P.T.T. maakt bekend, dat zodra er weder radiogemeenschap met Ned.-Indië mo gelijk wordt, aan ex-geïnterneerden en ex-krijgsgevangenen aldaar de gelegen heid zal worden geboden, voorlopig voor één keer, naar familie in Nederland een nationaal(nat)-telegram van ten hoogste !5 woorden te zenden, dat uitsluitend uit familieberichten bestaat en met de achternaam van den afzender is onder tekend. De geadresseerde mag op vertoon van een dergelijk nat-telegram een ant woord als nationaal telegram verzen den, eveneens van ten hoogste 15 woor den. Het adres van het antwoordtelegran» moet bestaan uit de achternaam van den afzender, alsmede het telegramnummer en de datum van afzending (in breuk- vorm) zoals deze gegevens in het ont vangen nat-telegram voorkomen. Rondom de deblokkering Levensverzekeringen* De Nederlandse Bank heeft een alge mene vergunning verleend om ten be hoeve van leden der bedrijfsgroep „Le vensverzekering" geblokkeerd tegoed t« loblokkeren, voor de betaling van uit- den voor de beide Kamers der Staten- Generaal op de bU en krachtens de Grond- keringen bij overlijden, tot een maximum van 500 per geval. wet voorgeschreven wijze.' Minister Beel maakt bezwaar. De regering wil zich niet aan een duiura binden. D~t kan niet gevraagd worden. Het amendement wordt verworpen met 52 tegen 16 stemmen. De heer De Wilde trekt in zün amen dement op art. 6 in verband met de uit slag van de stemming met de motie. Het wetsontwerp wordt hierua aangenomen niet r»i tegen 14 stemmen. Tegen stemmeji alleen de anti-revolutionairen. Groothandel in afval e.d. Ook de leden van de vakgroep „Groot handel in oude materialen en afvalstof fen" zullen de beschikking kunnen krij gen over een vrije rekening. Het te deblokkeren bedrag mag echter niet groter zijn dan een derde gedeelte van het tegoed per 2 October.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1