Zo goed mogelijk Overeensiemming mei de Engelsen Rampokpartijen op Java Valse bankbiljetten? ZATERDAG 13 Oct. 1945. Se Jaargang No. 44-363 kmaarder DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING. .DE VRIJE ALKMAARDER" TELEFOON ÏÏ74. ACHTERDAM 2* Na veel confereren, wikken en wegen, binnen oude politieke partijgroeperingen, en groepen van tijdens de bezetting sa men werkenden, en ongetwijfeld ook na veel gepraat in burgemeesterkamers, is in vrijwel alle gemeenten het kies college samengesteld en is men hier en daar ook reeds klaar met de samenstel ling van de tijdelijke gemeenteraad. Dat een en ander nog niet zo een voudig was en is, blijkt o.m. uit de ver schillende gang van zaken in diverse gemeenten. Hier doet een bepaalde groe pering niet mee, omdat zij zich niet verenigingen kan met do verdeling der zetels, daar stokt de procedure door be zwaren van andere politiek-techni- sche aard. In vele gemeenten echter ziet men in, dat de gehele gang van zaken onbevredigend is en is men zo verstandig, rekenende op een korte duur van zitting der tijdelijke gemeen teraad, in onderling overleg bij enkele candidaatstelling, dit voor ongeveer een half jaar te kiezen college samen te stellen. Echter niet zo in onze gemeente. Hier zijn 51 candidaten ge«teld om de be schikbare 23 zetels te bezetten. Dit be tekent dus, dat tot stemming zal moeten worden overgegaan. Maar dit betekent ook. insiders weten, dat door de te volgen methode hieraan nu niet meer te ontkomen is, dat er een min of meer j /ellen strijd geleverd wordt om Iedere stem van den kiesman of -vrouw, om zoveel mogelijk eigen candidaten in de noodgemeenteraad te krijgen. Het is n.l. nodig, dat wil iemand daarin een zetel bezetten, hij ongeveer drie voorkeur stemmen krijgt. Hoe zal het nu binnen zeer korte tijd met de verkiezingen, waarvoor jammer genoêg slechts zo weinig mensen verant woordelijk zijn, in onze gemeente gaan? Zullen het straks de besten zijn, die moeten zorgen voor een zo goed moge lijke overbrugging van de periode van geen. naar voor zover de huidige grondwet toelaat volledige medezeg genschap der burgers in het bestuur der gemeente? We klapoen niet uit de school als we beweren, èat de zekerheid daarvoor eigenlijk te klein is. Om zo goed moge lijk hun taak te vervullen, zal het^daar- om minstens gewenst zijn, dat het kies college zich omtrent de gestelde can didaten enigszins kan oriënteren. Hier voor kan zeker een te houden candi- daatsbespreking een aanvaardbaar hulp middel zijn. Er zullen dan geen haar kloverijen mogen plaats vinden, noch illegale activiteit mogen worden aan vullen er uitsluitend maatstaven van gelegd, doch zeker moet van hen die een dergelijke eervolle plaats na de periode van bezetting in zullen nemen, verwacht worden, dat zij niet uit een begrijpelijke, maar daarom zeker nog niet te billijken angst, den bezetter in alles tegemoet gekomen zijn. De verkiezing zal zo goed mógelijk moeten geschieden. Maar overziende de beperktheid van dit „zo goed mogelijk", weten wij nogmaals heel zeker: de verkiezingen, waarbij weer de gehele burgerij betrokken zal zijn, moeten zo snel mogelijk worden gehouden. E. T.-C. Mussert op 13 Afov. voor Ifet proces tegen ir. A. A. Mussert, leider der N.S.B., zal op 13 Nov. a.s, te Den Haag voor het Bijzonder Ge. rechtshof beginnen. Er zijn drie ge tuigen opgeroepen. Verwacht wordt, dat het gehele proces niet meer dan twee dagen in beslag zal nemen. Admiraal Louis Mountbatten, gealli eerd opperbevelhebber in Z.O. Azië, Heeft te Singapore geconfereerd met luitenant-generaal Christison, den ge- al liëerden bevelhebber in Nederlands Oost-lndië en dr. Van Mook. Deze conferentie is thans afgelopen, j doch de officiële verklaring geeft geen verdere bijzonderheden over het feit, dat op alle punten volledige overeen stemming werd bereikt. Britten en Nederlanders gedood. Een Britse en een Brits-Indische of ficier van de drieëntwintigste divisie zijn Donderdagmiddag in Zuidwest Batavia doodgeschoten. Hierdoor ont stond een huis-aan-huis-gevecht, dat van twee uur 's namiddags tot des avonds duurde. Dit is de eerste vij andige "daad tenopzichte van de Brit ten. Beide lijken werden verminkt. Een Nederland-Indisch officier die in een jeep door Zuid-Batavia reed is in een hinderlaag gelokt en daar gedood. Er worden hoe langer hoe meer Euro peanen en Indos vermist. Gedurende de afgelopen vierentwintig uur hebben vol gelingen van Soekarho er weer tien weggesleept. Indonesische stakers naar huis. De heer Chifley, minister-president van Australië, kondigde gisteren aan dat meer dan 1200 stakende Indonesische zeelieden naar Indonesië 'zullen worden gezonden. Radio Bandoeng beschuldigde Aneta in een uitzending op 10 October ervan, dat zij het valse bericht had verspreid, dat in Batavia hongersnood heerst. Er werd aan toegevoegd dat er „over vloedig voedsel is voor diegenen, die met de Indonesische republiek samen werken, maar niets voor anti-Indone siërs, Nederlanders en Indo-Europea nen". Sympathie-beweging op Ceylon. Op Ceylon wordt volgens Reuter een wijd omvattende agitatie georganiseerd, sympathiserend met de nationalistische bewegingen in Azië. De minister van gezondheid van Cey lon, George Desilva, heeft zich achter deze beweging geschaard. Ook de unie der havenwerkers van Colombo steunt de nationalisten van Indonesië en Indo-China. Argentijnse regering aan de kant Alle ministers van de Argentijnse re gering Farreü zijn afgetreden en de voormalige vice-president en minister van oorlog. Peron, is gearresteerd. Dit aftreden is het gevolg van een ultimatum van het leger en de vloot, waarin werd geëist, dat de regering 't gezag zou overdragen aan het opperste gerechtshof. Wanneer de regering zou weigeren, zou het leger oprukken naar de hoofdstad. Te Buenos Aires heeft zich een ern stige schietpartij voorgedaan. Cassatieverbod ingetrokken Hoge Raad „in ere hersteld". Verschenen is Staatsblad f 207, be sluit van 1 October 1945, betreffende de rechtspraak in Cassatie. Artikel 1 luidt: „In burgerlijke za ken, in strafzaken en in belastingzaken kan weder beroep in cassatie worden ingesteld, ook „in het belang der wet' liet besluit heeft terugwerkende kracht tot 1 September 1945. In een briefwisseling tussen den Minister-President over Indonesië De berichten tonen aan, dat de gezags- crisis op Java steeds ernstiger afmetingen J dreigt aan te nemen. Niet alleen het ge zag der Japanners ls ten einde, niet al leen is er noch van een geallieerd, noch Van een Nederlands gezag veel sprake, ook de z.g. Soekarno-regering blijkt haar greep op de door haar tot leven gewekte en tot opstanding gevoerde massa der jeugdigen steeds meer te verliezen", aldus min.-pres. Schermerhorn in zijn gister avond gehouden radiocauserie. „Laat ons bedenken, dat dit een na tuurlijk verschijnsel is bij elke revolution- naire beweging. Ik moge er uitdrukkelijk tegen waarschuwen, dergelijke verschijn selen niet al te spoedig aan te zien voor bewijzen van verzwakking van de politieke gevoelens, die in wezen de ^gehele be weging op Java min of meer beheersen. Inwendige spanningen en chaos zijn het natuurlijke uitvloeisel van iedere eerste revolutionnaire stap. Zij zijn de vloek, die op de boze daad volgt, Regering vervolgt haar weg. Zulke verschijnselen kunnen echter geen wezelijke gevolgen hebben voor de koers van het beleid der regering. Hoogstens kan er worden gezegd, dat de chaotische verschijnselen, die zichtbaar worden, ver anderingen kunnen brengen in de manier waarop het gezag zal dienen te worden hersteld, op de wijze, waraop rust en orde aan de grote massa der Indonesische bevolking kan worden hergeven. Spr. noemde de beweging-Soekarno een incident, omdat het ontstaan een gevolg was van volstrekt toevallige omstandig heden. Immers, ware de bevrijding van Nederland niet een half jaar later ge komen, dan algemeen werd verwacht en de nederlaag van Japan een half jaar vroeger dan in overeenstemming met de verwachting, dan zou de voorbereiding van regelmatige toestanden in Indië ge heet anders zijn geweest. Daardoor wer den de vormen bepaald waaronder het Indonesische vrijheidsverlangen zich in deze weken heeft kunnen uitep. Een stap achteruit. De verreikende plannen, die de rege ring had met Indonesië waren mogelijk binnen Ijet raam der bekende rede van Hare Majesteit de Koningin. Wij zien de ze plannen geheel in de lijn van de ont wikkeling, welke Nederlands-lndië in de afgelopen halve eeuw te zien heeft gege ven. Levendig kan ik mij voorstellen, met welk een bloedend Jiart menigeen onder onze landgenoten, die' hét' beste van zijn leven aan de Indische wereld gewijd heeft, thans gelooft te moeten aanzien, dat deze ontwikkeling, waaraan ook hij zijn bij drage gaf, wordt afgeknapt. Immers, is niet voor de hand liggende gang van zaken, die ook al elders in de afgelopen paar maanden vertoond is, dat. nadat door militair geweld het gezag is hersteld en een opstand wordt onderdrukt, eenvoudig aan alle rechten, ook aan die, welke de bevolking reeds had, een einde wordt ge maakt? Ieder bedwongen opstand wekt nu eenmaal reactie. Overleg met Staten-Generaal. De regering vertrouwt, dat zij in één van de dagen van de volgende week, waarschijnlijk Dinsdag, de gelegenheid zal krijgen over de toestand in Indië een verklaring af te leggen in de Tweede Kamer der Staten-Generaal om naar aan- Afkortingen Ik zal de laatste zijn, die stenen werpt op hen die vrrantwoordelijk zijn voor afkortingen en letterwoor den. Maar niemand kan verbieden dat ik mij over dergelijke zaken ver maak in een tijd, waarin men met een H.A.R.K. rijke oogst binnenhaalt en waarin de P.O.D. onze meest zui vere instelling is. De plaatselijke pers (wij voor ons spreken over onszelf nog slechts als over de V.A.), de plaatselijke pers dan, is onlangs een O.P.A. rijker ge worden (Onderlinge Persdienst Alk maar). Dat past natuurlijk reusachtig bij een pers die, naar het oordeel van sommigen, nog niet droog achter de oren is. Men zal echter ervaren dat dit de eeuw der jeugd is. Onze stadsverslaggever ving laatst het woord Nuka's op. Na met: ijs- chocolade, vrouwelijke vrijwilligers en amphibietanks driemaal misge raden te hebben, verklapte men hem (het was op de veemarkt) dat het hier om nuchtere kalveren ging. Rara, wat is een vèva? Ceebee. Hogen Raad en de Rereging welke de dagbladen Donderdag j.1. mochten pu bliceren, mits zfy dit in extenso zou den doen (wat ons onmogelijk was), is deze maatregel reeds aangekondigd. De briefwisseling bevatte een slappe verdediging van het in de oorlogsjaren zeer slappe beleid van den Hogen Raad, de afkeuring van de regering van dit beleid en ondanks dit het be sluit om den Hogen Raad te handha ven. Het ingetrokken cassatieverbod is er de bevestiging van, dat de Hoge Raad, die in de ogen van het gehele volk in de bezettingstijd zich schuldig gemaakt heeft aan collaboratie in de ergste graad, thans, b.v. ook over gevallen van collaboratie, weer mede te beslis sen zal hebben. Redï leiding daarvan dan met de Kamer in overleg te kunnen treden. Met afschuw memoreerde de min.- president de verdwazing in de arbei derswereld als in Australië, welke het de scheepvaart onmogelijk maslO het ondraaglijk lijden dat in Indonesië voor de deur staat te helpen 'voorkomen. Wat kunnen wU doen? Wat kan het Nederlandse volk doen in de weken die komen? Een stuk prac- tisch werk kan worden aangepakt. Bin nen afzienbare tijd zullen duizenden naar Nederland terugkeren. De bericht ten over de toestand, waarin zij zich be vinden, zijn uiterst somber. Tegenover deze mensen past een nationale daad. Doch niet alleen aan hen, ook hulp aan Indonesië zelf is dringend geboden. Spieker wekte op tot steunverlening In de meest uitgebreide Zin aan het Rode Kruis-comité „Nederland helpt Indië". Welneen 't is de haastige controle. Het ministerie van Financiën deelt mede. dat de nieuwe muntbiljetten als gevolg van de noodzakelijke snelheid van aflevering, onvoldoende zijn gecon- troleert. Hierdoor is het mogelijk, dat men bil jetten in handen krijgt, die slechts aan één zijde zijn bedrukt of waarop het nummer enigszins is verminkt, om wel ke reden bovendien een zwarte streep op het betrokken biljet is gezet. In al deze gevallen is er geen sprake van valse biljetten, zij kunnen dan ook wor den ingewisseld bij de Nederlandse Bank te Amsterdam, de bijbanken en agentschappen. 109.op vrije rekening i.p.v. contanten. Het is niet noodzakelijk, de 100, welke op de geldkaart en op andere wijze vrij kunnen worden gemaakt, in contanten j te nemen. In het bijzon der bij spaarbanken en uiteraard ook bij de leden van de bedrijfsgroepen effectenhandel, handelsbanken en land- bouwcredietbanken kan men een vrije rekening openen, waarop de bedoelde f 100 na voldoening aan de voorwaar den, welke voor het opnemen in con tanten gelden, kan worden gecredi teerd. Een en ander kan uiteraard zeer goed na de grote drukte van de uitbe- talingsweek (8 tot en met 13 October) geschieden. De postchèque en girodienst kan ech ter voorlopig geen vrije rekening openen.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1