VOLKSLEGER EGINT GUERILLA-OORLOG Regeringsverklaring omtrent Indonesië Fxlra uitkering gepensionneerden MAANDAG 15 OCT. 1945. 3e Jaargang No. 45-364. lltmaardeï DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTtNO. .DE VRIJE ALKMAARDER" ACHTERDAM 2# TELEFOON 2274, ert: l,Met alle middelen zal hij worden gevoerd' ver: (tie ten. Antwoord op „informele oor logsverklaring" van ons. 1 vri Het hoofdkwartier van het Indonesi- maar, ,che „volksleger" heeft Zaterdag j.1. Heeeen proclamatie uitgevaardigd waarin le oorlog wordt verklaard aan de Ne- ïerlanders, Indo-Europeanen en Ambon- nezen op Java. De proclamatie beveelt de Indonesiërs de guerilla-oorlog te beginnen, en zegt: „Wanneer de zon indergaat zyn wy, het Indonesische volk, in oorlog met de Nederlanders. By deze verklaring bevelen wy alle Indo- Ife nesiërs hun eigen vijand te vinden een Nederlander, Indo-Europeaan of Ambonnees. Oorlogswapens zijn alle soorten vuur wapenen, ook vergif, vergiftigde pijlen, brandstichting en alle soorten wilde die ren bijvoorbeeld slangen. De Gueril la-oorlog zal gelijke tred houden met de economische oorlogvoering. Aan geen enkelen vijand mag voedsel verkocht worden en zij, die voedsel verkopen aan enze vijanden zullen streng worden ge- gestraft." Er zyn tal van Indonesiërs gedood". De proclamatie, die uitgevaardigd is door Soekarno, begint met de Neder landers er van te beschuldigen, dat zij dorpen met mitrailleurs hebben be- vuurd, tal van Indonesiërs gedood en talloze Indonesiërs gearresteerd hebben. In deze proclamatie staat onder meer: .Thans beantwoorden wij deze infor mele oorlogsverklaring der Nederlandse strijdkrachten Verzoek van de P. I. niet inge willigd. De „Perhimpoenan Indonesia" heeft aan de Minister van Overzeese Gebieds delen, prof. Logemann, gisteren een te legram gezonden, waarin wordt aange drongen op vermijding van wapenge weld en opschorting van troepentrans porten, op overleg met Soekarno en het vertrek van een delegatie van de P. I. naar Indonesië. Na een uitvoerig onderhoud, dat Za terdag heeft plaats gehad tussen Loge mann en een delegatie van de P. I., heeft de minister medegedeeld, dat hij, niet om principiële, maar om zakelijke redenen geen termen aanwezig acht om het verzoek van de P. I. een delegatie te mogen zenden naar Indonesië in te willigen. De minister meent, dat een dergelijke delegatie niet de sfeer van vertrouwen en begrip kan wekken, die voor verhel dering van de situatie nodig is en zegt, veel te verwachten van de Indonesiërs, die in Nica-verband momenteel in hun vaderland werkzaam zijn. Boodschap aan „Independent Labour" Soekarno heeft een boodschap gezon den aan Fenner Broekway. den man van de Engelse „Independent Labour Partij", waarin beweerd wordt, dat de Nederlan ders Rode Kruis-vliegtuigen bezigen om voormalige krijgsgevangenen en geïnter neerden in de kampen van wapens te voorzien. Voorts, dat zij papiergeld dis- tribueeren waarop gedrukt staat „Ne- Laval neemt vergif in Pierre Laval heeft gepoogd aan executie door het vuurpel eton te ontkomen door in zijn cei in de ge vangenis van Fresnes vergif in te nemen. Door de doktoren wordt alles in 't werk gesteld om alsnog zijn leven te redden. Volgens de laatste berichten is Laval hedenmiddag te 12.31 uur geëxecuteerd. derlands-Indische regering" en dat recht banken de opdracht hebben gekregen ellen te straffen, die zich tegen de be velen van het Nederlands-Indische be stuur verzetten. Fenner Brockway heeft hierin aanlei ding gevonden aan te dringen op het zenden van een groep parlementsleden van de Labour-partij teneinde in Brits- Indië en Indonesië een onderzoek in te stellen. Proclamatie van Hawthorne. Batavia is thans onder geallieerd mi litair bestuur geplaatst. Hawthorne, commandant van de geallieerde land strijdkrachten op Java, heeft bij pro clamatie sabotage, plundering, stakin gen en weigering levensbehoeften te verkopen, evenals het dragen van wa penen strafbaar gesteld. N „Alle hens aan delt" Dat in Nederland de overheid alle hens aan dek heeft geroepen, blijkt wel overduidelijk uit de mededelin gen, welke gisteren over de radio werden omgeroepen, behelzende de versnelde oproeping van troepen, die onmiddellijk naar Indië zullen worden gezonden op schepen, die de Nederlandse overheid zo juist ter beschikking heeft gekregen. Vier bataljons, die in Engeland la gen, zijn reeds op weg naar Indone sië. In de eerstvolgende drie dagen zullen vier nieuwe bataljons naar Engeland vertrokken: het 1ste bat. jagers, het 1ste bat. v.h. 11e, het Ze bat. v.h. 6e en het 1ste bat. vJi. 8ste reg. infanterie. Britse en Brits-Indische troepen z(jn op de Westkust van Sumatra ge land. Vierduizend man geallieerde troepen zyn nu onderweg naar In donesië. Uit IJmuiden zijn gisteren 8 Nederlandse mijnenvegers vertrok ken. Britien mengen zich in onze aangelegenheden De besprekingen te Singapore tussen Mountbatten, Christison en Van Mook hebben, naar uit diplomatieke kringen te Den Haag wordt vernomen, een veel minder gunstig resultaat gehad, dan het eerste Reutertelegram dienaangaande suggereerde. Reuter sprak van een volkomen overeenstemming. In feite echter blijkt het, dat de Britten enerzijds wel verder willen gaan tot dusver op het gebied van steunverlening aan het Koninkrijk der Nederlanden, doch anderzijds daaraan zekejre voorwaarden verbinden op het stuk onzer toekomstige staats regeling. Wat dit betreft, schijnt men dus van de andere zijde voort te blijven gaan in de richting, ingeslagen door het precedeht-Christison. Al maakt het nood zakelijke optreden der geallieerde strijdmacht in Indië dit enerzijds verklaarbaar, toch wekt het in Nederland in brede lagen grote ontstemming, dat een al zij het bevriende toch vreemde mogendheid zich op deze wijze door het uitoefenen van druk mengt in staatsrechtelijke, inwendige aangelegenheden van een andere Staat. Een lichtpunt vormt de grotere soepelheid, waarmede men van Britse zijde het vraagstuk van de scheepsruimte heeft behandeld. De jongste stappen der Nederlandse regering hebben ten deze de bestaande belemmeringen grotendeels uit de weg geruimd. Doch onverminderd blijft de moeilijkheid bestaan van de uitrusting der troepen. Kleding en materieel zijn zaken, waarvoor het uitge-^ putte en uitgemergelde Nederland niet zelf kan zorgen. Wanneer het „Tua Res Agitur" („het is ook uw aangelegenheid") ook in deze tot het Britse brein zal zijn doorgedrongen, zal eerst de Nederlandse regring in staat zijn het beleid te voeren, dat voor de huidige situatie is geboden. De Tweede Kamer der Staten- Generaal is bijeengeroepen voor een vergadering op Morgen 16 Oc tober, des namiddags te één uur. De regering heeft medegedeeld ia deze vergadering een verklaring te willen afleggen omtrent de toestand in Indonesië. Niet aan Indische gepensionneerden. Het Ministerie van Binnenlandse Zaken heeft bekend gemaakt, dat binnenkort een Kon. Besluit zal ver schijnen, betreffende een extra-uit kering aan gepensionneerden over 1945 ten bedrage van een vierde van hun jaarpensioen, tot een maxi mum van f 500. In verband hiermede vestigt de di rectie van de Indische pensioenfondsen te 's-Gravenhagë er de aandacht op, dat deze regeling niet geldt voor de In dische gepensionneerden. Eventuele cor respondentie hierover zal onbeantwoord blijven. Vrijdag 12 October bracht Dr. Ir. J. A. Ringers, Minister van Openbare Werken en Wederopbouw, een bezoek aan Walcheren. De mogelijkheden van het goede renvervoer per trein zijn met ingang van 15 October opnieuw uitgebreid. Tal van stations zijn weer voor stukgoede- renvervoer geopend. Grotere bevoegdheid Staten-Generaal Zaterdag is verschenen Staatsblad F Z2S, houdende wijziging van art. Z van het besluit Tijdelijke Staten-Generaal, waardoor huidige Staten-Generaal ook bevoegd verklaard worden, onderwerpen te behandelen, welke door de regering aan de orde worden gesteld. Deblokkering voor bewoners van ziekenhuizen e.d. Het Ministerie van Financiën maakt bekend, dat" aan bewoners van sanato ria, ziekenhuizen, herstellingsoorden, te huizen voor ouden van dagen en soort gelijke inrichtingen, die geen geldkaart bezitten, een bedrag van maximaal 100.— per persoon kan worden uit gekeerd. Deze maatregel is geldig tot 16 Dec. 1945 en geldt niet alleen voor verpleeg den, doch ook voor andere bewoners zonder geldkaart. Distributienieuws. KARNEMELK VOOR ZIEKEN EN ZUIGELINGEN. Er zal binnenkort een regeling komen, waarbij de karnemelk, die thans regel matig ter beschikking komt, uitsluitend ten goede zal komen van die zieken en zuigelingen, die deze op voorschrift van hun arts nodig hebben. De bonnen voor gestandaardiseerde melk van den be trokkene moeten daartoe Ingeleverd wor den en daarvoor in cfe plaats Z3l deze karnemelk ontvangen tot elke voorge schreven hoeveelheid. Ook zal het moge lijk zijn in plaats van karnemelk tapte- melkyoghurt te verkrijgen. Dc oorlog verklaard Het heeft er alle schijn van, dat de stem van de rede thans, nog voor zij krachtig en overtuigend heeft kunnen i /4 klinken, door de oorlogsverklaring ge- smoord wordt. Met Soekarno heeft onze regering niet willen onderhandelen. Dit standpunt wordt ondersteund, dunkt ons, door het overgrote deel van ons volk. Wij, Neder landers, die zo juist een bloedige en zware strijd achter de rug hebben tegen machten die de zwakkere volkeren onder de voet liepen, kunnen ons niet indenken dat zij, die hoe of in welke graad dan ook met deze wereld tyrannen hebben samengewerkt, de achting en de steun van vrijheidslievenden kunnen genieten. Desondanks doet zich dit feit voor. In Brits-Indië ten aanzien van Bose, in,, Indonesië met Soekarno. Want het ka-*? binet, dat Soekarno gevormd heeft en dat eerst j.1. Zaterdag in zijn samenstel ling bekend gemaakt is, ,,Het Paiwr**. meldde vele bijzonderheden over de ml- i nisters, van wie de meesten in Leiden gestudeerd heben bevat democraten van het zuiverste water en onder hen capabele en eminente lieden. Met hen zou onze regering zonder het aangezicht te schenden hebben kunnen overleggen. Het is anders gelopen. Onze Jongens, die vrijwillig hebben getekend voor In dië. in de hoop dë Jappen er uit te kun nen trappen en Indonesië te bevrijden, zullen thans worden gebruikt om tegen de Indonesiërs zelf te vechten, op zijn minst tegen een belangrijk gedeelte van hen. De uitslag van de strijd zal wel niet twijfelachtig zijn. Althans militair ge sproken niet. Maar wij, als kleine na tie, welke zich dapper verzette tegen een machtigen vijand, hebben redenen om te twijfelen aan de almacht van het wapen. Waar de vijand één man neer sloeg, stonden er immers drie op. Wat Soekarno en zijn ministers er toe bewogen moge hebben om op dit mo ment en op zo drastische wijze het con flict te verscherpen, wij kunnen er slechts haar gissen. Al te schaars zijn de be richten, die wij tot nu toe ontvingen. Maar wij denken met een huivering aan de woorden, die onze minister-president sprak: de reactie die elke revolutionnaire beweging uitlokt kan er toe leiden, dat er van vrijheid een tijdlang in het geheel geen sprake kan zijn. Moge de geschiedenis er ons voor be hoeden, dat wij zó, tegen onze wil, de onderdrukkers worden van een mtUtair zwakker volk. Onze regering torst een onnoemelijk zware verantwoordelijkheid. Moge zij. het krijgsgehuil van onverant- woordelijken ten spijt, te elfder ure nog de mogelijkheid en de morele moed vin den om een ramp te voorkomen Dr. van Mook bereid om mei Soekarno te onderbandelen Mits er orde en rust heerst. Lt.-gouv.-gen. Van Mook heeft heden morgen verklarad, dat, als er maar eerst een zekere veiligheid en vrijheid van gedachte en uitdrukking bereikt was, hfl bereid zou zyn te onderhandelen met Indonesische leiders van alle schakerin gen, dr. Soekarno inbegrepen. „Wat er van 't oude koloniale systeem is overgebleven moet verdwijnen," meende dr. Van Mook. Volgens de allerlaatste berichten heb ben nu ook de aanhangers van de Islam de „heilige oorlog" tegen Nederland uit geroepen. Kotenaanvoer stagneert Naar het A.N.P. verneemt, stagneert, tengevolge van de stakingen, de aan voer van kolen uit Amerika- Er zijn nog enige schepen onderweg maar er wor den momenteel geen ladingen meer af gezonden Dit betekent voor de kolenvoorziening van ons land. dat zolang deze stakingen aanhouden circa 4500 ton kolen per dag minder ter beschikking komen, zowel voor industriële als voor huisbranddoel-» einden. Meer dan ooit zijn wij thans op de productie van de Limburgse mijnen aangewezen, want het staat wel vast, dat de invoer uit Duitsland slechs in ge ringe mate kan worden verhoogd. Alleen wanneer de Limburgse produc tie zich in stijgende lijn blijft bewegen, zal aan dreigende moeilijkheden het hoofd geboden kunnen worden.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1