TJARDA NEEMT ZIJN ONTSLAG Indonesië behandeld in de Tweede Kamer ».o, Mohammedanen voeren „heilige oorlog" Gewest Nd.-Holland-Nrd der S.D.A.P. bijeen ij ze >all{ klc der tes e ^dei t c i wi ie -str iet- ijl ij ialf ati| ?t i di igei aa •O. ikti die eds DINSDAG 16 OCT. 1945. 3e Jaargang No. 46-365. kmaardeï DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING. .DE VRIJE ALKMAARDER" ACHTERDAM 20 TELEFOON 2274. Mei Soekarno wordi niei onderhandeld Naar in Den Haag vernomen wordt, is bU besprekingen gebleken, dat er over het in Indonesië te voeren beleid verschil van inzicht bestaat tussen de regering en de kortelings uit Japanse krijgsgevangenschap gerepatrieerde gou verneur-generaal van Nederlands-Indië, jhr oir. A. W. L. Tjarda van Starken- borgh Stachouwer met betrekking tot het standpunt, dat tegenover de nationalisti sche stromingen in het kader van dit beleid valt te nemen. De gouverneur-generaal meent ten aanzien van dit gewichtige punt niet de drager van de politiek der regering te kunnen zyn en heeft om eervol ontslag uit zUn ambt verzocht. Van Mook weet te doen staat. wat hem Het Reuterbericht volgens hetwelk de eK-gouverneur-generaai dr. H. J. van Mook verklaard zou hebben, dat hij be reid was met Soekarno te onderhande len. berust volgens de regering op een misverstand, aangezien de ex-gouv.-gen. uitdrukkelijk in tegengestelde zin geïn strueerd is. Het is de regering trouwens bekend, dat de heer Van Mook het standpunt van de regering olledig deelt Da minister van Overzese Gebieds delen, prof. J. H. A. Logemann, zal heden in de Tweede Kamer 'der Staten- Generaal een verklaring afleggen over de toestand in Indonesië. Naar eerst thans wordt gemeld, heeft het nationalistische blad „Merdeka" van Vrijdag J.4. een oproep van de Moham medaanse leiders gepubliceerd, die het volk tot den opstand aanspoort. De Koran wordt er veelvuldig in geciteerd. Het artikel is ondertekend met „Cemat Islam", ..Mohammedaanse Volk Hierin wordt een beroep gedaan op alle belijders van de Islam in Batavia om bidstonden te houden voor alle geloofs genoten, die in Batavia en omstreken gevallen zijn, als het begin van een hei ligen oorlog tegen de Nederlandse onge lovigen. Voorts wordt allen belijders van de Islam verzocht niet naar hun werk te gaan en de rood-witte vlag half stok te hüsen en zorg te dragen, dat alle ver keer, ook dat van trams, rijwielen, taxi's en paardentractie volkomen wordt stil gelegd. Soekarno protesteert. Dr. Soekarno heeft een protest gezon den aan generaal Sir Philip Christison, den geallieerden commandant op Java, waarin hij opmerkte dat de Britten „on voldoende neutraal" waren. Hij beklaag de zich er ever dat „wanneer de Neder landse troepen beginnen te schieten, de Britse en Brits-Indische soldaten hen niet wegjagen, maar zich bij hen aan sluiten. Het Indonesische volk is gereed om zich tegen de Nederlanders te ver zetten en hen te vernietigen als de Brit ten en de Brits-Indiërs neutraal blijven.' In het protest staat voorts, dat de pro vocaties der Nederlanders de Indonesiërs zo razend gemaakt hebben, dat als het aan hen alleen gelegen had zij heel Bata via met al zijn inwoners door brand had den vernield.-' Batavia wordt rustiger la Batavia is het volgens ANP-Aneta rustiger geworden, hoewel 's nachts nog steeds schoten weerklinken in het centrum. De fanatieke jonge Indone siërs schijnen er genoeg van te hebben, de barricades te bewaken en er veel voor te voelen het veld te ruimen, waar de Seaforth Highlanders en de Brits-Indische troepen hen krachtig aanpakken. Ook Van Mook seinde, dat het wat rustiger geworden was. De situatie i6 vooral gunstiger wat betreft de veilig heid van de zich in Bandoeng en Bui tenzorg bevindende krijgsgevangenen en geïnterneerden. Wat de Engelsen er van. denken. Een correspondent van de „Times" zegt over de Nederlandse troepen, „dat 2U zich Senen over de Indonesiërs, dat zij ^echtlustiger dan welbewapend zijn. De aansprakelijkheid voor het toenemende aantal incidenten moet niet geheel aan één zijde geweten worden. Soekarno en zijn zelfbenoemde kabi net schijnen zich niet op hun gemak te voelen, doordat zij meer door de bewe ging worden meegesleept dan dat zij haar leiden, maar hun gezag is waar schijnlijk groter dan men op het eerste gezicht zou zeggen. De Nederlanders geloven dat ze met een paar schoten hun gezag kunnen herstellen, de grote voorraden, die de Indonesiërs aan wapens en munitie nu bezitten, ten spijt. De Nederlanders handhaven hun wei gering om met Soekarno te onderhan delen maar de correspondent zegt. dat woorden als „Quisling" en „collabora teur" in de tegenwoordige verhou dingen weinig betekenis hebben. „Er# zijn zelfs een of twee leden van Soe- karno's kabinet die een niet onwaardi ge staat van dienst hebben in het ver zet tegen de Japanners". Soekarno geen landverrader OORDEEL VAN S.D.A.P.-ERS. „Soekarno is geen landverrader, geen collaborateur, maar een vrijheid-natio nalist," aldus de heer Palar op een fede ratievergadering van de S.D.A.P., giste ren te Amsterdam gehouden. De hele Indonesische nationalistische beweging staat als een eenheid achter hem. vooral nu het begeerde doel zo na bij schijnt. Niemand kan na de publi catie van de ministerlijst aan de grote aanhang twijfelen. De belangrijkste Mo hammedaanse Partij is vertegenwoordigd in dat ministerie. De hele Indonesische beweging is sterk tegen terugkeer van het Nederlandse gezag. Men weet daar niet, dat in Ne derland andere voor Indonesië aan vaardbare stromingen gekomen zijn en zal deze ook niet vertrouwen. Hier is evenmin bekendheid met wat ginds ge beurt, anders had de minister van over zese gebiedsdelen niet van een „incident Soekarno" gesproken. Een gewapend conflict zou zeer nood lottige gevolgen hebben. Dat conflict moet, aldus spr., tot elke prijs worden voorkomen, ook al zou de regering met Soekarno moeten onderhandelen. Een beroep zal de regering moeten doen op de Indonesische beweging en op Soe karno persoonlijk. Als Soekarno zich zou terugtrekken, zou hij bewijzen over. e'en groot politiek inzicht te beschik ken. Spr. acht hem daartoe in staat. De heer J. E. Stokvis, lid van de Tweede Kamer, zeide, dat de regering het goed bedoelt. Gebroken zal worden rr.et de koloniale methode. Indonesië zal zelfstandig worden binnen het Rijksver band. In de voorbereidingen daartoe ko men nu de moeilijkheden. Spr. wil de figuur van Soekarno alleen politiek zien en vindt daarom veel te zeg gen voor de weigering van de regering om te praten met dezen man. Er kan niet meer gesproken worden van 'n incident. Kan en moet de regering nu toch niet met Soekarno onderhandelen? Men moet bedenken, dat anders mede door geal lieerde invloed, de regering de zwakste partij wordt! Zij verwacht contact van uitgezonden NICA-ambtenaren met .na tionalisten. Spr. noemt dit een illusie. De daad kan en moet zijn de opname in de regering van Indonesiërs. Oplossing van dit conflict is nood zakelijk, anders gebeurt er een ramp. Nu is het ogenblik gekomen, dat' Neder land inderdaad iets groots kan verrich- enigszins provocerend gedra-4 'ten. Zo, dat men zonder bloedvergieten kome tot een goede verhouding: Vrij Nederland vrij Indonesië. Moskou spoort Catalonië tot opstand aan Radi» Moskou heeft tot de be volking van Catalonië een oproep gericht om in opstand te komen tegen Franco, „die", zo voegde de omroeper er aan toe, „tot de oor logsmisdadigers behoort". In Lausanne is de Spaanse mil- lionnair Oriol de persoonlijke afge zant van generaal Franco, gearri- veerd, om met den troonpretendent Don Juan over herstel van de Spaan se monarchie te onderhandelen. In de Zaterdag gehouden vergade ring van het gewest Noord-Holland- Noord van de S.D.A.P. in „De Har monie" te Alkmaar werden de voor zitter, de heer W. v d. Vali, en de secretaris, de heer P. S. v. d. Vaart, herkozen. Tot penningmeester werd de heer D. Metselaar te Zaandam Denoemd en tot bestuursleden P. Rodenburg, Enkhuizen; A. van Braam, Purmerend; H. van Hulst, Hoorn; mej. W. Krui, Schagerbrug: K Sikma, Zaandam en S. Bakker, Oostwoud. De partijsecretaris K. Woudenberg voerde het woord. Hg merkte op, dat net Nederlandse volk veel radicaler is gestemd dan voor 1939. Kleinigheden Redeneringen naar aanleiding van een emmer brood op een trottoir rand, bestemd voor den vuilnisman: A. Gelukkig, dat er weer zoveel brood is dat we het weg kunnen gooien. B. Als het nou toch over is. C. Als je het nou niet lust. D. Je mag toch doen wat je wilt. Als je er maar voor betaald hebt. E. Je kunt er nou toch niemand een pleizier meer mee doen. Eén practisch tegenargument. Als U brood weg gooit, gooit U geld weg. Dat kunt U ook doen in een collecte bus. Maar voor wie in de afgelopen ja ren geen eerbied heeft gekregen voor het leven en voor dat wat het leven onderhoudt, is zelfs practische raad in dezeweggegooid. CEEBEE. Portugal op de tweesprong De politieke crisis in Portugal zal binnen enkele dagen zijn hoogtepunt bereiken, daar as. Donderdag de can- didaatstelling plaat3 vindt voor de over een maand te houden verkiezingen. De tegenstanders van Salazar hebben verklaard deze verkiezingen te boy cotten, tenzij deze zes maanden worden uitgesteld en een grotere mate van vrijheid wordt toegestaan. De Minister van Overzeese gebieds delen, de heer Prof. Logemann, heeft hedenmidag in de Tweede Kamer een verklaring afgelegd over Indonesië, waarin hij uitvoerig de politieke ach tergrond en ontwikkeling van de laatste 5 jaren schetste. De Minister herinner de aan de actie van de Gaboengan Po litik Indonesia. welke in 1939 een vol waardig parlement eiste. De Ned. Re gering en het Parlement achtten de tijd toenmaals nog niet rijp voor ingrijpende hervorming. Na Mei 1940 heeft de In dische Regering de voortgezette aan drang steeds afgeweerd met het recht vaardig argument, dat een verandering van de structuur van het Koninkrijk eerst in behandeling kon worden geno men na de bevrijding van Nederland. Ondertussen had H.M. de Koningin in Haar radiorede van 10 Mei 1941 de aanpassing van de structuur der Over zeese Gebiedsdelen en de bepaling van de plaats in het Koninkrijk aan de ge wijzigde omstandigheden aan de orde gesteld. Op 16 Juni d.a-v. kondigde de G.G. bij de opening van de Volksraadzitting een Rijksconferentie aan welke bijeen zou worden geroepen direct na terug keer van de regering in 't moederland. Óp 27 Januari 1942 schetste de Lon- dense Regeringsverklaring de samen stelling der Rijksconferentie welke alle wensen en opvattingen der verscheidene gebiedsdelen zou kunnen bespreken binnen Rijksverband. De Nationalistische Leiders, aldus de Minister, waren dus allerminst onbekend met de bereidheid tot herziening der ver houdingen, hoewel aangenomen kan wor den dat de fundamentele radiorede van de Koningin van 6 Dec. 1912 in Indië niet genoegzaam bekend geworden is. Even min zal de eenheid tijdens het verzet hier te lande gegroeid tussen Nederlanders en radicale Indonesische Nationalisten vol doende bekend geworden zijn. Des te meer te betreuren is het, dat enkele In donesische Leiders zich hebben laten ver leiden om aan een Japanse haatcampagne tegen de Nederlanders mee te doen. Tra gisch ook, dat bekwamen Parindra en Ge- rindo Leiders zich hebben laten meesle pen in deze revolutionaire opzet, zodat wij van het eerste moment af stonden tegenover een geest, die verstandhouding met deze mannen uitsloot. De minister vervolgt dan zijn feiten- exposé, waarbij hij de bezettingstijd voor Indonesië schetste. De Nederlanders werden geheel, de Indo-Nederlanders grotendeels uit administratie, justitie en bedrijfsleven weggevaagd, geïnterneerd, vernederd en mishandeld. Maar ook de andere bevolkingsgroepen werden zwaar beproefd. Voorraden werden op grote schaal weggesleept, importen werden stopgezet enz. Tegen deze achtergrond moet men de activiteit der Japanners zien en men kan zich indenken, dat de birinenkomea- de geheime rapporten de indruk ble ven wekken, dat de veroveraars er niec in geslaagd waren de sympathie der be volking te winnen. JAPPEN MAAKTEN ZICH VAN DE JEUGD MEESTER. Indien wij, aldus de minister, de kracht en het anti-Nederlands karakter van de ctoor Japan ontketende revolutionnaire beweging hebben onderschat, dan komt dit voornamelijk door twee factoren. De eerste factor is: We hebben onvol doende inzicht gekregen in intensiteit en omvang van de jeugdbeweging. De Japanners hebben zich meester gemaakt van de jeugd, deze vervuld van een ver bit nationalisme en volgegoten met blankenhaat. Het is naar mijn overtui ging haar breidelloze emotionaliteit, die thans het regime van Soekarno mede- sleept. De tweede factor is: De elementaire kracht der nationalistische verlangens.,, De leiders van de revolutionnaire be weging hebben geweten, dat de Japanse maarschalk Tirautsji het er om te doen was hier, evenals in Birma, Indo-China en de Filippijnen de United Natlons nog zo groot mogelijke politieke moeilijkhe den in de weg te leggen. Maar mis- bemerkten, dat Japan ineenstortte, heb- schien juist toen de inheemse leiders ben zij gemeend de onafhankelijkheid te mogen en moeten aannemen uit bezoe delde handen. (Verslag wordt morgen vervolgd).

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1