Wederopbouw Wieringermeer STADSNIEUWS Afscheidsdienst Ds. Kuiper Een half jaar geleden ging de polder onder water Arrestatie van twee bekende Aikmaarders EN HUN ACTIVITEIT TIJDENS DE BEZETTING. Zoals wij gisteren reeds publiceerden, heeft de P.O.D. de heren P. Krom en J. G. van Kuyk, directeuren van de Was- serU en VerverQ P. Krom N.V. alhier, gearresteerd. Reeds lang was een onderzoek gaende tegen deze twee der drie directieleden. De firma heeft in de bezettingstijd reeds de aandacht op zich gevestigd door de wijze waarop met het personeel werd om gesprongen. Wij maken dan ook niet meer dan een publiek geheim openbaar, wanneer wij Sierbij in het kort de gang van zaken schetsen. De firma heeft van het begin van de Duitse overheersing af alle mogelijke moeite gedaan om Wehrmachtsorders te krijgen. Reeds voor de fabriek in 1943 „gevorderd" werd door de Duitsers, had deze dan ook practisch alle Wehr- machtswassen boven het Noordzeekanaal. Na de vordering werden alle arbeiders voorzien van „Ausweise", waardoor zij Vrijgesteld werden van werk in Duitsland. Wie nu denkt dat daardoor de arbeiders zich zeer verplicht voelden aan de di rectie, vergist zich deerlijk. Niet alleen, dat velen zich voortdurend ergerden a?n de wijze waarop de heren Kr. en v. K. hun vriendschap betuigden met de Duit sers als deze de fabriek kwamen bezoeken, niet alleen dat zij met lede ogen aanzagen, dat de Duitse zeep, die gedeeltelijk werd omgezet via de zwarte handel in tarwe, jenever, sigaren, vet, boter, enz. enz., voor hen slechts eenmaal een zakje aardappelen als winst afwierp, niet alleen, dat het loon laag was en voor elk wissewasje boeten moesten worden betaald, variërend van een kwartje lot een daalder, er gebeurden erger dingen. Wanneer een arbeider thuis bleef omdat hij 't niet eens was met de loonpolitiek van de firma, omdat hij elders meer verdienen kon of om andere redenen, dan duurde het niet lang of hij werd opge schaald door de Landwacht, Grüne Polizei of Feldgendarmerie, vervolgens opgeslo ten op het politiebureau sommigen bleven langer dan een dag in de cel en last 'not least door een van het Herren volk op het arbeidsbureau aan het ver stand gebracht, dar er slechts gekozen kon worden tussen de fabriek van Krom •nhet concentratiekamp! Deze schandelijke feiten stonden reeds lang vast. Een andere vraag is het, of het gemakkelijk te bewijzen was, dat dit gebeurde op het verzoek van Krom en of ddérom het onderzoek zolang duurde. Een redenering „uit het ongerijmde" n.1. wie moet het anders gedaan hebben? en de talrijke malen, dat er gedreigd werd met concentratiekamp door Krom, leverden echter op zijn minst het over tuigend bewijs. Blijkbair genoeg reden voor mr. Steyn, het hoofd van de P.O.D., nu Baron van Tuyll van Serooskerken er niet meer is, om deze arrestatie te doen verrichten. Daarmede heeft hij ongetwij feld het geschokte rechtsgevoel van velen, die van deze dingen op de hoogte waren, tevreden gesteld. Zeer velen waren aanwezig bij de af scheidsdienst van ds. Kuiper, Zondagmid dag in de Doopsgezinde kerk gehouden. Behalve de gemeenteleden, gaven colle ga's, burgemeester jhr. v. „Kinschot, ver tegenwoordigers der illegaliteit en van besturen en verenigingen, waarvan ds. Kuiper lid was, blijk van hun belangstel ling. Als tekst had de scheldende predikant gekozen Hand. 20 vs. 32: En thans draag ik U op aan den Heer en aan het Woord ZUner Genade, aan Hem, die in staat is, U op te bouwen en het erfdeel te schen ken onder al de geheiligden. Ds. K. zeide hierbij o.m. dat hij ervan overtuigd was dat, hoewel hij het ambt verliet, hij een dienaar bleef van Christus. Hierna spraken de heer Blaauboer namens de Kerkeraad, da. Rappold na mens de A.I.K.J., het Noordhollands kon- vent van predikanten eri de Alkmaarse collega's, da. Schepman van Broek op '.angendijk, die het gemeentewerk tijde- ,jk zal waarnemen, mej. De Boer na- •nens de Leidersraad der V.C.J.G., Roel Wast erval namens de V.C.J.G. zelf, de »eer Timmer namens de Zondagsschool van de Ned. Protestantenbond en ds. v. Brakel namens de Elspeetse vereniging. Allen gaven uiting aan hun oprechte gevoelens van bewondering, - dankbaar heid en vriéndschap voor ds. Kuiper. Vel m maakten nog gebruik van de gelegenheid om na de dienst, persoonlijk van dominé en mevr. Kuiper afscheid te nei >n (herplaatst). 1 "sten krijgsgevangenen T nieuwste lijsten van krijgsgevan- geixn uit Indonesië zijn op ons bureau I r estraat A 15 voor een ieder ter in take. UURWERK VOOR DE K 'U.'KLIJKE FAMILIE. Pij de Eergense kunsthandel worden cp het o enblik een tweetal borduur- v/e en geëxposeerd van mevr. Van der Laan. Ein er van is aanvaard door H. M. de Koningin en de andere door H.K.H. Prinses Juliana. EERHERSTEL Op grond van een ingekomen klacht droeg in de maand Juli van dit jaar de Ereraad voor de brandweer, den branweerman Jac. Schipper voor ont slag voor. Er werd haast mede gemaakt, want binnen 24 uur had Schipper zijn ont slagbrief thuis. Als reden van het ont slag werd opgegeven: pro-Duitse hou ding tijdens en ook na de bezetting ge demonstreerd". Schipper had méér dan dertig dienst jaren bij de brandweer, was door de Ereraad niet gehoord en persoonlijk ten volle van zijn onschuld overtuigd. Daarom ging- hij met steun van een aantal stadgenoten, onverwijld in be roep bij den burgemeester, die in afwachting van een" nauwkeurig onder zoek door de zuiveringscommissie voor het gemeentepersoneel het ontslag introk, doch ongevraagd verlof ver leende. Dit geschiedde op 25 Juli. Vijf we ken later, op 28 Aug., werd Schipper door den voorzitter der zuiveringscom missie gehoord. Het rapport dat ver volgens werd opgemaakt kwam op 2 October, weer vijf weken later, in be handeling in de vergadering van bur gemeester en wethouders. Thans twaalf weken na zijn ontslagbrief, ontving de heer Schipper het verheugende bericht, dat de burgemeester in het hem door de betrokken zuiveringscommissie uitge brachte rapport aanleiding heeft kun nen vinden bet op 25 Juli verleende ongevraagd verlof in te trekken. De Vrije Alkmaarder wen9t den heer Schipper van harte met dit eerherstel geluk. Wij weten dat de klacht volko men ongegrond bleek. Wij hopen en vertrouwen, dat de mannen, die de goede naam van den heer Schipper zo lichtvaardig hadden bezoedeld hem openlijk hun verontschuldiging zullen willen aanbieden. Zij hebben hem o.i zéér zwaar onrecht aangedaan. Beethoven als klavier componist Willem Andriessen geeft eollege. Zaterdagmiddag behandelde Willem Andriessen voor de Volksuniversiteit de tweede periode in het leven en werk van Ludwig van Beethoven. Nadat de heer Andriessen de vorige week een uitgebreide inleiding had gehouden ging hij nu direct over tot het bespreken van enkele pianosonates uit deze tweede periode die loopt van de 11e sonate (Opus 25) tot en met Opus 90 de 27e sonate. Op uitvoerige wijze werd de 21e so nate de zgn. Walóstein sonate be handeld. Beethoven heeft dit werk op gedragen aan Graaf von Waldstein uit Keulan die hem in zijn jeugdperiode bij de muziekstudie's bad gesteund. Het is een stuk. vol pianistische vir tuositeit, een virtuositeit waarom Beethoven zich in zijn 3e en laatste periode niet meer bekommerde. Het prachtige werk werd tot besluit van de middag door Willem Andriessen voor een aandachtig gehoor geheel doorgespeeld, waarvoor het publiek met een geestdriftig applaus dankte. HOOG BEZOEK Vrijdag j.1. genoot onze stad de eer bezocht te worden door den commande- renden generaal der Canadese troepen in Nederland met zijn staf. Zij waren de gasten van den directeur van de British- American Tobacco Company, den heer F. Bodde. Het gezelschap werd in hotel „De Toe last" ontvangen door Burgemeester jhr. F. H. v. Kinschot en verder o.m. door den gemeente-archivaris Th. Wortel en den directeur van het Marktwezen, den heer W. Voorthuijsen. Eerst werd de kaasmarkt bezocht, waar helaas slechts twee stapels boerenkaas aanwezig waren. Toch kregen de gasten, dank zij het feit, dat enkele kaasdragers in uniform aan het werk waren, een in druk van onze markt. Hoe mooi het vroeger was konden zij bewonderen in de studio van „Foto Flandria", waar en kele interessante smalfilms werden ge draaid. Verder werd een bezoek gebracht aan het Huis van Achten, de Grote Kerk en aan het Stadhuis. Vol bewondering wa ren de gasten voor al het schoons, dat hun hier getoond kon worden. Hierna verenigde men zich aan een lunch in hotel „Irene". Aan tafel dankte de heer F. Bodde de Alkmaarsche autoriteiten voor de hartelijke ontvangst en den heer M. F. Keuss voor de keurige voorberei ding van deze trip. SPIRITISME EN MEDIUMSCHAP. Woensdagavond belegt de Ned. Ver. v. Spiritisten „Harmonia" een lezing in het A. B. B.-gebouw aan de Ko ningsweg 2, over het onderwerp: „Spi ritisme en Mediumschap". Bij velen rijst de vraag of er een voortleven is na dit leven. De spreker, de heer J. P. Smits van Haarlem, be antwoordt deze vraag in bevestigende Oog en Oor Weer een Regeringsdienst erbij. „Wat moeten die nu weer?", is een vraag die velen zich zullen stellen wanneer zij vernemen dat wij ons nieuwe pand in de Langestraat A 15 delen met „Oog en Oor", onderdeel van de Regerings Voor- lichtings Dienst. Zoals de naam reeds vermeld, wil Oog en Oor zich openstellen voor eventuele klachten van de zijde van het publiek over misstanden en tekortkomingen op maatschappelijk, cultureel, sociaal en economisch gebied en t.a.v. regerings maatregelen. Ook zal Oog en Oor zich belasten met bet vormen van Werkgemeenschappen voor bepaalde bevolkingsgroepen en be drijven. De leden van deze Werkgemeen schappen zullen op regelmatige tijden bijeenkomen en hun bezwaren t.a.v. toe standen en genomen regeringsmaatrege len in hun eigen groep ter kennis van de R.V.D. b'rengen. Bij het bureau is ook een afdeling enquête, informatie en alg. zaken aan wezig. De kantooruren van Oog en Oor zijn Dinsdag, Donderdag en Zaterdag van 10— 12 uur. Zonder rijbewijs Zaterdagmiddag vond op het krui punt Geestersingel-Geesterweg een t< sing plaats tussen een luxe-auto korni de van richting Straatweg en een ar rijdend motorrijwiel, komende van Bergerbrug. .oewel de automobil onmiddellijk remde, kon niet verhi derd worden dat de motor tegen de v, gen opbotste, waardoor de duopassag tegen de zijkant van de auto werd slingerd. Hij klaagde over pijn in rug en werd naar het Centraal Zieke huis vervoerd. Ook de motorrijder we waarschijnlijk met een lichte herse schudding naar het Ziekenhuis gebracl Tegen hem werd, daar hij niet in h bezit was van een geldig rijbewijs geen voorrang verleende, proces-verba opgemaakt. Het motorrijwiel werd beslag genomen, de auto was slecli Jicht beschadigd. Koedü DEPARTEMENT TOT NOT VAN BE ALGEMEEN. Het Departement tot Nut van het Al gemeen hield j.1. Donderdag, 11 Octobï haar eerste bijeenkomst na de oorlog. Na opening door burgemeester Pe man, werd de film Noord- en Zuil Hollandsche Reddingsmaatschappij draaid, toegelicht door een heldere ui eenzetting van den heer Witten. Met een opwekking, dit mensiieveni werk geldelijk te steunen, sloot de he Pesman deze nuttige bijeenkomst. Reeds een zaaiplan 1946 Vele problemen doen zich Morgen «al het een half jaar geleden z?jn, dat de Duitsers de Wiering» meerdjjk vernielden en deze polder aan de golven werd prijs gegeven. Va de drie dorpen staan slechts nog de resten overeind. Van de 148 woningti in Wieringerwerf staat er nog één, de rest is door de golven weggeslagei Met de andere dorpen is het evenzo gesteld. Van de boerderijen, 512 in totaai is 85 90*/# geheel of grotendeels vernield. 9 Augustus werd met de bemaling begonnen en thans is het water in i polder gedaald tot 1.64 M. A.P., «odat door deze bemaling reeds een d« ling is verkregen van 1.26 M. Wanneer geen bijzondere tegenslagen optrede kan de polder vóór Kerstmis droog «ön. de vorm van wegen, bruggen, kanale enz., in het geding, welke indeling, verwacht wordt, vrijwel intact zal 2ijn Ruim 200 landarbeidersgezinnen wara in de polder gehuisvest, terwijl in oogst pl.m. 2500 landarbeiders hier hui werk vonden. Met het herstel van de behouden ge bleven boerderijen is reeds begonnen. De verwachting is, dat een 50-tal vóór de winter weer zal kunnen worden be trokken. Wegen en beplantingen De wegen, welke tot dusver boven v ter zijn gekomen, zijn vrijwel geheel orde. Kleine stukken zijn weggespoeld, 2oals de opritten bij de bruggen. Me! deze herstelwerkzaamheden is ook be gonnen. De beplantingen, die zich zo voorspoe-I aig ontwikkelden, hebben veel geleden Bij het herstel der beplantingen is eer. grote handicap: het ontbreken van vol-l doende plantmateriaal. Begonnen zal moeten worden met de p.anleg van kwe kerijen. Het Robbenoordsebos is geheel dood. Materialen en arbeidskrachten, Een commissie wederopbouw Wieringermeer. Een gevolg van de daling van de wa terstand is, dat langs de randen, vooral in het Noorden tegen Wieringen, reeds een oppervlakte van 1500 a 2000 H.A. aroog gevallen is. Daarmede is auto matisch het probleem van de wederop bouw aan de orde gekomen, met talrijke vragen. Ingevolge een besluit van het college van algemene commissarissen voor de wederopbouw van 25 September is voor de Wieringermeer in het leven geroe pen de z.g „Commissie Wederopbouw Wieringermeer" (bestaande uit drie per sonen), die haar zetel zal hebben te Me- demblik. Naast deze comm. zal worden ingesteld een Raad van Advies, bestaan de uit oud-Wieringermeerbewoners, die tot taak zal hebben te adviseren over wederopbouwaangelegenheden van de Wieringermeer. Buiten deze commissie zullen staan de cultuur-technische werken, verbon den aan het weder in cultuur brengen van de gronden. Deze zullen worden uit gevoerd onder leiding van het domein- beheer in de Wieringermeer, dat in zijn landbouwkundige afdeling over voldoen de outillage, krachten en ervaring be schikt om deze taak uit tevvoeren. Hier bij zullen uitvoeringsmaatschappijen worden ingeschakeld, echter voor zo ver dat enigszins mogelijk is zullen de werkzaamheden worden overgelaten aan de boeren zelf, elk op hun eigen bedrijf. De Rijkslandbouwvoorlichtings- dïenst in de Wieringermeer zal hen daarbij met raad en daad terzijde staan. Eén centraal dorp. Bij de wederopbouw van de gebouwen komt allereerst de vraag naar voren of weer de drie dorpen zullen moeten worden opgebouwd. In de laatste tijd gingen nogal stemmen op om over te gaan tot het stichten van één centraal gelegen dorp. Het ligt in de bedoeling deze vraag op korte termijn te doen be studeren door een bekwaam stedebouw- kundige. Uiteraard komt daarbij tevens de algemene indeling van de jH>lder in V ma var var r.in hef gcr c NT pie W J dei en sic Hg ir.' sl; d< sc v. d ti v I f De vooruitzichten van de wederop bouw draaien voornamelijk om twee punten, n.1. materialen en arbeidskrach ten. Wat de materialen betreft kost hei zeer veel moeite en tijd om op gang te komen. Voor de arbeidskrachten is allereerst de onderbrenging nog een grote moeilijkheid. Met het bouwen van gelegenheden tot behoorlijke onderbrenging van mens en dier staat of valt de mogelijkheid om in 1946 de gehele polder in cultuur te bren gen. Den boeren wordt de raad gegeven om het zaaiplan 1946 zo in te richten, dat met een minimaal aantal arbeids krachten kan worden volstaan. In tegenstelling met de mening van velen zal er geen sprake zfön van een volkomen nieuwe uitgifte van de polder. De vroegere pachters heb ben een wettelfyk en moreel recht terug te mogen komen op de plaats vanwaar zfl verdreven werden.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2