Kamer betreurt heengaan Gouv.-Generaal Beschouwingen over de regeringsverklaring betreffende Indonesië Engeland wil geen onnodige bemoeiing Attlee erkent echter morele verplichtingen DONDERDAG 18 OCT. 1945. 3e Jaargang No. 48-367. Ikmaardei DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING 'üMGAVE. STICHTING. „DE VRIJE ALKMAARDER" ACHTERDAM 28 TELEFOON 2274. Gisteren werden in de Tweede Ka mer de beschouwingen geopend over de regeringsverklaring, welke is afgelegd naar aanleiding van de toestanden, welke zich ontwikkeld hebben in Ned.-Indië. De heer Van Poll (RJC.) betoogde, dat de Engelse bevelhebber wei niet op de hoogte moet zijn geweest van de ge vaarlijke toestand op Java, want hoe kan hij zich anders met slechts 2000 man ge waagd hebben in dit wespennest. Het meningsverschil tussen de rege ring en den gouverneur-generaal heeft spr. diep teleurgesteld, in het bijzonder nu dit conflict op zulk een ongelegen ogenblik heeft plaats gehad. Spr. vroeg nadere inlichtingen over het z.i geringe verschil in standpunt, dat de regering niet met Soekarno, maar wei met andere nationalistische leiders wil onderhandelen. Intussen kan spr. namens zijn ge hele fractie meedelen, dat, wat de hoofdpunten van het beleid betreft, zij volledig en zonder voorbehoud achter de regering staat. De regering wankejde niet in haar houding, ook at zou zij slechts beperkte nachtsmiddelen hebben. Zij wete, dat het ganse volk achter haar staat. Het wankelen van Nederland zou onafzien bare gevolgen hebben, ook voor zijn bondgenoten. De heer Van Kempen (VJ.) schaart zich eveneens achter de regering. Spr. vraagt zich af, of het wel mogelijk is, op dit ogenblik contact op te nemen met de inlanders. Er zijn de laatste tijd zo veel figuren naar voren gekomen. Hoe weet men of deze figuren te vertrouwen zijn? Ook deze spr. acht het bedroevend, dat de G.-G. heeft gemeend heen te moeten gaan. Ware het niet mogelijk geweest een brug te slaan? De minister geve over dit punt duidelijke inlich tingen. Onderdrukking met alle beschik bare middelen. De heer Meijerink (A.R.) meent, dat het gehele volk achter de regering dient te staan wanneer zij uiterst doortastend optreedt bij het herstel der orde in In- dië. Deze ordeverstoring past geheel in de Oost-Aziatische Japanse politiek. De nationalistische beweging aldus spr., verdient waardering en steun voor zo ver zij zich binnen de wettelijke gren zen houdt. In dit verband betreurt hij het. dat de Rijksconferentie zich zal be palen tot politieke problemen. Er zijn allerlei andere problemen, die evenzeer om een oplossing vragen. Op de uitdagingen van thans is maar één antwoord toelaatbaar. De onder drukking van de opstand met alle be schikbare middelen is thans eerste eis. Met handhaving van het gezag is de re gering Gods dienaresse. Het woord en de daad z^jn thans aan de regering. Zjj kan op de volle medewerking van spr.'s tractie rekenen. Heden worden de besprekingen voortgezet. Hedenmiddag om één uur zal de Sta- ten-Generaal der Tweede Kamer weer in openbare vergadering bijeen komen om de beraadslaging over de regerings verklaring omtrent de toestand in Ned.- Indië voort te zetten. IN ENKELE WOORDEN. 11 Nov. a.s. zullen in Joego slavië verkiezingen worden gehouden. Oe Sovjet-Russische troepen hebben een begin gemaakt met de ontruiming van Mandsjoerije. Tegen het einde van Nov. zullen zij het land hebben verlaten. x7iAan 1)001x1 van het Nederlandse schip „volendam" zijn nieuwe Britse troepen- versterkingen in Palestina aangekomen. Woudenbergs erfenis Hi) liet een administratieve chaos achter. „Ongeveer twee jaren zijn nodig om alle achterhaalde en achterhaalbare roe rende en onroerende goederen van het N.A.F. op staat te brengen en percents gewijze aan de oorspronkelijke werkne mersorganisaties terug te geven", zo zei- de Dr. Ir. A. H. W. Hacke, directeur- generaal van de arbeid, in zijn hoedanig heid vaa liquidateur van Woudenberg's erfenis in een persconferentie. De verliezen. Het gehele vermogen van het N*A.F. bestond na de opname van de vermogens der afzonderlijke vakbonden uit bijna f 70 millioen. De balanswaarde bedroeg echter op einde 1943 nog slechts f 42.5 millioen. De heren hadden toen dus reeds 27l/i millioen min of meer letterlijk „opge soupeerd". en zij, die „wonnen". De belangen der Nederlandse arbeiders hebben de heren Woudenberg c.s. toch wgl op zeer originele wijze behartigd! Duizenden werden <?r verspild aan auto's, landhuizen, aan de talloze geschenken aan de Duitse „kameraden" en niet ta vergeten aan de hoge salaris sen der „leiders". Vooral na „Dolle Dinsdag" ontstond een wanbeheer, waardoor de teruggave van de eigendommen aan de oorspron kelijke eigenaars zeer bemoeilijkt wordt. Op het ogenblik wordt het teruggevon dene en als hun eigendom herkende in bruikleen afgestaan aan de oorspronke lijke bezitters. Radio-teI. contact met Indonesië Er is een voorlopig radio-telegra fisch contact met Indonesië van ons land uit tot stand gekomen. Voors hands zal alleen de regering van deze verbinding gebruik kunnen maken. De kanonneerboot „Van Kinsber- gen" is Zondag 14 Oct. naar Batavia vertrokken van Engeland uit. H.M. „Willem van der Zaan" is reeds 8 Oct. in Batavia aangekomen. Vijfduizend Nederlandse krijgsge vangenen, te Singapore verblijvend, zullen worden bewapend en geoefend voor de dienst op Java. Vijftig millioen dollar crediet Nederland en de Amerikaanse In- en Uitvoerbank. Het Ministerie van Financiën deelt mede, dat een leningsovereenkomst tus sen het Koninkrijk der Nederlanden en de In- en Uirvoerbank der Ver enigde Staten is gesloten. Krachtens deze overeenkomst opent de In- en Uitvoerbank ten bate van Nederland een crediet van vijftig millioen dollar ter financiering van den aankoop in de V. S. van een reeks nader om schreven landbouw- en industriepro ducten, welke bestemd zijn voor gebruik in het Rijk in Europa, alsmede ter financiering van bepaalde diensten van Amerikaanse zijde ten behoeve van Nederland. Aflossing in dertig jaar. Het crediet zal beschikbaar zijn tot 30 Juni 1946. De bedragen waarover is be schikt, moeten worden a.gelost in zestig ongeveer gelijke halfjaarlijkse termijnen, waarvan de eerste vervalt op 1 Juli 1946. De op grond van het crediet opgenomen voorschotten zullen een jaarlijkse rente dragen van 2 3/® „De Engelse regering wenst niet on nodig betrokken te worden in het be stuur of de politieke aangelegenheden van niet-Britse gebieden. Het is haar bedoeling de Engelse troepen terug te trekken zodra de omstandigheden dit toelaten." Aldus sprak de Engelse mi- nister-president Attlee gisteren in het Lagerhuis. Britten moeten wet en orde handhaven Inmiddels hebben de Engelsen niet alleen sterke morele verplichitngen tegens hun Nederlandse gealliëerden totdat deze in de gelegenheid zijn om het bestuur te hervatten, maar ook voor het handhaven van wet en orde, noodzakelijk voor het volbrengen van de militaire taak. ontstaan door het einde van de oorlog met Japan en in het bijzonder voor de veiligheid van verscheidene duizenden Nederlandse onderdanen, die in het binnenland ge ïnterneerd zijn. aldus Attlee. Dit gehele delicate probleem heeft de nauwlettende aandacht van de Engelse regering en is er een zeer nauw con tact met de Nederlandse regeling en met admiraal Mountbatten over de te nemen maatregelen. Na de capitulatie van Japan stond Engeland plotseling voor de taak in zeer grote gebieden de Japanners te ontwapenen. Door de beperkte arbeids kracht en scheepsruimte werden de problemen op Java bijzonder moeilijk. Het was daarom noodzakelijk om in eerste instantie in het gehele ge bied van het South East Asia Com- mand de verantwoordelijkheid voor het handhaven van de orde op te dragen aan de Japanse strijdkrachten, behalve in bepaalde gebieden. Men heeft echter op Java geconstateerd, dat buiten Bata via het bestuur door de Japanners gro tendeels aan de Indonesische onafhan kelijkheidsbeweging is overgelaten. Voorzichtigheid geboden. Attlee zeide, dat terwijl men voorzich tig moet zijn wanneer men zich een beeld wil vormen van deze beweging, men dit eveneens moet zijn bij het op het eerste gezicht aanvaarden van haar eisen. De beweging heeft gedurende twee of drie j-ar onder de hoede der Japanners gestaan en het volk is afgesneden ge weest van alle ontwikkeling buiten het land. Koningin Wilhelmina heeft inmid dels een zeer vrijzinnige verklaring af gelegd, waarin in ruime mate zelfbe stuur wordt beloofd aan alle Neder landse gebieden overzee. De Lt.-G.-G.» die nu ter plaatse aanwezig is, is ge machtigd mei de plaatselijke Indonesi sche leiders te bespreken hoe men zich voorstelt deze beloofde hervormingen op Java toe te passen. Vreemde opmerking van Eden. Anthony Eden, de voormalige minis ter van Buitenlandse Zaken, vroeg, of Attlee wel wilde bedenken dat de moei lijkheden van de Nederlanders in deze gebieden voor een zeer groot deel ver oorzaakt zijn door hun eigen gedrag als geallieerden, doordat zij namelijk uit eigener beweging de oorlog verklaard hebben aan de Japanners. Attlee antwoordde hierop: „De Ne derlandse regering heeft in deze oorlog naast Engeland gestaan en zij heeft on vermijdelijk door de oorlogsomstandig heden geleden. Wij zullen in zeer nauw contact blijven". Vijftien mannen en vrouwen door rampokkers vermoord Onthoolding en vermin king ie Depok Minstens vtfftien Europese en Indo- Europese mannen en vrouwen z\jn af gemaakt te Depok waar benden fana tici de Jieilige oorlog" verklaard had den. Duizend vrouwen opgesloten. Robert Kiek, de correspondent vna A N.P.-Aneta, vertelt hierover o.m.: Duizend vijftig vrouwen waren in twee huizen opgesloten. Zij werden door lou ter toeval gered, toen ik met nog twee andere oorlogscorrespondenten onder een Ghurka-escorte naar Depok was gekomen, om de geruchten te onderzoe ken omtrent de plunderingen daar. Alle huizen waren leeggeplunderd en bescha digd. De benden omsingelden Depok, zo- cat de gehele bevolking in de bossen vluchtte om daar twee dagen lang vrij wel zonder voedsel door te brengén. De e.ikelen, die trachtten naar Batavia te ontkomen, werden achterhaald en ge dood. De vluchtelingen in de Rimboe werden omsingeld. De mannen en vrouwen werden ge dwongen naakt naar station Depok te lopen, waar de mannen in een trein naar Buitenzorg werden gezonden, terwijl de vrouwen naar Depok terug werden ge bracht. Afschuwelijke daden. Rampokkers drongen de woning van een zekeren De Bruin binnen en gelast ten hem met nog zes anderen met het gezicht naar de muur te staan, waarop de belagers systematisch begonnen den een na den ander te onthoofden. De vrouwen werden in twee wonin gen samen gedrongen. Een lid van Soe- karno's „veiligheidspolitie" kwam ech ter plotseling opdagen en bood veront schuldigingen aan. Hij zei, dat het niet de bedoeling geweest was zover te gaan. Hij beweerde, dat hij de duizend vijftig vrouwen zou beschermen, maar aange zien hij slechts met een speer gewapend T*as kon hij niets beginnen tegen de bende. Op advies van den oorlogscorrespon dent en den auteur Johan Fabricius trok ken wij beschermd door Ghurkas van bet Queen Alexandra Rifles regiment naar Depok om te zien wat gaande was, met het resultaat, dat de vrouwen kon den worden bevrijd. Leopold wil een verklaring afleggen De Belgische radio deelde gisteren mede, dat in de Senaat een brief is voorgelezen van Prof. Pirennes, vertrouwd raadge ver des Konings, waarin deze verklaart, dat Leopold bereid is alle door da regering gevraagde gegevens te verstrek ken. Tot dit doel zou een ministeriële commissie, bestaande uit drie leden, wor den ingesteld om de dossiers te bestu deren. Premier Van Acker nam dit voorstel niet aan. Dit betekende niet, aldus do premier, dat hij Leopold's verklaring niet wilde horen. Damaskinos hakt de knoop door Nadat Griekenland elf dagen lang zonder kabinet Is geweest, heeft de re gent, aartsbisschop Damaskinos. be sloten zelf de functie van eerste-mi- nister te aanvaarden. De meeste leden van het oude kabi- net-Voelgaris zullen hun functie blij ven waarnemen. BETERE VERSTANDHOUDING WASHINGTON—MOSKOU? Growyko, de ambassadeur van de Sov- jet-Ur.ie zal te Washington, naar ver wacht wordt, binnenkort een bespre king hebben met Truman. Men gelooft, dat een verbetering in de Russisch-Amerikaanse verhou dingen op til is.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1