Zittingen van de Staten-Generaal Debatten over Indonesië voortgezet Belangrijke Regeringsmededelingen EERSTE KAMER WEER BIJEEN Soekarno niet tot compromis bereid ,.OP DE BRUG" Van Genechten in hoger beroep Stakingen ch„ ibber essch,, sch i.r 't ■aagi S bij VRIJDAG 1» OCT. 1945. Se Jaargang No. 49-368. lltma&fciei' DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING. .DE VRIJE ALKMAARDER* ACHXERDAM TELEFOON 8274. de ter, raat Boer ihe kun Iminij r. in "egele raat di« verk Br. t.-n am teg je J. I f cht Ia de vergadering van gisteren werden de beraadslagingen over de regeringsverkalring met betrekking tot de toestanden in Indonesië voortgezet. In de besprekingen kwamen weinig nieuwe gezichtspunten naar voren. Alge meen stelt men zich achter de regering, doch betreurt de breuk met den Gouverneur-Generaal. conferentie spoedig bijeengeroepen zal worden, maar het leven staat niet stil. Daarom is het niet onmogelijk, dat bin nenkort het Koninklijk Besluit betref fende voorlopige maatregelen in wer king moet treden. De minister hoopt, dat het de regering mogelijk zal zijn het koninkrijk door deze zware crisis te leiden naar een betere toekomst. Na re- en dupliek, werden de beraad slagingen gesloten en de Kamer ver daagd tot 30 October a.s. M ek bu vak gbn z<x vom iddi Vele vragen werden gesteld. De heer Joekes (V.D.) stelde de rege- ringe diverse vragen, o.m.: Welke redenen hebben er toe geleid, dat in Australië de opleiding niet be ëindigd kon worden? Kan de regering ook mededelen, hoeveel troepen thans op weg zijn naar Indië en hoe het zit met de transportmiddelen? Spr. zou het ook op hoge prijs stellen, Indien de re gering per nota aan de Kamer zou wil len mededelen hetgeen zich precies tij dens de bezetting in Indië heeft afge speeld. De heer Wendelaar (Lib.) vraagt of de heer Van der Plas, die bekend is om zijn toegankelijkheid voor Oosterse ideeën, wel de juiste figuur was om thans in Indonesië op te treden en wat de minis ter betreft, merkt spr. op, dat die ja- Ten lang in Indië de wind gezaaid heeft, waarvan hij nu de storm oogst. De voorzitter verzoekt spr. zich niet van het onderwerp te distanciëren. De heer Wendelaar spreekt ten slotte nog zijn teleurstelling uit over het feit, dat de Gouverneur-Generaal door den minister is losgelaten. Antwoord van minister Logemann. dini De minister van overzeese gebiedsde el1* len beantwoordt de sprekers. De regering erkent in geen enkel cpzicht het opstandige regiem. Er zijn inderdaad moeilijkheden geweest met de Britse regering, maar spr. legt er de nadruk op. dat Engeland plotseling voor een zeer uitgebreide taak stond. Wat betreft de opleiding in Australië is de zaak zo, dat Australië zich alleen in beginsel gebonden had in verband met de opleiding. Het land heeft daarbij een reserve gemaakt, die later geldend moest worden. Het betrof hier n.1. ge brek aan middelen. Officiële gegevens over de Japanse troepenmacht in Indië zifn er niet. Geschat wordt, dat op Java nog 35.000 man Japanse troepen zijn, in heel Indië nog ruim 100.000. De eerste bataljons van hier naar Indië zijn reeds varende. De opstandige beweging zal 't hoofd dienen te buigen voor het wettig gezag. Zo enigszins mogelijk zal geen militair geweld gebruikt worden, al zal dit ook niet totelke prijs worden vermeden. Bandoeng is Woensdag door de Britse troepen bezet: de voedselpositie is ver zekerd.'De 40.000 vrouwen en kinderen «ijn daar in veiligheid. In Semarang zou gisteren een Britse afdeling landen. Op Borneo ontwikkelt de toestand zich gun stig. De regering beschikt thans nog niet over voldoende gegevens om de Kamer per nota in tc lichten over het Japanse bewind. Wie het opstandige element zonder meer wil neerslaan, ziet niet het diepe probleem dat hier aan de orde is en er ook zou zijn zonder Japanse bezetting. Het conflict met den G.-G. Niet alleen over het huidige practische beleid bestond meningsverschil met den G.-G. Er was ook principieel verschil van inzicht omtrent de waarde aan de Nationale beweging toe te kennen. Zulk verschil van mening werkt dagelijks door en daarom kan de regering het be sluit van den Gouverneur-Generaal bil lijken. De regering hoopt, dat de rijks- Gisteren was de Eerste Kamer weer in eerste zitting bUeen. De voorzitter, mr. W. L. Baron de Vos van Steenwük. hield een openingsrede, waarin hü het leed van de afgelopen jaren memo reerde en sprak over de vreugde om de bevrijding en de taak die thans voor ons ligt. Met een driewerf „Leve de Koningin** besloot hij zUn rhetorische rede. Rede van i>rof. Schermerhorn. De voorzitter *'an de Raad van Mi nisters, de heer Schermerhorn, welke met een zestal ministers achter de regerings tafel had plaats genomen, beantwoordde de rede van den voorzitter en gaf daarbij uitdrukking aan de voldoening van de regering, dat de werkzaamheden van de Eerste kamer opnieuw een aanvang heb ben genomen. De regering ziet zich geplaatst voor bui tengewoon moeilijke vraagstukken van een omvang, zoals .die zeiden in de ge schiedenis van een volk en dat tege lijk zich voordeden. Vraagstukken, waarvan de oplossing alleen met inzet van de gezamenlijke krachten van volk en regering kan wor den gevonden. Ook sprak de minister-president over de „aardbeving" in het Verre Oosten, welke het Koninkrijk al3 zodanig tot op zijn grondvesten beweegt en waarvan men toch het vertrouwen heeft, dat met handhaving van een vast beleid, de weg gevonden zal worden om tot een oplos sing te komen. De Kamer onderstreepte de rede van den minister-president met een krachtig ap plaus. Tot nieuw lid van de Kamer werd be- eedigd de heer J. van der Kieft (sdap). Hierna had het trekken der afdelingen plaats en werd de zitting verdaagd. Abdoel Kadir heeft gisteren tegen een AJV.P.-Aneta correspondent verklaard, dat de indruk, die op de persconferentie gewekt is, als zou Soekarno bereid zftn om tot overeenstemming te komen met de Nederlanders, onjuist was. De „Centrale Nationale Vergadering" van de „Republiek Indonesia" heeft formeel alle wetgevende bevoegdheden overgenomen die eerst door Soekarno werden uitgeoefend. De vergadering heeft de geallieerden verzocht zo spoe dig mogelijk troepen terug te trekken en de Indonesische republiek te erken nen. Voorts verzooht de- Vergadering van de „Republiek" vertegenwoordigers toe te laten bij de besprekingen van de „United Nations" op 23 October te San Francisco. Vijf eisen van Halta Dr. Mohammed Hatta, vïce-presi- dent van de „Indonesische Repu bliek" heeft gisteren in een nieuws uitzending van radio-Bandoeng vijf eisen van de Indonesische nationalis ten aan den geallieerden comman dant bekend gemaakt. Ie. Er worden geen Nederlandse troepen aan wal gezet; 2e. alle Nederlandse troepen moe ten Indonesië verlaten; 3e. de Nica moet buiten dienst blij ven; 4e. het tegenwoordige bestuur moet worden erkend tot deze kwes tie herzien is door een competente „World Authority"; 5e. het geallieerde bezettingsleger moet zich beperken tot de hulpver lening aan alle krijgsgevangenen en de ontwapening der Japanners. In het wekelijks radio kwartiertje „op de brug" van 21 tot 21.15 uur, over den zender Hilversum 1 zal heden avond de minister van justitie Mr. H. A. M. T. Kolfschoten het woord tot de luisteraars richen. Mr. R. van Genechten zal cassatie aan tekenen tegen het over hem door het Bij zonder Gerechtshof te 's Gravenhage uit gesproken doodvonnis. Vier-en-iwintiq Nazi-leiders in beklaagdenbank Acte van beschuldiging in 's werelds hoofdsteden gepubliceerd Tc Washington, Parijs, Londen, Mos kou en Berlgn is gisteren tegelqkertgd de acte van beschuldiging tegen vier- en-twintig nationaal-socialistische lei ders, die verantwoordelijk waren voor samenzweringen en oorlogsmisdaden, welke Duitsland naar den ondergang voerden en tot verwoesting leidden in naburige landen, gepubliceerd. Punt één behandelt het algemene plan van de samenzwering, punt twee de misdaden, gericht tegen den vrede, punt drie oorlogsmisdaden, punt vier misdaden tegen de mensheid gericht. Persoonlijke en collectieve ver antwoordelijkheid. De beschuldigingen hebben een drie delig aanhangsel. Het eerste deel be vat een verklaring over de persoonlijke verantwoördiijkheid, het tweede één over de misdadigheid van groepen en organisaties en het derde deel behan delt de beschuldigingen en bijzonderhe den betreffende de misdaden, welke te gen internationale verdragen werden gepleegd. De vier-en-twintig personen, die in de acte van beschuldiging worden genoemd zijn: Herman Wilhelm Göring, (de ex-maarschalk zou thans ijverig het Oude Testament bestuderen), Rudolf Hess, Hitler's afgevaardigde, Joachim von Rib- bentrop, Robert Ley. Keitel, Er- nest Kaltenbrunner. hoofd van de S. D., Rosenberg, Hans Frank, mi nister van justitie, Wilhelm Frick, minister van binnenlandse zaken, Julius Streicher, Walter Funk. Hialmar Streicher, Ustav Krupp von Bohlen und Halbach, industri eel, admiraal Karl Dönitz, admi raal Erich Rader, Baldur von Schirach. Fritz Sauckel, generaal Aifred Jodl, Martin Börmann, se cretaris van de nat.-soc. partij, von Papen, Seyss Inquart. Albert Speer, von Neurath en Hans Fritsche, plaatsvervanger van Göbbels. (Zie vervolg pag. 26 Het woord en het middel staking wordt de laatste maanden zeer veel gebruikt. Niet alleen in de landen, die bezet waren en waarin hei tegenwoordig, behalve het uit pro- test neerleggen van arbeid ook be tekent, iemand voorlopig uit zijn functie schorsen wegens waarschijn lijk wangedrag in de afgelopen ja ren. Overal in de wereld leggen mo. menteel grote groepen arbeiders het werk neer. Van buiten ons land was het deze week het bericht over het stopzetten van het kolenvervoer vanuit Ame. rika, dat ons in dit verband veront rustte. Uit ons eigen land waren het de laatste weken diverse derge lijke berichten: stakingsdreiging bij de arbeiders tewerkgesteld in de getroffen, gebieden, de arbeiders op onze treïlervloot en degenen betrok ken bij baggerwerkzaamheden uit ten in protestmeetings hun ontevre denheid. terwijl de havenarbeiders van Rotterdam zich nogmaals in een open brief tot den minister-president wendden, daar zij menen geen ge noegen te kunnen nemen met de in het nog steeds hangende conflict genomen beslissing door het college - van rijksbemiddelaars. Wij noemden hiermee enige symp tomen van een onrust in de arbei derswereld, welke ongetwijfeld een typisch na-oorlogs verschijnsel is. Het zou echter o.i. onjuist zijn te menen, dat, zoal3 menig ander nai oorlogs verschijnsel, dit uitsluitend een teken van demoralisatie of ar- beids-onlust is. De oorlogsomstandigheden hebben in zoverre invloed op de stakingsbe. reidheid, dat men door de levens onzekerheid tijdens de oorlog, ook nu bereid is een min of meer zeker bestaan op te geven, als men het no- dig acht door staking, kracht bij zijn eisen te zetten. De arbeider weet dat in een revolutionnaire periode, welke steeds na een oorlog aanwezig is, de grootste kans bestaat, verbetering in zijn positie te brengen. Van werkgeverszijde weet men echter een en ander ook. Ook daar is men ontevreden, echter meer over de brutale en soms ook onverant- woordelijk schijnende houding der arbeiders. Aangezien er toch een oplossing moet komen van het con flict, ontstaat meestal tussen ver tegenwoordigers van beide zijden, een loven en bieden om tot over. eenstemming te geraken. Het col. lege van rijksbemiddelaars grijpt in, als het overleg geen resultaat heeft en ook dan zijn partijen dikwijl» ontevreden. Teleurstellend is deze gehele gang van zaken. Deze politiek van loven en bieden is een volk, dat eendrach tig verzet pleegde en zegt eendrach tig te willen bouwen aan een nieuw en vrij Nederland onwaardig. De verder emancipatie van den arbei der, zijn eis tot grotere deelname in de winsten mede door zijn arbeid gemaakt, tot medezeggenschap in het bedrijf, waaraan hij zijn beste krach ten geeft, kunnen wel opgehouden, doch door niets en niemand tegenge houden warden. Wij willen de vrede winnen in da wereld? Als eerste stap naar een blijvende wereldvrede, helpe ieder dan mede een sociale vrede te be reiken. Die zullen wij dan eerst waar moeten maken in de arbeids verhoudingen, waarbij wij zelf en direct betrokken zijn. E. T.—C.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1