DE GAULLE LEIDER VAN FRANSE VOLK Verkiezingen brachten versterking van de democratie TOESTAND OP JAVA IETS RUSTIGER Toch kans op Chinese burgeroorlog Tabak en Snoep! DINSDAG 21 OCTOBER IM5 3b Jaargaas No. 52-371. Ikmaarcler DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING. .DE VRIJE ALKMAARDER" ACHTERDAM 24 TELEFOON 2274. De Franse verkiezingen hebben drie partgen het overwicht gegeven: de Communistische Partij, de Mouvement Républicain Populaire en de S.F.I.O. (so cialisten). Zij behaalden resp. 142, 140 en 133 zetels. De verschuiving naar links heeft zich voornamelijk gedemonstreerd in het enorme stemmenaantal, dat de M.R.P. verwierf. Deze links-georiënteerde katholiek democratische volkspartij trok vele voormalige conservatieven aan, hetgeen wel het duidelijkst blijkt uit de verpletterende nederlaag, die de radi caal-socialisten (de behoudende partij van Daladiër) hebben geleden. Maar het belangrijkste is wel de overwinning, die De Gaulle behaald heeft, doordat het Franse volk zijn referendum met ,.ja" beantwoordde. De M.R.P. kan men „de partij van De Gaulle" noemen, aangezien zijn minister van Buitenlandse Zaken, Bidault, er de leider van is. De uitslag van het referendum, waar voor 19 miilioen stemmen zijn uitge bracht, luidt als volgt: le vraag (..nieuwe constitutie?): 18.901.808 stemmen voor, 840.884 stemmen tegen. 2e vraag („volmachten voor de rege ring?"): 13,224.753 stemmen voor, 6.613.653 stemmen tegen. Referendum zette De Gaulle stevig in het nadeel De eerste vraag was als volgt gefor muleerd: „Wenst ge, dat de Assemblée, die heden gekozen zal worden, een con stituerende vergadering zal zijn?" Door deze vraag met „ja" te beantwoorden heeft het Franse volk uitgesproken, dat de oude grondwet van 1875 vervallen is en dat geen Senaat meer gekozen zal worden. De tweede vraag stelde den kiezer, die de eerste met „ja" beantwoord had, voer de keus: de volksvertegenwoordi ging krijgt wetgevende bevoegdheden voer den tijd van zeven maanden, doch haar betrekkingen met de uitvoerende macht (de regering) worden van te vo ren geregeld om een stabiliteit van het ministerie te verzekeren, of de volks vertegenwoordiging bezit alle haar door de volkswil toevertrouwde volmachten en haar bevoegdheid kent geen andere beperkingen dan die, welke zij zichzelve oplegt. Het Franse volk heeft gewild, dat de regering-De Gaulle over uitgebreide volmachten zou beschikken. De andere partijen De overige partijen zagen zich het vol gende aantal zetels toebedacht: Union Républicain Démocratique 26; Radicaal-Socialisten 19; Entente Répu- blicaine 12; Union Démocratique Socia- liste de Résistance 10; Alliance Démo cratique 10; Mouvement Unifé de Re naissance Francaise 6; Onafhankelijke Republikeinse Candidaten 24 zetels. Engelse pers blij verrast De Londense avondbladen van giste ren noemen de verkiezingsuitslagen een overwinning voor generaal De Gaulle. De „Evening News" schrijft: Het eerste en meest welkome feit van deze verkie zingen is de krachtige steun, die het kiezerscorps gegeven heeft aan De Gaulle. Zijn gezag wordt hierdoor aan merkelijk versterkt. Frankrijk heeft se dert 1948 veel geleden, maar de resul taten van vandaag tonen aan, dat het niet tevergeefs heeft geleden, en dat het zijn vastberadenheid en doelbewustheid heeft herkregen. De New York Times juicht de „over winning van de democratie" in Frank rijk toe. De „Star" schrijft: De Gaulle heeft een klinkende overwinning behaald. Waarschijnlijk heeft meer zijn persoon lijkheid dan zijn politiek de stemmen op hem doen verenigen. ENGELSE STAKERS WAARSCHUWEN VOOR „NATIONALE RAMP". Engelands grootste havenstaking sinds 20 jaar heeft thaips ongekende vormen aangenomen. De stakingsleiders hebben gewaarschuwd voor een „nationale ramp" en de mogelijkheid van een al gemene staking over geheel Engeland, meldde gisteren A. P. uit Londen. Zij zeiden eventueel hun zaak rechtstreeks aan het Lagerhuis te zullen voorleggen. Het radio-station van Scheveningen, dat voor de Nederlandse kustvaart van zeer groto belang is, en door de Duitsers was opgeblazen, wordt thans weer hersteld. De werkzaamheden aan de nieuwe zend mast. FotaANEFO-v. d. HAM-P. Twintig Nederlanders werden vermoord Naar Reuter gisteren uit Batavia meldde, is de toestand op Java merk baar verbeterd. Batavia is rustig. Op een conferentie tussen nationalistische leiders en de geallieerden is overeen gekomen dat de nationalisten te Se- marang heden zouden worden ontwa pend. Tweehonderd gevangen genomen Ja panners zullen door de Indonesiërs van Ambarawa naar Semarang worden ge zonden. Men verwacht, dat de toestand voor de 10 000 vrouwen en kinderen in de kampen te Ambarawa nu snel zal verbeteren. Dertien plunderaars zijn gisteren in Batavia neergeschoten door leden van het Fatalia-régiment. waarvan er twee gewond werden. Andere ernstige inci denten werden heden niet gemeld. Moordpartij in gevangenis van Tiandjoer. Het staat thans vast. dat de elf Neder landse officieren, die op weg van Ba tavia naar Bandoeng door de Indone siërs te Patjet werden gevangengeno men en opgesloten in de gevangenis van Tiandjoer, zijn vermoord. Hun namen zijn bekend en zullen binnenkort wor den doorgegeven. Tevens is vast komen te staan, dat de Indonesiërs als gijze laars naar Buitenzorg waren gevoerd, eveneens zijn vermoord. Bevestigd wordt, dat de toestanden in Buitenzorg verschrikkelijk waren. In de gevange nis aldaar zijn enige Amerikanen, een Engelsman, een Tsjech en een Zwitser mishandeld. IS STALIN ZIEK? Allerlei geruchten doen de ronde. In Washington doen de meest fantas tische geruchten de ronde over Maar schalk stalin. Sommigen menen, dat hij stervende is. Bovendien zou er on enigheid zijn tussen de leidende figuren ln de Sovjet-Unie. Al deze geruchten vinden hun oor sprong in gebeurtenissen op politiek ge bied. Het haastige bezoek dat Gromyko aan Washington gebracht heeft, het feit, dat de naam van stalin de laatste tijd zelden genoemd wordt in telegrammen; het uitstel van het toetreden van Mos kou in de Commissie voor het Verre Oosten, enz. enz. geven voedsel aan de geruchten. Men neemt in Washington aan, dat Maarschalk Zjoekof Stalin's opvol ger zou worden, Indien deze kwam te overlijden. Communisten en regerings troepen zouden reeds slaags zijn De gouverneur van de Chinese pro vincie Sjantoeng heeft zich naar Tsjoengking begeven, om, zoals h(j zeide, te voorkomen, dat een burger oorlog zou uitbreken. De communisten doen namelijk aan vallen op de troepen yan de centrale regering, doch de gouverneur hoopte, dat door overleg te Tsjoengking een oorlogsverklaring van de regering aan de communisten zou kunnen wor den voorkomen. De communisten zou den tweederde gedeelte van de provin cie in hun macht hebben. Volgens schatting van den gouverneur, generaal Ho, zouden de communistische troepen in Sjantoeng ongeveer honderd duizend man sterk zijn en de regerings troepen 140 duizend man. Generaal Ho zeide, dat zowel de com munistische als de regeringstroepen re gelmatig munitie hadden gekocht van de Japanners, die met ongeveer 80.000 man nog in de provincie vertegenwoor digd zijn. Er wordt uit andere bronnen gemeld dat „bandieten" de dijk van cïe Gele Rivier hebben opgeblazen bij Tai- kan in Oost-Honan, waardoor grote ver liezen aan mensenlevens en vee zouden zijn veroorzaakt. Zo ziet Churchill het socialisme I Scherpe aanval op Labour-regering. Winston Churchill, leider van „Zijne Majesteits oppositie", heeft gisteren In het Lagerhuis verklaard, dat het demo bilisatieprogramma van de regering vol gens zijn mening veel te traag verliep. De regering wilde de sterkte van het leger tegen einde Juni 1948 verminderen tot 1.156.000 man, doch Churchill wenste dit cijfer drie maanden vroeger bereikt te zien. Het slot van zijn rede was vol van sarcasme toen hij opmerkte: „De ondeugd eigen aan het kapitalisme ls de ongelijke verdeling van de zegeningen en de deugd eigen aan het socialisme is de gelijke verdeling van de ellende". De minister van Arbeid, Isaacs, noem de de rede van Churchill „zeer onver antwoordelijk en boosaardig" en wees erop, dat de eritiek gebaseerd moet zijn op het kennen der feiten en niet op vermoedens. De demobilisatie Ls een kwestie van transport. GAAT DE U.N.R.R.A. FAILLIET? De vice-directeur van de U.N.R.R.A., Jackson, heeft gisteren op een pers conferentie te Rome verklaard: „De U.N.R.R.A. is voor een meest ernstige crisis gesteld en staat practisch op de rand van een bankroet". Jackson voegde er aan toe, dat de beschikbare middelen slechts toereikend zouden zijn tot onge veer de eerste week van Januari 1946. DON JUAN ZAL FRANCO GEEN DIENST BEWIJZEN. De Ereraad voor de letterkunde heeft Uog Pablo Casals, die thans op tour neer is in Engeland, heeft aan een journalist medegedeeld, dat hij onlangs een langdurig onderhoud met de* troonpretendent, Don Juan, heeft ge had in Zwitserland. Don Juan denkt er niet aan naar Spanje terug te keren als het instru ment van een rechtse dictatuur of van een oligarchie. Hij streeft naar een régime, dat in overeenstemming is met de wens van het volk. Franco is een ijdel, waan wijs en wreed man, die Spanje niets dan schande en ellende heeft gebracht. Hij weet, dat hij moet verdwijnen, en ik geloof, dat het niet lang meer sul duren of e?n groep van onze beste fu- neraals zal hem van de troon stoten en een voorlopige regering vormen, die voorbereidingen zal treffen voor vrije vekiezingen. Casals voegde hieraan toe, dat de troonpretendent zijn mening deelde, dat Engeland het Spaanse volk goed zou kunnen helpen bij het verdrijven van den dictator door de erkenning van Franco in te trekken. Zolang hij formeel wordt erkend, aldus besloot Casals, is het Spaanse volk er niet ze ker van, dat de Engelse het werkelijk menen wanneer zij zeggen, in Spanju ean democratisch régime te willen zien". Oud-Indië vlieger verongelukt De bekende Oud-Indië-vlieger Van Weerden Poelman, die in 1924 met w Thomassen^nrThuessink van der Hoop de eerste vlucht naar Nederlands-Indië maakte, is Vrijdagmiddag j.1. op de Bergemsche weg te Laren (Gld.bij het oversteken van den weg door een auto gegrepen en gedood. LETTERKUNDIGEN UITGESLOTEN. De Ereraad voor de lterkunde heeft zich beziggehouden met een aantal let terkundigen, die zich niet hebben laten weerhouden om al of niet als lid van de N. S. B. direct of indirect belangrijke propaganda te voeren of te bevorderen ten behoeve van den vij and of zijn „Nederlandse" aanhang. Op grond van de verderfelijke in vloed, die van h?n is uitgegaan, is de Ereraad van oordeel, dat de letterkun digen Jan H. Eekhout, Chris de Graaft, Mr. J. Huyts, D. Kalma, J. C. Nache- nius, Jan van Rheenen, Dr. Joh. Theunisz, A. J. H. Wensink (ps. Geor- ge de Sevooy) dienen te worden uitge sloten van publicatie, het mededingen naar prijsvragen, het aan de markt brengen van herdrukken en ieder an der opBnbaar optreden op het gebied der kunst, tot 1 April 1953. Het „Vrije Volk" meldt, dat Vrij dag 30 November een aanvang ge maakt zal worden met de distributie van versnaperingen. In afwachting van de officiële berichten over de grootte der rantsoenen, deelt het blad mede, dat mannelijke personen, ge boren in 1927 of eerder, een keuze kunnen maken tussen een tabaks- kaart en een gecombineerde tabaks en versnaperingenkaart. Vrouwen, geboren in 1927 of eerder, kunnen kiezen tussen een gecombineerde ta baks- en versnaperingenkaart en een volledige versnaperingenkaart, ter wijl diegenen, geboren na 1927. al leen voor de laatste in aanmerking komen.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1