Kinderen zongen De reis van Pietertje U moet 't nog doen met uw oude jas Aardappelexport naar buitenland Tecbnisch personeel voor Indonesië Palar sprak te Winkel STADSNIEUWS. (Ouden van dagen luisterden Maandagavond gaven Corn. Jonker's koorklassen onder leiding van Nic. Ak- 'kerman een. zanguitvoering in „Huize .Westerlicht". De heldere kinderstemmetjes, begeleid door de fijne klanken van de vleugel, schiepen direct sfeer en de oude mensen luisterden „als naar een oud verhaal". Wat is er ook aardiger dan kleine meisjes met frisse stemmetjes, schone jurkjes, oranje strikken in het haar, soms Ietwat bedremmeld of even hun rol ver gelend. De hele zaal was vertederd. Hier vertelden de kinderen van hun kleine .vreugden, van bloemen, van vogels of van vlinders. De toehoorders lieten de jube lingen om zich golven, sloegen misschien in gedachten de eerste bladzijden van het boek huns levens weer open en herin nerden zich hun eigen kindertijd, hoe zij precies hetzelfde waren, even onbekom merd. even zorgeloos. Voor de andere aanwezige gasten was deze warme kinderzang ongetwijfeld eveneens een mooie ervaring en een ver kwikking. Tweejarige ging aan de wandel Toen Zaterdagmiddag de tweejarige Theo Groot plotseling vlak voor het huls van zijn oudere te Oudorp, de weg pverstak, werd hij door e=n auto ge grepen en zwaar gewond. Het jongetje liep ernstige kwetsuren op aan het hoofd en brak één van zijn benen. Nadat dr. Moolhuizen eerste hulp bad verleend, werd het kind naar *t $t. Elizabeth-ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. De politie heeft de zaak in onderzoek. DE VEEMARKT. Op de Maandag gehouden veemarkt bedroeg de aanvoer 97 koeien, 8# scha pen, 14 Nuka's (deze opgaaf ging verge zeld van een knippogje, wie het nu nog piet weet, leert het nooit!) en 5 gras- Kalveren. Op de taxatlemarkt werden 85 ptuks aangevoerd, waarvan er 27 voor Gelderland. 48 voor de verkoop en 10 voor de slacht overgenomen werden. De prijzen varieerden van f 70f 600. Burgerlijke Stand. Geboren: Dick, z. van D. Schoone- Wil en E. Jonker. Maria M.. d. van K. Ursem en A. G. Gorter. Catha- rina M.. <J. van C. Tesselaar en G. Zon neveld. Wilhelmina d. van J. Blom en">4. Horstman. Hermina M., d. van B. A. Beemsterboer en H. Kloek. Joannes M., z. van G. F. M. van Lunte- ren en I. M. van Beek. Ondertrouwd: Hendrik Bootsma en Jannetje Mazereeuw. Hendrik van Geelen en Maartje N. van der Werf. Willem R. Gol en Aaltje Haitsma. Fokke Jonker en Jannetje Peereboom. Gerard J. Schinkel en Margaretha J. Westerhof. Johannes de Rooij en Maria J. C. Krijnen. Jozef A. Hanssen en Hester E. Bom. Johannes van Eerden en Neelia Beekman. Getrouwd: Willem Adamse en Chatarienne F. van Wijk. Henricus Terhaag en Jeannette Vis. Petrus A. Velcfmon en Petronella W. A. Pels. Adrianus Roecoert en Catharina G. Nuij. Petrus S. Verbeme en Rosalia G. Dekker. Johannes J. W. Dehé en Guurtje Schoonhoven. Petrus Vreeker en Anna M.. Schouten. Adrianus Hoekmeijer en Johanna C. Segaar. Gerrit C. Donia en Tieny Sieben. Hen drik A. Meijlink en Cornelia de Vries. Overleden: Hendricus Hennink, gehuwd met A. S. Egbergen. 53 jaar. Nicolaas J. van Tol ÏS jaar. Helena van Diepen, gehuwd met J. Wokke, 6ï' jaar. Cornelia Verver, gesch. van P. H. Smiers, 58 jaar, Langedijk. NOORDER MARKTBOND. 5.000 kg. uien f 8.—, 500 kg. sperciebonen 1 26.50, 1.300 kg groene kool f 45.000 kg witte kool f 4.—, 9.500 kg. gele kool 16.— en 17.000 kg. andijvie f 7. L. AN GEDIJ K ER GROENTECENTRALE. 12.000 kg. rode kool f 6.—, 4.300 kg. gele kool f 8.—, 43.000 kg. witte kool f 4.—, 8.000 groene kool f 6.—, 11.500 kg. bie ten f'jbO—f 5.50 4.500 kg. uien 18.—, 16.000 kjf ^andijvie f7.1.800 st. bloemkool f 12.00—f 20.50 en 150 kg druiven i 80.—. Avontuurtje duur bekocht Eén dode te Opmeer. Zondag maakten twee jongens van 19 en 32 jaar te Opmeer gebruik van de gelegenheid, dat hun ouders naar de kerk waren, om een motorfiets te proberen. Op de weg naar Wognum kwamen zfc echter in botsing met een auto van de Rijksverkeersinspectie, waarbij de oudste van de twee jongens op slag werd gedood, terwijl de jong- éte zwaar gewond naar bet Sint Jans- gaethuis te Hoorn werd vervoerd. Pompen of ver...drogen Er zijn in het Zuiden plaatsen, waar door de oorlogshandelingen de waterleiding geheel is vernield. Ook de aanwezige welputten zijn door cadavers e.d. onbruikbaar geworden. Daarom wordt een beroep gedaan op alle bezitters van pompen, deze ter beschikking te willen stellen. N.V.H. zal zorgen voor het vakkundig weg halen. Geef even een berichtje aan het kantoor Kennemerstraatweg 103, Alkmaar. Denkt er goed aan, het geldt hier: POMPEN of verdrogen. Prijsvraag Wij kregen een verhaaltje toegestuurd voor de kleintjes. Maar de meneer, die het geschreven heeft, kan heel erg jok ken. Daarom vragen we aan de jongens en meisjes van 10 tot en met 14 jaar of zij ons willen helpen alle verkeerde dingen uit het verhaaltje te zoeken, dan kunnen we het misschien nog eens ge bruiken voor hun kleinere broertjes en zusjes. Uit dankbaarheid mogen de 150 jongens en meisjes, die ons het beste hielpen, naar een voorstelling, die de heer Van Erkelens en zijn gezelschap geven met hun marionettenspel. Schrijf dus alle fouten uit het verhaaltje op en stuur de brief naar de Redactie van de Vrije Alkmaarder, Achterdam 20. Op de enveloppe moet je zetten: „De rejs van Pietertje". De zomervacantie was begonnen. Nog nooit was Pietertje zo vroeg opgestaan. Dat kwam door de zon, die hem door de luiken heen, recht in zijn gezicht scheen. En ook door het grote plan, dat Pietertje de vorige dag gemaakt had. en ook wel een beetje doordat hij van daag niet naar school hoefde te gaan. Met één sprong stond hij naast het bed, in twee minuten wa6 hij gewassen, ge kleed en beneden. De pendule vertelde hem, dat het pas tien uur was, maar hij had zo'n haast, dat hij bijna zonder eten de deur uitgeslipt was, els zijn moeder niet net de" kamer binnen was gekomen. Nu, dat begrijp je. Moeders zijn 'altijd bang, dat hun kinderen te weinig eten en al kon Pietertje van op winding haast geen brok door zijn keel krijgen, moeder was onverbiddelijk. Gelukkig ging moeder dadelijk daarop naar de zolder om te kijken of er nog wat ongebruikte meubelen voor Heus- den stonden en van die gelegenheid maakte Pietertje gebruik om al na zijn twaalfde boterham de deur uit te glip pen. Hij zei z'n moeder goedendag, pak te zijn schaatsen en rende weg. Want wat was het grote plan? Gisteravond was het beginnen te vriezen en het ijs was dus al flink sterk. Het vorige jaar had Pietertjes oom op één dag een schaatstocht gemaakt van 160 km. en dat wilde Pietertje hem vandaag na doen. Hij wilde over Stompetoren en Egmond naar Hoorn rijden en dan over Hoogwoud en Marken-Binnen terug. Zijn moeder mocht er niets van weten. Die was altijd zo bang, dat hij van de weg af in een sloot zou rijden. Het was natuurlijk heel verkeerd van Pietertje om nu toch zulke dingen te doen, maar hij was ook een erge eigenwijze jongen. En toch zou hij deze keer een goede les krijgen. Hoor maar. Aan de kant van een gracht had hij zijn schoen- schaatsen aangetrokken en nu wilde hij zijn gewone schoenen naar het limona detentje brengen om ze te laten bewa ren Bijna was hij er. Daar brak zijn schaatseband. Plof. Meteen zat hij ook al op het ijs. Gelukkig bezeerde hij zich niet, maar van de tocht kon natuurlijk niets meer komen. Moeder had nog wc! nieuwe banden thuis, maar die had hij niet durven vragen omdat hij dan ook zijn plannetje had moeten vertellen. Hinkend op zijn pijnlijke voet ging Pietertje terug en om kwart over ne gen stond hij el weer voor moeder. Die vond, dat Pietertje al genoeg gestraft was en beknorde hem niet al te erg. Maar de rest van de dag moest hij moeder helpen met het opknappen van alles wat ze in het schuurtje gevonden had voor Heusden. - Druk: Dagblad v. Noord-HollandN.V. DE TEXTIEL SITUATIE IN NEDERLAND. Tijdens een excursie van journalisten naar het Zuiden van Nederland, werd van de zijde van het Ministerie van handel en nijverheid het volgende mee gedeeld omtrent de situatie in de na tionale textielpositie. In ruime mate zijn thans grondstof fen voor de textielindustrie aangevoerd, doch ook al zouden normale verwer kingsmogelijkheden voor deze grond stoffen bestaan, dan nog zou de binnen landse textielbehoefte niet kunnen wor den gedekt. Eerst moet het bedrijfsleven op gang. Door de plundering en vernieling vair bedrijven en installaties door de ver woesting van steden en dorpen, ja, van gehele streken, is er een groot tekort aan textielverwerkende industrieën. Aangezien de vervaardiging van tex- tielgoederen ter voorziening in de be hoeften van de Nederlandse bevolking tijdens de laatste jaren practisch stil stond, is de behoefte tot ongekende hooge gestegen. Men zegt niet te veel, wanneer m£n de stelling verdedigt, dat alle nog beschikbare textielgoederen vervangen dienen te worden, waarbij onder textielgoederen niet alleen kle ding en huishoudgoed wordt verstaan, maar ook textielgoederen benodigd voor talloze technische doeleinden. Men denke hierbij aan transportbanden, aan voering voor de schoenindustrie, can vas voor de bandenindustrie, kaasdoe ken voor de zuivelindustrie e.d. Het spreekt haast vanzelf, dat zo spoedig mogelijk getracht moet wor den, het bedrijfsleven weer op gang te brengen. Zou men bijv. geen textiel He1 van 1 inu gele* nom< Vere omsl boni bijg: innc vervaardigen voor transportbanden, behoeve van de mijnen, dan zou het ou mogelijk zijn de kolenproductie op ti voeren. In de eerste plaats dient der halve textiel vervaardigd te worde teneinde de technische behoeften t kunnen dekken. Kleding pas op de tweede plaats Hoe noodzakelijk ook de kleding voorziening van de bevolking is, komt thans pas op de tweede plaats Toen in het begin van de oorlog met de textieldistributie een aanvang werd ge maakt, was het mogelijk volgens een bepaald puntensysteem textiel te distri. buëren. De markt liet dit toe. er waren! voldoende goederen beschikbaar om perl hoofd een bepaald puntenkapitaal uit beten te 'delen. Mede doordat tal van fabrie ken voor „export" naar Duitsland moesten werken, verdwenen de toch al schaarse textielvoorraden als sneeuw voor de zon. De productie is thans nog zo gering, dat van een nationale distributie voor eerst nog geen sprake kan zijn. Voor lopig komen alleen bepaalde bevolkings groepen voor textielgoederen in aan merking. In de eerste plaats die perso nen, die ten gevolge van oorlogshande lingen hun hebben en houden hebben verloren. jDiger Spaar vast voor uw nieuwe jas. Waarschijnlijk zal er pas in de zomer van 1946 enige verruiming komen. Een verruiming echter, die zeer zeker nog] niet de enorme textielbehoefte zal kun nen dekken. Van overheidswege wordt het pu bliek met grote nadruk erop gewezen, dat het aanbeveling verdient door mid del van sparen een gedeelte van het inkomen thans reeds te reserveren, op dat men, wanneer straks wederom tex tielgoederen aan de markt komen, ook de koopkracht bezittc om zich deze goe deren te kunnen verschaffen. Tw vlak Midd ROOS' ontïri de J op- r watf brijz cles onzi te si sam< recï; ren, der: uitf ker nen D nie Belangrijke deviezensleun De veel verbreide mening dat alleen de export aan bloembollen ons land deviezen op zou leveren is niet juist. Ons nationale volksvoedsel, de aardap pel vervult deze belangrijke taak eveneens. De uitvoer van pootaardappelen naar België en Frankrijk is zeer belangrijk en levert een groot aantal deviezen op. Alleen al uit de provincie Noord-Hol land werd In het Jaar 1943 ruim 25.000 ton pootgoed naar het buitenland uit gevoerd.. Door vele moeilijkheden het vervoersprobleem was hier wel doorslaggevend werd in 1944 niet ge ëxporteerd. Dadelijk na de capitulatie van Duitsland is men echter weer be gonnen om door middel van dit uitvoer artikel 's Rijks schatkist enigszins op peil te brengen. Naar ruwe schatting zal, nog vóór het einde van dit jaar in totaal 10.000 ton pootaardappelen van Noord-Holland uit naar Frankrijk en België vervoerd wor den. Alleen in de laatstë veertien dagen werd naar Frankrijk een hoeveelheid van 5000 ton verladen. Door gebrek aan spoorwagons is er echter enige stagnatie in het vervoer gekomen. Naar België gaat het vervoer vlotter omdat men daarbij van de waterwegen en dus van schepen gebruik kan maken. De exporteurs laten deze uitvoer ge schieden door bemiddeling van commis- sionnairs, terwijl de B.E.A. II (Bond van exporteurs van pootaardappelen) de ge hele uitvoer regelt. Ook steun aan tuinbouw. Door deze handel worden ook de tuin- bouwbedrijven aanmerkelijk gesteund, daar de prUs, die de bouwers ontvangen, tn verhouding tot andere^ Jaren zeer hoog te noemen is. x Voor eerstelingen ontvangen de telers f 20 per 100 kg in de groep A 28/35, en in de groep A 35/55 f 17 per 100 kg. (Eerste lingen zijn de meest geëxporteerde poot aardappelen). Dat deze export én voor het Rijk én voor de verbouwers van groot belang is, blijkt dus wel. (Eigen bericht). De Marine Voorlichtingsdienst meldt: De Koninklijke Marine stelt de aan melding open voor goed geschoold en ervaren technisch personeel ten be hoeve van het Marine etablissement te Soerabaja. In totaal is hier plaats voor 225 Nederlandse vakmensen van 28 tot 38 jaar in allerlei technische beroepen, die in staat moeten zijn leiding te geven aan inlands personeel. Betrokkenen worden in tijdelijk dienstverband voor ten minste drie jaren bij de Koninklijke Marine reserve aangenomen, in den rang van sergeant. De aanmelding kan ge schieden bij de Gewestelijke ATbeids- bureaux. Indonesiër over Soekarno c.s. ,,'t Is voor een Indonesiër in Neder land dikwijls een grote ergernis, zo slecht, zo tendentieus is dikwijls de be richtgeving over de gebeurtenissen in het Verre Oosten. Dit zal de tegenstel lingen slechts verscherpen, terwijl tot iedere prijs een gewapend conflict tus sen Neder!anders en Indonesiërs moet worden voorkomen", zo verklaarde de sociaal-democraat de heer N, Palar, hoofdbestuurslid van de Perhimpoenan Indonesia, gisteren in een rede voor de afdeling Winkel van de S.D.A.P. Sockarno. Volgens spreker heeft Soekarno zich vooral op aandrang van de Indonesiërs in Nederland, op het ogenblik terugge trokken. omdat hij als coöpcrator voor de geallieerden principieel onaan vaardbaar is. De heer Palar. die Soe karno persoonlijk heel goed kent, ont kende nadrukkelijk, dat deze een fas-1 eist zou zijn: „Men verwarre het vrij- heidsnationalisme van Soekarno niet met het imperialistische, chauvinistische nationalisme van b.v. Mussert en zijn trawanten. Soekarno heeft niet zijn land. doch het koloniale bewind verra den Aan de hand van de lijst van minis ters uit het republikeinse kabinet, be wees spreker, dat de gehele Indone sische Nationalistische Beweging ach ter Soekarno staat. Vertrouwen in de regering. Spreker was er van overtuigd, dat de politiek van minister Logemann gedra gen wordt door 100 pet. sympathie voor de Indonesiërs, alleen vroeg spreker zich af wat de regering bedoelt, als zij zegt. dat zij overleg wil plegen rnet die Indonesische Nationsfiisten. die 1 wettig gezag erkennen. Er is maar één weg: gemeenschappe lijk herstel van een gemeenschappelijk gezag. Bij het beantwoorden van de vragen, die het kleine, maar zeer aandachtige gehoor stelde, verklaarde de Heer Palar nog, dat de z.g. oorlogsverklaring ge desavoueerd is door Soekamo's minister van Buitenlandse zaken, deze oorlog»- verklaring was zeer waarschijnlijk een i fout van enige jeugdige elementen.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2