STADSNIEUWS. Toontje heeft een paard getekend Annexatie historisch en politiek belicht De strijd om de grondstoffen 25 Jaar kaas- en botercontroleur De draaiorgels zijn er weer ten l Ho Oorlogsslachtoffers voor de rechters i 'i RESIDENTIETONEEL VOERT BLIJSPEL VAN LESLY STORM OP. Als de verwachtingen hoog gespannen waren en men naderhand met de hand op het hart kan zeggen: het viel niet in aile opzichten tegen, dan houdt dit al heel wat lof in. In dit geval, n.1. bij het bekende toneelstuk van Lesly Storm „Toontje heeft een paard getekend", dat gisteravond in ,,'t Gulden Vlies" vele mensen hgeft vermaakt, betekent het in de allereerste plaats lof voor de spe lers van het Residentietoneel. Want wel bezit het blijspel de twee goede eigenschappen van dynamiek en luchtige vrolijkheid, maar het heeft een zeer bedenkelijke zwakke stêe. Een gees tigheid kan maar eenmaal als geestigheid gedebiteerd en aanvaard worden. Teveel vasthouden aan een en dezelfde soort „trouvailles" werkt als een te vaak her haald grapje: het geeft een flauwe na smaak. Maar nog belangrijker voor een blij spel als voor een gerecht is het, wie er serveert. In Fie Careisen heeft het stuk van Lesly Storm een onvergelijke lijk charmante serveuse! Zij is het, die dit blijspel een blijmoedig leven inblaast; zij heeft de leiding over allen en alles; zij schept de „harmonische sfeer", niet alleen zoals haar rol haar dit opdraagt, maar zó als dit stuk het zo hard nodig heeft. Dat haar figuur zo boven de anderen tiitstreekt, wil niet zeggen, dat deze slechts dilettanten zijn. Het spel van Henk van Buuren is goed, vooral in het begin van zijn optreden, maar jammer is het, dat hij zijn mimiek niet altijd in bedwang heeft wanneer hij niet aan de beurt is om iets te zeggen. Zodra de2e grappige ouwe grootvader even rust heeft, wordt hij een jongen, die met al te zichtbaar genoegen luistert naar wat de anderen er van terecht brengen. Piet Bron vertolkt zijn rol van gemoe delijke papa, die aanleg tot losbandig heid heeft, uitstekend. Paul Steenbergen kwijt zich niet onverdienstelijk van zijn taak, maar hij zal zijn spel en mimiek iets minder op effect moeten afstellen ©m niet hier en daar overdreven aan te doen en in sterker mate nog geldt dat voor zijn tegenspeelster Mieke Flink. Kerstle Römer daarentegen geeft, In haar overigens heel wat lichtere rollen., be heerst en degelijk spel te 2ien. A.H.H. Wal is er Ie doen? Woensdag 24 Oct.: Gulden Vlies 7 uur Alkm. Oper.- en Orkest Ver. „De Mascotte". Donderdag 25 Oct.: Waakt en Bidt 7.30 uur Joh. v. Oostveen over „De openbaring van Johannes". Gulden Vlies 7 uur Alkm. Op en Ork. Vereen. „De Mascotte". Vrjjdag 26 Oct.: Gulden Vlies 8 uur Wim Sonnevelds cabaret: „De bloemetjes buiten". Irene: 8 uur Klaas Bakker, pianorecital. Aula v. h. Gymnasium: 8 uur, Ds. W. A. Nell voor de Volks universiteit. Tot en mét Donderdagavond in de bioscooptheaters: Harmonie: .,De weg, die voor ons ligt", leeft. 14 jaar. Victoria: „The King Steps out", met Grace More en Fr. Tone, leeft. 14 jaar. Beide theaters: 7 u. en 9.30 uur. Het „Alkmaars Comité voor Gebieds- V- uitbreiding" had gisteren in „Het Wapen van Heemskerk" een vergadering be legd1 waarin twee sprekers de noodza kelijkheid van annexatie van verschil lende kanten belichtten. Oog om oog. Drs. Van Rossum besprak hei vraag stuk historisch. Hij betoogde, dat de enige mogelijkheid, om ons land uit de armoede te redden, was, overname van Duits gebied. „Wij hebben de geschiede nis, die beheersd wordt door de reali teit, d.w.z. door egoïsme, te volgen. In de buitenlandse politiek geldt niet het idealisme, maar het nationalisme" zo be toogde spreker. Drs. Van Rossum ver wierp de theorie der ethisch-humanlsten en den brave-Hendrikken en herinnerde aan de Bijbelse uitdrukking: „Oog om oog, tand om tand", t.a.v. de schade vergoeding. Spreker meende, dat één der, voor naamste motieven der annexatie was een Westeuropese federatie, waarin Ne derland een zeer belangrijke rol moet spelen. Als tweede spreker gaf de heer Enks een politiek exposé, waarin hij betoogde, dat annexatie vermeerdering van onze nu zo geslonken welvaart betekent. Na een aangename discussie, waarbij o.a. de „anti" mr, C. Berkhouwer het woord voerde, sloot de heer Ringers deze door een flink aantal belangstellen den bezochte vergadering. Lezing Volksuniversiteit. Gisteravond hield in de Aula van het Gymnasium de heer J. Brummelkamp, leraar aan het Barleus Gymnasium te Amsterdam, voor de V. U. de eerste van een viertal lezingen over „De strijd om de grondstoffen". Deze avond werd de petroleum behandeld, allereerst hoe dit product ontstaan is uit het bezinken van ééncellige organismen, louter organische stoffen dus, in ondiepe randzeeën. Spr. schetste uitvoerig de groei van 't petroleumgebruik en de daarmee ge paard gaande groei van de petroleum- maetschappijen. zoals de Standard Oil Company en de Koninklijke Shell Ook de figuur van Rockefeller werd behan deld, o.a. als uitvinder der pijpleidingen, een enorme omwenteling op het gebied van het vervoer van de petroleum. Na 1900 ww# de petroleum verdrongen door de benzine, die in het begin der petroleumwinning (omstreeks 1860als waardeloos bijproduct weggeworpen werd. In verband hiermede gaf spr. een exposé over de betekenis van de ben zine en later de dieselolie voor de mo derne oorlogvoering. Winston Churchill, de man, die ook in de tweede wereld oorlog zo'n grote rol speelde komt de eer toe hiervan reeds in 1914 de beteke nis op de juiste waarde te hebben ge schat. De lezing, waarvoor grote belangstel ling was, werd besloten met het ver tonen van enkele lichtbeelden, betrek king hebbende op het gesprokene. Van den Hermon tot aan de Dode Zee De Alkmaarsche Studiekring van „Ex Oriente Lux-' organiseerde Dinsdagavond een lezing over de Jordaan. Natuurlijk kwam hier niet de Amsterdamse volks wijk, maar het voor theologen en archeo logen zo interessante dal tussen den Her mon en de Doode Zee ter sprake. Prof. dr. J. Simons G.J., oudleraar aan het Pontificio lstituto Bibllco te Rome) behandelde in een tamelijk oppervlakkige beschouwing de aardrijkskundige en historische bijzonderheden, welke ons uit méér dan één oogpunt boeiden. De interessante lichtbeelden gaven een goed inzicht in het verloop van de nut teloze, zich in ontelbare bochten wrin gende, rivierbedding. Het was jamer, dat spreker bij een dergelijke onderwerp uitsluitend het Hei lige land betreffende, terloops niet iets meer uit de Bijbelse geschiedenis en de ons uit die tijd bekende Jordaan ver telde. Een kerstverrassing van de ouden van dagen Op initiatief van de Armenraad te Alkmaar is een comité gevormd uit vertegenwoordigers van alle gezindten om op het ajs. en eerste Kerstfeest na de bevrijding de ondersteunde Oud=n van Dagen een Kerstverrassing te be zorgen. Op dezelfde wijze als voor heen bij de organisatie der autotocht voor ouden van dagen, zal daartoe een beroep worden gedaan op H. H. fabri kanten, grossiers, winkeliers, bakkers en slagers, voor het afstaan van gaven in natura, terwijl ook giften in geld gaarne tegemoet worden gezien. Vertrouwd mag worden, dat voor dit sympathieke doel allerwege belang stelling en medewerking zal worden gevonden en de ouden van dagen van alle gezindten straks op het Kerstfeest een prettige verrassing zal kunnen worden bereid. Reed thans worden aanbiedingen en toezeggingen gaarne in ontvangst ge nomen aan bet centraal bureau voor maatschappelijk werk (Armenraad), Langestraat 87, Giro 171250. DE OPENBARING VAN JOHANNES. Donderdagavond om half acht spreekt de heer J. v. Oostvcen van de Ned. Chr. Gemeenschapsbond In „Waakt en Bidt" over ..De Openbaring van Johannes", het dertiende hoofdstuk. Op 25 October a.s. hoopt de heer P. de Oude, Kinheimstraat 47. alhier, het feit te herdenken, dat hij 25 jaar in dienst is als controleur aan het Kaas- en Boter- contrólestation Noord-Holland te Alk maar. Den a.s. jubilaris; die bekend staat als een prettige, werkzame collega, zal het morgen zeker niet aan belangstel ling ontbreken. Met ingang van vandaag zal men in onze stad de vrolijke klanken van onze vertrouwde draaiorgels weer kunnen ho ren. 't Is jammer, dat Bram de Wilde, eens onze befaamdste „orgelman", is overleden: zijn zoon zal echter de zaak voortzetten. Weer een auto gestolen Een Schaginees, die gisteravond om zes uur zijn auto op de hoek van de Westerwég bij het café van den heer Molenaar had geparkeerd, kwam om ne gen uur tot de ontdekking, dat zijn wa gen was verdwenen. Het is een donker blauwe Chevrolet met verschillende pla- muurplekken. Het nummer was Gz 5417. Oterleek. NOODGEMEENTERAAD. Tot leden van de raad der gemeente Oterleek zijn benoemd de heren: C. J. Baltus. J. Blauw, P. Leegwater, J. Pe per. W. Schelling, L. Schuuring, D. Tijdema Opgave oorlogsschade Naar de secretaris van de schade- enquête-commissie den burgemeester van Oterleek mededeelde dienen de- g,en?n welke oorlogsschade geleden hebben, zich te richten tot de schade- enquéte-commissie Koningsplein no. 5, te Den Helder. Men dient er echter wel op te let ten dat er onder oorlogsschade wordt verstaan alle schade als rechtstreeks gevolg van oorlogsgeweld, van hande lingen en of maatregelen van den vij and of van oorlogsomstandigheden, ontstaan aan onroerende goederen of aan zodanige roerende goederen, die tot het uitoefenen van 'n beroep die nen. dan wel aan huisraad. Ben verzoek tot vergoeding van schade, welke is ontstaan door de bezetting van ons land, zoals huur- derving, echoonmaak-inrichtings- en tr-anspoetkosten enz. behoort te worden ingediend bij het commissariaat oor logsschade. afd. algemene zaken te Amersfoort. Bergen. Volkshogeschool De Zandhoeve Van 517 November zal op de Zand hoeve de eerste cursus voor jonge mannen boven 18 jaar worden gegeven onder leiding van mr. O. Guermonprez „Over de toekomst van ons land". 's Morgens wordt practisch werk verricht in het mooie duinterreih, 'e Middags is er sport onder deskun dige leiding, terwijl er ook een excur sie zal worden gemaakt. De cursus staat open voor jonge mannen van elke richting en elk beroep. De commissie is gaarne bereid bij aanvraag een beroep op de werkge vers te doen. De maand November is opzettelijk gekozen om ook de mensen uit de landbouw de gelegenheid te ge ven de cursus mee te maken. Heer-Husowaard. Weet fchijnlii kleine BENOEMINGEN. De heer A. C. Schutte, onderwijzer aan de openbare lagere school Zuid, Is be noemd tot onderwijzer te N.-Niedorp. De min. van Landbouw, Tuinbouw en Voedselvoorziening benoemde de heren P. J. Sinnlge (vac.-Wuis), K. Oudeman (vac.-C. van Langen) en P. van Langen (vac.-Quant) tot leden der Plaatselijke Commissie van Bijstand voor de Land bouwstatlstiek. Aan den heer A. Quant werd eervol 'ontslag verleend. Op hel matje De gebroeders v. H., twee jongema nen uit Amsterdam, hadden in de na< van 6 op 7 Jan. 1945 te Hoorn 14 bali geveer meel uit een pakhuis gestolen. hebben Dat ér hier inderdaad sprake was v; wij Uv slachtoffers van de hongerwinter, ble< deze rr uit het feit, dat de oudste verdachl bijna al zijn goederen had verruild, zijn pasgeboren kindje, dat diphteii had, in 't leven te houden. De officie van Justitie, mr. van' der Feen de Lilli eiste dan ook een voorwaardelijke stn van zes maanden met een proeftijd ra 3 jaar tegen dezen verdachte. Met den jongsten broer stond anders. Deze ^jarige knaap was al een veroordeeld, doch voorwaardelijk vrije voeten gesteld. Verdachte had zich hierna nog schul dig gemaakt aan diefstal van havermoul stroop e.d. Hij hoorde een straf vai 1 jaar met aftrek van zijn 6'/j maani voorarrest tegen zich eisen. De verdediger, mr. Leesberg, bepleittf voor den oudsten broer een straf gelijl aan de preventieve hechtenis. Ten aanzien van den anderen ver< daehte hoopte hij, dat deze een gecom- bineerde straf zou krijgen. Uitspraak 36 October. Gestolen of gekochte fiets Engelu onthou Nee, geborc Écbatb wonde graan ©m o pioedi Wij Engel gewo om i keeri g?n, gen Het tweede geval, dat zich in de be zettingstijd heeft afgespeeld, was zaak tegen den Haarlemmer van "W die verdacht wordt van diefstal van een rijwiel. In de nacht van 11 op 12 April 1945 had de opgeroepen getuige D. K., die lid was van een boerenwachtdienst, verdachte van W. aangehouden met twee fietsen. Van W. deelde hem toen mede, dat één van deze fietsen was van een familielid, die niet verder kon. Later chter vertelde verdachte, dat hij deze fiets, die diezelfde nacht uit een schuur bij Barsingerhorn was gestolen, voor 200 van een Duitser had gekocht. Op een vraag van den rechter, mr. Krabbe, waarom hij twee verklaringen had gegeven, betoogde verdachte, dat men in die tijd zich wel wachtte om tegen een Nederlander te zeggen, dat men „van 'n loslopenden Duitser een fiets had gekocht....!" De officier echter stond zeer sceptisch' tegen den toch zeer sypmpathiek aan doende verdachte en eiste 8 maanden met aftrek. De verdediger, mr. Scholten, zeide, dat juridisch verdachte inderdaad zwak staat, maar dat 't overtuigend bewijs ontbreekt. Hij bepleitte vrijspraak, Uitspraak eveneens op 30 October. Egmond aan Zee. WIJDING TOT BISSCHOP. Naar wij vernemen zal de wijding tot bisschop van den oud-pastoor J. van der Oord. plaatsvinden op Dinsdag 33 Nov. a.s. in de Kathedrale Kerk aan de Leidschevaart te Haarlem. De wijding geschiedt door mgr. dr. A. Rinkel, aartsbisschop van Utrecht. Heiloo. DE DEMOCRATISCHE SCHOOLt Woensdag 31 October organiseert de afdeling Heiloo der SDAP een bijeen komst. De heer D L. Daalder uit Bergen zal een lezing houden over het onder werp „De democratische school". Iedere belangstellende is welkom. Langedijk. LANGEDIJKER GROENTEVEILING. 6.000 kg. gele kool f 6.—. 28.000 kg. witte kool f 4.—, 4.000 kg. bleten f 4.0Ó-f 5.50, 3 200 kg. uien f 8.—. 225 kg. slabonen i 26.50, 600 stuks bloemkool f 12.00f 20.50, 650 kg. tomaten 120.— en 38.000 kg. an dijvie 17.-. Hi uit bra< m a£ In liet epi< me 8cb wc gei vo va en ©n g< VOETBAL Na de indeling van de eerste klasse in de districten I en II en de tweede klasse in district II, is nu ook de indeling voor de tweede klasse in district I bekend gemaakt. De indeling luidt als volgt: Tweede klasse A: Alcmaria, Alkmaar sche Boys, A. F. C., D. W. V., K. F. C., O S. V., W. F. C., Volendam, Z. F. C., Z. V. V. en West-Frisia. Tweede klasse B: H. B. C., De Kenne- mers, Quick (Den Haag), R. C. H., De Spartaan, T. O. G., U. V. S. (Leiden), Velsen (het vroegere Santpoort), V.I.O.S. (Den Haag), "Watergraafsmeer en Zee- burgia. Wanneer wij deze indeling even vluch tig bekijken, dan lijkt ons de A-afdeling zwaarder dan de B-groep; vooral met clubs als A. F. C., D. W. V., K. F. C. en Z. F. C., gaan wij een spannende com petitie tegemoet Hier staat echter tegenover, dat wij van de krachtsver houdingen van clubs als U. V. S., V I. O. S. en Quick t.o.v. van de Am sterdamse- en Haarlemse 2e klassers niets afweten, zodat het doen van voor spellingen vooralsnog zeer gevaarlijk is. Heden is een K B. verschenen dat regelen stelt met betrekking tot de op richting van oorlogs- of vredesgedenk- tekens, zowel met het oog op aantal, plaatsing als aesthetische verzorging daarvan. De Synode van de Neder-Duitso Gereformeerde Kerk van Zuid-Afrika Jn de Kaapprovincie heeft eenstemmig be sloten hulp te bieden aan de Nederlandse kerken, onder anderen bij het herstel van verwoeste kerkgebouwen.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2