N WAPENGEWELD WORDEN VOORKOMEN lekarno nam deel an besprekingen Conflict in IJmuiden voorkomen Uitstel van executie van Mussert Oproep Slechts met democratische middelen v>} De positie der melkslijteiS VDERDAG 35 OCTOBER 1945. I Jaargang No. 54-373. Ikittiaarder DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING. .Dl VIIJE ALKMAARDEI" ACHTERDAM 2t TELEFOON R74. >EAt iloo, jotkarna deelde gisteren een der cor- -poadenten van ANPAneta mee, dat en Hatta en vijftien andere promi- nte republikeinen informeel met den irtegenwoordiger van het Britse Minis- •rie van Buitenlandse Zaken. M. R. Den- ing, Dinsdagavond hebben gesproken. Soekamo herhaalde, dat zUn afwezig- uit Batavia had gediend om de ex- remisten onder zUn volgelingen bijeen roepen. Hoofdzakelijk zijn dit de Mo- lammedaanse leiders. Hij zei: „De extremisten zijn zeer sterk. Ik heb getracht ze te kalmeren. Het volk b gekant tegen de Japanners en tegen d* Nederlanders. Ik wil voorkomen, dat da huidige moeilijkheden worden tot een nissenstrUd en ik tracht het probleem op vreedzame wUze op te lossen." Commentaar van Den Haag Ook Robert Kiek, de oorlogscorrespon dent van ANP—Aneta, trekt de conclusie, dat de nationalisten steeds meer geneigd zijn tot concessies. Zij zouden, volgens hem, wellicht geneigd zijn zover te gaan, dat zij de republikeinse regerings vorm vaarwel zouden zeggen, wanneer aan hun eisen van zelfbestuur voldoende tegemoet wordt gekomen. Naar aanleiding van dit bericht en de besprekingen die plaats hebben gehad, werd van regeringszijde te Den Haag het volgende commentaar geleverd: „Wij hebben geen enkele reden ora aan te nemen, dat onze bondgenoten iets te kort zouden doen aan onze door hen erkende souvereiniteit. De nationalisten zullen tenslotte alleen met ons kunnen spreken op de voet zoals de minister van Overzese Gebiedsdelen, Prof. J. H. A. Lo- jemann. in de Kamer heeft uiteengezet. WU blijven daartoe ten volle bereid, maar zien ook met zorg de toenemende anarchie op Java aan." Schandalige toestanden in gevangenissen NICA-PERSONEEL GESCHORST. De Britse lt.-kolonel Mellsop heeft opzienbarende onthullingen gedaan over de hoogst onhygiënische toestan den in de gevangenissen van Batavia en Buitenzorg. De gevangenissen ston den onder bewaking van Nederlandse ex-krijgsgevangenen die in dienst zijn van de Nica. Het gehele Nica-personeeIt zou thans geschorst zijn. Het voedsel was zéér slecht en on voldoende (een of twee keer per dag een kom rijst!); de gevangenen moes ten op de koude vloer slapen. Twee honderd en acht Indonesiërs waren in 5 cellen samengepakt. De vervuiling was onbeschrijflijk. Een officier van gezondheid ver klaarde. dat een groot deel van de ge vangenen „verwondingen, werd toege bracht". In de gevangenis van Buitenzorg trof Mellsop 770 Europeanen, Indo-Europe anen en .Indonesiërs aan, waaronder 120 werkelijke gevangenen. De gevangenen van de gevangenis te Batavia zijn nu overgebracht naar een Britse militaire gevangenis. OVERVAL OP KAZERNE MISLUKT. Dertig Indonesiërs werden Dinsdag middag gedood, toen een groep Indo nesische bandiete^ (het woord is van A. N. P.-Aneta. Red.) trachtte de Nederlandse kazernes te Kebajoran. ten Zuidwesten van Batavia, te om singelen. De Nederlandse -troepen be antwoordden het vuur der aanvallers die gewapend waren met machinege weren. De overval mislukte. Aan Nederland se zjjde was er slechts één gewonde. Twee machinepistolen, acht geweren en een pistool werden buitgemaakt. Het is in dit gebied verder rustig. Radio Bandoeng is thans, in geal lieerde handen. Te Melbourne is de „Oranjefontein" gearriveerd uit Bata via met méér dan 200 oud-krijgsge vangenen aan boord uit de kampen van Java. Zeventig Indonesische leden van de bemanning van de „Bontekoe" van de K. P. M. hebben te Brisbane hun schip verlaten. In Singapore zijn nu 7.000 Chinese en Indische havenarbei ders in staking. Zij willen géén sche pen met munitie voor Indonesië laden. Nederlandse krijgsgevangenen. be vrijd uit de kampen op Malakka heb ben de steunverlening aan zwervende en hulpbehoevende Indonesiërs geor ganiseerd. De „Army Observer" schrijft hierover, dat /de Nederlanders hier voor een geweldig vraagstuk staan, maar dat zij met vreugde werken om dat zij weten, dat vele Indonesische doctoren en verpleegsters hun leven riskeerden bij de verzorging van Ne derlandse vrouwen en kinderen in de interneringskampen op Java. De Nederlandse ambassa deur in de Ver. Staten, dr. A, Loudon, zal Nederland vertegenwoordigen in de geall. adviescommissie voor het Verre Oosten. SCHEERMESJES VERKRIJGBAAR. Met ingang van 25 October worden 5 scheermesjes per ingeleverde tabaksbon R 16 afgeleverd door de daarvoor aan gewezen winkeliers. De treilers. die tengevolge van de sta king een tijdlang werkeloos in de vie serhaven te IJmuiden hadden gelegen, zijn vorige week successievelijk naar zee gegaan, echter op voorwaarden, dat als de boten weer binnm waren 'n bevre digende oplossing voor de oorzaak van het conflict o.m. werden, in verband met de uiterst lange werktijden meer tabak, meer levensmiddelen en koffie gevraagd gevonden moest worden. Naar het zich laat aanzien is deze be vredigende oplossing, tijdens enige in Den Haag gehouden besprekingen ge vonden. Zodanige toezeggingen zijn ge daan, dat als vaststaand mag worden aangenomen, dat het conflict thans voorgoed van de baan is. Naar van de zijde van het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage wordt vernomen, is de verdediger van Mus sert, mr. J. H. Roldanus Hagedoorn, in de nacht van Dinsdag op Woensdag overleden. Het is zeer waarschijnlijk, fat het proces tegen ir. Mussert hier door \ertraging zal ondervinden. QUISLING REEDS TERECHT GESTELD. Het bericht van gisteren, dat Vidkun Quisling reeds was gefusilleerd, is be vestigd. De Noorse koning heeft tij dens een kabinetszitting zijn verzoek om gratie afgewezen. Quisling is in het fort Abershus ge ëxecuteerd. Aandrang uit sommige kringen op de regering uitgeoefend om „zowel in Indië als hier te lande met de meeste gestrengheid te willen optreden", is voor de redacties van onderstaande "bladen, die vrijwel alle ontstaan zijn uit de periode van strijd tegen den bezetter, aanleiding tot de regering en het volk van Nederland en Indonesië de dringende oproep te richten, de spanning tussen Nederland en Indonesië met democratische middelen weg te nemen en de methode van geweld wederzijds te mijden. De ondertekenaars betogen, dat een gewelddadig conflict, waaruit een overwinnaar en een overwonnene te voorschijn zouden komen, voor lange tijd, zo niet voor immer, de verhouding, waarnaar thans, op de grondslag der koninklijke belofte, gestreefd moet worden, zou verstoren en dat daarom de methode van overleg gekozen moet worden, opdat in het Nederlands- Indonesische vraagstuk Nederland tone, dat het zijn democratische taak ook tegenover Indië begrijpt en in staat is die te vervullen op de enige wijze, een vrij en democratisch volk waardig. Christofoor, De Groene Amsterdammer, Je Maintiendrai, Paraat, Parool, De Vlam, De Vrije Katheder, De Vrije Kunstenaar, Vrij Nederland, Het Vrije Volk, De Waarheid. ROTTERDAM. Eenige „Liberty" schepen, geladen met graan, worden door grote graanelevator* gelost. Foto; ANEFO<HQF-P. Schandaal rond Marinus Zowel in „Paraat" van deze week als in het „Parool" van j.1. Dinsdag worden mededelingen gedaan over het optreden van Marinus. o.m. ex-politiek redacteur van het Dagblad voor Noord-Holland. Uit deze mededelingen blijkt, dat Ma rinus, een der ergste nationaal-socislis- ten op het gebied van volksvergiftiging door middel van de pers, na ontmaskerd te zijn als tolk der geallieerden in Duitsland en na zijn overbrenging naar Nederland, na een kort verhoor weer op vrije voeten is gesteld en dus thans vrij rond loopt. Beide bladen spreken schande over deze gang van zaken, welke ook o.i. on begrijpelijk en onjuist is. Bovengenoemde bladen wijzen ook op het met het voorgaande wel in felle tegenstelling staande feit, dat de heer Butter. directeur van de N.V. Dagblad voor Noord-Holland, ondanks zijn volgens schrijvers herhaald verzet tegen het optreden van Marinus, thans wel gevangen zit. Willen de autoriteiten zich in deze beide kwesties niet ernstig in de vingers snijden, dan is een_ spoedig en her nieuwd onderzoek wel zeer gewenst. Vergadering van de N.H.C.M.V, Gistermiddag werd in de van Teijlin- genzaal van Hotel „Irene" de drukbe zochte zesde Mgemene Ledenvergade ring gehouden van de Noordhollandse Consumptiemelkvereniging (N.H.C.M.V. De voorzitter, dr. D. Mol, opende de vergadering en heette speciaal den heer ten Cate, vertegenwoordiger van het be drijfschap voor zuivel en den Provincia len Voedselcommissaris. den heer Joh. de Veer. welkom. Nadat in een vlot tempo de diverse begrotingen waren goedgekeurd, hadden bestuursverkiezin gen plaats, waarbij o.m. de heren J. Veldstra. W. Hoornsman en P. Blauw herkozen werden. In de vacature-A. Meijnen werd de heer Jac. Beemster uit Heiloo benoemd. Melk niet duurder? Bij de bespreking, die hierna volgde, kwam allereerst de verhoging van de winstmarge ter berde. De heer ten Cate van het Bedrijfszui- vel te Den Haag deelde mede. dat men in Noord-Holland zijn verwachtingen niet al te hoog moest stellen. „De regering kan de prijsverhoging niet steunen. De melkhandel is nog overbezet: er zijn teveel melkslijters, waardoor de omzet van ieder kleiner is geworden. Prijsverhoging van de levens middelen brengt mee een eis van loons verhoging der werknemers. Wij kunnen ons dit niet permitteren, want Nederland is straatarm". Er ontstond na deze uiteenzetting een zeer levendig debat, waarbij de P.V.C., de heer Joh. de Veer een lans brak voor een minder rigoureus doorvoeren van de sanering van de melkslijters (d.w.z. de verlaging van 't aanVal melk boeren!). door b.v. een saneringsfonds te stichten. Dit voorstel viel in goede aarde en men besloot de regering te verzoeken de winstmarge met 1 cent-te verhogen, waarbij cent aan den melkslijter en de andere cent ten goede van het saneringsfonds zou komen. Tevens verzocht men dan heer ter Cate, in Den Haag de poging van dg N. H. C. M. V., om de verkoop van gepasteuriseerde melk en room te re? serveren voor hen, die een volledige melkverkopersvergunning bezitten, te steunen. Nadat ook over dit onderwerp een levendig débat was gevoerd, sloot Dr. ,Mol deze drukbezochte vergadering.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1