Geen neutraliteitspolitiek meer 1 GEZAGSTROEPEN Besprekingen volgende week In Januari geen M.G. meer WEERBERICHT Dijken op Walcheren in storm proef Gevallen van scheurbuik in Castricum r~ Met een dunne overall 's nachts „wacht kloppen" Vy aren trry al dat lit 9M iloonen Alk, ZATERDAG 27 OCTOBER 1945 3e Jaargang No. 56-375. Ikmaarder DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING .DE VRIJE ALKMAARDEI" ACHTERDAM 24 TELEFOON 2274. Het handvest der Verenigde Naties Ia haar Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag over het wets ontwerp tot goedkeuring van het Handvest der verenigde naties, zegt de regering o.m., dat de ter goedkeuring voorgedragen regeling een aantal be denkelijke zijden heeft en er geen reden is om ons aan illusies over te geven. De positie wordt echter beheerst door het feit, dat, kwam de organisatie der Verenigde naties op de voet van universaliteit niet tot stand, de samenleving der staten opnieuw gekarakteriseerd zou worden door anarchie. Komt zy wel tot stand, dan is althans de mogelijkheid geopend op iets beters, op iets, dat toekomstige conflicten kan voorkomen of op vreedzame wyze beslechten. De regering heeft zich dusver nog geen voorstelling kunnen vormen van de omvang der strijdkrachten, die Nederland wellicht eenmaal geroepen zal worden te leveren ten behoeve van een dwangactie. Het enige wat vaststaat is, dat Nederland een gewapende macht niet zal kunnen ontberen. Onze buitenlandse politiek. Wat de grote lijnen betreft van de toe komstige buitenlandse politiek van het Koninkrijk in verband met het Hand test, kan worden vastgesteld, dat uit voering van de verplichtingen, die ook voer Nederland zullen voortvloeien uit het lidmaatschap der verenigde naties, niet te rijmen zal zijn met neutrali teitspolitiek, een politiek ten aanzien waarvan trouwens proefonder vindelijk is gebleken, dat zij in de wereld, zoals die zich ontwikkeld, niet langer de grondslag behoort te vormen van ons buitenlands beleid. Collectieve veiligheid zy meer dan ooit ons doel. Tegen regionale verdragen tot bevor dering van viede en veiligheid heeft de regering geen fundamentele bedenkin gen, doch zij heeft daarnaast een open oog voor de grote gevaren van blok vorming. Juist in de totstandkoming van de Verenigde naties ligt de mogelijkheid opgeslpten om die gevaren te neutrali seren. Voor het uitspreken van een oordeel over de denkbeelden van Generaal De Gaulle omteert de vorming van een West-Europees blok, acht de regering de tijd thans nog niet ge komen. Soekatno richt zich lot Truman Voorbereidende besprekingen tussen Nederlanders en vertegenwoordigers van Soekarno's „republikeinse regering'' zullen, naar men in politieke kringen in Batavia verwacht, in het begip der volgende week beginnen. Met algemene toestemming zou luit.- gen. Christison, de geallieerde comman dant in Indonesië, deze bijeenkomsten voorbereiden en bijwonen. Geen Britse erkenning. Soekarrio heeft zijn besprekingen met den heer Denning, den adviseur van het Britse Ministerie van Buitenlandse Za ken doen volgen door een aan president Truman, waarin hij dezen verzoekt zijn bemiddeling te willen verlenen bij het oplossen van het Indonesische probleem Denning deelde Soekarno mede, dat de Britse regering de Indonesische repu bliek niet kan erkennen. De nationalisten zouden thans aan de Amerikanen als bemiddelaars de voor keur geven boven de Engelsen. Conferentie met Amerikaans consul-generaal. Soekarno en zijn minister van Buiten landse Zaken, Soebardjo, hebben gisteren in Batavia geconfereerd met den Arae- rikaansen consul-generaal Foote. De Ver. Staten zouden reeds he&ben aangeboden als bemiddelaars op te treden. Men veronderstelt echter, dat de Ver. Staten hun bemiddeling alleen zullen verlenen, indien beide partijen er om Verzoeken. Een vooraanstaande func tie nnaris van het Nederlandse bewind heeft verklaard, dat Van Mook wel geen derde partij als bemiddelaar zou aan vaarden. Men verwacht, dat Soekarno voor zijn beweging zijn minister van Voorlichting, Amir Sjarifoedin. die voor de oorlog ver bonden was aan het N.I. dep. van Econ. Zaken, de onderhandelingen zal laten leiden. Sjarifoedin was door de Japan ners tot levenslang veroordeeld wegens het organiseren van een anti-Japanse be weging. De minister-president, prof. ir. W. Schermerhorn, heeft gisteravond in het radiopraatje „Op de brug", gesproken over de opheffing van het Militair Gezag. De minister-president memoreerde, dat door hem in zijn programrede van 27 Juni was medegedeeld, dat het M.G. uiterlijk 1 September zou zijn geliqui deerd. Deze richtlijn is wel in beginsel gevolgd, doch, aldus spreker, voor het publiek zijn de resultaten niet altijd even zichtbaar geworden, van een wer kelijke liquidatie kon ook nog niet ge sproken worden, al zijn de werkzaam heden van het M. G. zeer beperkt. Zeer verschillende reacties. De minister-president deelde mede, dat verschillende bestuursorganen zeer verschillend reageerden op de plannen tot opheffing van het M. G., hetgeen hij verklaarde uit de omstandigheden, dat door en in de kring van het M. G. on getwijfeld zeer verkeerde dingen zijn gebeurd (spr. noemde o.m. faciliteiten, die het M.G. verschafte, welke ten eigen bate werden gebruikt, gevorderde auto mobielen, welke niet alleen voor amb telijke werkzaamheden zijn gebruikt, enz.) doch daarnaast heeft het M.G. een begin gemaakt met een regelmatig bestuur in een land, waarvan het bur gerlijk bestuur compleet gedesorgani seerd en in de war was. Waardering voor Gen.-Maj. Kruis. Prof. Schermerhorn richtte vervol gens woorden van waardering tot Gen.- Maj. Mr. H. J. Kruis, welke thans is bevorderd tot lt.-gen en als zodanig benoemd tot Chef van de generale staf van de landmacht en tot bevelhebber van het leger. Zolang de regering het dienstig acht, de bijzondere staat van beleg te hand haven, zal gen. Kruis, met de resteren de bevoegdheden van het M.G. zijn bekleed. TIJDELIJKE OPKLARING. Aanvankelijk: nog verder afnemen de en krimpende wind, tijdelijk op klarend, later weer toenemende be wolking, aan de kust nog enige buien, koude nacht, overdag zelfde temperatuur. Sedert Dinsdagmiddag, toen De Bilt zijn stormwaarschuwingssein gaf, heeft er hoogspanning geheerst op Walcheren. De ingenieurs van de droogmaking Wal cheren, de arbeiders aan de kersverse düken en alle bewoners van bet eiland, hebben zich dag en nacht met angst en vrezen afgevraagd: zullen d« dijken het houden? De dienst der droogmaking deelde gis teren mede, dat de wijze, waarop de zee wering van het eiland de stormproef heeft doorstaan, zeer bevredigend is. Do drie dichtingen bij Vlissingen. Wost- kapelle en Veere hebben tot nu toe do stormkracht getrotseerd zonder belang rijke schade. Bij Fort Rammekens, waar het dichtingswerk nog niet voltooid is. veroorzaakte de storm enkele kleine be schadigingen. Op grond van de ervaring, die tot nog toe werd opgedaan, heeft de leiding de verwachting, dat de zeewering de storm ook verder zal trotseeren. Het is een gelukkige omstandigheid, dat deze eerste zware storm, die doorstaan moet worden, is ingezet bij aflopend tij. voor Onvoldoende voedsel onvoldoende kleding De Pen-Gun. het blad van het nieu- we Nederlandse leger, is een veelge lezen olad. Geen wonder. Het vult zijn enorme kolommenruimte met allerlei spannende verhalen en daarnaast heeft het nog ruimte te over om te vertellen, wat volgens de heren mi litairen-redacteuren de juiste ge dragslijn is in de buitenlandse poli tiek. Dat daarbij regelmatig stelling wordt genomen in verschillende aan gelegenheden nog voordat de rege ring, naar wie een leger in een de mocratisch land zich toch zonder voorbehoud heeft te schikken, haar mond heeft opengedaan, is iets geheel nieuws voor ons land, dat zo lang zamerhand gewend is zich over niets meer te verwonderen. Maar ons verwondert het nog, dat in dit blad van het nieuwe leger, dat toch een democratisch leger moest worden, zo weinig te vinden is over wat de mannen van de Gezagstroepen ontbreekt. Een ietsje meer aandacht voor gerechtvaardigde klachten zou geen overdadige luxe zijn! Of ko- men zij de Pen-Gun nooit ter ore? Tekort aan vitaminen. Als de Pen-Gun het niet doet, dan zullen wij maar een lans breken voor de mannen van de Gezagstroepen La ten we als voorbeeld nemen het kamp te Castricum. waar de derde compagnie van het district Noord-Holland-Zuid gelegerd is. De mannen klagen over het eten. Het bekende Hollandse gekanker slechts? Wij geloven het niet. Hoe is het. wan neer er niets aan het voedsel ontbreekt, mogelijk, dat twee man verschijnselen krijgen van scheurbuik? Losse tanden en bloedend tandvlees waren de symp tomen en de dokter constateerde, dat dit moest worden toegeschreven aan te weinig gebruik van fruit. De slacht offers van het vitaminegebrek konden fruit gaan halen voor rekening van het F*jk. maar dit bleék niet mogelijk om dat fruit op de bon is. de Wij vragen ons echter af: waarom krijgen de mensen van het leger niet wat ieder normaal burger ontvangt? Hét fruit moge dan niet overvloedig zijn, het is toch in voldoende mate ver krijgbaar om scheurbuik te voorkomen. Voorts klagen de mannen er over, dat het brood vaak oud en muf is. Boven dien is 450 gram brood en een halve liter melk per dag onvoldoende voor een man, die vaak viermaal per week wachten klopt van24 uur aan één stuk. En die daarbij nog zijn normale diensten en oefeningen te verrichten heeft! - Een man kreeg bronchitis Maar een schande wordt het, wan neer het voorkomt, dat deze wachten in de nu reeds doordringende nachte lijke koude in op geen stukken na vol doende kleding gelopen moeten wor den. Onlangs is het voorgekomen, dat een der manschappen bronchitis kreeg Het bleek, dat hy in de volgende kleding zyn wachtdienst gedaan had: een overall, een overhemd, een dun hemd (geleend), een dunne korte on derbroek en een paar oude sokken. Ziek geworden, had hij niets dan een dunne deken om zich toe te dekken en die had hij nog geleend van een van zijn kameraden. De kampleiding (die overigens part noch deel heeft aan deze misstanden) heeft haar medewerking verleend voor het beschikbaar stellen van een twin tigtal dekens uit de voor de gedetineer den bestemde voorraad, maar het over grote deel van de manschappen van de compagnie beschikt nog maar over een. indertijd door het voormalige L.I.B. in bruikleen afgestane deken. Hoe moet het van de winter gaan? Er zijn meer dingen waarover met recht geklaagd wordt. Op de zieken zaal en de verbandkamer is de acco- modatie geheel onvoldoende. Er zijn geen dekens beschikbaar, terwijl de gelegeohed tot verwarming er geheel ontbreekt, evenals in het wachtlokaal trouwens. Als er van de winter zie ken komen en wanneer een en an der niet snel verbetert, zullen er veel te veel zieken zijn! dan zijn zij niet te benijden. Zó denkt een commandant er over. Een der hooggeplaatste commandanten van het district N.-Holland-Zuid, die op deze en dergelijke klachten attent ge maakt is, heeft over de gevallen van scheurbuik verklaard, dat hij ten volle zou meewerken om fruit te doen ver strekken. Maar de reactie van den com mandant op de klacht over 't muffe en oude brood en het tekort aan voedsel was merkwaardig Hij meende n.1. de klagers te moeten voorhouden, dat hij als krijgsgevangen officier nog wel heel wat anders had doorgemaakt. Hij zelf had wel beschimmeld brood gegeten! Over de kleding verklaarde deze com mandant, dat er indertijd een partij overjassen en batt.e-dress geweigerd was omdat er kogelgaten in zaten. Men behoeft, dunkt ons, toch geen abnor maal groot voorstellingsvermogen te hebben om zich in te kunnen denken» dat men beter in een herfstnacht kan staan met een overjas plus kogelgaten dan zonder kogelgaten èn zonder jas. Het kan zo niet langer. Moeten de kampen, waarin de jon gens van het Nederlandse leger huizen, te vergelijken zijn met de Duitse kam pen, waarin de slachtoffers achter prikkeldraad opgesloten, de willekeur van hun meesters hadden te verduren, of moeten zij zó zijn, dat elke aanlei ding tot een vergelijking eenvoudig ont breekt? Denkt men, dat men met span nende heldenlectuur de goede geest van het leger beter dient dan met een goe de verzorging? De grieven, die ge rechtvaardigd zijn, moeten niet veron achtzaamd worden. Voor onze mannen en voor ons leger is het noodzake :jk, dat hier snel en op democratische wijze ingegrepen wordt.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1