„WANTROUWEN HET GROOTSTE GEVAAR", ZEGT TRUMAN Voorlopig een gewone compeiiiie Opdat wij ons nieihebben te schamen MAANDAG 29 OCTOBER 1945. 3e Jaargang No. 57-375. Ikmaardeï DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING. „DE VRIJE ALKMAARDER" ACBTERDAM 2* TELEFOON 2274. 4 Twaalf punten voor Amerika''s vredespolitiek De Verenigde Staten zullen ook na het ten uitvoer brengen van de thans lopende demobilisatiemaatregelen de grootste vloot en één van de grootste lucht machten ter wereld bezitten, verklaarde president Truman Zaterdagavond in New-Vork tijdens een rede, welke hij ter gelegenheid van de Amerikaanse vloot dag hield. Deze macht zal nodig zjjn om een viervoudige, niet op oorlog doch op vrede gerichte taak, te vervullen. De president vatte de doelstelling van de buitenlandse politiek der Ver. Staten in twaalf punten samen en legde er de nadruk op, dat tussen de zege vierende mogendheden geen conflicten bestaan, welke niet op vredelievende wijze kunnen worden geregeld. De atoombom maakt Amerika's vredespolitiek dringen der dan ooit noodzakelijk. Besprekingen over dit wapen zullen spoedig aan vangen. Voor het handhaven van de vrede President Truman betoogde, dat de vloot, de luchtmacht en het leger van de V. S. slechts als instrumenten voor de vrede gebruikt zullen worden. Wij weten, aldus de pres., dat zulks de enige veilige weg is om onze eigen vrijheid te garanderen. Dat is de basis van de buitenlandse politiek der V. S., die stevig gegrond vest is op de fundamentele beginselen van rechtschapenheid en gerechtigheid. (Zie vervolg pagina 3). Het belangrijkste resultaat van dit weekend kwam niet van het groene veld, maar van achter de groene tafel. In Den Haag kwam Zaterdag het hoofd bestuur van de K.N.V.B. in vergadering bijeen, waar na rijp beraad werd beslo ten om a.s. Zondag 4 November in het Westen, Zuiden en Noorden te beginnen met het spelen van een gewone compe titie. Op 15 Januari 1946 bij een vlotte af werking van het programma is dan de helft van het aantal vastgestelde wedstrij den achter de rug zal het bestuur defi nitief beslissen of deze gewone competi tie gehandhaafd kan blijven, dan wel of de gespeelde wedstrijden als herstelcom- petitie moeten worden beschouwd. Alleen in het Oosten heeft men nog geen oplossing kunnen vinden: de moei lijkheden 3chijnen hier wel buitengewoon groot. Hot bestuur van de Voetbalbond heeft het besluit om een gewone competitie te laten verspelen genomen, nadat gebleken v/as, dat men in de verschillende distric ten zelf hiervoor het meest voelde, VOETBALUITSLAGEN. COMPETITIE. District V. Ie klasse A: Achilles—Veendam 11. Ie klasse B: Sneek—Heerenveen 1—3. BEKERWEDSTRIJDEN. District I. Groep Br Haarlem—H.B.C. 5—4; De Kennemers—R.C.H. 2—5. Groep C: K.F.C.—West-Frisia 3—1. Groep D: Stormvogels—Z.F.C. 10. Groep E: Z.V.V.—A.F.C. 2—7; T.O.G. —V.S.V. 2—1. Groep K: Sporters—Hollandia 07. District III. P.E.C.A.G.O.V.V. 0—0: Robur— Z.A.C. 2—4; Enschede—Phenix 2—3; Vogido—Ensch. Boys 1—4; N.E.C^-Vi- tesse 3—0. Vriendschappelijk. D.W.S.A.D.O. 41; AjaxEindho ven 1—1; Blauw-WitR.F.C. 4—3; DO.S—Excelsior 5—2; t Gooi—Elink- wijk 2—2. Z.F.C. uitgebekerd V.S.V. geslagen door T.O.G. Het geringe aantal bekerwedstrijden le verde toch nog enige verrassingen op. In de Alkmaarse afdeling werd Z.F.C. gewipt ten koste van E.D.O. De Stormvogels behaalden een kleine L0 overwinning op de Zaandammers, die deze competitie zo goed begonnen waren. De eindstand is hier: Stormvogels 4 3 L o 8—2 7 E. D. 04 2 I I 13—10 5 Z. F. C4 2 1 1 0—7 5 Alcmaria 4 1 l 2 7—11 3 Alkrn. Boys 4 o o 4 S-^L2 9 Het gemiddelde van E.D.O. is dus 1,30 terwijl Z.F.C. (9 gedeeld door 7) niet ho ger komt dan 1,20, dus wel een gering verschil. In groep B maakten Haarlem en R.C.H. aan alle onzekerheid een einde door belde met de volle winst te gaaa strijken. De roodbroeken sloegen aan de Span jaardslaan H.B.C. met 54, terwijl de Ra- cing in Beverwijk de Kennemers met 3—5 klopten. De resterende wedstrijd Velsen—R.C.H. is hier dus niet meer van belang en kan dus gevoegelijk vervallen. K-F.C. kwam definitief op de derde plaats in groep C door een 3—1 zege op West-Frisia. Groep E bracht Amsterdamse successen, want A.F.C. behaalde een grote 7—2 zege op Z.V.V. in Zaandam, terwijl T.O.G. voor de grote verrassing zorgde, door V.S.V. met een kleine 2l nederlaag naar Velsen terug te sturen. De balans. Wanneer wij nu de balans eens opma ken, dan blijken zich, wat betreft de Le en 2e klassers, de vólgende clubs geplaatst te hebben: District I: Blauw-Wit en Volendam, Haarlem en R.C.H., Ajax en D.W.V., Stormvogels en E.D.O A.F.C. en T.O.G., U.V.V. en D.W.S., D.O.S. en Elinkwijk. District II: A.D.O. en D.H.C., Vios en Wassenaar (3e klasserü), Emma en D.F.C., Her mes en Fortuna, Xerxes en Feijenoord, Sparta en Overmaas. Het begin der competitie. In het Noorden (District V) werd reeds een begin met de competitie gemaakt. In Ia won Heerenveen de uitwedstrijd tegen Sneek met 31 en nam zodoende revanche voor de 20 nederlaag op eigen veld in de bekerwedstrijden. Een goed be gin dus voor de kampioenen, die ook dit seizoen (ondanks het verlies van hun eminente trainer) weer een goede gooi naar de titel zullen doen. Ook 1 b had maar één wedstrijd, n.1. In Assen, AchillesVeendam, welke wedstrijd in een draw (11) eindigde, een resultaat dat ons van Achilles wel enigszins tegen valt. Den Haag geeft v. Mook opdracht te onderhandelen Uit Den Haag is, zo meldde gisteren A.N.P.-Aneta uit Batavia, bericht geko men, dat Van Mook de opdracht van de regering heeft, onverwijld met de In donesische nationalisten besprekingen te beginnen. De Ned.-Indische Regerings Voorlich tingsdienst heeft de volgende verkla ring gepubliceerd: „Er heeft steeds volkorneu overeen stemming bestaan tussen den minister van overzeese gebiedsdelen en den lt.- G.-G. aangaande de mogelijkheid en de vrijheid tot besprekingen tussen laatst genoemde en de nationalisten. Het was daarom niet nodig het bevel te sturen om de besprekingen te openen. Den nationalisten is medegedeeld, waar en wanneer de Lt. G.-G. hen wil ontvan gen". Op een vraag van Robert Kick of v. Mook niet wilde onderhandelen met de nationalisten, heeft deze geantwoord: „Direct noch indirect heb ik enige boodschap in deze richting aan de re publikeinen doen toekomen". GEEN BEMIDDELINGSAANBOD VAN DE VER. STATEN. Volgens Retater heeft het Amerikaan se Dep. van Staat ontkend, dat het een officieel aanbod had gedaan om te be middelen. De toespraak van Vincent Carter, die gezegd had: „wij zijn be reid. indien ons er om gevraagd wordt, onze medewerking te verleden aan .een poging om in deze gebieden (hij doelde ook op Indo-China tot een vreedzame overeenkomst te geraken," moet niet als een officieel bemiddelingsaanbod worden opgevat. Volgens een bericht uit Batavia zou den de nationalisten zelf een nieuwe impasse creëren, doordat zij de as. in formele besprekingen tussen Van Mook. Christison en henzelf op de lange baan proberen te schuiven. Vuurgevechten in Soerabaja. Gisteren zijn voor de eerste maai ge vechtshandelingen voorgekomen tussen nationalisten en Brits-Indische troepen te Soerabaja. De toestand werd reeds gespannen, toen er pamfletten uit de lucht werden neergeworpen, die het on bevoegd dra jen van wapenen verbie den. Toen de Br.-Indische troepen daarop overgingen tot het ontwapenen, volgden schietpartijen. Men weet nog niet of er slachtoffers gevallen zijn. Uit Brisbane en Sydney werd giste ren melding gemaakt van een ernstig incident, dat op het vliegveld Bunda- berg zou hebben plaats gehad. Uit de zeer verwarde berichten is niet vast te stellen, wat er precies gebeurd is, maar het schijnt, dat leden van de Australi sche luchtmacht, grondpersoneel waar schijnlijk, met staking gedreigd hebben indien er geen onderzoek zou worden ingesteld naar de juiste toedracht van een schietpartij van Nederlanders op Indonesiërs, die gedwongen werden ïn een vliegtuig te stappen, dat hen naar een ander kamp moest brengen. Acht van de Indonesiërs, die met machinegeweervuur bestookt zouden zijn, waren gewond. P.0.D, verzoekt opsporing Nlarinus Het hoofd van de P.O.D. te Amsterdam, KI. Gartmanplantsoen 4. gebouw Hirsch. verzoekt opsporing, aanhouding en voor geleiding van: Hendrik Joseph Johan Marinus, geboren 21 Januari 1913 te Boxmeer, verblijfplaats onbekend, verdacht van Majesteitsschennis en het publiceren van nationaal-socialis tische artikelen in dagbladen, waaraan hij als redacteur was verbonden. Vermoede lijk is hij lid van de N.S.B. en van de Germaanse S.S. geweest. Een boodschap der kerken Gisteren is in alle Nederlandse ker ken een kanselboodschap voorgelezen^ Deze boodschap ging uit van het Inter-: kerkelijk overleg van de Ned. ftei^ vormde, de rooms katholieke, de gere formeerde kerken, de ger. kérken in H. V.f de chr. ger. kerk, de oud-katho lieke kerk, de ev. luth. kerk. de re monstrantse broederschap en de alge mene doopsgez. sociteit. De boodschap. Herinnerd te hebben aan de pro testen welke de kerken gedurende de bezetting tegen den Duitsen onder drukker hebben laten horen en aan de oproep, na de bevrijding tot overheid en volk gericht, om in ver nieuwde dienst aan God gerechtig heid te beoefenen, zegt deze bood schap: Het aanzien van ons volk staat en valt met de beantwoording van de vraag, of naar recht of naar haat en wraak in Nederland wordt gehandeld. Dit geldt met name de behandeling der politieke gevangenen. De kerken achten het een smaad voor ons volk, wanneer na vijf jaren strijd tegen rechtsverkrachting en vijf jaren lijden onder de gruwelijkste methoden van het Duitse barbarisme, een dergelijke boze geest vat op ons volk zou hebben gekregen. Daarom stellen de kerken zich ach ter de overheid, wanneer deze, naar haar hoge, heilige roeping het recht handhavend, onrecht en willekeur in de behandeling dezer gevangenen met kracht tegengaat. In de naam van God ontzeggen de kerken aan een ieder het recht om na de beslissing door de aangewezen in stantie nog recht naar eigen inzicht toe te passen. De kerken doen een beroep op het vaderlandse volk. in z(jn gedragi ten opzichte van de politieke ge vangenen en hun kinderen te tonen, door de boze Dutise geest niet te zijn besmet, maar blvik te geven van het besef, dat ook bij strikte handhaving van het. recht de barmhartigheid van Christus moet worden betracht. Tenslotte doen de kerken een beroep op alle betrokkenen, opdat men esn sterke wil in samenwerking van rege ring en volk een zodanige oplossing voor de berechting en de behandeling van de politieke gevangenen worde verkregen, dat wij ons voor God en mensen hierover niet hebban te scha men. Degelijke voorbereiding voor „Veren- 'de Volken" Het Uitvoerend Comité van de Voor bereidende Commissie der Verenigde Volken heeft tijdens haar slotzitting van Zaterdagavond te Londen besloten, de bijeenkomst van de Voorbereidende Commissie uit te stellen van 8 Novem ber tot 23 November en de bijeenkomst van de Assemblee Générale van 4 De cember tot een datum tussen 2 en 7 Januari. Dit uitstel wordt voornamelijk ver oorzaakt door de omvang van het ver slag dat het Comité aan de Voorberei dende Commissie zal aanbieden: in meer dan een opzicht is het werk van het Comité gedetailleerder geweest dan men had verwacht. De Nederlandse afgevaardigde vond, dat er minder eensgezindheid en meer discussie is geweest dan werd verwacht; de Amerikaanse afgevaar digde, Stevenson, legde er echter de nadruk op. dat hij persoonlijk getrof fen was door de mate van eensgezind heid, die hij aangetroffen had. Ook Gromyko, de Sovjet-afgevaardigde, toonde zich zeer tevreden over de be* sprekingen. Burgeroorlog in China Zie pag. 3

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1