De H.B.S. vierde feest „De Mascotta" Tuindersbond in Kinheimbijeen Eerste vergadering na de bevrijding STADSNIEUWS. Volkshogeschool De Zandhoeve Aan het programma voor- de eerste jon- gemannencursus (boven 18 jaar) van 517 November, welke staat onder leiding var. mr. O. Guermonprez over „De toekomst van ons land", werken o.a. mede: dr. P. J. Bouman, die zal spreken over „De in houd van de vernieuwingsgedachte", mr. ir. B. W. Haveman over „Sociale ver houdingen", ir. G. J. Lienesch over „De plaats van de landbouw in de toekom stige samenleving'-, terwijl de heer E.A. ,Veen zal spreken over „De Industrie in de Zaanstreek", J. Jans over „De platte- Jandsbouwkunst", J. r. Berghoef over „De architectuur als spiegel van de ge meenschap", E. Kroeskop over „Reder- land tussen de mogendheden", werkgroe pen worden gevormd over: „Volkseen heid, Verenigingsleven en Schilderkunst". 's Morgens wordt practisch werk ver richt in het mooie duinterrein, -s Mid dags is er sport onder deskundige lei ding, of tekenles van den heer- J. H. Roggeveen, terwijl ook een enkele ex cursie zal worden gemaakt. De cursus ataat open voor jonge mannen van elke richting en elk beroep. De kosten zijn f 30, Behalve bonnen iets extra's in natura meenemen. Opgaven bij A. Visser, Vin cent van Goghweg 2, Bergen, telef. (K 2208) 2327. NEDERLANDSE JEUGDGEMEENSCHAP. Morgenavond zal in de dancing van de Harmonie- (aanvang half acht) de heer Groeneveld spreken over de Nederlandse Jeugdgemeen schap. Ongetwijfeld zal bij de jeugd leiders en de leden van jeugdver, enigingen in Alkmaar, veel belang stelling bestaan voor deze avond. Het probleem van de samenwerking tussen de verschillende jeugdorgani saties hier ter plaatse is in een be slissend stadium gekomen. Gezien de onzekerheid die hier t.o.v. de N.I.G. nog steeds bestaat, kan de inleiding van morgenavond de gang van zaken hier belangrijk beïnvloe den. Wij wekken dan ook gaarne de Jeugd en de jeugdleiders op om aan wezig te zijn. Kaarten a 0.30 zijn aan de zaal verkrijgbaar. ZONNESTRAAL-COLLECTE EEN SUCCES De Zaterdag JX gehouden Zonne straal-collecte is een groot succes ge worden. Er werd 1585.16 opgehaald. 's Middags verleende de arbeiders muziekvereniging „Excelsior" bij de coliecte haar medewerking. AFSCHEID DR. TULNSTRA. Gisterenmiddag nam dr. Tuinstra afscheid van de Ned. herv gemeente met een predikatie n.a.v. Judas 20:21. Maar gij, geliefden, bewaart Uzelven in de liefde Gods, door Uzelven op te bouwen in uw aller heiligst geloof en door te bidden in den Heiligen Geest, verwachtende de ontferming van onzen Heer Jezus Christus ten eeuwigen leven. Aan het einde van de dienst werd de scheidende predikant toegespro ken door ds. Klein Wassink namens de Alkmaarse collega's, ds Rappold namens de A.I.K.J en ds. Kuiper, die sprak als oud-collega. Zaterdagavond bood de H. B. S.-ver- enjging V. O. K. Z. O. S. in de gym nasiale-aula aan leden en genodigden 'n bont programma aan, waarin vele indi viduele prestaties te loven vielen, maar dat als geheel de vaart en het bindend element miste die de naam: „c-v baret" zouden kunnen rechtvaardi gen. Vooral vielen op, de dans van Tineke Keesman fgraciceu. en beheerst, maar soms te klein van gebaar en het pia no-pel van Gerard van de Bogaerde. Goede - koor- en solo-zang en aardige volksdansen vulden mede het program- n vóV de pauze. piarni» werd de kostelijke opera- ^leonara" (het werk van 2 cf-rJ-ro-oten) opgevoerd. Voor- t'. vrri S'V,3<TCn>s creatie van den bt"*>^- "c*"!gde van een wel- voor humor. Hopelijk zrr, de - 'Td ze'f ook in, dat het oor- v uj| jlun eig3n kring ♦e verk>' zen is boven de zielige dub- van veel dilettanten- ce'stukjes. Wat is er ie doen De opvoering hedenavond om 8 uur van „De Naamlozen van 1942", door de toneelgroep 5 Mei 1945 geschiedt niet voor de Vereniging „Covoto", doch is de 2e Abonnementsvoorstel- ling van Schouwburg ,t Gulden Vlies". Gisteravond laatste opvoering. De Alkmaarse Operette- en Orkest vereniging heeft gisteravond, o.l.v. Joh. Gerritsen, de zevende en laat ste opvoering gegeven van de ope rette „de Mascotta". Na afloop kregen de hoofdrol speelsters en -spelers bloemen, ter wijl ook mevT. A. Pieters. als dank voor het vele door haar verrichte werk, met een bloemstuk werd vereerd. Een gezellig bal tot 4 uur besloot AANVRAAGFORMULIEREN VOOR PETROLEUM EN BRANDSTOF. Vanaf heden kunnen aan het kan toor Oudegracht 168 aanvraagformu lieren worden afgehaald voor petro leum voor verlichting van woonka mers en voor brandstoffen voor ka merbewoners. Voor. petroleum voor verlichting komen uiteraard der zaak alleen z ij in aanmerking, die niet over gas- of electriciteitsaansluiting beschik ken. BESLUITEN GEMEENTEBESTUUR. Burgemeester en Wethouders van Alk- maf r hebben benoemd: Tot Vakonderwijzeres In de lichame lijke oefening aan de U. L. school mej. H. P. Cornelissen te Amsterdam; Tot onderwijzers aan openbare lagere scholen de heren D. Borst te Harderwijk, D. J. van der Meulen te Ruinerwold en C. Pool te Winkel. Heiloo. Het ongeval op de Stationsweg Volgens de bekende politiedeskundige* dr Hulst uit Leiden, is het overlijden van den heer J. v. Baar, alhier, niet te wijten aan een ongeval. Er zou hier sprake 2ijn van moord. Het „Parool" gaf een dezer dagen een uitgebreid verslag van deze zaak. Vol gens deze beschouwing zou de moord gepleegd zijn door een ontvluchte Duitse Feldwebel. Deze man was van September 1944 af tot de bevrijding bij den heer Van Baar ondergedoken geweest. Er waren echter moeilijkheden ontstaan, waarvan onenig heid het gevolg was. Wraakneming is hier dus niet uitgesloten. St. Pancras. De eerste zitting van de raad Vrijdagavond werd de noodge- meenteraad door den burgemeester geïnstalleerd, die er zijn vreugde over uitsprak, dat er in het kiescol lege volledige overeenstemming was geweest over het benoemen der 7 raadsleden. Deze noodraad staat geheel in het teken van de wederopbouw, aldus de burgemeester. Onze financiën zijn nog gezond, achterstand in de admi nistratie is er niet, Benoemd werden tot eerste wet houder C. Duif Sr. en tot twede wethouder J. J Kloosterboer. De heer J. de Vries vroeg of de functie van wethouder en lid van het B A. verenigbaar was. De voorzitter gaf de verzekering, dat de armlastigen der gemeente van deze samenvoeging van functies geen schade zullen ondervinden. Spr deelde tevens mede, dat de toelage van het B A. verhoogd was. Mededeling werd gedaan van de aankoop van 300 esdoorns voor be planting van Bovenweg en Twui- verweg. De jeugd zal worden ingeschakeld bij deze beplanting, Juffr. Bartels gaat de O.L.S. ver laten. De vacature wordt per 1 Nov. Hedenmorgen werd <in Paviljoen ..Kinheim" te Alkmaar de Algemene Vergadering van de Nederlandse Tuin dersbond, district Noord-Holland, ge houden. De voorzitter, de heer A. Schermer, hield een openingsrede, waarin hij me moreerde. dat sinds April 1942, het jaar waarin de vereniging in de „Land stand" werd opgenomen geen verga dering meer was gehouden. Tegenover deze nazibond heeft de ge hele vereniging een negatieve houding bewaard. Wel bleef er persoonlijk con tact, maar er kon niets meer bereikt worden. Heroprichting braeht moeilijk heden mee. De heroprichting van de vereniging bracht vele moeilijkheden met zich mee. Er werd in zekere kringen ge dacht aan een vérgaande centralisatie, maar tenslotte schaarde zich 1070 leden achter het bestuur (vóór 1942 telde de vereniging 3700 leden). Ook het oude Hoofdbestuur heeft reeds weer een vergadering gehou den, opdat de N.T.B. weer spoedig op de oude wijze zal functionneren. De voorzitter besprak vervolgens de wijze waarop de „Stichting Landbouw" was opgericht en deelde mede. dat de voorzitter van het voorlopig bestuur van genoemde stichting over het doel der organisatie een uiteenzetting zou geven. De voornaamste punten van de agen da waren, volgens den heer Schermer, de kostprijs, het distributie-apparaat en de export. Hiermee valt of staat de Nederlandse tuinbouw. Spreker meen de, dat het oude systeem van laisser faire laisser passer" fout was; de ge leide economie zal misschien in de eerste jaren noodzakelijk zijn. De heer Valstar herdacht. Op spekers voorstel werd hier door de vergadering één minuut stilte in acht genomen ter nagedachtenis van den heer Valstar, die in land- en tuinbouwkringen zeer bekende rege ringscommissaris, die door de Nazis werd vermoord. Bestuursverkiezing. Bij de bestuursverkiezing werden de heren R. W. A. Muyen te Heemskerk voor Kring Kennemerland en L. Kalver- dijk te Oudkarspel voor de afdelingen Oudkarspel en Andijk zonder stem ming tot bestuurslid benoemd. De heer A. v. d. Heide te Blokker zeide, dat hij als 62-jarige zijn mandaat in handen stelde van de ver gadering, die den heer P. Beemsterboer te Berkhout benoemde in zijn plaats. Voorts werden de heren W. Vennik uit Venhuizen, A. Schermer uit Hoogkars- ^pel, D, Mus uit Beemster en F. Singer te Wijdenes herkozen. Begroting goedgekeurd. In het verdere verloop van de ver- gedering werd door de aanwezigen de begroting goedgekeurd, terwijl voorts een financiële commissie uit de afde lingen Andijk, Beemster en Harenkar spel werd benoemd. Rede ir. Vet. Hierna hield ir. J. Vet, secretaris van de Stichting Landbouw te Den Haag een rede over het doel dezer nieuwe organisatie. SPORT „Cupfinale" aan de Wesierweg Daar de wedstrijd AlcmariaWater graafsmeer om ons onbekende redenen niet doorging, togen wij met vele an dere teleurgestelde voetballiefhebbers naar het Boysveld, waar de beide 3e klassers V. V. Z. (Zaandam) en Scha- gen elkaar bekampten. Het betrof hier de finale om de N. H. V. B-zeker, welke in het sei zoen 1943—1944 niet meer gespeeld kon worden. De wedstrijd was weinig fraai en hier kwam duidelijk aan het licht welk een hemelsbreed verschil er is tussen het spel van deze 3e klassers <en b.v. dat van onze eigen 2e klassers. Er werd over het algemeen zéér on oordeelkundig gespeeld, gecombineerd werd er niet en het schieten was zéér slecht. Verrassende uitslag. Vóór de rust waren beide doelen in gevaar, met Schagen iets in de meer derheid. Deze club beging echter de fout het spel veel te kort te houden, zodat de V. V. Z.-ahterhoede steeds in de gelegenheid was om in te grijpen. Succes kwam dan ook aan de an dere kant, toen één der V. V. Z. vcor- waartsen na een snelle uitval de Scha- gen-keeper met een harde kopbal ver raste. In de tweede helft was het steeds vervuld door mej. Halff uit Alk maar. e. De straatverlichting is nu een 'tiende van normaal. De heer de Vries vroeg of er niet een lichtpunt bij de Wik kon worden aangebracht. Dit zal door B. en W. onderzocht worden. De begroting 1945 is goedgekeurd teruggekomen. De heer K. Kronenburg is be noemd als ambtenaar van de bur gerlijke stand en is als zodanig in functie 'getreden. De heer J. J. Kloosterboer is be noemd als lid van B.A. De begroting van de reinigings dienst werd vastgesteld op 4 per gezin per jaar, winkeliers die extra wensen opgehaald te zien, enz., f 10 per jaar. van t\oord iflgani Itfdii In |CW<X JS45. Kra bebbt Iverhc *ettei be»et V. V. Z„ dat de toon aangaf, doch wanneer de Zaandammers voor het Schagerdoel kwamen raakten de heren het hoofd kwijt, zodat succes uitbleef. Toen er nog een kwartier te spelen was, wist Schagen zich enigszins los te werken en wat niemand eigenlijk meer voor mogelijk had gehouden gebeurde. Kort achter elkaar maakten de geel zwarten 2 doelpunten (waarvan het eerste na veel heen en weer getrap) onder groot enthousiasme van de vele Schagen-supporters. V. V. Z. deed nog enige pogingen de gelijkmaker te forceren, doch slaag de hierin niet, zodat Schagen met 2—1 won ?n de N. H. V. B.-beker mee naar het Noorden nam. H.R.C.Alkmaarse Boys 2-4 Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van H. R. C. waren de Boys uit genodigd om tegen de jubilerende ver- er.ieing een jubileumwedstrijd te spe len, hetgeen mede een mooie oefening vo'jt de competitie was. De thuisclub begon succesvol,^ want na een half uur spelen hadden de Hel- dersen een 20 voorsprong weten te bemachtigen, doch de Boys lieten het hier niet bij zitten, want nog vóór de rust wisten Goudsblom en Untied (2 maal) de achterstand in een 3—2 voor sprong om te zetten. Na de rust kregen de toeschouwers een gelijkopgaande strijd te zieft, waarbij de Boys-aanvallen iets ge vaarlijker waren. Toen er nog 20 minuten te spelen waren, was het weer Untied die voor de Boys wist te scoren (42) "Wel probeerde H. R. C. de achterstand nog te verkleinen, doch Kramer en zijn mannen gaven geen kansen meer weg, zodat de Boys met 4—2 wonnen. De „Kortenaer" naar Indonesië Zaterdagmiddag vertrok de H. M. tor- pedobootjager „Kortenaer", die medica menten en kleding voor Indonesië aan boord heeft en bemand is op oorlogssterk'e met 240 koppen uit Amsterdam. Van de bemanning is ongeveer 70 pet. oorlogsvrij willigers, die voor het eerst op het grote water gingen. Men wil pogen de „Kortenaer" in re cordtijd, in twee-en-een-halve week, naaf Soerabaja te brengend Druk. Dagblad voor Nrd.-Holland N«V.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2