Voorkom moeilijkheden Recht op herplaatsing Truman over de vrede Denk aan de verplichte registratie voor Automobielen. Woensdag 31 Oct. laatste dag! Burgeroorlog in China? SCHRIFTELIJKE CURSUS Van de zgde der Alkmaarse Be- -ordersbond vernemen wQ, dat met ingang van 15 October 1945 eén nieuwe regeling van de arbeidsverhoudingen jn werking is getreden: bet Buiten gewoon Besluit Arbeidsverhoudingen 1J45. Krachtens artikel 4 van dat Besluit hebben werknemers, wier arbeids verhouding door toedoen van den be tetter of in verband met de onder de bezetting heersende omstandigheden, anders dan uit vrjje wil, is beëindigd, recbt op herplaatsing. Dit geldt dus b.v. voor ontslagen den, maar ook voor hen, die door erwalters e.d. uit hun betrekking zijn «rijderd. Ook zij, die geëvacueerd erden en daardoor hun dienstbetrek- verbroken zagen, komen in aan- erking voor herplaatsing op de voet n de nieuwe regeling, evenals onder- ikers. Ten aanzien van de laatsten is tdrukkelijk bepaald, dat zij in elk ge- i gerekend moeten worden, hun ar- 'dsverhouding anders dan uit vrije j] te hebben beëindigd. Degene, die van dit herplaatsingsrecht ebruik wil maken, moet zich daartoe ij zijn vroegeren werkgever aanmel den binnen een maand, nadat de gele genheid daartoe voor hem ontstond. In de meeste gevallen ontstaat die gelegen heid door het in werking treden van het Besluit. De aanmelding bi) den ouden werkgever dient das aiterlftk op 14 November 1945 te geschieden. Voorwaarden, waaraan moet worden voldaan. De wederindienstneming moet ge schieden binnen twee dagen na de aan melding en wel op de voorwaarden, zoals die thans in het bedrijf gelden. De werknemer, die in een andere dienstbetrekking werkzaam is, doch die weder bij zijn vroegeren werkgever wenst terug te keren, kan met het oog daarop ontslag nemen, zonder dat hij daarvoor toestemming behoeft van den Directeur van het Gewestelijk Arbeids bureau. Er is hem echter geen vrijstel ling toegekend van de verplichting, de gewone termijn van opzegging in acht le nemen of anders schadeloosstelling te betalen. N. S. B.'ers vallen buiten deze regeling. Ook de werknemer, die ziek is, kan (Vervolg van pag. 1.) Twaalf beginselen Die twaalf beginselen, aldus Truman, zijn: 1. Geen uitbreiding van grondgebied of egoïstische voordelen; geen aan valsplannen tegen welke staat ook. 2. Geloof in de uiteindelijke terug keer van souvereine rechten en zelfbestuur tot alle volken, die daarvar met geweld zijn beroofd. 3. Geen erkenning van territoriale wijzigingen in enig deel der wereld, tenzij in overeenstemming met de vrijelijk uitgesproken wil van het betrokken volk. 4. Volken, die tot zelfbestuur in staat zijn, moeten vrij, zonder tussen komst van vreemde zijde, hun eigen regeringsvorm kunnen kiezen, zo wel in Europa, Azië en Afrika als op het Westelijk halfrond. 5. Met behulp van onze bondgenoten zullen wij de verslagen vijande lijke landen helpen naar eigen vrije keuze vreedzame democratische regeringen op te richten. Wij stre ven naar een wereld, waarin na- tior.aal-socialisme, fascisme en militaire agressie niet kunnen be staan. 6. Wij zullen weigeren enige rege ring te erkennen, die aan enig land door enige buitenlandse mogend heid met geweld wordt opgelegd. 7. Vrijheid ter zee voor alle naties, zich voor herplaatsing aanmelden. Hij heeft dan aanspraak op ziekengeld van ae dag der herplaatsing af. De werkgever is niet verplicht tot herplaatsing over te gaan, wanneer de werknemer aangesloten is geweest bij de N. S. B. of een daaraan verwante fascistische organisatie of instelling, daarvoor werkzaam Is geweest, propa ganda heeft gemaakt e.d. Geschillen over de herplaatsingrege ling kunnen worden voorgelegd aan den Directeur van het Gewestelijk Arbeids bureau, die een bindende beslissing geeft. Bij eventuele moeilijkheden, kan men zich het beste wenden tot zijn vakbonds afdeling of tot de Bureaux voor Ar beidsrecht. evenals gelijke rechten op de scheepvaart van grensrivieren en waterwegen, die door meer dan één land lopen. 8. Alle staten, die in de gemeenschap der volkeren worden opgenomen, moeten, op basis van gelijkheid toegang hebben tot de handel en de grondstoffen van de wereld. 9. De souvereine staten van het Wes telijk halfrond moeten zonder in vloed van buiten als goede buren samenwerken om bun gemeen schappelijke problemen op te los sen. 10. Volledige economische samenwer king tussen alle volkeren is van essentieel belang om de levensom standigheden over de gehele we reld te verbeteren en vrijheid van vrees en gebrek te vestigen. 11. In alle vredelievende gebieden der wereld zullen wij streven naar be vordering van vrijheid van me ningsuiting en vrijheid van gods dienst. 12. Het behoud van de vrede vereist een organisatie van de Verenigde Naties, bestaande uit alle vredelie vende volken ter wereld, die bereid zijn gemeenschappelijk zo nodig geweld te gebruiken om de vrede te verzekeren. Atoombom moet vriendschap verzekeren De atoombommen, welke gevallen zijn op llirosjima en Nagasafei, moeten tot een signaal worden, niet voor de oude metbode van isolatie, maar voor een nieuw tijdvak van steeds hechtere eenheid en steeds nauwere vriendschap tussen de vredelievende volken. Me ningsverschlllen van de aard, die thans onder de volken bestaan, zijn niet hope loos of onoplosbaar. Het grootste recht streekse gevaar, dat ons bedreigt, is dat van de ontgoocheling, het gevaar van een verraderlijk sceptisme en van ver lies van vertrouwen in de doeltreffend heid van internationale samenwerking. Een zodanig verlies van vertrouwen zou altijd gevaarlijk zijn, maar in het hui dige tijdvak van de atoomenergie niet minder dan eatastrophaal. Besprekingen over de atoombom met Engeland en Canada en later met an dere landen, aldus zeide Truman, kun- Inlichtingen bij de Rijksverkeers inspectie. Publicatie Ministerie van Verkeer en Energie. nen niet wachten op de formele orga nisatie van de Ver. Naties. In de naas te toekomst zullen zij beginnen, doch zij zullen niet de fabricatie-procédé's betreffen. De woordvoerder der Chinese commu nisten heeft volgens Reuter verklaard, dat in elf van China's 28 provincie's schermutselingen en kleine veldslagen aan de gang zijn tussen de troepen van Tsjang Kai Sjek en die van Yenan. De Chinese communisten beschuldigen de Centrale Regering er van, dat zij de Japanners nog niet ontwapend hebben en in Noord-Honan en SJansi gebruiken als vrijwillige anti-communistische strijd krachten. De strategisch belangrijke pas van Nankao ten Noorden van Peking is nog in Japanse handen. Japanse troepen en onnationale Chinese troepen moeten langs de spoorweg van Peking naar Hankou ,,de orde handhaven en maken zich schuldig aan moord en plundering. Veertig millioen Chinezen er bty betrokken. De gouverneur van de provincie Sjansi, generaal Yen Hsl SJan deelde aan Camp bell, een van Reuter's correspondenten, volgens een bericht van gisteren mede, dat ruim veertig millioen Chinezen direct of indirect betrokken zijn bij de gevech ten die nu aan de gang zijn. Tsjang Kai Tsjek zou moeite doen het geschil met de communistische partij nog bij te leggen, voordat het conflict tot een burgeroorlog in het gehele land is uitge groeid. Over de strijd zelf wordt medegedeeld, dat deze zich zich snel uitbreidt in de Noordelijke provincies. Volgens het bevel van de Centrale Chi nese regering van Tsjang Kai Tsjek zouden zijn strijdkrachten een verdedigende hou ding aannemen. Met diepe droefheid geven wij U kennis, dat na een korte ernstige ziekte van ons is heen gegaan, ons innig geliefd Dochtertje, Zusje en Kleindochter ELLT, in den aanvalligen leef tijd van 14 maanden. Uit aller naam, J. P. STEKELBOS. Bergen, 27 Oct. 1945. v. Bladerenweg 16. De teraardebestelling zal plaats hebben op Dinsdag 30 Oct a.s„ des nam. 3 uur, op de Algem. Begraafplaats te Alkmaar. Vertrek van huis 2 uur. Heden overleed, na een kortstondige ziekte, mog geheel onverwacht, onze geliefde zorgzame Man en Vader, de Heer JACOB VAN DER MEER, in den ouderdom van 66 jaar. N. VAN DER MEER— V^N MAARLEVELD. J. J. VAN DER MEER. tMkmaar, 29 Oct. 1945. Dijk 26. Geen bezoek en geen bloemen. De begrafenis zal plaats hebben a.s. Donderdag op de Gemeente begraaf plaats. Vertrek van t sterfhuis nam. twee uur. Zéér getroffen door de grote belangstelling bij de teraardebestelling van on zen lieven Zoon, Broer, Be- hu wdbroer, Oom en Ver loofde GEP CEVAT, brengen wij U allen, in het bijzonder de Binnenlandsche Strijdkrachten, Gymn. Ver. Turnlust, de Buurtvereniging onzen welgemeende dank en ten slotte de Weleerw. Heer Ds. Kleyn Wasstok voor de troostvolle woorden. Deze herinnering is ons aller troost. Uit aller naam, Mevr. CEVAT— DAMMULLER. Langs deze weg betuigen wij onze oprechte dank voor de vele blijken van belang stelling bij het overlijden van onze lieve Man en Vader ondervonden. Uit aller naam, Mevr. E. SNIJDER- STIERMAN. Zuidlaan 41, Bergen. N.V. De Alkmaarsche IJzej7 en Metaalgieterij, Alkmaar, vraagt voor haar kantoor een MEISJE, bekend met typen. Sollicita ties met afschrift van ge tuigschriften enz. wórden gaarne spoedig ingewacht. Hoogland's Admnistratie- bureau, Reekerstraat 23, Alkmaar, heeft plaats voor een VR. KANTOORBEDIENDE. Diploma steno-typen strekt tot aanbeveling. Schriftelijke sollicitaties. Mondeling on derhoud eerst na oproeping. N.V. De Alkmaarsche IJzer en Metaalgieterij te Alkmaar vraagt: EEN FR AI SER (volwas) Sollicitaties worden gaarne spoedig ingewacht. Te Heiloo GEM. ZIT-SLAAPKAMER te huur, desgew. m. kost Br no. E' 187 bur. D.V.A. ALKMAARSE INLEGGERIJ. Gevr. grote fabrieksruimite. Tevens fl. jongens gevraagd. Aanmelden. Vordronkenoord Alkm. vischhandei. Gedeelte van woning met vrije keuken gezocht op nette stand in Alkmaar, door echtpaar op leeftijd. Brieven bij F. Erich Zonen, Che mische Wasserij-Ververij, Van Teylingenstraat 2. BIJVERDIENSTE gez. op adm, gebied voor de morgenuren. Br. no, E 158 bureau D.V.A. THUISWERK GEVR. onv. wat. Br. onder no. D 813 D. V. A. BIJVERDIENSTE. Iemand gevraagd voor lich te kantoorwerkzaamheden. Brieven onder no. D 662 bur. D. V. A. Bij Wed. nette COMMENSAAL gevr., leeft. 4045 j. Br. no. D 931 bureau D. V. A. WIE KAN MIJ HELPEN aan een huis of gedeelte daarvan? Liefst te Alkmaar of naaste omgeving. Brieven met condities kunt U zenden aan: R. J. ZWAAN, Nicuwe- sloot 77, Alkmaar. AANGEBODEN op 1ste stand mooi gemeub. zit- en slaapk. met pension, zeer gesch. voor 2 vr. of echtp. event. met 1. verpl. Br. No. D 821 bur. van dit blad. Engelse Conversatieles gevr. Conditie op te geven onder lett. E 191 bur. D.V.A. Engels voor Beginners Engelse Handelscorrespondentie Middenstandsdiploma Akte L. O. Handelskennis. Vraagt inlichtingen en gratis proefles aan: Instituut Meijer, Postbus 27, Utrecht. MOTORRIJWIEL te koop of te huur gevr. on der Rijksregeling. Noordlaan 26, Bergen (N.-H.) Te huur of te koop gevr. Brood- en Banketbakkerij. Br. no. E 198 bur. D.V.A. PAKHUIS te huur gevraagd, omg. Zocherstraat, Hoeverkade. Aanb. Zocherstraat 32. Diversen Reparatie en stoffeerwerk gevr. bi} P. Vennik, Koningsweg 30: Alkmaar. Naaiwerk gevraagd, onverschil lig wat. Nieuwpoortslaan 130, Alkmaar. Aangeb.: kl. zit-siaapkamer m. stookgelegenheid op goede stand. Br. E 156, bur. DVA. Zweedse conversatieles gevr. Herenweg F 74. Heiloo. Te huur ongem. grote en kl. kamer. Br. letter E 183, bureau DVA. Gevraagd Net meisje v. halve dagen. J. Kaal, Oudegracht 118a. Per 1 Dec. nette winkel juf fr« Brood- en Banketbakkerij A. Nauta, Spoorstraat 8. Een net meisje. Filiaal Palthé, Mient 10. Een nette kruideniersbediende, lft. 15-18 J. G. Melgers, Zeven huizen 10. Een huishoudster bij Jb. Kra mer Hz. Koedijk 336. Een net R.K. meisje v. hele of halve dagen of enige dagen p. week. Bakker, Dorpsstraat 118, Bergen. Mevr. v. d. Feen de Lille. Nas- saulaan 9, vraagt v. dir. meisje v. d. en n. of v. d. d.; zelfst. kunn. werken en koken. Een nette hulp in de huishouw ding v. hele af halve dagen. Mevr. Boonstra, Nic. Bcetsstr. 12. Cartonnagefabr. „Succes'-, Per ronstraat 2-4. Alkmaar, vraagt v. dir. zetter-drukker of drukker en enige jongens. Een meisje v. kantoor, onderl. in Boekhouden en lypen. Br. m. ref., D 922, bur. DVA. Een R.K. dienstbode door N. v. Toor, Dijk 9, Krommenie. Een schoenroak.knecht of half was, vast werk. Joh. Dekker, Voorstraat 76, Egmond aan Zee. Een meisje v. d. of d. en n. Mevr. J. Kommer, Stationsweg 40, Alkmaar. Te huur gevraagd: Te huur gevr. door jongelui, die wensen te trouwen, ged. van woning. Br. D 939. bur. DVA. Net persoon, 50 j., zoekt net kosthuis. Br. D 935, bur. DVA. Een Juffrouw zoekt pension (g. beroeps) in Alkmaar vóór 1 Jan. Toussaintstraat 16. Een jongeman, 35 zoekt net kosthuis (geen beroeps). Br. D 940, bur. DVA. Een heer zoekt per 15 Nov. chr. kosthuis, omg. witte kerkje te Heiloo. Liefst waar radio en piano of orgel aanw. is. Br. ond. Jetter Aki., bur. DVA.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 3