GROTERE CENTRALISATIE IN ONS LEGER Onder zijn direct bevel Gunstig antwoord van Stalin aan Truman Geen socialistische meer derheid in Denemarken DONDERDAG 1 NOVEMBER 1945. 3e Jaargang No. 60-379. ltm&artici' .DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING. „D E VRIJK ALKMAARDER" ACHTERDAM 20 TELEFOON 2270. Lt. gen. maj. Kruis hoogste bevelhebber Het optreden van Lt.-Gen. mr. H. J. Kruis als chef van de Generale Staf gaat gepaard met een reorganisatie van de hogere legerleiding. De leidende gedachte hierbij is, te geraken tot grotere centralisatie dan vóór 1940 het geval was. Hiertoe werd de chef van de Generale Staf, rechtstreeks onder den minister van oorlog ressorterende, met ingang van 1 November a.s. de hoogste bevels bevoegdheid in de Kon. Landmacht opgedragen. Onder zijn bevelen zullen worden gesteld de bevelhebber der Ned. Strijdkrachten met de onder diens bevel staande onderdelen (in hoofd- zaak de lichte infanterie bataljons, die uit oorlogsvrijwilligers zijn ge vormd en waarvan er thans 27 naar Indië vertrekken), de commandant der Nederlandse troepen in Enge land met het in Engeland in oplei ding zijnde personeel der Kon. Land macht (in hoofdzaak bestemd voor de encadrering van twee in de loop van 1946 in Nederland uit dienstplichtigen te vormen divisiesde territoriaal bevelhebber in Nederland met de onder diens bevel staande gezagstroe- pen en verder enkele andere comman danten en autoriteiten der Kon. Land macht. Met gelijke datum zal als sous-chef van de Gen. Staf optreden gen,-maj. P. L. G Doorman Nieuwe combinaties. Tevens zal worden ingesteld de func tie van kwartiermeester-generaal der Kon. Landmacht, als hoedanig zal op treden de res.-gen. majoor S. J. van den Bergh met gen. majoor J. J. C. P. Wilson als plaatsvervanger. Ir» deze functie zulen worden gecombineerd de vroegere functies van den hoofdinten dant (verplegingden directeur der Genie met uitzondering van diens be moeienissen met het personeel en de opleiding der genietroepen. De inspec tie der genie zal op nader te bepalen datum worden opgheven. O.a. de in spectie-generaal zal rechtstreeks onder den min, van oorlog ressorteren. Legerraad wordt ingesteld Teneinde de werkzaamheden in de hogere legerleiding te coördineren wordt met ingang van 1 November onder voorzitterschap van den- minister een Legerraad ingesteld, waarvan de leden den minister van advies dienen omtrent de hoofdlijnen van zijn beleid. In deze Legerraad hebben zitting, be halve Prins Bernhard als inspecteur- generaal. de secretaris-generaal, de chef van het militaire kabinet, de chef van de Gen. Staf, de kwartier-meester- generaal en de adjudant-generaal. Ook dep. v. Oorlog meer ge centraliseerd. Uit twee functies in deze legerraad blijkt, dat ook enige wijzigingen wor den gebracht in de organisatie van het Departement van Oorlog. Ook hier wor den de werkzaamheden meer gecen traliseerd en in enkele grote groepen samengevat. Ingesteld wordt het mili tair kabinet van den minister van Oor log. dat tot taak heeft den minister en den secr.-generaal rechtstreeks ter t zijde te staan in alle aangelegenheden - van strategische, militair organisatori sche, militair technische en krijgstuch- telijke aard, zomede de van het depar tement uitgaande publieke voorlichting te verzorgen. Chef van het militair kabinet is kolonel van den gen. staf, M. R. H. Calmeyer. Dagorder chef Generale Staf Lt.-Gen. mr. H. J. Kruis heeft he den een dagorder uitgevaardigd bij de aanvaarding van zijn nieuwe func tie. In de dagorder geeft de nieuwe chef van de Generale Staf uiting aan zijn gevoelens van dankbaarheid jegens Z.K.H. Prins Bernhard en Lt.-Gen. A. Q. H. Dijxhoorn, die onderscheidenlijk in de functie van bevelhebber der Nederlandse strijd krachten en van waarnemend chef van de Generale Staf onder moeilij ke omstandigheden belangrijk voor bereidend werk hebben verricht voor de opbouw van ons leger. Generale Synode geopend Nadat Dinsdagavond prof. dr. K. H. Misko" 'v-as voorgegaan in een bid- stonr t gisterenmiddag de Gene rale van de Ned. Herv. Kerk weer ieuwe kerk te Amsterdam bijen, 'eiding van den nieuwen voorzit' W. A. Zeydner. Deze iring werd bijgewoond door den nunister-president. Gasten aan het woord. Vele buitenlandse gasten voerden het woord. Elk vertelde in zijn eigen taal hoezeer de hervormde kerken in het buitenland hebben medegeleefd met de dappere strijd die Nederland gevoerd heeft, daarbij op zoo verheven wijze gesteund door de houding van zijn geestelijkheid, die het volk wist te lei den op de juist wijze. Alle buitenlandse predikanten die de synode toespraken, gaven uiting aan de wens, dat in de toekomst het inter nationale contact van de hervormde kerken onderling geha'ndhaafd mocht blijven. Dr. W. A. Visser 't Hooft sprak ten slotte als gedelegeerde van de Oecume nische raad zijn vreugde uit over het herleven van de Synode en bracht naar voren, dat het thans de taak van de, kerk is niet meer te spreken van een „Nederlandse Christelijke kerk", maar van de „Christelijke kerk in Nederland". Geheime overeenkomst over atoombommen ontkend In zijn persconferentie van gisteren heeft de president der V. S., Truman, meegedeeld, dat hij verwachtte, dat de Sovjet-Unie spoedig zal deelnemen aan de adviserende commissie voor het Verre Oosten. Hjj deelde mede, dat hij een bevredigend antwoord van maar schalk Stalin op zyn boodschap, over gebracht door den Amerikaansen ge zant, Harriman, had ontvangen. Hij noemde Stalins brief een vriende lijk antwoord op zijn mededelingen en deelde nog igede, dat de briefwisseling te zijner tijd zou worden gepubliceerd. 't Bezoek van Attlee. Aangaande het aanstaande bezoek van den Engelsen minister-president, Attlee, verklaarde Truman, dat deze natuurlijk naar Washington kwam om de problemen van de atoomenergie te bespreken, doch dat het Attlee vrij stond, ook nog andere problemen ter sprake te brengen. Truman deelde mede, dat Engeland en Canada evenveel over de produc tie van de atoombom wisten als de Ver. Staten. Truman kon echter geen antwoord geven op de vraag, of het onderhoud met Attlee als een aanduiding van een nieuwe bijeenkomst van de „Big Three" moest worden beschouwd. Truman was voorts van mening, dat de mededeling, welke eergisteren in het Engelse Lagerhuis werd gedaan inzake een geheime overeenkomst over de atoombom tussen president Roose- velt en Winston Churchill „niet waar was". (Zie vervolg pag. DRAKA KAN HET NU ZONDER N. S. B.-ERS. In een gisterenmiddag gehouden verga dering van het personeel der N.V. Hol- landsche Draad en Kabelfabriek te Am sterdam werd tot opheffing der staking besloten, daar de directie geen behoefte meer heeft N.S.B.'ers in het bedrijf te werk te stellen, omdat er voldoende bona fide arbA Hlyachten beschikbaar zijn. RECHTS EN LINKS IN EVENWICHT. Het resultaat van de gisteren gehou den Deense verkiezingen is als volgt: socialisten 48 (66) zetels, radicalen 11. conservatieven 26 (31), liberale partij 38 (28), rechtse liga 3, Deense Unie 4, comunisten 18 (5). De Deense verkiezingen brachten het eerste succes van een rechtse partij, welke gekant is tegen geleide economie. Politieke waarnemers brengen dit in verband met het feit. dat Denemarken waarschijnlijk he minst van aile Euro pese landen van de Duitsers te lijden heeft gehad. De sociaal-democraten hebben acht tien van hunin '43 behaalde 66 zetels verloren aan de communisten, zonder er een zetel van de middenstands- partijen voor terug te winnen. Het door hen gevraagde mandaat voor het door voeren van nationalisatie-maatregelen is hun door de kiezers dus duidelijk ge weigerd. De vorming van een regering zal moeilijkheden opleveren. Er is geen socialistische meerderheid en er bestaat niet voldoende overeenstemming tussen de middenstandspartijen om een niet- socialistische regering te kunnen vor men. De mogelijkheid bestaat, dat de sociaal-democraten, de radicalen en de conservatieven zich hechter aaneen zouden sluiten tegenover de versterking van zowel uiterst links als rechts. Dit zou echter een meerderheid - van ver liezers zijn. Bij deze verkiezingen was het stem recht beperkt tot personen boven de 25 jaar. Uitbreiding tot de leeftijd van 21 jaar is door de liberalen bestreden. Wanneer het nieuwe parlement deze uitbreiding van stemrecht wel zou door voeren. zouden volgend jaar misschien nieuwe verkiezingen worden gehouden, waarbij de resultaten dan wel eens an ders zouden kunnen uitvallen. Gematigde Indonesiërs slaags met extremisten Volgens mededelingen van nationa listische zyde zijn vandaag op twee plaatsen in Soerabaja na de moord op Mallaby gevechten uitgebroken tossen nationalistische groepen. Het is waarschijnlijk, dat de gevech ten zijn ontketend door de gematigde groep, die de extremistische groep tracht te beteugelen. In Batavia werden in de nacht van de 29ste Ootober twee Nederlandse mi litairen door Indonesiërs aangevallen en met messteken om het leven ge bracht. Besprekingen niet verhinderd? Öe voorbereidende besprekingen zullen zeer spoedig beginnen tussen dr. Van Mook en ir. Soekarno, waar van Christison gisteren zeide, dat hij „wis en zeker" aansprakelijk was voor de mo^l op generaal Mallaby. De Britse adviseur voor Buitenland se Zaken Maberly Denning, zal tegen woordig zijn bij de besprekingen, die ten huize van Christison gehouden zullen worden. Spanning op Bali en Magelang. Volgens Reuter zijn ook op Bali on afhankelijkheidsbewegingen tegen da Nederlanders gaande. Een troepenafde ling zou naar Bali onderweg zijn, waar Indonesische agitatoren aan het werk zijn. Te Magelang doen zich botsingen voor tussen Ghurkatroepen en gewapende Indonesiërs. Soekarno, die door de ra- lio gisteren een beroep heeft gedaan op alle Indonesiërs oriv*de Britse Instructies op te volgen, is naar Magelang vertrok ken om de extremisten tot kalmte t© manen. Piloten, die hedenmorgen waren terug gekeerd van een verkenningsvlucht bo ven Magelang, rapporteren, dat de be wapende Indonesiëfa van Djokjakarta naar deze stad optrekken. De piloten hebben de opdracht gekre gen om desnoods, met geweld het op trekken van Indonesische troepen naar Magelang te verhinderen. ■4- De atomen Britten openhartiger dan Amerikanen De politieke medewerker van de Engelse „Daily Herald" (Labour) schrijft, dat Groot-Brittannië niet uit is op gewin, wanneer te Didcot (Berkshire) een groot laboratorium en een fabriek voor de ontwikkeling en toepassing der atoomenergie zul len verrijzen. Het resultaat der on derzoekingen enz. zal steeds worden meegedeeld aan de veiligheidsraad der Verenigde Volkeren, Behalve Engeland zijn permanente leden van die raad China, Frankrijk, de Sovjet- JCJnie en de Ver. Staten. •In de Ver. Staten is een commissie van negen personen ingesteld voor atoomonderzoek. Zonder toestemming van den president mogen personen of staten zich niet van werkzaam heden of resultaten op de hoogte stellen. Dertig jaar gevangenis of 300.000 dcllar boete bedreigt den loslippige. Het reizen wordt duurder De reizigerstarieven der Nederl. Spoor wegen zullen met ingang van 1 Decem ber met 25*/« worden verhoogd. Waarschtfnlyk worden van 1 Januari af weer retours afgegeven.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1