Ikmaarder i :r ion Realisme 11 VERSNAPERINGEN Nederland proiesieeri bij Ausiraliscbe regering Soekarno schrijft algemene verkiezingen uit Leopold ontkent waarde verslag-Schmidt Strijd in Noord-West-China „Wij zijn op weg naar een catastrophe" Vrijwaring van gebrek voor ieder do ZATERDAG 3 NOVEMBER 1945. 3e Jaargang No. 62 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING. „DE VRIJE ALKMAARDER" ACHTERDAM 2* TELEFOON 2274. na Wij, mensen, die de tweede wereldoorlog leleefden, gelijken veel op de „verstan- jDpidigevaders en moeders. Zoals deze tot °«uu kinderen «eggen: „Och, met die teaien loopt het straks wel los, als 1e M>k zo oud bent als wij, dan weet je wat wereld en wat de mede-mensen waard inzo zeggen wjj: „Eeuwige réde?Dat dachten ook wij na 1918 'oen geloofden wij, dat het „nooit meer irlog" werkelijkheid zou worden. Maar we hebben de harde les van de internationale politiek, die slechts het ntchtsmiddel van het wapengeweld blijkt ta kennen, geleerd. Er Is veel aanleiding tot deze momen teel graag met het woord „realisme"' aan- teduide hotfding. Blokvorming in Oost in West, welke reeds thans tot spanning aanleiding geeft. Het vestigen van in- rloedssferen hier en elders, waardoor feeds thans belangen botsen. Uitvindingen bn vernietigingswaoens, ongekend in hun afschuwelijke uitwerking, waarvan reeds thansde geneime diplomatie zich rhijnt te hebben meester gemaakt. En een wereld, die zelfs niet meer het geloof leeft, dat, door de moordcapaciteit der luidige wapens, de oorlog zich zelf op zal icffen. Achteruitgang? Ja, voor zover de glans an het idealisme en van het optimisme der jeugd verloren is gegaa Nee. omdat ook het bereiken van de „jaren des onderscheids" niet zonder meer als een verlies kan worden beschouwd, maar een verrijking van levensinzicht en levens inhoud kèn betekenen. Dit laatste is echter slechts het geval bij diegenen, die de ervaringen, in de rijplngsjaren opge daan, positief hebben verwerkt. Dus: zij die de werkelijke verhoudingen in het leven, de betrekkelijkheid van het men- st-hijk kunnen èn het w.eteit van. de kracht V3n de daad „van den fifikelen qjens en van zijn afhankelijkhfct> van hogere machten hoe ook génoemd hebben teren her- en erk.«hne**'" 0([ Zo h^t ook. tftinkt ons, met het hui- dige realisme. Wij geloven niet meer als flj Indertijd de. Volkenbondsenthótteiasten, dat een „Handvest" alleen of welke in- letnètionale organisatie der volkeren ook, voldoende is om de vrede te handhanven. Wij weten, dat het een middel kan zijn èn een machtig, doch dat er méér nodig is. Dit meerdere moet geleverd worden door het verlangen van de volkeren naar een eeuwige vrede. Een verlangen, dat ge stalte moet krijgen in de leiders en in de regeringen, die zg zich kiezen. Een ver langen, dat dus -.ook tot uiting moet komen in de houding van lederen mens afzonderlijk. Een hou<kj»g. die blijk moet geven in de daad~ van iedere dag, dat men zich bewust is van zijn mede-verant woordelijkheid in het kleine en in het grote Wij ratificèéréten deze week het „Hand vest van de Verenigde Naties". Mogen wij en onze broedervolkeren, die dit Hand vest ook aanvaarden, in staat zijn de klachten te beheersen, die, wat voor ons heilige ernst is, zouden willen maken tot een onbelangrijk stuk speelgoed, net goed genoeg om lastige kinderen zoet te houden. E. T.—C. In 4 weken 4 ons! De distributie van versnaperingen (chocolade-artikelen en suikerwerken) gaat op 11 November a.s. beginnen. Voor de periode van lt t.e.m. 25 Novem ber zal voor alle leeftijdsgroepen een bon Worden aangewezen, welke recht geeft 'op het kopen van 100 gram versnaperingen. In aansluiting daarop zal voor de periode van 25 November t.e.m. 7 December van de Versnaperingen- en van de Gecombi neerde Tabaks-Versnaperingenkaart een bon worden aangewezen voor het kopen van 200 resp. 100 gram versnaperingen Bovendien zal voor de week van 1—7 December, met het oog op het Sint Nico- «aasfeest, nogmaals een algemene bon Worden aangewezen, recht gevende op aankoop van 100 gram versnaperingen Daarna zal, naar het zich laat aanzien. Per 14 dagen regelmatig een bon van de Versnaperingenkaart en van de Ge combineerde kaart kunnen worden be kend gemaakt met rarjtsoenen van resp. en ïoo gram. Lucifers Bon 123 zal niet op 4 November, zoals ïtxren daar hekend is gemaakt, doch op li November a.s. geldig worden voor één a°osje lucifers. Naar ANP-Aneta uit Den Haag verneemt, heeft Harer Majesteits gezant te Canberra gisteren namens de Nederlandse regering met de meeste nadruk be zwaar gemaakt tegen het gebrek aan medewerking en hulp, dat ondanks ver kregen toezeggingen werd ondervonden van de zyde der Australische autori teiten b(j ons streven om de moeilijkheden te overwinnen, ontstaan door de boycot onzer schepen en de staking van Indonesische bemanningen. Deze houding heeft o.m. ten gevolge gehad, dat Nederlandse schepen beladen met relief-goederen niet kunnen uitvaren, waardoor tienduizenden uitgehongerde geïnterneerden en krijgsgevangenen in Nederlands-Indië daarvan verstoken bleven. Anderzijds werd door het uitblijven van politiebescherming aan stakende zeelieden volop gelegenheid gegeven werkwilligen te intimideren en zich te nes telen in bij de Nederlands-Indische regering in gebruik zijnde gebouwen en kampen. Harer Majesteit's gezant heeft niet nagelaten er op te wijzen, dat deze gang van zaken, welke de Nederlandse regering met .leedwezen en bezorgdheid gade slaat, het tegendeel van bevorderlijk is voor de goede verstandhouding tussen beide landen. De „republikeinse regering" van dr. Soekarno heeft in een manifest, dat eergisteren te Batavia is uitgegeven, meegedeeld, dat zij van plan is binnen "énige dagen algemene verkiezingen uit te schrijven, als gevolg waarvan de re gering zal worden samengesteld volgens de wensen van de bevolking. Het manitest zegt: Wij haten geen vreemdelingen, ook niet de Neder landers en zeker geen Indo-Europeanen, Ambonnezen of Menadonezen, die in werkelijkheid tot ons volk behoren. In tegendeel weten wij en begrijpen wif zeer goed, dat ons land zowel als ons volk nog veel jaren de stenn van vreemdelingen nodig heeft, speciaal die van technici en intellectuelen, terwijl ook buitenlands kapitaal hier nodig is. Van Mook inderdaad met Soekarno aan één tafel. A.N.P.-Aneta deelt mede, dat bij de besprekingen te Batavia gehouden, aan Nederlandse zijde behalve dr. van Mook nog tegenwoordig waren Van der Plas en Indenburg, terwijl de nationalis tische vertegenwoordiging bestond uit Soekarno, Hatta, Sjarifoedin en Soe- bardjo. Volgens Soebardjo werd geen over eenstemming bereikt, hoewel de hou ding niet vijandig was. Aangenomen wordt, dat er een speciale regeling ge troffen is om niets te publiceren, al vorens een formele verklaring is af gelegd. Schrmerhorn en Logeman brengen Koningin verslag uit. Koningin Wilhelmina, die deze week weer terug zal keren van haar bezoek aan Engeland, heeft gistermiddag Queen Mary in Maiborough House be zocht om afscheid van haar te nemen. De minister-president Atlee heeft in de Nedei^andse ambassade gisteren om vijf uur zijn opwachting gemaakt bij Koningin Wilhelmina. De Nederlandse minister-president Schermerhorn is met min. Logemann naar Londen gegaan en hebben gisteravond Koningin Wilhel mina verslag uitgebracht over de toe stand in Indonesië. - - Het verslag van dr. Schmidt betref fende het onderhoud tussen Hitier en den Belgischen koning op 19 November* 194# te Berchtesgaden is gisteren te Brussel bekend gemaakt. Koning Leopold heeft een uitvoerig stuk aan de Belgische regering doen overhandigen, aarin hij het verslag op de voornaamste punten tegensprak. Communisten in de aanval. In de provincie Soeijoean in Noord- west-China vallen 20.000 man commu nistische troepen de hofodstad Kweisoel aan. Honderdduizend communisten be stormen Tatoeng in Noord-Sjansi. Onderhandelingen afgebroken? Het gerucht gaat te Tsjoenftking, dat de Centrale Chinese regering besloten zou hebben, in de eerste helft *van de maand November een consultatieve po litieke raad zondA- communistische leden bijeen te roepen, hetgeen een openlijk afbreken van de onderhande lingen zou betekenen.- Lord Gort. de hoge commissaris voor Palestina, is om gezondheidsrede nen afgetreden. As. Maandag zullen 40.000 staken de Britse havenarbeiders het werk her vatten. i. ..Laat niemand zichzelf bedriegen, wij zijn op weg naar een catastrophe. Doem over hen, die geen koers zetten naar een veilige haven, doch zich laten mee drijven met wind en getij", aldus de be kende Amerikaanse journalist Walter Lippmann in een critiek op Truman's beleid. Attlee 9 November naar Was hington. De Britse premier. Clement Attlee zal op 9 November a.s. per vliegtuig naar Amerika vertrekken voor de be sprekingen met Truman en Mackenzie over de problemen, veroorzaakt door de ontdekking van de atoomenergie. Het proces Mussert Het proces tegen Mussert, dat door het overlijden van diens verdediger uitgesteld moest worden, is thans vast gesteld op Dinsdag 27 November en wordt gevoerd in het gebouw van het Byzondere Gerechtshof aan den Kneu- terdyk. Min. Mansholt heeft gisterenavond voor de radio een en ander verteld over de Voedsel- en Landbouwconferentie te Quebec, welke hij deze week verlaten heeft. Het ontstaan van dc F. A. O. Tydens de, op initiatief van wylen pres. Roosevelt gehouden conferentie te Hot Springs in 1943, heeft men in vol vertrouwen op de overwinning, de wereldproblemen van voedsel, land bouw en distributie onder ogen gezien. Men heeft beseft, dat het uiteindelijke doel: „Vrywaring van gebrek voor ieder" door goede organisatie in sa menwerking over de gehele wereld kan worden verkregen. Daar is dan ook de grondslag gelegd voor de wereldorganisatie, welke nu in Quebec is gesticht en die wordt aan geduid met de letters F. A. O., afkor ting van ,.Food and Agriculture Orga- nisation". Nieuwe oplossingen van oude problemen. De fundamentele betekenis van de F. A. O. is hierin gelegen, dat men de grote vraagstukken van z.g. overpro ductie, van afzetmoeilijkheden en van marktontwrichting, van een totaal an dere kant dan vroeger gaat bezien en tot oplossing wil brengen. Wy zijn niet meer van plan de ge- makkelyke weg van de restrictie te gaan of door het vernietigen van voed sel de markt in stand te houden, ma*r wy zullen de problemen van de voort brenging en de afzet van de producten gaan binden aan die van de consumptie. Talloze volken leven nog in zéér so bere en armoedige omstandigheden Behalve dat er werkelijk honger is. is veelal de voeding onvoldoende en ver keerd samengesteld. In het algemeen zal verbetering slechts bereikt kunnen worden, indien men de levensstandaard kan verhogen. Dat tetekent uiteindelijk een algemene economische vooruitgang. Om dit te bereiken zal men niet slechts aandacht moeten schenken aan de landbouw, maar aan iedere tak van bedrijvigheid. De taak van de F. A. O. Wij in Nederland zijn gewend ge raakt aan een landbouw, die reeds op hoge trap staat. Al valt er zeker nog véél te verbete ren, wij staan toch mede aan de top. Op een zeer groot gedeelte van de wereld wordt de landbouwakker nog op vrij primitieve wijze bedreven. De F. A. O. zal onontwikkelde volke ren tot een hoger levenspeil moeten brengen door hun productie te vergro ten, door hun te leren de moderne we tenschap toe te passen. Anderzijds* zal zij leiding moeten geven aan de pro ductie en door marktbeheersing moe ten voorkomen, dat tijdelijke en plaat selijke overproductie ontstaat met alle kwade gevolgen van dien. Een cursus werkprogramma. Het is bijzonder verheugend, dat te Quebec alle vertegenwoordiger zich be wust waren van de absolute noodzaak om tot overeenstemming te komen. Reeds 38 landen waren aanwezig en wij mogen verwachten, dat o«cle duy£ alle volkeren vertegenwoordigd zullen zijn. Honderden deskundigen bereiden daar nu een concreet werkprogramma voor. De Nederlandse delegatie heeft hierin een belangryk aandeel en het zal straks biyken, dat Neder land ook bij de uitvoering van het werk door de organisatie een zééré belangryke taak zal krygen. Prachtvanost van P.O D. De P.O.D. heeft een goede vangst ge daan met de aanhouding van vijf onder gedoken Nederlandse SS-lieden, die zich schuil hielden in een complex volkstui nen in de omgeving van Amsterdam. De hoeveelheid levensmiddelen, waarover de heren beschik, en, was voldoende voor de komende winter. Een zesde SS-man, die wist te ont komen, heeft zich later bij de P.O.D. aangemeld.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1