STADSNIEUWS. Culturele avonden Harry van Os voorde V. A. Handlanger van Gestapo en S.D, .INDRA' Georganiseerd door de V A. „De Vrije Alkmaarder" begint met de uitvoering van de plannen tot het organi seren van culturele avonden voor de lezers. Wij waren zo gelukkig om de bekende volksliederen-zanger en declamator Harry van Os bereid te vinden om op Woens dag 14 November en bij voldoende be langstelling ook op Donderdag 15 Novem ber, voor ons op te treden. Voor de kaartverkoop troffen wij de volgende regeling: Wij drukken volgende week in het ad vertentiegedeelte een biljet af dat u uit kunt knippen en op een stukje karton kunt plakken. Per gezin zijn daarop 2 kaarten te ver krijgen voor de uitzonderlijk lage prijs van f 0,50. Dit wordt op Uw kaart aan getekend. Bij een volgende avond komen dan eerst diegenen in aanmerking, die deze keer niet aan de beurt kwamen. Over de kaartverkoop worden in de Volgende week nog bijzonderheden ge publiceerd. Tien jaar geleden zag en hoorde ik hem Voor het eerst. Hij stond in een colbertje vooraan op een groot toneel, glunder en gezet. Opzij, achter de vleugel, zat Felix de Nobel, de kleine donkere kunstenaar, die glimlacht alsof hij, zo juist uit een andere wereld teruggekomen, deze aarde nogal vermakelijk vindt. Harry praat. Hij ©is een eenvoudig en gezellig verteller. Hij vertelt over zijn liedjes, over de inhoud, over de achter grond en over al de kleine dingen die zo belangrijk zijn voor het juiste verstaan. En dan zingt hij en voltrekt zich het wonder, waarvan de herscheppende kun stenaar het geheim kent. De gezette man ln zijn colbertje, met zijn achter brille- glazen glinsterende ogen en het merk waardig kuiltje in zijn kin, ziet u ach tereenvolgens veranderen in een Iersen edelman, een Deens boerenmeisje, een Jiddisch jongetje of een Amerikaansen neger. Hij kent volksliederen van vele vol keren en hij moet vele volkeren kennen om zo te kunnen zingen.dat men een reeks gestalten voor zich ziet waarin men geloven kan, met wier blijdschap en verdriet men ontroerd meeleeft. In de oorlogsjaren ontmoette ik hem Weer. Het was hem toen al onmogelijk orn in het openbaar op te treden. In besloten gezelschappen kreeg hij de gelegenheid tot zingen, die hem door de Kuituurbrengers onthouden werd. In een houten kampeergebouw, bij kaarslicht, zong hij en het was de stem van Europa die klonk, de stem van een bedreigde, maar onvernietigbare bescha ving. Kort daarop verloren wij hem uit l et oog Nu is hij Weer terug en hij komt naar Alkmaar met zijn luit. Wij begroeten hem met vreugde en dankbaarheid. C. B. T. Beruchte „surrogaalagent" Groen gearresteerd! De beruchte, door alle Alkm&arders gehate, politieagent A. C. Groen, is gisteren door de Alfcmaarse politie in een kamp te Laren gearresteerd, waar T»J als eenvoudig N. S. B.-ertje ver- f >efde. Groen is zwaar geboeid naar Alkmaar overgebracht en in het poli- t ebureau gedetineerd. Groen, die 35 jaar oud is, kwam ,ia '942 als N. S. B.-hulpagent bij de Alk- riaarse politie. Na een proeftijd van .-.nderhalf jaar, in welke tijd hij zich rpec'aliseerde in het jacht maken ndsrduikers, kwam hij, wegens zijn rot° verdiensten, in vasten dienst én werd wachtmeester. W: ~ns wangedrag (dronkenschap iu. r*»eT"'> werd hij in Augustus 1944 ont- '.agen. CV. die uit den Helder kwam, aar hij bij de Kon. Marine had ge diend en d?-ir eveneens om dezelfde re den was o-tslagen, werd na de capitu latie iive gezocht door politie en O. D. -njn ontslag te Alkmaar is hii N. S. V K-man geweest en werkte sr»nen rr~? S. D. en Gestapo. »rre~4*tie werd verricht in over leg Militaire Commissie voor Noo-d "-'^nd. NATROMEN PREDIKBEURT. Rem. gem. (Fnidsen 43): 10.30 uur vm F. van Royen van Amsterdam. Hollaar zegt interneringskamp vaarwel NU VOORGOED? Het leven binnen de omheining van het interneringskamp heeft voor den heer L. A. J. C. Hollaar andermaal slechts kort geduurd. Naar wij enige dagen geleden vernamen heeft de vrij latingscommissie geadviseerd hem weer naar huis te laten gaan en dit advies verkreeg heden, zoals trouwens de verwachting was, het fiat. Zou men niet jaloers worden van zo veel veine? Weliswaar is den arrestant bewegingsvrijheid buiten zijn huis ont zegd, maar „my home is my castle" geldt nu toch zeker ook voor hem, al blijft het dan een belegerde burcht. Wij kunnen ons tenminste niet in denken, dat de P. O. D., nu de zaak van den heer Hollaar zoveel tijd heeft gehad om rijpelijk overwogen te wor den, tot de arrestatie overgegaan zou zijn op zulke losse gronden, dat het nu nog slechts een kwestie zou zijn van vergeten en vergeven. De heer Hollaar is gearresteerd om dat er sterke aanwijzingen zijn dat hij zonder noodzaak inlichtingen heeft ver schaft aan den vijand, uit hoofde van zijn functie aan de A. B. D. Moge de ze verdenking een verdachtmaking blijken en niets meer, dat er dan 6nel recht geschiede. Zó ook in het omge keerde geval. Want dit spelletje van kat en muis kan onmogelijk een sympathieke indruk maken. Men werkt er slechts de rech teloosheid wij denken hierbij aan een kogel die onlangs bijna een eind maak te aan het leven van een onschuldige mede in de hand. En dat is een rich ting welke wij niet moeten inslaan! Een bijzondere kennisjnaking Velen, die tijdens de bezetting regel matig naar Radio Oranja luisterden, zullen wel eens gewenst hebben het con tact met den sympathieken omroeper uit te breiden tot een persoonlijke kennis making. Die gelegenheid hebt U a.s. Dinsdag avond in het Wapen van Heemskerk. Daar zal voor „Vrij Nederland" spre ken Drs. L. de Jong over het onder werp „Nederland temidden der mogend heden". Drs. de Jong gaf tijdens de bezet tingsjaren en ook nu nog iedere Vrij dagavond om 8.15 voor de zender „Her rijzend Nederland", een politiek week overzicht.. Deze deskundige zal met zijn lezing voor ons het venster open zetten op jde vrije wereld. Het zal ongetwijfeld zeer interessant zijn van hem, die in de jaren, dat wij geïsoleerd waren, van alles kennis kon nemen, te horen hoe hij Nederland's positie temidden der mo gendheden ziet. Kaarten voor deze avond zijn te ver krijgen in de boekhandel van Jung Van der Hoek. Zwaan Zn. en K. ter Burg en 's avonds vanaf half acht aan de zaal. Kosten 0.75. Collecte voor bet Sint Nicolaasfeest Maandag a.s. zal een collecte gehou den worden door de commissie voor het Sint Nicolaasfeest. De opbrengsten zijn bestemd voor het Sint Nicolaas feest voor alle leerlingen van openba re lagere scholen, bijzonder onderwijs en de kleuterscholen. Wij wekken alle stadgenoten nog maals op om deze collecte te doen sla gen, opdat de eerste 5de Decmber na de bevrijding voor alle kinderen een waar feest zal worden. Besluiten B. en W. In het gemeenteblad van Alkmaar nrs. 1877, 1878 en 1879 zijn opgenomen de besluiten van burgemeester en wet houders, waarnemende de taak van de gementraad, van 11 en 16 October 1945 tot vaststelling van': a. een Verordening tot wijziging van de Verordening tot regeling van het gewoon, het voortgezet gewoon en het uitgebreid lager onderwijs. c. een Verordening tot wijziging van de Verordening tot vaststelling van het getal der gemeentelijke scholen, waar in gewoon, voortgezet gwoon en uitge breid lager onderwijs wordt gegeven. Teiepaath-hypnotiseur in 't Wapen van Heemskerk. In Het Wapen van Heemskerk trad Vrijdagavond de telepaath Indra op. Ingeleid door „mysterieuze" Oos terse muziek maakte het „psycholo gisch wonder" zoals de affiches vermeldden zijn entree en begon als eerste proeven van zijn kunnen, van enkele personen karakterbe schrijvingen te geven. Hierna kwa men de telepathie en het hypnotisme aan de beurt, waarvan Indra enige werkelijk verbluffende staaltjes leverde. Het wonderlijke is, dat bij derge lijke gelegenheden er altijd een be paalde groep onder het publiek aan wezig is, waaraan het moeilijk schijnt te vallen het fatsoen te be waren. Wanneer men het optreden van deze artisten (laten wij ze onder deze groep scharen) voor humbug verslijt, en dit staat een ieder vrij dan is dat nog geen reden om door luid spreken en lachen de rust in de zaal te verstoren. Deze telepaath maakte een be schaafde indruk en zijn werk was, in zijn genre, goed Zo iemand op een dusdanige wijze te hinderen, dat zijn werk eronder zou kunnen lij den, is in hoge mate onsportief. Bij het gelukkig overgrote deel van het publiek dat wel een goede houding toonde, oogstte Indra een verdiend succes en, na afloop, een hartelijk applaus. Th. K. De Zilvervloot Harmonie-theater. Een film over de illegaliteit in Neder land, gespeeld door Engelse artisten in Engeland, gedurende de oorlog: het was niet te verwonderen, dat ondanks de spanning de werkelijkheid in „The Silvef fleet" op geen» enkel punt werd bereikt. Het gegeven is al oud: een Nederlands in genieur - directeur van een scheepswerf - treedt op als Piet Hein, een geheimzin nig persoon, die allerlei sabotagedaden op touw zet. Verguisd door zijn vrouw en zijn personeel brengt hij twee duikbo ten tot zinken, waarbij hij tenslotte zelf mee ten onder gaat. Ralph Riehardson, als Ingenieur van Leyden en Googie Withers als zijn vrouw, spelen in deze film de hoofdrol. Vooral de eerste heeft men tot een typisch Ne derlandse figuur gemaakt, die echter het peil van Leslie Howard in „Pimpernel Smith" zelden weet te bereiken. In het voornieuws o.a. een interessante film over de olieleiding dwars door Ame rika van Texas naar New York. H. N. A. 't Schuim der Zee Vic-toria-theater. ,/t Schuim der zee'' is een véél bé tere naam dan „Moontide". Want schui men doet deze film, krachtiger dan 'n glas champagne, 't Ligt aan het recept dat de vervaardigers gebruikten en dat een vondst is voor een filmcoktail: men nam 50 pet. sensatie, 50 pet. la waai en verkreeg 100 pet liefde. Want liefde op het eerste gezicht en liefde tot in de dood (ook al ging de film niet zo ver, zou er één toeschou wer geweest zijn die er nog aan twij felde of deze finish kon glansrijk wor den gehaald? is 'n liefde van 100 pet., die van het; begin af aan zó overtui gend moet werken, dat niemand zich maar een ogenblik laat bedotten, ook al lopen aanvankelijk de twee minnen- den nog zo vaak van elkander weg. 't Was trouwens maar goed, dat Bobo en Anna niets van het laaiend enthousiasme der filmlievende jeugd in de bioscoopzaal konden horen tijdens hun hartstochtelijk en lang-aangehou- den kuspartijen, hun schone idylle zou ogenblikkelijk en wredelijk verstoord zijn. Niets is dodelijker dan de spot Toch, deze film wordt knap gespeeld, door Jean Gabin, Ida Lupino en voral door Thomas Mitchell, die zich. de rol van aartsschurk zó waardig toonde, dat men zou wensen, dat hij op eep ietwat minder lugubere wijze ware vermoord. En filmtechnisch is dze rolprent voor treffelijk. Wat wij op haar tegen hebben is het teveel aan alles in Moontide: het teveel aan sensatie, het teveel aan tempo, aan lawaai, aan idylle, zij schuimt teveel. Laten wij hopen, dat binnen niet al te lange tijd wij een film mogen zien waaraan evenveel energie voor een beter doel is besteed. Dan zal ook de jeugd beter op haar plaats zijn in de ■"vd voor het witte doek. A. H. H Dromen ie koop Een moordfilm, zei het jochie ru mi), terwijl hij zijn derde sjekl draaide. E levi her mei •ve nal vai ren me de jes vo> en I an m< zw lei va la ni Als de Amerikaanse filmmagnat Nederlands verstonden en deze opm king hadden gehoord, zij zouden verbaasd zijn geweest. Het is hun mers door langdurige zakenervaring komen duidelijk geworden, wat de middelde bioscoopbezoeker in Kan City, Alkmaar en Marseille, een mooi film noemen, of hoe dat woord in dere talen luiden mag. De coctail van sentimentaliteit bravour, van romantiek en prac lievendheid is met meesterhand mengd. De psychologische uitwerkl van streepsnorretjes en blote benen ongetwijfeld statistisch vastgelegd elke filmproducent weet tot op een hoever hij gaan kan, om nog net het kantje af" te zijn. Weet u het verschil tussen een win] en een bioscoop? Ik ook niet. Het gaat bij allebei om zaken do De klant is koning, maar (als zoveel ningen enLeiders) met enkel de lusie dat hij regeert. In werkelijkheid zit U daar in «riapfauteuiltje en u ondergaat, u wo: geregeerd. Misschien bent u kritisch van j Misschien zoekt u alleen maar ontspanning. Misschien weet u goed hoe deze dromen-in-celluloid fabriceerd worden. Maar dan heeft ongetwijfeld ook de zelfbeheersing op de spannendste momenten opzij kijken naar het mevrouwtje naast u schuin achter u naar die jongeman, beiden zo overgegeven zitten te stat naar de wonderen dezer eeuw en das op hinnekend, gierend, blozend of hu lend reageren. Twijfelt u er nog aan dat dit voor h net Leven is, waarin zij zelf held heldin zijn, dat al hun verdrongen we sen en dromen, al hun opgegeven ili s^es, al hun ongebruikte mogelijkhed hier voor anderhalf uur herleefd zijn Dat een filmheld in werkelijkheid m schien een lafaard of een schurk is een doodgewoon mens met eksterogen winterhanden, dat de paleizen van ka ton zijn, dat de filmvijanden met kruit schieten, dat alles weten zij mi schien met hun verstand, maar het ha is jaloers op het weeldeleven van vlot mannen en schone vrouwen op het wit doek en tijdens de wandelng naar hu door de nachtelijke stad, overvalt he de huivering voor de alledaagse taa die hun morgen wacht. Dit is geen pleidooi tegen de filn Het is een beroep op het gezonde vei stand en het natuurlijke gevoel eigenwaarde. Het is leuk om beduvel te worden, alleen als je zelf bepalei mag tot hoever je beduveld wilt wol den U koopt voor een gulden pleziö maar u verkoopt u zelf niet voor gulden! Dit is wel een pleidooi voor de goeó film. Maar de goede film.... is droombeeld, zolang het maken van film een „zaakje" is, waaraan schandali veel verdiend moet worden. Een critist publiek is echter de eerste voorwaard tot verbetering. C. B Burgerlijke Stand Geboren: Dirk, z. van Carel J. d Waard en J. W. Poeze. Wilhelmus A, A., z. van W. J. G. van den Eerenbeemtc M. J, A. Teklenburg. Ondertrouwd: Dirk Schrieken t Anthonia J. Verschoor. Jacob Hulswi en Johanna A. de Haas. Cornelis Stuiji bergen en Margrieta Jager. Wilhelm» A. Dijk en Pietertje Bart. Thijs Prto en IJda Olie. Bernhard J. Ides en Jo han'na E. Dekker. Wilhelmus C. A Buers en Wilhelmina Karskens. Alber- tus A. Vermaat en Anna M. Smit. Jacot Wit en Lummigje H. E. de Jong. Fred® rik J. van Eikeren en Elizabeth M. Hul}® mans. Getrouwd: Willem R. Gol er. Aalt) Haitsma. Fokke Jonker en Jannetjf Peereboom. Hendrik van Geelen ei Maartje N. van der Werf. Jozef A Hanssen en Hester E. Bom. Martinus K de Jong en Sijbrechtje de Vries. Overleden: Catharina P. Kroest wed. van J. Bakker, 7f jaar. MacWl van Zwanenburg, 1 jaar. Roelof velt- huys, wédr. van J. W. Brouwer, 72 jaar. „Alleen de meest energieke con tróle-maatregejen zullen een syphilis- epidemie in Europa kunnen voorko men", vermeldt het rapport van de ?e' alliëerde controlecommissie over vene rische ziekten in Duitsland.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2