STADSNIEUWS. Bergen. Langediik. Wel enthousiasme maar Ploegen in de Wieringermee Het gaat vlugger dan we dachten Eerst wijnu zij Het is nog niet zo heel erg lang ge leden heowel wij het bijna weer jrergeten zijn dat het gebeuren kon. dat des nachts, ondanks spoorwegsta- king. onze Hollandse jongens in lange rijen veewagens naar het „beloofde land" van onze naburen werden ver- yoerd. Nu zijn de rollen omgedraaid. De SS- mannen, die een jaar geleden alsof zij de grootste aandeelhouders aan de Nederlandse spoorwegen waren trots als pauwen door onze treinen stapten op zoek naar onderduikers, valse per soonsbewijzen en andere ..ongerechtig heden", zijn nu nog slechts gedwongen passagiers. De trein, die Zondagavond tegen elf ttur het station Alkmaar passeerde, be vatte een groot aantal van dergelijke passagiers. Twaalfhonderd SS-mannen (nu niet zo trots meer op hun uniform Werden per trein naar hun nieuwe „standplaats" fort „Erfprins", bij Den Helder vervoerd. Hier zullen zij verblijven, in afwachting van hun be rechting. Laten we hopen, dat deze snel moge ^omen! Personeelsvereniging P.O.D. Dezer dagen werd te Alkmaar opgericht Oe „Vereniging van Personeel der Poli tieke Opsporingsdienst te Alkmaar welke zich o.a. ten doel stelt de belangen van 5ht personeel te behartigen. Als bestuursleden werden gekozen: H. J. Visser, voorzitter; G. P. Hartland, secretaris; p. Wagenmaker, penning meester; bijzittende bestuursleden mej. M C. Tromp en de heer P. Termaat. Het ligt in het voornemen om in alle plaatsen des lands. waar P.O.D.-en ge vestigd zijn, eveneens te komen to top- richting van dergelijke verenigingen, voor zover deze althans nog niet bestaan en vervolgens te geraken tot Provinciale en Landelijke overkoepelingen dezer ver enigingen. in verband hiermede kwamen Zaterdag 27 October j.1. de vertegenwoordigers van de verschillende P.O.D.-en in de pro vincie Noord-Holland in Alkmaar bijeen ter bespreking van de te volgen gedrags lijn. Hier werd het bestuur van de „Ver eniging van Personeel der Politieke Op sporingsdienst te Alkmaar'' bij acclama tie verkozen tot voorlopig bestuur voor #e provincie Noord-Holland. De heer H. J. Viesser is voorlopig be noemd tot afgevaardigde bij de reeds In gestelde Landelijke Contact-Commissie. De zaak v. d. Pluym De beide hoofdambtenaren, mej. K. en 4e heer K., die als medeverdachten in as Verduisteringsaffaire betreffende het Eva cuatiebureau waren gearresteerd, zijn Zaterdagmiddag op vrije voeten gesteld. Het onderzoek heeft uitgewezen dat zij aan deze zaak onschuldig zün. Hun zal niets worden ten laste gelegd. Romain Rolland Cursus door Dr. R. Wiarda. Voor de afd. Alkmaar van de Volks universiteit hield Dr. Wiarda Vrijdag avond de eerste lezing van zijn cursus •ver Romain Rolland, waarvoor onge veer een honderdtal belangstellenden in de Aula van het Murraellius-Gyranasium aanwezig waren. Om zijn toehoorders een indruk te geven, van de grote en eervolle plaats, die Romain Rolland bij geestverwanten én bij tegenstanders inneemt, las dr. Wiarda diverse citaten voor, waarbij in het bijzonder opviel een getuigenis van rijn tegenstander Henri de Montherlant die o.m. verklaarde: „De wereld is fijker voor mij, nu ik U ken". De cursusleider wilde niet vervallen In de volgens hem door vele levens beschrijvers gemaakte fout, om diverse, Soms zeer intieme bijzonderheden van bun held te vertellen, doch wilde, vol gens de opvatting van Taine, het werk Van Rolland pogen te determineren aan de hand van enkele factoren, die voor het bewijs van het werk van den kun stenaar van groot belang zijn. De eerste genoemde factor is die van het ras (al heeft deze tegenwoordig een speciale betekenis kregen). Hetgeen hiermee bedoeld werd, verduidelijkte spr. in een vergelijking tussen Dosto- jewsky's werk en dat van Bernh. Fhaw. Een tweede factor is die van het milieu. De invloed hiervan komt duide lijk naar voren, wanneer men het werk van den Fransen mijnwerker Jean 'Tóiïsseufl plaatst naast dat van iemand als Marcel Proust, 'n schatrijken Parijsen Jood. Als derde factor werd genoemd het moment. Het is b.v. van overwegend belang voor het begrip van een werk als Jean Christophe, te weten, dat het in de tijd na '70 geschreven \frerd. Het vervolg van dr. Wiarda's eerste cursus was gewijd aan het weergeven van diverse „kleine feiten goed geko zen" om zijn toehoorders nader te bren gen tot den groten Fransen schrijver. Spr. vertelde van Rolland's jeugd. Romain Rolland werd 29 Jan. 1866 ge boren in Clamecy (Midden-Frankrijk) in een goed gesitueerd notarisgezin, dat het sedert geslachten bewoonde huis op breekt om den zoon, die in Parijs gaat studeren, te volgen. Dr. Wiarda besteed de vervolgens veel aandacht aan het feit, dat de schrijver zijn hele leven de goede zorgen van zijn vijf jaar oude re zuster heeft genoten en aan zijn vriendschappen met Charles Péguy en met Malvida v§n Weissenbruch, die grote invloed op hem hebben gehad. Het slot van de lezing werd gewijd aan de gebeurtenissen rond het Drey- fus-proces en de levensbeschrijvingen, die Romain Rolland schreef in de serie „La vie des hommes illustres". AANRIJDING. Zaterdagmorgen werd in de Langestraat een 70-jarige dame aangereden door een wielrijder. Zij kwam ongelukkig terecht en brak het linkerbeen. De politie onderzoekt de schuldvraag. Het slachtoffer werd naar het Centraal Ziekenhuis vervoerd. DE MIKNESTRELEN. Wij vestigen de aandacht op het a.s. Vrijdag in „Het Gulden Vlies" te geven concert door de Minnestrelen o.l.v. Hu- bert Cuypers. Bij zijn vorige optreden heeft dit Knapenkoor groot succes gehad. Wat dit phenomenale koor presteert be hoort tot het allerbeste wat op het ge bied van jongenszang wordt geboden. DIERENBESCHERMING. Zaterdag zwervend aangetroffen een jong zwart hondje, pijn. 4 maanden oud, reu. Adres inspecteur C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. EEN MOEDER. Het Amsterdamse Toneel gaf dezer dagen in „De Rustende Jager" een op voering van het aangrijpende toneelspel van Cor Hermus, getiteld: „Een Moe der"^ Dit op voortreffelijke wijze vertolkte stuk maakte diepe indruk op de aan wezigen. Het spel van Caroline van Dommelen als Josien Verhoeve en Pierre Mijm als de simpele knecht, dwong in het bijzon der bewondering af. Het talrijke publiek gaf op ondubbelzinnige wijze blijk van zijn waardering: aan het slot groeide het applaus aan tot een ovatie, herhaalde malen werd het gezelschap teruggeroepen. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE. 3000 kg rode kool f 6; 5000 kg gele kool f 6; 3000 kg uien f 9: 1600 kg bieten f 5.50; 1500 kg breekpeen f 5.50; 1600 st. knolsel- derie f 8.50—f 11; 1500 kg prei f 13; 1800(1 kg andijvie f 7. Sport van Zondag Hockey ALKMAAR—HILVERSUM 1—7. Ook in de vijfde competitiewedstrijd is het Alkmaar niet gelukt om één of beide punten binnen te halen. Het werd weer een grote nederlaag. Met 17 gingen de Hilversummers naar radiostad terug. Toch was de wedstrijd, vooral na de rust niet éénzijdig, want tóen zaten de Alkmaarders keer op keer voor het Hilversumse doel. Aan enthousiasme ontbrak het de thuisclub dan ook niet, maar alleen met enthousiasme komt men er bij hockey niet. Het gemis aan techniek trad dan ook wel duidelijk naar voren, en dit was het waar de Hilversummers wel over beschikten. Ondanks de grote nederlagen van de laatste weken geloven wij echter niet, dat Alkmaar, indien er ge?n degradatie plaats vindt, moet verzoeken om het volgend seizoen in de promotieklasse te mogen worden ingedeeld. Immers van de sterkste clubs valt véél te leren en wanneer er maar steeds intensief getraind wordt, moet het toch wel mogelijk zijn, om van het tegenwoordige elftal met krachten als de Gebr. v. d. Wilk, Kerssemakers en de ervaren oude rotten als Schuurman, Burlage en Van Buren Lensinck een ploeg te maken, die weer eens overwin ningen boekt. De overige uitslagen warn: 't Gooi- Be Fair 21 en SCHC—A'dam 0—1. De stand is hier: 't Gooi 3 3 0 0 12—2 6 Amsterdam 4 3 0 1 11—3 6 Laren 3 2 1 0 8—1 5 Be Fair 4 2 1 1 7—3 5 SCHC 4 2 0 2 3—4 4 Hilversum 5 10 4 8—14 2 Alkmaar 5 0 0 5 4—24 0 ALKMAAR I (DAMES) OP HET OORLOGSPAD. 111 zege te Amsterdam. Een reis per paard en wagen, dwars door Amsterdam schijnt op sportieve dames een allesbehalve kalmerende in vloed uit te oefenen. Het eerste dames elftal van Alkmaar heeft tenminste, na een dergelijke tocht, het arme Amster dam III met niet minder dan 111 „ge kraakt!" Hoewel de Amsterdamse dames sterk begonnen, namen de groen-witten al gauw het heft in handen. Door prach tig open spel wisten zij hun tegen standers geheel te overspelen en de stand gelijkmatig tot 111 op te voe ren. Uit drie wedstrijden hebben onze stadgenoten nu vijf punten behaald, met een doelgemiddelde van 193! Wie is het volgende slachtoffer? Turnen Alkmaarse keurploegen winnen Dualmeet te Krommenie. Zondag jJ. togen de keurploegen dames en heren van de Turnkring Alk maar en Omstreken naar Krommenie, om daar de strijd aan te binden tegen de Zaanse Turnkring. Oorspronkelijk zou dit de traditionele trialmeet geweest zijn tussen de Ken- nemer, Zaanse en Alkmaarse Turn kringen, doch wegens nog steeds niet opgeloste evacuatiemoeilijkheden moes ten de Kennemers deze keer verstek laten gaan. Het werd een zeer spannende strijd, waarbij tot het laatste toestel en de laatste gymnasten niet te zeggen viel, wie de overwinning zou behalen. De Alkmaarders bleken de sterkste en behaalden in totaal 984 punten tegen de Zaankanters 975 3/4. Gezien het feit, dat per ploeg 48 oefe ningen moesten worden gemaakt, is het puntenversèhil zo klein, dat we gerust mogen zeggen: „ze waren aan elkaar gewaagd". Individueel werd bij de heren Jan de Graaf van de Zaanse No. 1 met 96 3/4 punt, Volkers van Alkmaar werd tweede met 911/4 punt. Bij de dames werd mevr. J. Biere Kat van de Zaanse overwinnaar met 89punt en mej. N. Madderom van Alkmaar No. 2 met 83punt. Door hun prestaties op deze wedstrijd werden mej. N. Madderom van Turn- lust en den heer M. Volkers van de Halter tevens Kringkampioen 1945 van de Turnkring Alkmaar en Omstreken. Vandalisme Tijdens de voorbereidingen voor de Navyweek, die enige tijd te Rotterdam werd gehouden, was op het voetstuk van 't oude standbeeld van Van Hogen- dorp reeds een gipsen beeltenis ge plaatst van Schout-bij-Nacht Doorman, de held van de Javazee. Na het beëin digen van de vlootweek liet men het beeld staan, tot grote ergernis van ve len, die het allerminst een geslaagde proeve van beeldhouwkunst vonden. Zaterdagnacht is het beeld van zijn voetstuk geworpen en vernield. Voor bijgangers vonden nog de ladder en het touw, waarmede de daad bedreven was, alsmede een briefje. Daarop stond gschreven: „Wilt ge Uw zeehelden eren, tracht dan de kunstenaars niet blameren". Het land Een gedeelte van de Wieringerm* (c.a. 1500 ha. in het Noord-Oosten), thans weer drooggekomen. Er weer geploegd in de Wieringerntt Enige boerderijen zijn wederom bewoo en in de andere zullen de boeren vi de winter terugkeren. Het betreft ft het hoogstgelegen deel van de poldi waar veeboerderijen gelegen zijn, over het algemeen vrij onbeschadjj uit de strijd zijn gekomen. Binnenkort wordt er gezaalt De terugkerende boeren zijn verpik een gezin uit het getroffen gedeelte I zich in te nemen. De D.U.W. en de Gron maatschappij te Zwolle maken thans grond zaaiklaar, waarna de boeren verdere bewerking ter hand moet nemen. Men is tot op zekere hoogte vr te zaaien wat men wil, hoewel een zei gedeelte bezaaid moet worden met g wissen, die het stuiven tegea gaan. Voc al winterkoren is hiervoor geschtkt. B zaaien zal binnenkort een aanvang kui nen nemen. De Wieringermeer is overstroomd n zoetwater, hetgeen een gelukkige omsta digheid mag worden genoemd. Indien de watergangen en draineri gen niet belangrijk blijken te zijn dicl geslibd (en dat is in het thans ree drooggekomen gedeelte betrekkelijk me gevallen) en als het weer meewerkt, ki het volgend jaar reeds een gedeeltelij oogst worden verwacht. Onder genoemde medewerking van 1 weer verstaat men in de Wieringerm* een behoorlijke vorst, zodat de bod« kan „stukvriezen".. Dat de hoop in vele andere gebiedi van Nederland, die eveneens door de oo log geleden hebben, van geheel ande aard is, behoeft nauwelijks te word» opgemerkt. De boerderijez. Nu de Wieringermeer weer geheel ma worden opgebouwd, dienen vele Neder 1 landse boeren het verzoek in, voor ve< tiging in deze polder ln aanmerking mogen komen. Hiervan zal echter get sprake zijn, daar in eerste instantie o oude bewoners voorgaan. Slechts vie boerderijen van NSB-boeren komen vit Van de 512 boerderijen bleven slecltf 67 over, waarvan 20 vrij onbeschadigd e 40 zwaarder beschadigd, terwijl de re volkomen vernield werd. Het overal ln de polder ronddrijven» hout is per schip opgehaald en opg slagen. Een gedeelte van dit hout zal ai de wederopbouw ten goede komen, te wiji het onbruikbare gedeelte als bram hcut aan de bevolking ter beschik kin zal worden gesteld. Van de daken d< grote schuren werden ca. 3 millioen dal pannen afgehaald om te zijner tijd we« voor de herstelwerkzaamheden te wor den gebruikt. De dorpen. Van de schade in de dorpen heeft me thans nog geen goed overzicht, daar dei nog steeds onder water staan. Of de dor pen op dezelfde plaats zullen wordei opgebouwd, vormt ook nog een punt vai bespreking. De Rotterdamse architect H de Groot onderzoekt thans de wenselijk heid van het stichten van één dorp, om dat er in de loop van de jaren verschii lende bezwaren tegen het bestaan va: verscheidene dorpen gerezen zijn. Met ingang van heden zijn er enkel belangrijke verbeteringen aangebrach in de treinverbindingen met bet Oos ten. Noorden en Zuiden des lands. Door het gereedkomen van de hulp spoorbrug te Deventer zullen de trei nen naar het Oosten thans rechtstreek) doorrijden naar Twente. Het trein ver keer met Groningen en Leeuwarden wordt thans eveneens over Deventer geleid, waardoor een rechtstreekse ver binding van Den Haag over Utrecht ontstaan. Ook de verbindingen met het Zuiden hebben een verbetering ondergaan. De lijn Lage Zwaluwe-Roosendaal is her steld, evenals de bootdienst Zwijn- drecht—Moerdijk. Aangezien er tussen Moerdijk en Lage Zwaluwe nog slechts een zeer beperkte autobusdienst wordt onderhouden, wordt den reizigers met bestemming Roosendaal aangeraden voorlopig nog gebruik te maken van de doorgaande verbinding over Nij megen. Aan het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is een de viezenbudget van 5.331.000 toegestaan, waarvan 441.000 voor de uitzending van Nederlandse studenten naar bel buitenland.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2