ENGELS ULTIMATUM aan NATIONALISTEN Sterft gij oude vormen kerni: Attlee vóór zijn vertrek naar Amerika: Geloof, hoop en liefde moeten ons leiden Atoombommen aan Sovjet-Unie? WEER REVOLUTIE IN SPANJE? 80 Cigaretten Soerabaja onder vuur ZATERDAG 10 NOVEMBER 1945. fl 1 I T m-8» 'ON «OBSjBuf »E Ikmaarder DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING. .DE VRIJE ALKMAARDER" ACHTERDAM 20 TELEFOON 2274. 5 uur, pei Enkele uren voor z^ja vertrek naar de Verenigde Staten, heeft de Britse minister-president Attlee, gisteren het woord gevoerd in hei Mansion House in Londen. „Het voornaamste doel van mgn bezoek aan president Truman," aldus Attlee, „is de bespreking met hem en met Mackenzie King van de wereldaangelegenheden, in het licht het verschrikkelijke licht van de ontdekking van de atoomenergie." Na hulde te hebben gebracht aan zijn voorganger Winston Churchill, „onzen groten oorlogsleider", besprak Atllee in 't kort de uitstekende samen werking in de tijd van de coalitieregering in Engeland tijdens de oorlog. Hij wees er op, jflat men thans weder tot het normale politieke leven is terugge keerd, hetgeen betekent, dat er een regering is met een oppositie. „Het is onze bedoeling," verklaarde hij, „dat Engeland zo spoedig mogelijk economisch weer op eigen benen kan staan, waardoor het land in staat zal z\jn zelf zijn politiek, zowel als zijn economisch lot te bepalen." Voortschrijdende evolutie. Sinds de instelling van het statuut van Westminster, dat de juridische vorm gaf aan het feit, dat Engeland en de Domi nions gelijkwaardige partijen waren, is aldus Attlee het evolutieproces in het Britse gemenebest en imperium on onderbroken voortgeschreden. Verdraagzaamheid groeit echter slechts traag, doch vrijheid en democratie kun nen niet zonder verdraagzaamheid groeien. Wanneer wij de wereld van thans overzien, zien wij overal de bit tere resultaten .yan twee kwade dingen: vrees en overheersching. De atoombom. Over de atoombom sprekend, verklaar de Attlee: „Ik geloof niet, dat de meer derheid van ons volk voldoende begrijpt, in welke omvang wij onze meningen moeten herzien. Wij hebben reeds met de atoombom kennis gemaakt. Wij kun nen er niet zeker van zijn, dat de toe gepaste wetenschap voor de oorlogvoe ring niet nog andere en nog verschrik kelijker wapens zal uitvinden. Het pro bleem, waarvoor wij ons thans gesteld zien, is niet zozeer hoe wij deze nieuwe en verwoestende kracht op de wereld zullen loslaten, dan wel welke vorm van wereldsamenleving noodzakelijk is in een wereld, waar enkele bommen grote steden zouden ikunnen verwoesten. Eeuwige waarheden. Attlee eindigde zjjn rede als volgt: „In deze tijden waarin de wetenschap zoveel tot onze beschikking heeft gesteld, is het nog steeds voortduren van oorlog en ge brek te wijten aan een moreel tekort van de mensen. Er was een nacht, welke wij ons allen herinneren, toen de Lon- dense City door het vuur werd verzengd, toen huizen, winkels, kantoren en fa brieken werden verwoest. In de morgen zag men toen, sereen boven de ruïnes uit, onze grote Kathedraal van St. Paul nog staan. Dit komt mij als een sym bool voor. Temidden van de dood en de verwoesting van deze jaren van oorlog, zjjo nog steeds ongerept gebleven de eeuwige waarheden, waarvan ons leven afhankelijk is. Ik zal mjj door de hoge waarden laten leiden, niet terneergesla gen of gedrukt, doch bereid mjjn mede mensen te dienen, waarbij ik deze drie dingen indachtig zal bljjven: geloof, hoop en liefde en de grootste van deze drie is de liefde". Volgens de Daily Sketch meent men te weten, dat in de loop van het onder houd tussen Truman en Attlee een voorstel ter sprake gebracht zal wor den. een aantal atoombommen ter be schikking van de Sovjet-regering te stellen. Aldus zon men, zo verneemt het blad uit diplomatieke kringen te Londen, zowel de Sovjets tegemoet kun nen komen, als degenen onder de Ame rikanen, die geheimhouding van de constructiemethode voorstaan. EEN DER EERSTE FOl O'S VAN JAVA. Een kijkje in een vrouwen kamp bij Batavia, waar tevens de kinderen zijn ondergebracht. Foto: Anefo-P. Uit het stijgend aantal schermutselingen tussen republikeinen en strijdkrachten van de regering en uit het steeds groter aantal stakingen in Spanje, blijkt, dat er een toenemend verzet van het Spaanse volk tegen het regime van Franco is. In een enkele maand hebben 400 boeren uit Andalusië zich bij de guerrilabewe- ging aangesloten, terwijl de boeren van de Estramadura zich krachtig verzetten tegen de door de Phalanx bevolen vorderingen. Uit alle grote Spaanse steden wordt mel ding gemaakt van botsingen tussen voor- en tegenstanders van Franco. Het jongste decreet van Franco, waarin machtiging wordt verleend voor het vor men van troepeneenheden uit de burger bevolking, wijst op een algemene mobili satie van alle verdedigers van het regime, teneinde op alle mogelijkheden voorbereid te zijn. Ter voorkoming van misverstand wordt medegedeeld, dat de bonnen 05 en 06 van de tabakskaart ieder recht geven tot het kopen van twee rantsoenen ta bak. Op beide bonnen tezamen krijgt men dus tachtig sigaretten of de over eenkomstige hoeveelheid shagtabak of sigaren. Dit rantsoen is bestemd voor twee weken. Nachtvorst! Waarschuwing voor den land en tuinbouw. Het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede: In Zweden en Noorwegen heeft de winter zijn intrede gedaan. In Lapland komt strenge vorst voor, in Stockholm vroor het gistermorgen 2 graden en op vele plaatsen tot zelfs in Zuid-Zweden viel sneeuw. De koude arctische lucht dringt met stonnsnelheid over Denemar ken en de Duitse Bocht naar onze om geving door, zodat ook over Nederland aanmerkelijke temperatuursverlaging te verwachten is. Voor de komende nach ten moet op zware nachtvorsten wor den gerekend. EéN ONS SUIKER EXTRA MET ST. NICOLAAS. In verband met de viering van het St. Nicolaasfeest zal „voor groot en klein" één ons suiker extra beschikbaar worden gesteld. Mallaby niet vermoord? In en ultimatum, dat Generaal-Majoor Mansergh, de commandant van de vijfde Brits-Indische divisie tot den „gouverneur" van Soerabaja Soerio ge richt heeft, wordt gezegd, dat binnenkort Britse troepen in de haven van Soe rabaja en in andere delen van Oost-Java aan land zullen worden gezet. Deze publicatie volgde op een Indonesische radio-uitzending van het „Pi raten "-station te Soerabaja, waarin medegedeeld werd, dat Nederlandse troepen uit Australië en Tiraor zouden arriveren en een beroep werd gedaan op de In donesiërs, „om de landing te verhinderen". Onmiddellijk na deze uitzending heeft Generaal-Majoor Mansergh een boodschap naar Soerio gezonden om hem te bevelen een tegengesteld radiobe richt uit te zenden, maar deze order is vannacht klaarblijkelijk nog niet opge volgd. Mansergh's ultimatum loopt heden ochtend zes uur, Batavia-tijd, af. Dit ul timatum houdt in het neerleggen en in leveren der wapens, het arresteren der leiders van de jeugdbeweging en den po litiecommissaris. Indien vóór zes uur niet aan de voorwaarden van het ulti matum is voldaan, zal generaal Man sergh alle strijdkrachten, die te zijner beschikking staan, gebruiken. Hij stelt echter de Indonesiërs verantwoordelijk voor mogelijk bloedvergieten. Mallaby verongelukt? Robert Kick seint uit Batavia, dat de minister van voorlichting der republiek Indonesië in de „Merdeka" een officiële verklaring heeft afgelegd, waarin hij zegt, dat het nog niet vast staat, of Mal laby door een Indonesiër is vermoord. Er zou in Mallaby's auto een ontploffing hebben plaats gehad, die veroorzaakt is door een hoeveelheid springstoffen, die zich in de wagen bevond. Volgens een van het ministerie van Buitenlandse Zaken der Indonesische Republiek ontvangen telegram, ligt de stad Soerabaja, sinds hedenmorgen zes uur plaatselijke tijd, onder Brits vuur. P.K.I. weer opgericht. De Indonesische Communistische Par tij, die in 1926 verboden werd, is weer opgericht onder de naam van Partai Komunis Indonesia. Tot voorzitter werd dr. Moehammed Joesoef benoemd. De partij heeft bekend gemaakt, aan de al gemene republikeinse verkiezingen van Januari te zullen deelnemen. Op 14 en 15 November a.s. zal in de Doopsgezinde kerk te Groningen door „Moreel Herstel en Volksherstel" een tweedaags congres worden gehouden. De gisteren in de pers gepubliceerde brief van 50 jonge predikanten tot het voorlopig partijbestuur der S.D.A.P. is één van de vele tekenen, die wijzen op een aan de gang zijnd proces van be wustwording van maatschappelijke ver antwoordelijkheid binnen de Ned. Her vormde kerk in Nederland. In bezettingstijd kwam dit proces in gang. toen o.m. door het voorlezen van diverse kanselboodschappen de onge- gerustheid van de kerk voor de gang van zaken in de wereld bleek. Na de bevrijding waren het de bekende op roep der Synode, de stichting „Kerk en Wereld, de aansluiting van diverse pre dikanten bij de S.D.A.P. (Ds. Buskes, Dr. Miskotte e.a.). waaruit eveneens een bepaalde stellingname in het maat schappelijke bleek. Zowel bij ons zelf als bij andere con stateren wij meermalen ongerustheid, dat. ondanks alle idealisme van het „ondergrondse front", alles nu toch wel bij het oude zal blijven en we rustig verder zullen sukkelen in het gangetje van vóór 1940. Toch zijn er nog diverse andere symptomen dan de boven aan geduide, waardoor we goede hoop mogen hebben, dat er een beweging in gang is, die tot diepgaande wijzigingen van de politieke verhoudingen in Ne derland zal leiden. Wij noemen: het studiecentrum der R.K.S.P.. de federa tieve samenwerking tussen C.H. en A.R. en ook uitingen van bezinning op de waarde van eigen beginselen binnen de S.D.A.P. en C.P.N. De Ned. Volksbe weging doet t zij het nog steeds niet tót positief resultaat leidende pogin gen deze strevingen samen te bundelen. Het blijkt overal en nu weer in het bijzonder uit de brief der predikanten dat hét grote struikelblok waardoor men nog niet tot samenwerking kan komen, is het nog teveel vast houden aan eigen vormen, die door anderen, die dikwijls hun eigen tradities hebben, niet kunnen worden aanvaard. Als voorbeeld halen de predikanten aan de tekst van het lied De Internationale. Zij zeggen, dat, hoeveel eerbied dit lied ook afdwingt, zowel dit als andere symbolen en leuzen, de toetreding tot de S.D.A.P. van brede massa's protes tanten rooms-katholieken en voorheen partijlozen, verhinderen. „In de S.D.A.P. mogen zij voorheen een band hebben gevormd, thans begrenzen en omklem men deze (de symbolen en leuzen haar". „Wij dringen er met de meeste klem op aan. de toekomst van het socialisme niet op te offeren aan het verleden van ae arbeidersbeweging", aldus de predi kanten. Moge dit dringend beroep worden ver staan binnen de beweging, die in Neder land nog steeds vorm geeft aan de strijd voor het democratische socialisme. Moge men daar beseffen, dat de stichting van 'n principieel socialistische partij, welke bouwen kan, op de ervaring en de schone resultaten in tientallen jaren van strijd verkregen, doch welke niet belast ls met een erfenis, welke uit voor vele onaanvaardbare vormen be staat, dè bevrijdende daad voor het Ne derlandse politieke leven kan zijn. Moge men begrijpen, dat wat men zelf steeds met zoveel overtuiging zong: Sterft gij oude vormen, nu op eigen terrein toegepast moet worden. E. T.-C. Na samenstelling van enkele comi- té's, die alle hetzelfde doel nastreven, n.l. de B.B.C. een stoffelijk blijk van denkbaarheid aan te bieden namens het Nederlandse volk, dat aan de berichten van de Britse omroep gedurende da Duitse bezetting zo grote steun heeft gehad, heeft zich thans het landelijk comité „Nederland dankt de B.B.C. ge vormd".

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1