Stadsnieuws Verrader van Mr. Wynne en dr. Hman ontsprong de dans niei Het schip der woestijn Rede Lïefiinck] De overdekte wordt heropend De verrassing,van Volendam S.D.-agent door P.O.D.-recherche gearresteerd De Alkmaarse P.O.D. is zo gelukkig geweest de hand te leggen op den be- rucbten S.D.-agent Cor Smit, een aarts verrader, die o.m. onzen stadgenoot mr. Wynne en dr. Ipman, een arts uit Amsterdam, heeft verraden. De laatste werd gefusilleerd. Cor Smit, een 28-jarige Alkmaarder, ving in de bezettingstijd zijn schone piactijken aan met mensen, die als goed Nederlander bekend stonden, te bedrie gen. Hij deed zich dan voor als een hulp behoevend onderduiker. Zo heeft hij zich in weten te dringen bij mr. Wynne, die hem vertrouwde en hem van bonkaarten voorzag. Zijn beloning was smerig ver raad: de heer Smit gaf hem aan bij de S.D. en zijn arrestatie volgde. Mr. Wynne kwam vrij, maar dr. Itman werd door het verraad van Smit voor het vuur- peleton gebracht. Dr. Itman, van het Binnen-Gasthuis te Amsterdam, was aangesloten bij de K.P. en verzorgde illegale werkers, die gewond waren. Aan de bekende ,,big men" van de S.D. te Amsterdam, o.a. Maarten Kui per en Rühl, werd dr. Itman door Smit uit eigen beweging verraden. Rühl onderzocht de verstrekte gegevens en bevond, dat zij juist waren. Dr. Itman werd gearresteerd, maar door zijn arresta tie liep die van de K.P.-ers met wie hij n.1. contact had, mis. Tegelijk met mr. Dons en mr. Hülscher, die als represaille voor het neerschieten van den N.S.B.- jprocureur-generaal, Feitsma, werden ge arresteerd, is dr. Itman gefusilleerd. HU bood zUn diensten zelf aan. Naar mr. G. H. Steyn, hoofd van de y.O.D., ons gisteren in een door hem be legde persconferentie verklaarde, is Smit Indertijd zelf door Döring, een van de „groten" van de Amsterdamse S.D., die tijdelijk in Alkmaar gestationneerd is ge weest, gearresteerd, maar weer in vrij heid gesteld toen hij zijn diensten had aangeboden. En inderdaad verrichtte Smit van die tijd af „verdienste lijk" S.D.-werk. Hij werd op het spoor gezet van W. Kok, een der bekendste Alkmaarse illegale werkers; hij liet een zekeren Van der Sluys, van de Hoever- kade arresteren; hij zou met enkele K.P.- ers wapens gaan halen en dan later de plaats waar zij verborgen waren, ver zaden en ondertussen wist hij boeren geld afhandig te maken, geld voor on dersteuning te krijgen van mensen, die hU er later voor verried, 4 of 500 gulden per stuk te innen voor persoonsbewijzen, en twee schepen met beton te stelen van de Wehrmacht! Dit laatste deed hij samen met een kameraad, de beide heren, vergezeld door Herdenking van onze gevallenen 17 November 1944, het is de beurt van Alkmaar om toneel te zijn van bet afgrijselijke .recht" der Duitsers; aan de Wilhelminalaan knallen de schoten, waardoor wéér vijf van de beste Nederlanders het leven laten. Wij vergaten onze gevallenen niet, noch hen, die daar op die herfstdag in gedachten de laatste groet aan hun dierbaren zonden, noch al die anderen, die in de bezettingsjaren vielen in de strijd om vrijheid en Vecht. A.s. Zaterdag is het juist een jaar geleden, dat het drama zich in de Wilhelminalaan voltrok. De Alk maarse Vereniging van Oud-illegale werkers heeft gemeend op die dag op deze rampzalige plek enige tijd tezamen met alle familieleden en Vrienden van gevallenen, die blijk willen geven onze doden niet te ver- geten, te moeten verwijlen. Daarom zal a.s. Zaterdag om 3 uur in de Wilhelminalaan een sobere plechtigheid plaats vinden. Aan de voet van het gedenkteken zullen enige kransen worden gelegd. Ook nabestaanden van gefusilleerden of op andere wijze door het geweld van de nazi's om het leven gekomenen, zullen dan in de gelegenheid zijn daar bloemen neer te ï-egen. Voor hen worden binnen de c or de po litie af te sluiten ruimte, plaatsen gereserveerd. In deze bijeenkomst zal de zang vereniging „Orpheus" enige liederen zingen en de heer J. Plas (Oom Jan) hen herdenkingsrede uitspreken. DRANKWET. Ingekomen is een verzoek van den heer W. J. Boersen, alhier, om ver- lof A. verlof voor de verkoop Van zwak-alcoholische drank in het klein zowel voor gebruik ter olaatse, voor welke het verlof geldt, ah voor gebruik elders in het perceel Luttik Oudorp nr. 1. Binnen twee weken kan een ieder Schriftelijk bezwaren tegen het ver lenen van dit verlof indienen. hun concubines, namen de wijk naar Bel gië, waar zij onderdoken. Smit heeft daar zijn vriend ook verraden, verder leefde hij er lustig op los, veel geld verdienend met smokkelen. Dit laatste was de P.O.D. bekend en er was goede reden om aan te nemen, dat Smit herhaaldelijk bij Wüst-Wezel over de grens kwam. De vis in de fuik. Een paar P.O.D.-rechercheurs stonden^ op het punt, daar hun voelhorens eens^ uit te gaan steken, toen zij een tip kre gen, dat de heer Smit in Alkmaar over was bij familie. Inderdaad vond men op het opgegeven adres den aartsverrader, die bij al zijn verhoren stijf en strak volhield, dat hij volmaakt onschuldig was. Maar hij viel door de mand, toen hij geconfronteerd werd met Maarten. Kui per, Viebahn, Rühl en Döring, die een parig verklaarden, dat zij met hem in contact hadden gestaan en dat hij een doortrapte en gemene schurk was(!). Verder ontkennen was onmogelijk en nu Smit zijn hart heeft uitgestort, zegt hij te hopen, dat hij spoedig berecht zal worden en de kogel zal krijgen Er staat op de Westerweg, ter hoog te van de Egmonderweg, een gewel dig hoog „ding", het midden houdend tussen een kameel en een landings boot. „Het is een schip", zei het joggie naast mij. „Wel nee, joh, *t is een zand eter", riep verontwaardigd zijn vriend je, die behept was met technische kennis. Toen drongen beiden zich tegen mij aan: .Meneer, meneer, is het nou een boot of een zandhapper?" Daar stond ik, die alleen het ver schil tussen een voor- en een achter- wil weet. „Salomo!", schoot mij te binnen. We stapten op één der werklieden af, die ons in het modernste Nederlands mee deelde, dat het „ding" een zandzuiger was (gejuich ter rechter zijde), maar dat het een paar maanden in 'n tank gracht bij het Boysveld had gelegen. („Zie je wel, in het water!" riep de linkerkant). Onze gids vertelde nog meer: „Zes weken geleden zijn we ver trokken van het Heilooër bos. Van avond zijn we daar" en hij wees op een boom, drie meter verder. Ik schrok: „En wanneer is-ie bij 't stations? Volgende week?" De man keek bedenkelijk. Hij meere de het, ik zag het: „We hopen vóór Kerstmis, over een paar weken, de veelading te bereiken Stil en beduusd van zoveel tijd en afstandsbesef liet ik hem alleen. De jongens vochtenA. GEMEENTELIJKE VERORDENINGEN. In het Gemeenteblad van Alkmaar nr. 1880 is opgenomen het besluit van Burgemeester en Wethouders, waarnemende de taak van de ge meenteraad, tot vaststelling van a. een verordening tot wijziging der verordening regelende de voorwaarden voor de levering van electriciteit en de te ver richten werkzaamheden door het gemeentelijk electriciteitsbedrijf te Alkmaar; b. een verordening tot wijziging der verordening regelende de voorwaarden voor de levering van gas en te verrichten werk- zaamheden door de gemeente gasfabriek te Alkmaar. Wat is er te doen? Woensdag 14 November. Aula Murm. Gymnasium 8 uur Harry van Os voor de Vrije Alkmaarder. Gulden Vlies, 8 uur, Concert door Riet Schouten, viool, Anneke Jacobs, piano, Jan v. d. Peet, clarinet. Muziektuin 8 uur Ledenverga- 8dering E. V. C. Spreker M. Mennink. Donderdag 15 November. Gulden Vlies 8 uur, 3e abb. voorstelling Thérèse Raquin met Magda Jan- sens, Elise Hoomans en John Gobau. Wapen van Heemskerk 8 uur Grote Muzikale Show. Vrijdag 16 November. Gulden Vlies 7.30 uur Koorklassen o.l.v, Corn. Jonker. Aula Murm. Gymnasium 8 uur 3e lezing voor de V. U. door Dr. R. Wiarda. Romain Rolland. Zaterdag 17 November. 3 uur Her denking van de gevallenen bij het Monument aan de Wilhel minalaan. Gulden Vlies, 7.30 uur, Koorklassen o.l.v. Corn. Jonker. Tot en met Donderdag in de bios coop-theaters: Harmonie: 30 Dagen Corvèe, met Fernandel. Toegang 14 jaar. Victoria: De vrouw van generaal Ling. Toegang 18 jaar. Aanvang 7 uur en 9.30 uur. Druk: Dagblad v. Noord-Holland N.V. Regionale publicatie van het Plaatselijk verdelingskantoor van het Bedrijfschap voor Groenten en Iruit te Alkmaar. DISTRIBUTIE VAN APPELEN. Heden 14 November zijn de Groente- en en Fruithandelaren ingeschreven onder de nummers 32 t.e.m. 79, bevoorraad met appelen. Consumenten, welke bij één dezer groente- en fruithandelaar hun bennen F 01 van de Fruitkaart hebben ingeleverd, kunnen een Vi pond appelen per ingeleverde bon bij hun handelaar bekomen. Détaillisten worden hierbij nogmaals aan hun verplichting herinnerd, het num mer, waaronder zij bij het P.V.K. zijn ingeschreven, op duidelijke wijze in hun étalage en/of op hun handwagen aan ie brengen, opdat belanghebbenden uit de dagbladen kunnen vernemen of hun fruithandelaar al dan niet is bevoorraad. BAGAGE UIT DENEMARKEN. Men wordt verzocht de bagage van de Alkmaarse kinderen, die uit Denemarken zijn teruggekomen, Vrijdagmiddag van 24 uur en eventueel nog Maandag van 24 uur, af te halen bij het Rode Kruis, Koorstraat 29. FILMVOORSTELLINGEN VOOR DE JEUGD. Met ingang van heden zal door het Leger des Heils. in het gebouw Limmer- hoek 40, iedere Woensdagmiddag om 4.30 uur een lichtbeeldenvoorstelling worden gegeven. Eens per maand, te beginnen op 28 Nov. a.s., zal men een film draaien. Ouders worden verzocht hun kinde ren, zo mogelijk, drie of vijf cent mede te geven voor dekking der onkosten. Hedenmiddag zal worden vertoond: De hut van oom Tom". Vervolg van pagina 1. Ten aanzien van de gepensionnc. erkende de minister, dat de bests regeling niet bevredigt. Daarom is 1_ opdracht gegeven de toegelaten uitt, lingen van f50,per veertien dagen f 100,te verhogen. Er Is met twee maten gemeti» De minister verklaarde, dat de betaling, onlangs van een belangrijk fc, arag aan achterstallige rente aan obk gatiehouders, waarvan tegen de achtet grond van de beperkte vrijgave van git, tegoed, gesproken werd als van „met* met twee maten", door hem zeer won betreurd. De linnenkas Tot de vraagstukken, die ni reeds genoemde op het ogenblik meeste de aandacht vragen, behoort fci vrijgeven of verschaffen van de nodi| middelen ten behoeve van een aanvullii van de linnenkast. De minister vatte hie onder alles samen wat nodig is voor d herinstallatie der gezinnen met kledim schoeisel en huisraad. Een deel van hen, die dringend e« aanvulling van hun linnenkast behoeve beschikken wel over geblokkeerde te- goeden, anderen echter ontbreekt aan de nodige koopkracht in welki vorm dan ook Uiteraard kunnen niet allen tegelijk worden geholpen. Daarvoor ontbre- Sport. Koedijk. TONEELVER. „JONG LEVEN". Op Zondag 11 November gaf de Toneelver. „Jong Leven" een uitvoe ring in café Schuit. Opgevoerd werd de „Suikerfreule", een blijspel in 3 be drijven uit het Indische leven van Henri van Wermesk erken, regie Jac. Prijs. Het stuk werd door elk der spe lers prachtig weergegeven. Het publiek genoot dan ook volop. Jammer was het, dat de zaal lang niet was uitverkocht, de oorzaak hiervan is vermoedelijk de te hoge entréeprijs. VOETBAL. Het eerste voetbalelftal K.S.V. speel de tegen Bergen (Berdos I) een com petitiewedstrijd op eigen terrein. K.S.V. moest het afleggen tegen de gasten. Berdos won met 5—2. Het tweede elftal speelde tegen de Alkm. Boys in Alkmaar. Koedijk ver loor met 51 van de Boys. Voor K.S.V. dus een slechte dag. Zwemmen Er is goed nieuws voor de zwemliefht; bers. Na lange tijd gesloten te zijn geweest ai gevolg van kolengebrek is het thans en delijk zo ver, dat de Alkmaarse Overdekt Bad- en Zweminrichting a.s. Zaterdag 1 November feestelijk heropend zal worde: Naar aanleiding van dit heugelijk fei hadden wij een onderhoud met den het F. Boxem, D.A.W.'s populaire voorzitte De heer Boxem vertelde ons, dat h< hem na enige vergeefse pogingen eindelij gelukt was, om een voldoende toewijzii fc-voor kolen te krijgen. De overdekte kè dus weer in bedrijf gesteld worden. Daarmede is, aldus de heer Boxem, eii delijk aan een ongewenste toestand ee einde gemaakt, immers Alkmaar en Maas tricht waren de enige plaatsen in oi land, waar de overdekte baden nog m konden worden opengesteld. Zoals wij hierboven reeds opmerkte zal de hei-opening op enigszins feestelijl wijze plaats vinden. Op één en ander hopen wü binnenkoi nog nader terug te komen. Voefbaf In ons competitie-overzicht van Maaö dag was het ons, ten gevolge van telexstoring, niet mogelijk om het resu! taat bekend te maken van cie wedstrjj Volendam—Z.V.V. voor de 2e klasse A. De uitslag was een verrassing, want wa wel niemand gedacht zal hebben, ge beurde. De oudste Zaandamse club de „wijdbroekers" op eigen veld kleine 1—2 nederlaag toe te brengen, ee goede prestatie, gezien het sterke spel va de Volendammers in de bekerwedstrijde en de eerste competitiewedstrijd. De stand in 2 A is nu: O. S. V2 2 0 West-Frisia 110 Z. V. V1 1 0 0 2—1 Alkm. Boys 1 1 0 0 43 Volendam 2 10 1 52 K. F. C2 10 1 Z. F. C2 10 1 D. W. V10 0 1 W. F. C10 0 1 Alcm. Victrix 10 0 1 A. F. C2 0 2 A.s. Zondag de derby Alcm. Victrix- Alkm. Boys! OUDORP I—HSV I (Heiloo) 3—2. Door het gladde veld leverde dea ontmoeting geen fraai «pel op. D* HSV'ers speelden vóór de rust ved geestdriftiger dan de Oudorpers, waar door het er in het eerste gedeelte vóó! de rust niet naar uit zag, dat de Hei- looërs met lege handen naar huis zou den gaan. De verdediging van Oudof moest dan ook alle zeilen bijzetten ofl de vlugge, actieve voorhoedespelefl geen kans te geven. Na ongeveer 20 minuten spelen kree? de rechtsbuiten van HSV de bal vit en opende de score (0—1). Hierna kwam Oudorp energiek opzet ten en wist door fraai samenspel d! stand binnen een kwartier met 2—1 fe haar voordeel om te zetten, waarmedf de rust kwam. Na de rust gelukte het Oudorp stand tot 3—1 op te voeren. Hoe de HSV-ers ook zwoegden, konden de stand slechts tot 32 ver kleinen, waarmede Oudorp een ver diende overwinning behaalde. 2—2 1—4 2—7 3—5

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2