Hei bouwen van woningen kan sneller gaan dan nu geschiedi 4186 hen eenvoudig de goederen. Maar het Is een klemenende sociale eis, dat ook deze laatste groep aan het allernood zakelijkste wordt geholpen. De gedachten der regering gaan in di verband in de richting van de invoering van leveranties op crediet met een af betalingsstelsel. Wie nog over een voldoend, gebtok keerd tegoed beschikt, zal zulk een ere diet niet behoeven, want voor deze doel einden is een deblokkering toegestaan welke regeling echter zal worden ver beterd. Voor hen, die het ook aan een ge blokkeerd tegoed ontbreekt, zal een af betalingsregeling moeten worden ont worpen. In plaats, dat het sparen aan de uitgaven vooraf gaat, zal dit ln deze gevallen moeten volgen. Aan de voor bereiding van de organisatie, die voor de uitvoering van dit stelsel moet worden 1 opgezet, wordt thans hard gewerkt en wij hopen ha£t gereed te hebben als de goederen beschikbaar komen. Bezitters moeten een veer laten. Ook de voorbereidingen van de maat regelen tot het geven van een meer be vredigende bestemming aan de tegoeden maken thans goede voortgang. Het ontwerp betreffende een Ver- mogensaanwasbelasting in de vorm van een heffing ineens van de tijdens de oor log verkregen vermogensvermeerdering, is gereed en in handen gesteld van de Belasting Advies Commissie. Zodra het daarvan wordt terug ontvangen, zal het aan de normale, z.g. parlementaire be handeling van een wetsontwerp worden onderworpen. Volgens een zeer ruwe schatting zal de opbrengst van deze hef fing op basis van de regeling, zoals zij thans luidt, ongeveer 4 railliard gulden bedragen. Voor de betaling daarvan zul Ien naast geld ook effecten en andere i waarden in aanmerking komen. Ook staat een Algemene Vermogens heffing op het programma.Goed gebruik vereist, dat over de voorgestelde bepa lingen, waarin deze heffingen zijn ver vat, thans nog geen nadert mededelingen worden gedaan, daar de door de Grond wet aangeweven instanties daarover eerst nog moeten worden gehoord. De voorgenomen Staatslening heeft vaste vorm gekregen. Hiervoor is de fi guur gekozen van een inschrijving op een bijzonder Grootboek, waarop de rente 3 pet. zal bedragen. Deze inschrijvingen zullen kunnen worden aangewend voor de betaling van bepaalde, nader aan te wijzen belastingen, waaronder boven genoemde heffingen. De opbrengst der inschrijvingen op dit Giootboek zullen dienen tot consolidering van de vlottende Staatsschuld, die een bedrag van bijna f 9 milliard beloopt. Alle hens aan dek. De minister kondigde voorts aan de uitgifte van rentedragende spaarcertifi- caten, tot een max. van f 500.welke overdraagbaar zullen zijn en een spoedige hervatting der effectenregistratie en eei beperkt beursverkeer. Zodra het plan der spaarcampagne klaar is, zal de minister dit onderwerp afzonderlijk behandelen. Tenslotte sprak de minister over d CZal de baksteenindustrie uiucden^ verdrongen door sintelbeton 7 J 7 AL de sintelbetonsteen een revolutie teweeg brengen in de huizenbouw van de toekomst? Dat was de vraag, die wtf ons onwillekeurig stelden, toen w$j de fabriek van den heer Bredero, nabij Utrecht, bezichtigden, telbetonsteen is eenvoudiger en tegelijk moderner dan die van de metselsteen; huizen en grote gebouwen kunnen er in een ongelooflik korte tijd mee worden opgetrokken; de productiekosten zullen lager zijn dan die van de baksteen; de fabricage geeft een enorme besparing aan kolen en arbeidskrachten vergeleken met de oude steenfabrieken. Snelle en doelmatige productie De vervaardiging van de sintelbeton steen is verrassend eenvoudig. De grondstof is, zoals de naam reeds aan geeft, de sintel van verbrand kolen. In anderhalve minuut is een grote, platte steen gereed en het bakken blijft- ach terwege, waardoor het gehele productie proces een besparing aan kolen geeft van 56 vergeleken met de baksteen industrie. De steen is na een dag of tien droog en dan kan de montagebouw beginnen. Machinaal worden de muren overeind gezet; in een dag staan de buitenmuren van een noodwoning op hun plaats! Vloeren, plafonds, raam- en deur kozijnen worden op dezelfde wijze ver vaardigd. belangstelling in het buitenland voor ons proces van geldvernieuwing. Dit zou onmogelijk zijn geweest, aldus de minis ter, als het Nederlandse volk zich nie zo rustig in de gekozen gang van zaker had- geschikt en niet zulk een juist be giip had getoond voor de noodzakelijk heid daarvan en voor de verwachte heil zame gevolgen. Ons land vaart nog door een heftig bianding, maar daarachter ligt de wijd zee en na de storm komen er altijd weer stilte en een grotere effenheid, di op een voorspoedige vaart doen hopen Thans staan nog allen hens aan dek om de zeilen in bedwang te houden. Ook dit moeilijke wek heeft zijn eigen bekoring. Een ongebreidelde geldstroom werkt in op de maatschappij als een stormwind in de zeilen. Met een bemanning, die haar taak verstaat, en passagiers, die de scheepsorders volgen, valt er zeker koers te houden. Schiet de overheid te kort? Ligt in het stimuleren van deze pro ductiewijze niet de oplossing voor de noden van vandaag, nu ons land schreeuwt om huizen? Hoe komt het dan, dat deze fabriek veel minder mag afleveren, dan waartoe zij in staat is? Hoe komt het, dat op de terreinen van de fabriek het materiaal voor honderd noodwoningen ligt opgestapeld en dat het niet vervoerd 'wordt naar de plaat sen waar het broodnodig is, zodat de fabrikant, naar zijn zeggen, over tien dagen de productie zal moeten staken, omdat er dan eenvoudig geen opslag plaats op zijn terrein meer over is? Wij hebben de indruk gekregen, dat hier niet met voortvarendheid en het nodige inzicht gehandeld wordt door de overheidsinstanties, die daardoor de verantwoordelijkheid op zich laden van e-en nodeloos rekken van de armoede, die er door talloze gezinnen in ons land geleden wordt. Een prachtige vinding d'"e niet wordt aangewend En deze indruk werd zeer versterkt door het vreemde verhaal, dat wij te toren kregen over het noodglas, dat vervaardigd kan worden door ditzelfde bedrijf. De man, die daar het research- Werk leidt, is er reeds op 15 Juni van dit jaar In geslaagd, een uitstekend soort noodglas te vervaardigen van de oude röntgenfilms, die als waardeloos materiaal in onnoemelijk grote hoeveel heden in ziekenhuizen en bij doktoren en chirurgen thuis liggen opgeslagen. Wie wel het zich in alle bochten kronkelende noodglas, dat Utilex heet en dat alle eigenschappen heeft, dat glas vooral niet moet hebben, voor de vensters van de woningen in de geteisterde gebieden heeft gezien en daarmede dit mooie product vergelijkt, kan zijn orèn niet geloven, wanneer hij verneemt dat tegen de vervaardi ging van overheidswege b.v. bezwaren worden aangevoerd, die hierop neer komen, dat de oude röntgenfilms, waar niemand naar omkijkt, juridisch niet het eigendom zouden zijn van de doktoren maar van de patiëntenen dat het (overbodige) materiaal dus niet ter beschikking kan worden ge steld. Wanneer de zaak flink en naar be horen was aangepakt, dan zouden nu reeds duizenden gezinnen voor de ko oiende winter geholpen zijn en had men kunnen wachten met invoer van glas uit België totdat wij onze kostbare kolen, die wij er in ruil voor moeten geven, beter konden missen. Zondag 18 Nov. a.s. verloven zich: LENY KAMP en P. GOOTJES, ec. cand. Alkmaar, v. d. Woudestraat 3. Westerweg 17. Verloofd: RELNA TENGNAGEL en ARIE VAN WIERINGEN. Alkmaar, 18 Nov. 1945. Bierkade 18. 's-Gravenhage, Van Galenstraat 50. Receptie Bierfsade 18 van 35 uur. Na eerst vorig jaar Nov. zelf bericht te heb ben gekregen, ontvingen wij thans van haar Man de zekerheid, dat zijn lieve Vrouw en der kin deren zorgzame Moeder/ en onze lieve Dochter, Zuster, Behuwd-zuster en Tante ANNA SIPKJE W1LHELMINA VAN GINKEL, geb. WESTRA, ln de ouderdom van 30 jaren, den 8en Maart 1944 is overleden m het Kamp Lamé Lagalagala op Sumatra. Uit aller naam, M. WESTRA— STROOSMA. Relligeland 12, Alkmaar. Heden overleed in het Centraal Ziekenhuis, on ze geliefde Zuster, Be huwdzuster en Tante, Mejuffr. ALIDA VAN NIENES, in den ouderdom van 79 jaar. P. BLOKKER. A. D. BLOKKER. Alkmaar, 12 Nov. 1945. •Nieuwlandersingel 53. Condoleantieadree: Emmastraat 61) De begrafenis zal plaats hebben a.s. Donderdag op de Gemeente Begraaf plaats. Vertrek van het Centraal Ziekenhuis half vier. Hiermede betuigen wij onze hartelijke dank voor de deelneming, ontvangen na het overlijden van onze lieve Vrouw en Moeder T. KONING—NIEROP. Uit aller naam, W. KONING. Hensbroek, Nov. 1945. Juffrouw, 34 jaar, met dochtertje van 6 jaar, b. z. a. als HUISHOUDSTER in klein moederloos gezin* Brieven onder nr. 034 aan den agent van dit blad te Heiloo WEGGELOPEN een witte Keeshond naam Prins Tegen bel te bez bij G VERWER, Voordam 1 Alkmaar. Alleenst. Juffr. zoekt BETREKKING als huishoudster of samenw. met alleenst., liefst gep. Heer. P.G. niet boven 62 j. Br. lett. E 960 bur. D.V.A. l/il het radioprogramma van morgen HILVERSUM 1, 301 M.: 7.017.20 Nieuwsber. en progr.-overzicht. 7.207.50 Lichte ochtendklanken. 7.508.— Ochtendwijding. 8.018.20 Nieuwsber. en progr.-overzicht. 8.209.Selectie uit muzikale geluids films. 9.33—10.— Piano-quintet in es. gr. t. op. 44 van Robert Schumann. 10.0010.45 Muziek bij de arbeid. 11.45—12.— Berichten van krijgsgevange nen uit het Verre Oosten. 13.20—13.45 Orgelconcert. 13.00—13.20 Nieuwsber. en progr.-overzicht. 14.30—15.— Operette-klanken. 15.00—15.15 Voor de kleuters. 15.15—15.30 Kwartier voor de vrouw. 15.30—16.30 London Symphony Orchestra. 16.3017.Belgische dansorkesten. 17.30—18.— Lex van Spall en zijn orkest. 18.3018.45 Kwartier van de arbeid. 18.4519.Tony Schifferstein speelt oude bekende melodieën. 19.00—19.15 Nieuwsber. en progr.-overzicht. 19.3020.Cabaret-programma. 20.0120.15 Nederland herrijst. 20.1522.15 Aansluiting met het Concert gebouw te Amsterdam. 22.1522.30 Mens en Maatschappij. 23.0123.15 Nieuwsberichten. 23.15—23.30 Avondwijding. HILVERSUM 2, 415 M.ï H .01—18.30 Nieuwsber. en progr.overzicht. 18.30—19.— ïmperio Argendna. 19.00—19.30 Re Koster, alt, Isja Rossican, piano. 19.30—20.— Progr. v/d Ned. strijdkrachten. 20.30—20.45 Landbouwpraatje. 20.45—21.— Jan Corduwener: non-stop. 21.00—21.15 De R.V.D. antwoordt. 21.15—21.45 Ensemble George Frank. 21.45—22.— Avondwijding. 22.01—22.15 Nieuwsber. en post scriptum. 22.15—22.58 Het dansorkest van de week. Flinke Bakkersknecht gevraagd bij C. RUS, Luxe Brood- en Banketbakkerij Straatweg A 266, Heiloo. De beheerder over het privé- en bedrijfsvermogen van J. HOOGLAND Sr. te Alkmaar, maakt nader be kend, dat diens woonadres is GEESTERWEG 13, Alkmaar en niet Laat 171, zoals in de oproep werd vermeld. De beheerder, M. GONLAG. WONINGRUIL. Vrije woning zonder tuin in het centrum van Alkmaar (huurprijs 40.— p. mnd.) te ruilen voor vrije woning met tuin te Alkmaar. Ligging en huurprijs onverschillig. Br- onder Nr. HZ 69 bur. D.V.A. Aanvang speciale clubs voor gitaar, hawaiïan, man doline en banjo, 4 p. m. Muziekschool ZWAAG, Em mastraat 73, tel. 4425. WEDEROM TELEF. AANGESLOTEN. Steenhouwerij en Graf monumenten. A. MIZEE, LAAT 3, onder het nummer BEVRIJDINGSCOMITé ALKMAAR. Personen of verenigingen, die nog iets hebben te vorde ren van bovengenoemd co mité worden verzocht hun rekening vóór 1 Dec. a.s. in te dienen bij den Penning meester G. GRONDSMA, Nassauplein 22. Na genoemde datum kun nen declaraties niet meer in behandeling worden genomen MELKZAAK TE KOOP. Omzet 3500 liter per week, Veel bijartikelen, met winkel en woonhuis, grond en tuin, alles samen te koop. Inl. ZAKENBUREAU van 1915, Alkmaar. Tel. 2829. Personeel Biedt zich aan: net meisje om enige avonden p. w. op te passen, in Heiloo of Alkmaar. Br. E 815, bur. DVA. Gevraagd: een flink meisje Ift. ong. 17-23 j. in burgergez. v. 4 pers. v. buitenplaats. Gcedê bur- gerk. en hulsel, verkeer. Br. ond. lett. E 917, bur. DVA. Gevraagd: een dienstmeisje v. hele dagen; niet ben. 18 j. Mevr. Teeling. Rijksstr.weg A 93, Heijoo Ruilen Prima rolschaatsen met kogel lagers v. kunstschaatsen. Tasche. Kennemerstraatweg 179. Een p. in pr. st. z. gevoerde br. heren-bergsch. mt. 44»/* v. 1 p. lage herensch. (sp.mod.) mt. 44*/* Geest 40. Een beste herenwinterjas en jongensjas lft. 14 j. v. vloerkleed, overgord. of w. japon of stof, he- renonderg. v. sprei, linnengoed of schapenw., 1 p. sch. mt. 34 en 37 v. mt. 36, 1 p. laarzen mt. 36 mt. 38 en 1 p. h. herensch. als nw. v. mt. 38 of schapenwol. Toussaintstraat 24. Een pr. spelende radio v. een autoradio. Adr.: J. Laan, Zander- sloot 4, Alkmaar. Motorbinnenbanden v. buiten bandje 18X13/4. Keuning, Kerk- laan 62, Heiloo. Een zw. wintermantelpakje mt. 42 v. swagger of regenmantel mt. 42. Zaagmolenstraat 26. Een pr. kl. kacheltje m. pijp tegen 1 p. lage herensch. mt. 43. Eerste Tuindwarsstraat 21. Damessch. mt. 36 en pantoffels mt. 40 tegen damessch. mt. 88. Geestersingel 30; na 8 uur. Een p. herenrijlaarzen mt. 4 z.g.a.n, v. divan, autoped op lucht banden of 3wielig kinderfietsje. Br. ond. nr. L 13, bur. v. d. blad. Een p. br. en 1 p. zw. heren sch. mt. 45 v. l p. h. jong.sch. mt. 36 en 1 p. jong.sch. mt. 29 en kind.jasje bl. 4 5 j. v. 1 p. joo- genssch. mt. 36. Laarmanstraat J 200, Heiloo. Drie verpl. jap. mt. 42-44 m. kra gen tegen 2-pers. deken. Br. E 922. bur. DVA. Een p. pr. schoenen rot. 25- teg. mt. 27 liefst hoge, 1 nw. gr. pop- penled. v. autoped m. luchtb. of 3-wielfietsje en 1 p. nw. werkscb. mt. 42-43 v. 1 p. gummi-laarzen. Spoorstraat 10, Schagen. Te huur gevraagd: Een ongem. kamer m. gebr. keuken; tev. slaapk., omg. Hei loo, gevr. voor l pers. Br. ond, r. D PD9, bur. DVA. Een zich in g. st. bev. Invalide wagen, voor zelf-voortbeweging. Centr. Bur. v. Maatsch. Werk, Langestraat 87. Radiotafel chroom m. glazen- plaat. Br. ond. nr. E 903, bur. DVA. Een groentenmolen. F. L. v. d. Hagen, Waterleiding Egmond aan Zee. Dames-trainingscostuum en spi-< kes, ook gen. te ruilen. Kanaal kade 43, Alkmaar. Een huls met gr. tuin. Omg Alkmaar. G. Bij post, Stroet B 158, St. Maarten. Of te huur een gr. droog pak huis m. kantoorruimte. Liefst centr. stad Alkmaar. Br. ©nd. nr. D 891, bur. v. d. blad.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 3