STADSNIEUWS. A.M.H.C. viert feest Verzuurde wijn in nieuwe zakken „KOMEDIANTEN" voerden drama van Zola op Gideons-Concert Indische week op het Gymnasium NIEUWE BONNEN Ere wien ere toekon 6e Lustrum wordt herdacht Op 17 November a.s. zal de Alkmaarse Mixed Hockeyclub haar zesde lustrum herdenken. In werkelijkheid zijn op die datum reeds 33 Jaar verlopen sedert de oprichting, doch de bezettingstijd was niet bepaald geschikt om een lustrum feeste lijk en vrij te vieren. Een ieder die te Alkmaar eens op de sportvelden rondgekeken heeft, kent de A.M.H.C. en weet dat het deze vereniging ls, die de hockeysport in deze streken populair heeft gemaakt. Want stond een 20 jaar geleden het voetballen bij de leer lingen van de Middelbare Scholen in het middelpunt van de belangstelling, thans is het de hockeysport, die het voetballen min of meer verdrongen heeft. Doch ook hier heeft de oorlog de sport beoefening zeer belemmerd. Het laatste goede seizoen was 1943/'44, toen alles nog betrekkelijk normaal kon verlopen en Alkmaar in de eerste klasse uitkwam, waar men tussen de sterkste clubs in den lande een uitstekend figuur sloeg. Ook thans komt Alkmaar weer in de eerste klasse uit, doch de prestaties zijn der mate gedaald, de resultaten zo gering en het aantal beschikbare spelers van be hoorlijke kwaliteit zo gekrompen, dat men genoodzaakt is geweest enige oude paar- den van stal te halen, om de club zo goed en zo kwaad als mogelijk is, voor de onderste plaats op de competitieladder te bewaren. Het is te hopen, dat de A.M.H.C. spoe dig uit deze impasse za geraken en dat in de loop van dit seizoen weer successen zullen worden behaald, die vertrouwen in de toekomst geven. 1512—1545. In de eerste jaren na de oprichting was er meer sprake van genoegelijkheids- hockey. Langzamerhand begon de club geheel te drijven op de leerlingen van de 4 Cadettenschool hier ter stede, waaronder zich uitstekende hockeyers bevonden. De opheffing van die school betekende voor de A.M.H.C. bijna de doodsteek, doch een actief voorzitter wist zijn club Juist op tijd nieuw leven in te blazen. In 1929 werd ingeschreven voor de com petitie van de Ned. Hockeybond en sedertdien is het steeds crescendo gegaan. Thans telt de club 165 leden en donateurs. Mixed-wedstrijden worden alleen nog maar bij bijzondere gelegenheden ge speeld, zoals b.v. bij dit lustrum. De dames, die aanvankelijk slechts een aantrekkelijk decorum langs de lijntjes vormden, begonnen ook serieuzer in teamverband te oefenen. Thans kan een leder getuigen, dat zij als hockeyspeel- sters hun bestaansrecht in de club heb ben bewezen, getuige de éclatante suc cessen, die door de beide dames-elftallen in de competitie worden behaald, waar bij zij de heren tot voorbeeld strekken. De feestdagen. De Lustrumcommissie, bestaande uit de heren Schuurman, Leesberg, Grondsma, Koster en Krom, heeft voor de feest dagen het volgende programma samen gesteld: a.s. Vrijdagavond wordt in de Van Teijlingenzaal van Hotel „Irene" door Piet Cloeck, Piet Kroon, Guus Verhoeve en anderen aan de leden en donateurs van de club een cabaretprogramma voor gezet, dat klinkt als een klok. Zaterdag recipiëert het bestuur van 15.3016.30 uur in Hotel „Irene". Wij zijn er van overtuigd, dat velen de gelegenheid zullen aangrijpen hun felici taties te komen aanbieden. Daarna volgt de bijeenkomst van de reünisten, waar oude en zeer oude, herinneringen zullen worden opgehaald. Des avonds ls een groot bal voor leden, donateurs en introdu cés georganiseerd. Zondag worden op het Sportpark Mixed-wedstrijden gespeeld, waarbij als tegenstanders Amsterdam en Hilversum zullen fungeren. Wij hopen, dat deze wedstrijden niet alleen zullen bewijzen, dat de A.M.H.C. even goed kan hockeyen als feesten, maar dat zij tevens voor onze eerste-klassers een tijdperk van overwinningen zullen inluiden. A.M.H.C.: onze hartelijke gelukwensen! Zola was een groot schrijver van naturalistische romans. Groot, voor al rond 1890, maar naturalisme is sindsdien sterk in waarde gedaald. „Thérèse Raquin", het toneelstuk, dat de „Komedianten" gisteravond in het Gulden Vlies opvoerden, staat echter wel zeer laag genoteerd. Zonder actie, saai, ondanks het ge schreeuw en gedreig, en voorzien van alle attributen, die men zich van Zola maar kan wensen moord, pa- nalyse, eeuwig leed, ongelukkige lief de, e.t.q. is dit stuk misschien een succes geweest in.... 1873. De mo derne toeschouwer stelt andere eisen en wenst voor alles dynamiek en geen hol gebazel over een noodlot, waarvan hij de opgedrongen aan wezigheid alleen maar vervelend vindt. Daarbij doen z.g. dom-geestige opmerkingen in een stuk, zo drama tisch bedoeld als dit, helemaal niet geestig of zelfs maar „naar het le ven getekend" aan Het was voor Magda Janssens wel een buitengewoon moeilijke taak om van dit stuk te trachten iets geniet baars te maken. Zij heeft zich ech ter op bijzondere wijze hiervan ge kweten èn wat betreft de regie èn in haar rol als de oude mevrouw Ra quin. Zij geeft het stuk de sfeer, die er nog net voor zorgt, dat het pu bliek af en toe in extase voor haar geraakt. Ja, zelfs zag zij kans in het laatste bedrijf diverse toeschouwers het nodige kippevel te bezorgen. Direct na haar mdet Elise Hoo mans, als Thérèse Raquin, genoemd worden. Van haar moeilijke rol van een gepassioneerde, maar ten slotte door angst bijna even geparalyseerde vrouw als haar „schoonmama", heeft zij een creatie gemaakt, één onzer grootste actrices waardig. Van de mannelijke spelers is John Gobau de meest op de voorgrond tredende. Ik kan mij echter niet ver helen, dat hij speciaal in de laat ste bedrijven af en toe zijn con centratie en daarmee de spanning doorbrak. Elegante danspassen in 'n ogenblik van angst, doen niet prettig aan. De twee „geestige" rollen werden door Gerard Schild en John Valk goed vertolkt. Door de halfslachtige tekst werd de interpretatie echter zeer belemmerd. Ben Aerden en Henny Alma heb ben de kleinere rollen van Thérèse's echgenoot en een speels nichtje geestig en luchtig gespeeld. H. N. A. Jonge kunstenaars in 'i Gulden Vlies. Een drietal jeugdige instrumentalis ten. Riet Schouten (viool). Anneke Ja cobs (piano) en Jan v. d. Peet (klarinet), gaven gisteravond in 't Gulden Vlies een concert, georganiseerd door de Gi deonsbende. Al zijn onze wensen ten opzichte van het gebodene niet geheel vervuld en al was het samenspel soms wat on evenwichtig. toch kunnen de executan ten op een geslaagde avond terugzien. Riet Schouten kwam haar reputatie, die zij als violiste hier geniet, weder om bevestigen met de vertolking van een tweetal Sonaten van Mozart en Grieg. vooral in het laatste werk stond haar spel op hoog peil. Een talent, waarvan we nog veel kunnen verwach ten! V. d. Peet boeide ons met een sugges tieve weergave van de kleurrijke kla- rinetrhapsodie van Cl. Debussy en de mooie Sonate van Brahms met de or kestrale pianopartij. Een groot deel van het succes komt ehter ook toe aan de pianiste Anneke Jacobs, die met haar muzikaal, welover wogen' pianospel, de verschillende wer ken begeleidde. Een weinig meer spon taniteit zou haar spel echter ten goede zijn gekomen. Zij deed zich tevens als soliste horen in de Valses nobles et sentimentales van M. Ravel. waarmede zij veel succes oogstte. Een grotere belangstelling zou wel verdiend zijn geweest. Joh. v. Engelen. Het gymnasium organiseert van 17 t/m 24 Nov. een Indische week. De' bedoeling hiervan is de leerlingen, nu Indonesië in het middelpunt der belangstelling staat, nader op de hoogte te brengen met de In dische zeden en gewoonten. Op 17 November zal de heer H. B. van Dam van het Indisch Instituut te Amster dam een lezing houden. De leraren spre ken gedurende deze week in de les zoveel mogelijk over Indonesië, in verband met hun vak. De week zal besloten worden met een demonstratie en verklaring van Indische dansen, te geven door leden van DE KAASMARKT. ALKMAAR. 16 Nov. 1945. Op de kaas markt was heden geen aanvoer. DIERENBESCHERMING. Zwervend in de Langestraat aangetrof fen een spaniel (wit-zwart). Adres Inspec teur: C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. Hij had een beheerder en toch Een stadgenoot, een zekere H., had in zijn zaak een beheerder gekregen. Ondanks dit feit praesteerde hij het om buiten medeweten van zijn be heerder natuurlijk een grote parttij papier aan de inventaris te ontrekken en ten eigen bate te verkopen./ De politie nam hier geen genoegen mee, arresteerde d man en gaf hepi over aan de P. O. D. Als het reddingsmateriaal gestolen is Gistrmorgen viel, aan de Kraan- buurt, het driejarig zoontje van de fa milie K., in het water. Reddingsladders en -haken bleken afwezig te zijn gestolen en als huis brand verstookt zodat een stadge noot, de heer J. Bakker, wonende in de Ltndenlaan, het koude water trot- serde en gekleed in het water sprong. Hij slaagde erin het kind op het droge te brengen. Het jongetje heeft geen nadlige gevolgen van het onvrijwillige bad ondervonden. VERKEERSCONTROLE. Bij een gisteren gehouden verkeers- contróle werd een motorrijder aange houden, die niet in het bezit van de vereiste papieren bleek te zijn. Tegen den berijder werd proces-verbaal op gemaakt en het motorrijwiel werd in beslag genomen. BESLUITEN GEMEENTEBESTUUR. Burgemeester en Wethoude'rs van Alk maar hebben de volgende besluiten geno men: a. tot vaststelling van een verordening houdende bepalingen voor de particu liere geldschietbanken in de gemeente Alkmaar, als bedoeld in art. 15 der Geldschieterswet; b. tot Intrekking van de besluiten van 13 Mei 1943 en 16 Augustus 3943 betref fende reorganisatie van het Maatschap pelijk Hulpbetoon en het Gemeentelgk Bureau voor Sociale Zaken, tot weder oprichting van een gemeentelijke in stelling voor Maatschappelijk Hulpbe toon, tot vaststelling van een regle ment voor deze Instelling en van een verordening op het Gemeentelijk Bu reau voor Sociale Zaken, zomede tot ©verdracht aan de gemeentelijke in stelling voor MaatschappelijK Hulpbe toon van hare vroegere bezittingen; c. tot verhuring van een gedeelte van het perceel Thorbeckestraat B 120 te Schagen aan het Rijk, ten behoeve van het bijkantoor Schagen van het Ge- westelijk Arbeidsbureau te Alkmaar voor f 540.per jaar; d. tot wijziging der gemeentebegroting voor 1945 in verband met de verande ring van inrichting van de ter beschik king van het Rijk gestelde lokalen voor de huisvesting van een Land- bouwwinterschool te Alkmaar. Burgerlijke Stand Geboren: Geertruide M. M., d. van J. H. de Jong en V. Jonk. Columbia A. C., d. van N. Beentjes en N. Flutsch. Cornelis, z. van C. Mazereeuw en E. Roor- da. Odilia A. J. M., d. van M. W. P. Kappen en A. Boschma. Petrus, z. van P. de Jong en G. Hagen. ELizabeth, d. van J. Groen en T. Kluft. Christina A. M., d. van W. H. Luites en A. Bijwaard. Johanna S., d. van L. Fehres en H. M. Verhage. Ondertrouwd: Gerbrandus P. Schot horst en Lolkjen M. Schaap. Nicolaas Bijwaard en Johanna C. de Ruijter. Jan Voorthuijsen en Francisca Vergaaij. Alexander Harris en Anna K. Ursem. Johannes C. van Diepen en Adriana M. Louwe. Franciscus H. Beudeker en Maartje Schagen. Cornelis de Lange en Jeannette A. de Lange. Egbertus H. J. Cock en. Cornelia Holsmuller. Willem Ellis en Cornelia Zonneveld. Adrianus H. Hemels en Cornelia Twisk. Jacobus Smit en Maria A. de Groot. Jan Pehlig en Elisabeth Luiten. Willem Peek en Maria P. van Lienen. Wilhelmus J. Wassing en Geertruida van Leeuwen. Getrouwd: Hendrik Verver en He- lena Kralt. Cornelis den Nijs en Cor nelia Bruin. Willem Kwak en Hendrika Raaphorst. Johan A. Roukens en Jo hanna de Vries. Klaas de Wilde en Brunhilde H. E. Konczalski. Overleden: Johanna M. T. W. F. Aghina 70 jaar. Gerardus J. Willekes, gehuwd met G. Hollenberg, 72 jaar. Jansjje Sollie 59 Jaar. PUBLICATIE. SECTIE XIV (ONDERWIJS EN CULTURELE ZAKEN) In verband met de algehele opheffing van het M.G. moet alle correspondentie betreffende vergunningen tot optreden ln het vervolg gericht 'worden tot de N.A.T.U., p.'a. den heer H. Jongsma, Wingerdstraat 3T, den Haag. Hoofdsectie XIV Alkmaar J. SCHEKKERMAN. voor de tweede helft van de 12e perj, 1945 (11 t.m. 24 November 1945). Bonkaarten KA. KB. KC 512: 155 250 gram grutterswaren. 156 200 gram zout. 157 250 gram jam. 158 250 gram peulvruchten. 159 100 gram vermicelli, puddi poeder enz. 160 210 gram ontbijtkoek. 161 100 gram gedr. zuidvruchten 162 150 gram vleesch. 163, 164 2 kg. aardappelen. B15 1 kg. aardappelen. A16 2 liter melk. B16, C16 3'/« liter melk. Bonkaarten KD, KE 512: 250 250 gram grutterswaren. 251 200 gram zout. 252 250 gram jam. 253 100 gram vermicelli, puddi poeder enz. 254 210 gram ontbijtkoek. 255 100 gram gedr. zuidvrucht^ 256 150 gram vlees. 257 1 kg. aardappelen. 258 6 liter melk. Bovengenoemde bonnen kunnen n op Vrijdag 16 November van middags 12 uur af worden gebruikt,! uitzondering van de bonnen voor i en aardappelen, waarop eerst met gang van Maandag 18 November i worden .afgeleverd. Deze week wordt wederom één 1 gram aardappelen per persoon verstrekt aan personen van 4 jaai ouder. Dit kilogram extra is besfc om een voorraad te vormen. Nog geldige boni Tot 24 November zijn voorts nog dig de bonnen 110 voor koffie, 108 en voor biscuits en 747 voor cacaopoeder WIJZIGING UITBREIDINGSPLAN „WEST". Burgemeester en Wethouders van 4 maar delen mede cfat een herziening vu voorbereid van het uitbreidingsplan onderdelen „West", betreffende het bied der gemeente, ingesloten door de telijke begrenzing van de weg, lopt iangs de Oostzijde van het Noordholli kanaal, beginnende ter hoogte vai Koedijkervaart tot even ten Zuiden de spoorbrug, de Noordelijke en No westelijke begrenzing van den Statii weg, de Westelijke begrenzing van Bergerweg tot het spoorwegemplacen de Zuidelijke begrenzing van dit empt ment, de as van de Vaart erf Krommei tot voorbij de kruising met de Hoever Houtvaart, vervolgens de Noordoostel begrenzing van eerstgenoemde vaart ongeveer 45 m uit de Bergerweg en lijn lopende op genoemde afstand uit Hoeverweg nagenoeg parallel aan die tot de Middentocht, de Noordoost® van de MiddentoChf tot de Hoeven van de Hoeverweg af de Zuid-West® van de Middentocht tot voorbij het ceel Sectie D., nr. 262, thans Sectie 0 333 (ged.), de lijn lopende langs de "W zijde van het kadastrale perceel Secti nr. 333, van de Hoeverweg ongeveer 2 Noord tot de Bergermeerringsloot en grens der gemeente Bergen tot K.M. 3 de Rijksweg Alkmaar—Nieuwediep. VA Sport. Worstelwedstrijden van S.! Zaterdagavond 17 November orj seert de Alkmaarse Krachtsportvö ging S.S.S. in het Wapen van Heemsl grote worstelwedstrijden. Het b« hier een ontmoeting tussen S.S.S. De Halter uit Utrecht. Het prograi vermeldt een 18-tal partijen, en ve De Halter beschikt over een ai krachten, die tot de beste worstel van Nederland -kunnen worden gerei Voor de Alkmaarders zal het een r opgave zijn, om van deze ploeg te neh, vooral omdat het de eerste ma* de oorlog is dat S.S.S. een openbare^ strijd organiseert. De wedstrijden zijn echter tevens doeld als oefening voor de grote strijden, die S.S.S. ln het komende i jaar hoopt te organiseren ter gele heid van het 25-jarig bestaan der vd ging. In ons bericht over de heropening de Overdekte, wordt, ten onrechte mening gewekt, als zou het weder stellen van het zwembad alleen het volg zijn geweest' van de bemoei! van D.A.W.'s voorzitter, de heer Dit is echter niet geheel juist. Ook de adjunct-directeur van de C dekte, de heer v. d. Griend en df viseur van het Rijkskolenbureau w dit geval actief geweest en aan alleJ zamenlijke medewerking ls het tc ken, dat de Overdekte haar deuren zal openen.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2