MOEILIJKE SITUATIE IN FRANKRIJK Socialisten wensen geen twee-partijen-regering 3 TELEURSTELLENDE CONFERENTIE TE BATAVIA Elf doodvonnissen in proces-Reisen Hebt U een safe? Alle safes thans geblokkeerd BAANDAG 19 NOVEMBER 1945. 3e Jaargang: No. 74 Jkmaarder DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE: STICHTING „DE VRIJE AI.KMAARDER" ACHTERDAM 2». TELEF. REDACTIE 2274. TELEF. ADMINISTRATIE 3971. em ;en IN: Het «iet er niet naar uit, dat er spoedig een oplossing gevonden zal worden in de Franse impasse. De communisten hebben zich uitgesproken voor Felix Gouin. den president van de Assemblee, als candidaat voor de functie van hoofd der regering, doch Gouin heeft medegedeeld, niet voor deze candidatuur te voelen. Daarop besloten de communisten Thorez als candidaat voor te dragen, indien de drie partijen heden niet tot overeenstemming zouden zjjn gekomen. De socialistische parlementsfractie is tot de conclusie gekomen, dat het haar onmo gelijk ltfkt. onder leiding van De Gaulle tot een regering van nationale eenheid te komen. Socialisten doen beroep op M.R.P. en Communisten. De Franse socialistische partij liet haar afgevaardigden vrij in de keuze van een nieuwen kabinetsformateur. De parlementsfractie heeft gister avond medegedeeld, dat naar haar mening De Gaulle nu niet meer de man is. om aan het hoofd te staan j van een regering van nationale een- beid. De socialistische partij, aldus het com muniqué. was het eens met het voorstel van de communisten, in een vergade ring van de dr-.e gro-.e partijen a - tot het vormen van een regering onder leiding^ van de comm. partij, doch daar de M.R.P. dit voorstel niet wiide aan nemen. is deze Xormule geheel, onmoge lijk geworden. De socialistische parle mentsfractie zal elke regering die steunt op twee partijen, weerstreven. Zij doet dan ook een dringend beroep op de M.R.P. en de communisten, samen te werken in belang van het land. Gen. De Gaulle zet zijn standpunt uiteen fn een radiorede, die De Gaulle Zaterdag avond gehouden heeft, zeide De Gaulle, dat het in zijn bedoeling gelegen had, geen enkele belangrijke politieke stroming van de regering uit te sluiten. Maar de eisen der communisten, die één der drie sleu telposities in het kabinet: Buitenlandse Zaken. Oorlog of Binnenlandse Zaken wilden hebben, kon hij niet aanvaarden. „Ofschogj? ik bereid was", aldus De Gaulle. ,.de mannen uit de partij ir. kwestie uitgebreid in het eeonomsiche eu sociale werk van het kabinet te betrekken en hun de desbetreffende ministeries toe te vertrouwen, was ie aan de andere kant van mening, dat ik hun niet de drie plaatsen, die de buiten landse politiek beheersen, kon toever trouwen, nj. de diplomatie, die cr uit drukking aan geeft, het leger, dat die politiek ondersteunt en de politie, die deze dekt. Wanneer ik anders had ge handeld. zou ik niet in staat zijn geweest de verantwoordelijkheid te aanvaarden voor de Franse politiek van evenwicht tussen twee zeer grote machten (de Sov jet-Unie en Engeland, red.) een poli tiek, die ik absoluut noodzakelijk acht in het belang van het land en in het belang van de vrede." Aan het eind van zijn rede zinspeelde De Gaulle er op, dat hij bereid was, in dien de Assemblé dit wenste, nogmaals een poging te doen tot het vormen van een kabinet. Vijftien vertegenwoordigers van de drie grote partijen zijn gisteravond laat we derom in conferentie gegaan; zij kon den vannacht nog niet tot een beslissing komen, doch hedenmorgen zouden zij hun besprekingen voortzetten. RUSSISCHE VOETBALLERS BETER DAN ENGELSE? Nadat Woensdag de Moskouse voet balclub „Dynamo" tegen één der 3terkste Engelse clubs, Chelsea, gelijk bad gespeeld (33), werd Zaterdag Cardiff City met 101 gekraakt. 30.000 Toeschouwers geraakten voor bet vertoonde Russische spel in ex- bize. Zij konden zich niet herinneren °oit zulk voetbal gezien te hebben. En dat wil wat zeggen in Engeland'. De Gaulle wit het nóg wel eens proberen De Gaulle heeft in zijn radiorede bekend gemaakt, dat hij zijn mandaat aan de Assemblée nationale teruggaf. Wanneer deze besloot iemand anders op te dragen de regering op zich te nemen, zou hij zich zonder bitter heid terugtrekken. Wanneer daaren tegen de Assemblée wederom hem die opdracht gaf, zou hij zijn best üoen nog beter het belang en de eer van Frankrijk te dienen. Dit houdt dus in, dat De Gaulle met afgetreden is als hoofd der rege ring, maar het probleem heeft ge steld als een vertrouwenskwestie, waarin de Assemblée zal móeten be-^ slissen. Red.) Binnen 5 dagen nieuwe besprekingen? Een tweede bijeenkomst van Neder landse, Britse en Indonesische afgevaar digden, is Zaterdagavond te Batavia ge houden. Voor Nederland namen er aan deel dr. Van Mook. dr. Van der Plas, prof. Baron van Asbeck; voor Indonesië Sjarir, Sjarifoedin, Poetoehena. Abdoel Kar lm en van Britse zijde waren te genwoordig gen. Christison, die als voorz. fungeerde, Maberley Dcnning, Nery Walsfc, adviseur van het tiepart. van Buitenlandse Zaken bij Ofc-istison's hoofdkwartier, brigadier Wiagrove en brigadier Meclean. Betrouwbare Britse zegslieden be schreven de besprekingen volgens ANP -Aneta als „zeer teleurstellend". De In donesiërs vermeden direct te antwooo- den op de vragen te geven. Het volgende communiqué werd uit gegeven: „Na voortgezette discussie werden geen resultaten bei*ikt door 't feit. dat de Indonesische leiders op het ogenblik niet in de gelegenheid zijn. verantwoordelijkheid te aanvaarden voor het geven van definitieve ant woorden op de besproken vraagstuk ken. Verdere bijeenkomsten kunnen binnen vijf dagen tegemoet gezien worden". Toestand te Sëmarang gespannen. In Semar^ng is de toestand gespan nen. Er zou een complot van de Indo nesische jeugdbeweging ontdekt zijn om de Britten aan te vallen. Twee Brits-Indische officieren werden door Indonesiërs neergeschoten. De Britten hebben het politiebureau en postkan toor bezet. In de Kramat te Batavia is gisteren hevig gevochten, nadat een vrachtauto met soldaten van het Nederl.-ïndische leger en Ambonnezen door Indonesiërs werd beschotent. Nadere bijzonderhe den over de strijd ontbreken nog. KRAMER EN GRESE GAAN IN HOGER BEROEP. Zaterdag zyu de vonnissen geveld In het proces-Belsen. Veroordeeld tot de dood door ophanging zjjn: Kramer, Dr. Klein, Peter Weingartner, Fr. Höszler, Irma Grese, Elizabeth Volkenrath, Juana Bormann, Wilhelm Dor, Ansgar Fichen, Karl Frankisch en Franz Sterfel. Voor Dor, Pichen en Frankisch luidde de uitspraak doodvonnis, zonder de toe voeging „door ophanging". Veroordeeld tot levenslange gevange nisstraf: Erich Zodel, veroordeeld tot 15 jaar Otto Kulessa, Heinrich Schreirer, Wladislaw Ostrowski, Herta Ehlert en Helena Kopper. Tot tien jaren gevangenisstraf: Antorf Aurdziej, Herta Bothe, Ilse Forster, Gertrude Sauer, Stanislawa Staroska. Juana Roth, Irene Haschke, Hannah Hampel en Hilde Lobauer. Tot vijf jaar: Medislaw Burguf en Gertrude Feist; tot drie jaren Frieda Walter en tot een jaar gevangenisstraf: Hilde Lisiewitz. Morgen begint het grote proces te Neurenberg tegen de Duitse oorlogs misdadigers. Onrast in Perzië Reuter meldde hedenmorgen uit Te- her aq,_ dat de democratische pat tij in Azerbeizjan een speratistische bewe ging is. begonnen en dat deze bewe ging door de Sovjet-Russische pers met sympathie is begroet. Er zou reeds strijd uitgebroken zijn. In Londense kringen maakt men zich ongerust over de situatie, waarvan, naar men verklaart, „de Sowjet-Unie wel het nodige af zal weten". ALLE STEMMEN VOOR BULGAARS VADERLANDS FRONT". Zeventig a 85 procent van de Bul gaarse kiesgerechtigden hebben hun stem Zaterdag uitgebracht. Alle uitge brachte geldige stemmen zijn, daar de oppositie de verkiezingen boycot, voor het „Vaderlandse Front". SALAZAR WEER DEMOCRAAT AF. Salazar heeft bij de verkiezingen In Por tugal 60 pet. van het aantal stemmen behaald. Ongeveer 20 pet. van het aantal stemgerechtigden is opgekomen De Portugese regering heeft na deze „overwinning" besloten de perscensuur weer in te stellen Autobezitters wordt In hun eigen be lang aangeraden met de documenten, be horende bij een auto. zeer voorzichtig te zijn, daar deze veelvuldig gestolen wor den. Er worden geen duplicaten verstrekt! H.M. weer op het Binnenhof Radio „Herryzend Nederland" zal Dinsdag a.s. de troonrede van H. M. de Koningin uitzenden. Daaraan zal een korte reportage voorafgaan van het vertrek van de vorstin uit het paleis en de aankomst op het Binnen hof. Deze reportage begint om onge veer één uur des middags. Des avonds om kwart over zeven zullen zowel de troonrede als de reportage herhaald worden. Nieuwe leden van de Staten-Generaal Wegens het niet aanvaarden van hun benoeming tot lid van de Eerste Ka mer der Staten Generaal door: Prof. Dr. J. H. W. Verzijl en Dr. J. P. Kruyt zijn thans door de benoemingscom missie voor de voorlopige Staten-Ge neraal in de vacatures V. Bonning- hausen en De Zeeuw tot ieden van die Kamer benoemd Mr. D. U. Stikker te Amsterdam en N. Stufkens te De Bilt. Voorts zijn wegens het niet aanvaar den van hun benoeming tot lid van de Twjeede Kamer door Mevr. Dr. H. VerweyJonker en H. W. van Rand wijk tot leden van deze Kamer in de vacatures Mej. de Jong en Wouden berg benoemd: J. B. Vlam te Henge lo (O.) en Mr. C. A. M. ten Hagen te Nijmegen. Indien men huurder is van een safe of bewaargever van een trommel, en*., dan moet men uiterlijk Zaterdag 24 No- ber a.s. een schriftelijke, ondertekende aangifte indienen bij den verhuurder van de safe of den bewaarder van de trommel (dus niet bij een inspecteur), waarin bijzonderheden betreffende iedere safe of trommel afzonderlijk worden vermeld. Personen, die hun bedrijfskas in een safe plegen op te bergen, zal zo nodig toestemming wordt gegeven daarover te beschikken. Omtrent alle aangelegenheden betref fende de blokkering en deblokkering kan men zich wenden tot den inspecteur in wiens dienstkring de safe of trom mels zich bevinden. Is deze niet dezelfde inspecteur als die, welke de gewone be lastingaangelegenheden van den belang hebbende behandelt, (men kan b.v. een safe hebben buiten zyn woonplaats) dan zal men in spoedgevallen goed doen zo mogelijk eerst met laatstgenoemden Inspecteur overleg te plegen. Weer nieuwe maatregelen van min. Lieltinck Op 7 November is in het Staatsblad een K. B. afgekondigd, dat tijdelijk enige bijzondere bevoegdheden toekent aan de ariBtenaren van de belasting dienst. Op grond van dit besluit hebben deze ambtenaren, behoudens spe- oiale formaliteiten met betrekking tot woningen, toegang tot alle plaatsen ten aanzien waarvan zg ernstige reden hebben om te vermoeden, dat zich aldaar gegevens bevinden voor het juist vaststellen van belastingaanslagen, of zaken die in aanmerking komen om voorlopig in beslag te worden ge nomen tot verzekering vanr de betaling van belastingschulden. Het instellen van een algemeen onderzoek naar de inhoud van alle safes en van alle trommels, pakketten e.d., die in gesloten bewaargeving bij ban ken enz. berusten. Om te voorkomen, dat inmiddels, zaken worden wegge haald, verbiedt het besluit bovendien een safe of trommel te openen of iets te verwijderen zonder toestemming van den inspecteur, de banken is het verboden, daartoe op enigerlei wijze medewerking te verlenen. En zo zijn dan thans alle safes en alle gesloten trommels, die zich bij banken bevinden, geblokkeerd, om eerst na onderzoek te worden vrijgegeven. V-J

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1