Werden democraten te sterk? Amerikanen houden de hand op de beurs ONZE INHEEMSE TROEPEN MOETEN BATAVIA VERIATEN Loonregeling voor het bouwbedrijf Overeenstemming in Frankrijk. WOENSDAG 21 NOVEMBER 1945. 3e Jaargang No. 75-396. Ikmaarder DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE, STICHTING ..DE VRIJE. ALKMAARDER" ACHTERDAM 20. TELEF. REDACTIE 2274. TELEF. ADMINISTRATIE 3971. Recht is Recht Velen zulAn de boven dit artikel gtaande uitspraak even vanzelfsprekend vinden als 't feit, dat tweemaal twee yier is. Toch is de bovenstaande .waarheid als een koe", niet zo een voudig en steeds waar als men op het eerste gezicht zou denken. Vóór de oorlog kon men herhaalde lijk in een belangrijk deel van de vooruitstrevende pers feiten gesigna leerd zien, die zouden kunnen wijzen op een kromme toepassing van het recht, doordat wij ook in Nederland nog altijd liiet geheel verlost waren van wat men „klassejustitie" placht te noemen. Men duidde hiermee o.m. aan de ge volgen van het feit, dat verreweg de meeste van onze rechters gerecruteerd jrerden uit de z.g. „betere" standen, waardoor zij begrijpelijk met groter mildheid oordeelden over ver grijpen b.v. van werkgeverszijde (te lichte straffen voor arbeidswetgeving overtredingen), dan over bepaalde economische delicten. Iedere Nederlander zal verder zon der meer erkennen, dat van toepas sing van het recht, volgens de ge- rechtigheidsnormen, ln ons bezette Nederland geen sprake was. En thans? We willen allen een her steld en een vernieuwd Nederland. Van een „vernieuwing" van ons recht willen wij nu nog niet spreken, hoe wel ook dit o.i. straks ln Nederland aan de orde zal moeten komen. Een herstel van de Nederlandse rechtsnor men ia evenwel reeds thans minimum eis. De regering heeft gemeend, daartoe mee te werken, door de Hoge Raad weer in ere te herstellen. Eén herstel dat evenwel door de wijze waarop dit is geschied, het rechtgsvoel niet be vredigde. Het Nederlandse rechtsgevoel te ech ter evenmin naar wij hopen be vredigd. als een rechtsgeding tegen wie ook een vertoning wordt. Dit- zou het worden, als lo. een eenmaal uit gesproken vonnis niet ten spoedigste ten uitvoer zou worden gelegd. 2o. Als dit vonnis niet tot stand was geko men na een behoorlijk hoor en we derhoor van partijen. Wat dit laatste betreft, deed zich vorige week een merkwaardig geval voor. Een advocaat weigerde n.1 de verdediging van een SS-er. Het Hof Wees daarop de zaak gelukkig terug, daar het meende, dat ..de ver dachte niet de verdediging had gehad, die hem gelijk eiken verdachte be hoorde toe te komen". Ongetwijfeld het bleek ons uit enige ingezonden stukken juicht een deel van het publiek de houding van den verdediger toe. Indien men zich echter realiseert, welke consequenties een dergelijke houding heeft, zal men daarvan zeker terugschrikken. Eén van de gevolgen van een der gelijke houding van het publiek zou ajn. dat federe advocaat (waarvan het echter tot beroepsplicht behoort evenals bij de artsen om cliënten alle hulp te verstrekken die in hun vermogen ligt) de verdediging zou ?aan weigeren van iederen „besmetten", daar een evt. verdediging hem de naam kif „pro" te* zijn zou kunnen geven. Een andere, ernstiger consequentie is. dat op deze wijze Inderdaad het Proces een vertoning zou worden, daar slechts de acte van beschuldiging zou bestaan en de rechter dus alleen daar op zijn vonnis zou moeten baseren. Maar wie, die iets van de eis van Slechtigheid -en barmhartigheid ver gaat, zou dit-recht, recht kunnen noe- tïlen'> E. T— C. Strijd in Iran De strijd in Iran tussen opstande lingen en regeringstroepen gaat voort bij Mianen. De laatsten bieden hard nekkig weerstand. Er zijn verliezen aan beide zijden. De telegraafverbindingen met Tabriz en Una, de nieuwe hoofd steden van Azerbeidzjan, evenals met Marache werden verbroken. De rege ringstroepen hebben het bevel ontvan gen om weerstand te blijven bieden. SOWJETS WEIGEREN DOORTOCHT. Officiéél wordt uit Teheran medege deeld. dat aan de bataljons Iraanse troepen, welke uit Teheran waren ver trokken voor het herstellen van de orde in Adzerbeidzjan, door Russische militaire autoriteiten een halt is toege roepen in Wazvin en bevel is gegeven om terug te keren. Kazvin ligt onge veer 140 Kilometer van Teheran. „Geen separatistische beweging". Volgens een officiéél rapport, dat door de dagbladen te Teheran wordt aangehaald, zouden de ongeregeld heden geheel andere oorzaken hebben, dan eerst werd gemeld. In Azerbeidzjan werden verkiezingen voor de plaatselijke besturen gehouden. Hierbij heeft de democratische be weging een zo sterke steun gekregen, dat reactionairen met behulp van gen darmerie trachtten in te grijpen. Volgens deze bladen zon er geen sprake zijn van een separatistische be weging in Azerbeidzjan. De bewoners wensen daar wel onderwijs in hun eigen spraak, doch zij wensen zich niet van Iran af te scheiden. En Traman spreekt schone woorden De Engels-Amerikaanse financiële besprekingen dreigen opnieuw in 'n critiek stadium te geraken. Er werd zelfs gesproken over de mogelijk heid yan een totale mislukking, of schoon men in hoge Amerikaanse kringen neg optimistisch blijft. De Britten houden vast aan hun verzoek om een lening van vier mil- liard dollar, terwijl volgens de Ame rikanen het Congres niet meer dan drie en een half milliard zal willen toestaan. Beide bedragen liggen aan zienlijk lager dan het volgens de Britse delegatie voor de emschake- lingsperiode in Engeland benodigde minimum. Truman, die gisteren voor een kring van jouarnalisten getuigde van zijn geloof in de v. ede, zeide van mening te zijn, dat de huidige inter nationale moeilijkheden veroorzaakt worden door het feit, dat de meeste landen „meer verdiept zijn in drin gende nationale problemen, dan in buitenlandse zaken". Atoombommen om te spelen. En wat de atoombom betreft, ver klaarde hij, dat de Ver. Staten nog steeds atoombommen vervaardigen, maar dat dit slechts met experimen tele oogmerken geschiedt. Truman deelde voorts mede, dat hij noch van de Sovjet-Unie, noch van Frankrijk, noch van China een officieel commentaar heeft ontvan gen op het communiqué over de atoomenergie. Controlecommissie in Ja nuari? Uit Washington werd gemeld, dat de regering der Ver. Staten voorne mens is, aan de algemene raad der Ver. Volkeren de instelling van een controle-commissie voor atoomener gie tegen Januari 1946 voor te stel len. Een man, die haast had T Dinsdagmorgen is van een Engels vliegveld een. twee-motorige schroef- loze eenzitter van het type „Gloster Meteor" gestolen. Met een dergelijk vliegtuig is on langs het snelheidsrecord gebroken. Elk spoor van het toestel ontbreekt.. Sjarir wil vreedzame oplossing De Inlandse troepen moeten, volgens een bevel van den geallieerden opper bevelhebber, Batavia ontruimen. Een Reu- ter-telegram maakte hedenmorgen dui delijk melding van „Dutch and native troops" (Nederlandse en Inlandse troe pen), maar uit een later ingekomen A.N.P.Aneta-telegram blijkt, dat hier alleen sprake is van inheemse sol daten van het Kon. Nederl.-Indsiche leger. Nadere berichten hierover ontbreken nog. De jonge extremisten, die op het ogen blik in steeds groter aantal Batavia bin nendringen, zijn waarschijnlijk leden van de „Permoeda", een door de Japanners opgerichte militaire organisatie. Gevech ten zijn gaande op het Koningsplein en in Tanah Abang. Sjarir's kabinet heeft een verklaring ge publiceerd, waarin gezegd wordt, dat de Indonesiërs bereid zijn hun taak te ver vullen als lid van „de familie der Ver enigde Volken". Inzake cfe buitenlandse belangen zal gestreefd worden naar een vreedzame oplossing. FELLE AANVAL VAN LAGERHUISLID OP NED. REGERING. In 't Engelse Lagerhuis heeft de heer Callaghan gisteren aan Onder-Staatssecr. Noel Baker gevraagd of deze zijn invloed niet zou kunnen aanwenden „om de Ne derlanders ervan te weerhouden derge lijke onzinnige aanvallen op Van Mook te doen", daar zij zijn positie slechts ver zwakken. Voorts vroeg Callaghan nog of het niet duidelijk wordt, dat ,,de bereidheid van de Regering in Den Haag om te onder handelen kleiner wordt, naarmate de Britse militaire ondersteuning groeit". Noel Baker antwoordde o.m., dat het, ln verband met de op handen zijnde bespre kingen „niet wenselijk was in de tussen tijd het water te vertroebelen". NIEUWE STAKINGEN IN AMERIKA Bij de „General Motors" te Detroit gaat heden een staking in, welk 325.000 arbeiders omvat. De arbeiders vragen een algemene loonsverhoging van der tig procent. „General Motors" zou een Eerste en Tweede Kamer bijeen Kupers vraagt interpellatie aan In de zittingen van Eerste en Tweede Kamer werden gisteren de geloofsbrie ven van de nieuwbenoemde leden on derzocht en nadat deze in goede orde bevonden waren, werden de nieuwe leden beëedigd. In de Eerste Kamer werd besloten da troonrede met een adres te beantwoor den. De Tweede Kamer stelde de volgende nominatie op voor de door H.M. te be noemen voorzitter der Kamer: 1. Mr. J. R. H. van Schaik. 2. C Smeenk en 3. Mevr. A. E. J. de Vries-Bruins. De heer Kupers (SDAP) vraagt de Kamer verlof tot de regering vragen te mogen richten in verband roet de door haar gevoerde prijs- en loon politiek. In de zitting van Donderdag a.s. zal de Kamer over deze interpellatie-aan vrage beslissen. De vergadering werd hierna ver-r daagd tut Donderdagmiddag I uur. Het College van Rijksbemiddelaars heeft een bindende regeling van lonen en ar beidsvoorwaarden voor het bouwbedrijf vastgesteld, ingaande 12 November 1945. Het aantal gemeenteklassen is daarbij teruggebracht tot 6. De dobr de oorlog zwaargeteistérde gemeenten zijn tijdelijk geplaatst in een hogere klasse. De duur- tetoeslagen daarentegen vervallen. De lonen variëren van 90 ct. maximum tot 62 ct. minimum. Bij arbeid in tarief of accoord mag daar slechts 10 pet. boven uit worden gegaan. De. lonen voor de schilders zijn met in gang van dezelfde dag hiermede gelijk gemaakt. NEDERLANDSE DELEGATIE IN DE VOORBEREIDENDE COMMISSIE VAN DE VERENIGDE NATIES. In de bijeenkomst van de voorberei dende commissie van de Verenigde Na ties, welke op Vrijdag 23 November a.s. te Londen zal beginnen, zal Nederland vertegenwoordigd zijn door de volgende delegatie: dr. J. H.% van Roijen. minister zonder Portefeuille, hoofd der delegatie; A. Pelt, adviseur, plaatsverv. hoofd der delegatie: pref. mr. F. M. baron van Asbeck; jhr. mr. G. Beelaerts van Blok land: dr. J. W. Beyen; mr. P. A. Blaisse, mr. ir. B. W. Haveman; jhr. mr. M. P. M. van Karnebeek; B. J. de Leeuw; P. J. Schmidt; prof. mr. J. H. W. Verzijl en mr. Z. Zain, adviseurs. Mej. mr M. Z. N Witteveen en mr. G. W van Santen, secretarissen. vèrhoging van slechts tien procent hebben aangeboden. Volgens een Reutertelegram uit To- ronta zou de „Ford Motor Company" nadat de staking onder haar arbeider» thans acht weken heeft geduurd, be reid zijn tot een overeenkomst, op voorwaarde dat o.a. een einde wordt gemaakt aan het posten. De vakver eniging heeft verklaard, dat de toe gang tot de machinekamers en de kantoren zal worden vrij gemaakt, in dien de door de arbeiders gestelde voorwaarden voor het openen van on derhandelingen door de maatschappij worden aangenomen. Gisteravond kon gezegd worden, zo meldt A. F. P. uit Parijs, dat de Franse regeringscrisis feitelijk is opgelost en dat het ministerie hedenochtend zou wor den gevormd. In deze indruk is men versterkt door een bezoek, dat de commu- - nisten Thorez en Ducios aan generaal De Gaulle hebben gebracht en waarover zij zich zeer voldaan toonden. Men verwacht, dat de eis der communisten door De Gaulle wordt ingewilligd; „Les nouvelles du matin", een Gaullistisch blad, heeft de verwachting uitgesproken, dat de communistischen afgevaardigde Flori- mond Bonté de portefeuille van oorlog zal worden toevertrouwd. Het bureau van generaal De Gauile heeft gisteravond verklaard, dat de com munisten het voorstel van De Gaulle in een driepartijenkabinet onder zijn lei-* ding zitting te nemen hebben aanvaar-1

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1