STADSNIEUWS. Drie landwachters gegrépen Tentoonstelling „De Alkmaarse schilders" Openbare vergadering der C.P.N. Rijkslandbouwwinterschool geopend Gelooft het Evangelie De distributie en de kolennood Ook de „commandant" der Alk- maarse landwacht. Eén dezer dagen zijn door de P.O.D. drie - politiek „zware jongens" gear resteerd. Het zijn de commandant der Alkmaarse landwachtersbende Schoen maker en zijn ondergeschikten De Geus en Molenijzer. Deze heren hebben zich in Alkmaar en omgeving buitengewoon verdienste lijk gemaakt voor S. D. en Grüne Poli zei. Zo werd op Oudejaarsavond van 't vorige jaar door de S D. in combinatie met de Alkmaarse landwacht een over val gedaan op de boerderij van A. Frans te Heiloo. Men zocht naar Jan Wagenaar, een bekend illegaal werker, die hier onder gedoken zou zijn. Deze werd inderdaad hier aangetroffen en zou, met den boer en zijn knecht, gearresteerd worden. Wagenaad wist zich echter van de re volver van een der landwachters mees ter te maken en op deze wijze het huis te verlaten. Buiten gekomen werd hij evenwel door een andere landwachter In beide benen geschoten, opnieuw ge vangen genomen en naar het „Hoofd kwartier" der heren, het burgerwees huis, overgebracht. Een dnbbele moord. Ook Frans werd naar het landwach- tershuis overgebracht en aldaar aan een verhoor onderworpen. Tijdens dit ver hoor werd hij, zoals thans blijkt, door Molenijzer in de hals geschoten, waar door hij enige dagen later overleed. Commandant Schoenmaker heeft, vol gens zijn verklaring, onmiddellijk aan Molenijzer rekenschap gevraagd over dit schot daar hij M. met een revolver in de aanslag zou hebben gezien en er volgens hem van M.'s kant van opzet sprake was, daar Frans zich niet verzet zou hebben. Molenijzer, nu geen trouwe slaaf van kijn commandant meer, bestreed dit en zeide, dat Frans zich tijdens het ver hoor hevig zou hebben verzet. De andere gearresteerde, Wagenaar, Werd in Februari van dit jaar, hoewel bij nog niet was genezen, naar Naarden cp transport gesteld en op de weg Naarden-Bussum gefusilleerd. Het tragische van dit geval is, dat zijn broer, Piet Wagenaar, enkele maanden tevoren om het leven was gekomen tij dens de hevige slag bij Ursem, waar hij aan de zijde der K.P. tegen S.D. en land wacht streed. Laten wij hopen, dat de heren, die nu rustig in het gevang zitten en elkaar allerlei beschuldigingen naar het hoofd werpen, hun gerechte straf niet zullen ontgaan. Aanmeldingstermijn sluit Maandag Wegens de enorme belangstelling van kunstschilders uit Alkmaar en omgeviag Voor de, door de Vrije Alkmaarder in aamenwerking met de plaatselijke schil derverenigingen, te organiseren tentoon stelling, ziet de Commissie zich genood zaakt de termtfn van aanmelding te Sluiten op a.s. Maandag 26 November, des middags om 12 nur. Daar de belangstelling omgekeerd evenredig is met de grootte van* de in Alkmaar aanwezige zalen, is het on vermijdelijk, dat de eerste expositie be perkt wordt tot uitsluitend schilders uit Alkmaar. Ook voor deze groep zal het aantal inzenders noodgedwongen beperkt moeten worden. Uit Alkmaar alleen zijn ruim tachtig aanmeldingen binnen gekomen. Wanneer aangenomen wordt, dat elke exposant slechts twee werken inzendt, maakt een eenvoudig reken sommetje het een ieder duidelijk, dat hiervoor een tentoonstellingsruimte no dig is, twee maal zo groot als ons Stedelijk Museum. Na deze tentoonstelling stellen wij ons echter voor nog een expositie te houden. Zij, die nu uitvallen, komen dan beslist aan de beurt. Geeft dus nog Uw naam en adres op. Maandagavond organiseerde de afdeling Alkmaar der CPN een openbare Ver gadering, waar gesproken werd over de zeer actuele onderwerpen: „Annexatie" en „Indonesië", waarvan vooral het laat ste momenteel in het middelpunt der belangstelling staat. Na een korte inleiding door de voor zitter werd het woord gevoerd door den heer Teiwes uit Amsterdam. Het Annexatievraagstuk. In principe was elke communist, vol gens spreker, tegen annexatie. Indien echter de te annexeren gebieden onder de controle van de Grote Drie zouden komen te staan, zodat zij niet voor im perialistische doeleinden konden worden misbruikt, zouden de communisten zich er wel mede kunnen verenigen. In de propaganda voor annexatie van grote concerns zag spr. een poging van de reactie om een verloren gegaan even wicht weer te herstellen. Ook het streven naar een westelijk blok Is hiervan een vooorbeeld. Spr. meende, dat de communisten zich tegen een blok vorming ten sterkste moeten verzetten, daar hiermee een begin gemaakt zou worden met het herstel van het im perialisme. Indonesië. Spreker gaf een zeer interessante uit eenzetting van de vrijheidstrijd der Indo nesiërs. Reeds tijdens de vorige Wereld oorlog had zich onder de «rbeiders in de meeste landen een golf van vrijheidsideën verspreid, waarvan de socialistische revo lutie, in Duitsland en de Sovjet-Unie voorbeelden zijn. Ook in Indonesië was deze vrijheidsgedachte doorgedrongen De communistische partij telde daar spoedig 60.000 leden met een vakorgani satie van ruim 450.000 leden. Daar de Nederlandse reactie deze ontwikkeling in Indonesië als een ondermijning van het Nederlandse gezag voelde, volgde al spoe dig het vergaderverbod, vele huiszoekin §en en massa-arrestaties Ruim 1.300 lei ers van de organisatie werden ver bannen. De strijd werd echter voortgezet. Daar de crisis in Indonesië nog heviger vormen aannam dan in Nederland en bovendien de Nederlandse regering een loonsverlaging invoerde van 5060 pet., kwamen de nieuw opgekomen groeperin gen op voor de directe belangen van de arbeider*. De Indonesische bevolking wacht op de naleving der beloften van het Atlantic Charter. Wil Nederland echter tot een goede en vreedzame oplossing geraken, dan zal het snel en op voet van gelijkheid moe ten handelen. Aan het siot der avond werden nog diverse vragen behandeld, in hoofdzaak over de houding der grote mogendheden in deze kwestie. Na Schagen heeft ook Alkmaar, als tweede plaats in Noord-Holland, zijn landbouwwinterschool. De school is sinds Maandag gevestigd in enige lo kalen van het vroegere schoolgebouw aan de Oudegrjicht, hoek "Westerkolk- straat en is Maandagmorgen officieel door de gemeente Alkmaar aan het Rijk overgedragen. De opening vond plaats in tegen woordigheid van het college van B. en W. der gemeente Alkmaar. De direc teur der school, Ir. Lienesch, bracht dank aan de gemeente Alkmaar voor de bereidwilligheid, waarmede men deze lokalen aan de school had afgestaan. Als middelpunt van een landbouwstreek bestond ook in Alkmaar een grote be hoefte aan éen landbouwwinterschool. De landbouwers uit de omtrek hebben zelf alles in het werk gesteld om deze school hier te vestigen en daarom zal aan leerlingen wel geen gebrek zijn. De burgemeester, Jhr. Mr. F. H. van Kinschot droeg hierna officieel de lo kalen over aan Ir. van Vliet, directeur van het Landbouwonderwijs bij het Dep. van Landbouw en hier aanwezig als vertegenwoordiger van den Minister. Ir. van Vliet noemde de vestiging van deze schopl een daad van nationaal be lang. Het is een eerste vereiste, dat de jonge boeren theoretisch goed onder legd zijn, omdat wij onze plaats op de internationale markt met hun hulp zul len moeten herwinnen. Hierna voerden het woord de heren Koster, voorzitter van de Coram. van Toezicht op de scholen te Alkmaar en Schagen en de heer v. d. Laan, verte genwoordiger van de Ver. van Oud- Leraren. Tenslotte sprak, namens de Ver. van Oud-Leerlingen, de heer Laken, waarna Ir. Lienesch met een kort woord de bijeenkomst sloot. Druk: Dagblad Noord-Holland N.V. PRANGER'S DEBUTANTEN OP DE PLANKEN. Het Zaterdag 17 Nov. gehouden de butantenavondje** van den heer Pranger kan zeer geslaagd genoemd worden. Hoewel de leerlingen in wat opge* wonden en zenuwachige stemming wa ren. werd er vooral7 door de laatst op tredende en wat oudere leerlingen, be heerst en goed spel geleverd. Jeanne Krouwer had zelfs in haar Poolse dans van Scharwenka een per soonlijke sfeer geschapen. Ofschoon haar dans wel wat gevoeliger had kun nen zijn, was haar spel al zeer per soonlijk. Krachtig maar iets te hard was Piet Tabak in Chopin. Ook van de jongere leerlingetjes was aardig spel te horen. Netty Tabois was door haar gevoelig en voor haar leeftijd al sterk gespeelde Sonatine van Beethoven, een leerlinge- tje waar men trots op mag wezen. Tot slot van deze gezellige avond bracht de heer Pranger enige liederen van Chopin ten gehore. Hoewel de eer ste noten wat onzeker klonken, was deze voordracht een bekroning van de succesvolle avond. Verschenen is een bundel preken, gehouden door ds. F Kuiper, Doops gezind predikant, gedurende de ja ren 19401944. De bundel is getiteld „Gelooft het Evangelie". Bij de keuze heeft ds. Kuiper zich bepaald, zoals hijzelf in een voor woord schrijft, tot die preken, waar in „een poging werd gedaan onze tijd te „onderkennen", zoals Jezus dat van ons vraagt. (Luc. 12 561". Deze bundel, die bedoeld was nog tijdens de bezetting illegaal ge publiceerd te worden, hetgeen blijkt tuit de datering 6 Augustus 1944, doet ons de tijd van onderdrukking weer fel beleven. En zeker is het ook nu nog van belang nog eens te luisteren naar wat bijbel en kerk ons toen te zeggen hadden. Nog een klein aantal van deze bundels is ad 2.50 per stuk te krij gen bij den heer J. Koopal, Brou werstraat 19, Alkmaar. M Een wonderlijk geval. Reeds vele klachten kregen wij in de loop der weken over de niet zeer vlotte gang van zaken bij de distributiedienst te Alkmaar. We hebben enkele malen daar over geschreven en de toestand aan het publiek uitgelegd. Toen wij echter gisteren het dis tributiekantoor bezochten, bemerk ten wij plotseling, dat er nog een an dere oorzaak is voor de langzame af werking van de aanvragen. Wanneer men het distributiekan toor aan de Oudegracht betreedt, dan krijgt men een opwelling om daar de gehele dag te blijven. Het is er namelijk zo heerlijk warm in bijna ieder lokaaltje staat een kachel dat het een genot moet zijn om daar te mogen werken. Wanneer men dan eens gaat kij ken in het grote lokaal aan de Rid derstraat waar het grootste ge deelte van het publiek komt, omdat daar de afdeling textiel gevestigd is en er bovendien de bonkaarten en de tabakskaarten uitgereikt worden dan komt men in een Ijskelder, waar het bepaald onprettig moet zijn om te werken. In dit grote lokaal staat n.1. slechts één kachel. Het raadsel is nu opgelost: met verkleumde handen is het nu een maal moeilijk schrijven. Publiek clementie met de arme ambtenaren aan de Ridderstraat Heer-Hugowaard. TWEEDE VERSNELLING. Ook voor onze gemeente is de tweede versnelling in werking ge zet. We kunnen sedert 15 Novem- ber weder per bus naar Alkmaar en Schagen komen. BENOEMD. Tot controleur van de distributie- kring Heerhugowaard is de heer M. Dekker benoemd. WEER EEN BON VOOR SCHOENREPARATIE. Bon „02 Leder" der lederkaart k aangewezen voor het doen repare. ren van schoenen met een hoeveel, heid van 25 gram leder en/of rubber zolen- en hakkenmateriaal. OOK BONNEN VOOR PETROLEUM Van 21 November t.m. 24 Decem. ber a.s. wordt op de bonnen 169 en 269 der bonkaarten 512, 2 'A liter pe- troleum beschikbaar gesteld. In ver. band met de bevoorrading van de handel is het mogelijk, dat de petro. leum niet overal direct verkrijgbaar zal zijn. PERSONALIA. De heer Th. van der JVÏeer, direc teur der zuivelfabriek Excelsior, heeft tegen 1 Mei as. ontslag aange vraagd. Oudorp. AANKOOP VAN TURF. De burgemeester der gemeente Oudorp brengt ter algemene kennis, dat gega digden, die in aanmerking wensen u komen voor de aankoop van turf, vóór 21 November a.s. daarvan schriftelijk ten gemeentehuize opgave moeten doen, Nadien zal bekend worden gemaakt, welke hoeveelheid per gezin beschik baar wordt gesteld en tegen welke prijs, Oudorp, 16 November 1945. De wnd. Burgemeester, R. SCHOENMAKER. AANGIFTE OORLOGSPLEEGKINDEREN. De Burgemeester van Oudorp maakt be kend, dat ieder, die het toezicht heeft op, of bij wien inwoont een minderjarige, welke als oorlogspleegkind moet worden beschouwd, verplicht is hiervan zo spoe dig mogelijk aangifte te doen. Voor deze aangifte is een gedrukt for mulier ter secretarie verkrijgbaar. Aanmelding kan geschieden ten Ge meentehuize op Dinsdag 20 en Woensdag 21 November a.s., des v.m. van 9—12.30. DISTRIBUTIEDIENST. De uitreiking van rantsoenbonnen voor zware arbeid voor de eerste helft j van de dertiende periode 1945 zal plaats hebben als volgt: Oudorp: Maandag 26 November in Caf G. Morsch van 9—11.30 uur. Oterleek: Maandag 26 November in Café Renses van 1.303 uur. Ursem: Dinsdag 27 November in Café Mulder van 9.30—11.30 uur. Schermerhorn: Dinsdag 27 November] in Café Treiture van 1.303 uur. Schoorl. DE RAAD PRAAT. De tijdelijke raad kwam Vrijdagavond in openbare zitting bijeen, onder voor zitterschap van wnd. burgemeesterje Lovink. Na beëdiging van de nieuw benoem, jj de raadsleden werden tot wethouders verkozen de heren C. Kaandorp, R.K, en H. Selhorst, S. D. A. P. In deze eerste vergadering werden geen 6tukken ter behandeling door de raad ter tafel gebracht, met het oog op de wenselijkheid, dat de nieuw ge kozen wethouders zich eerst ten aan zien van eventuële te geven prae-ad- B viezen konden beraden. Bij de rondvraag informeerden de leden naar verschillende actuële onder werpen en werd o.m. de aandacht ge vestigd op de reinigingsdienst en de schoolbouw te Groet. Obdam VERDUBBELING LEGESGELDEN. In de eersvolgertde vergadering van de noodgemeenteraad zal een voorstel in be handeling worden genomen, waarbij de legesgelden, verschuldigd voor het aan vragen van bouwvergunningen en mate rialen, verdubbeld zullen worden. B. en W. van Amsterdam hebben het tekort van de oorspronkelijke begroting, ten bedrage van f 16.800.000.—, nader be groot op rond 50 mlllioen gulden. Voor de Nederlandse artsen in de ge troffen gebieden zijn de eerste wagens nieuwe Austin-auto's geschenk van de American Relief lor Holland gearri veerd. Teneinde het economisch herstel van de horeca-bedrijven te bevorderen, zullen de restaurant-bedrijven en de hotels voortaan toewijzingen voor levensmidde len ontvangen, zonder dat zij daarvoor consumentenbonnen behoeven in te leve ren. Een uitzondering, hierop is vlees. Hensbroek. EIGENDOMSOVERGANG. De smederij, eigendom van mevr. wed. De Graaf alhier, zal roet ingang van I Januari a.s. worden voortgezet door haar zoon, den heer J. de Graaf, even eens alhier. 10

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2