STADSNIEUWS. Kindermiddag van de V.A. ROMAIN ROLLAND De «Suikerfreule* had pech Vierdaagse afsiandmarsen Hefloo. D.O.V.E.S. viert feest Geslaagd Zwemfeest in de Overdekte Het Marionettenspel van Jan van Erkelens Zaterdagmiddag om kwart over één ston- ,den al enige ongeduldige kinderen te wachten voor „Het Wapen van Heems kerk" op de Breestraat, waar om twee uur de heer Jan van Erkelens zijn Mario nettenspel zou vertonen voor de goede oplossers van onze kinderprijsvraag „De reis van Pietertje". Toen dan ook eindelijk om half twee de deuren open gingen was de zaal spoedig gevuld met vele gelukkige prijswinnaar- tjes. Dat dit natuurlijk met het nodige lawaai gepaard ging, laat zich denken maar dit hoort er nu eenmaal bij. Nadat echter het doek was opgegaan en het werkelijk mooie décor met de prachtige poppen van het marionettenspel zichtbaar werden, veranderde de roeze moezige bende plotsklaps in een grote, stil luisterende klas, die met spanning de avonturen volgde van den prins, de prinses en den bozen tovenaar, die aan het slot van het stuk toch nog zo lelijk tc pas kwam. Bij elke kleine pauze was bet commentaar niet van de lucht en de conclusie, dat „het toch eigenlijk veel mooier is dan een gewone poppenkast", was algemeen. Na het eerste stuk werd gevraagd of de aanwezige jeugd er prijs op zou stel len als er nog een stukje vertoond werd. Die het niet mooi gevonden had, mocht het zeggen. De enige reactie op deze vraag was afkomstig van een potige jongeman van ongeveer twaalf jaar en luidde als volgt: ,,As-'t-er één is, die het lef het om dét te zegge Deze uit- 1*1 mg ging gepaard met boze blikken naar eventuele gegadigden, die er echter niet waren. Gelukkig, want een vecht partij was anders vast en zeker het on vermijdelijke gevolg van zo een ondoor dachte bewering geweest. De voorstelling werd dus onmiddellijk voortgezet en ditmaal werden er enkele kabouters ten tonele gevoerd, die bij de toeschouwers zeer in de smaak bleken te vallen. Tot slot werd beloofd, dat er binnen kort nog eens een prijsvraag komt, waar na de V.A. dan als beloning voor de goede oplossers weer een kindermiddag zal organiseien. Met dit goede nieuws in het vooruitzicht gingen alle kinderen bui tengewoon tevreden naar huis. Laatste lezing van Dr. R.* Wiarda. Vrijdagavond hield Dr. R. Wiarda zijn vierde en laatste lezing over den groten Fransen schrijver Romain Rolland. Aan de hand van verschillende werken van Rolland belichtte spr. de houding van dezen auteur gedurende de eerste wereldoorlog (19141918). Met recht kon Rolland bij het ingaan van de oorlog in zijn dagboek schrijven: ,,C' était une solitude compléte", want niet alleen was de grote en ten aan zien van een oorlog onverzettelijke Jean Jaurès vermoord, doch tevens bleek de onafhankelijkheid van geest van R.'s socialistische vrienden en critische collega's van bordpapier te zijn geweest. Schreef hij niet aan den Duitsen schrij ver Hauptmann, die kans zag om binnen 25 jaar tweemaal te capituleren voor éénzelfde mentaliteit: „Zijt gij een klein zoon van Attila of van Goethe?" Au dessus de la mêlée. In dit werk, geschreven tijdens de Marneslag, verwijt Romain Rolland de ouderen van 1914, dat zij wier socia lisme en christendom machteloos ston den tegen de destructieve geesten der aarde het élan en het enthousiasme van de Europese jeugd slechts wisten te ontplooien in eën bloedige oorlog. Reeds in het fel Ironische toneelstuk „Le temps viendra" handelend over de Boerenoorlog, en in „Jean Christophe", Sn de persoon van Olivier, was dit ka rakter aan de dag getreden. Niet ten onrechte noemde Alain, één der meest scherpzinnige contemporaine Franse philosophen, het werk „het hoogtepunt van een nobel leven". Boycot. Dat dit boek in een wereld vol haat en afgunst verguisd zou worden, was niet te verwonderen. Slechts in het door den Fransman Guilbeaux in Zwitserland uitgegeven blad „Demain" kon Rolland tenslotte nog schrijven. Een belangrijk werk is voorts nog de Satire in dialoogvorm „Liluli", waarin de mensheid door de illusie naar de afgrond wordt gejaagd. Clérambault. „Het onderwerp van deze philisophi- Sche roman is niet de oorlog, maar de strijd van het individuele geweten tegen de kudde" of, zoals Rolland het ook eens zeide: „De biecht van een vrije ziel temidden van het oorlogsgeweld"; een probleem, dat later o.a. door den groten Spaansen schrijver Ortega y Gas set (Opstand der Horden!) en Unamuno weer is gesteld. Rolland behandelt in tenslotte in iedere oorlog een alleen deze roman de haat tegen den pacifist staand individu temidden der door de chaos tot het toppunt opgevoerde egocentriciteit: ,,L'un contre tous, pour tous (et bientöt avec tous?") Rolland communist. Hoe was het mogelijk tenslotte, dat deze man, die met zo'n felheid gestreden had tegen 't geweld, een vurig aanhan ger werd van het Stalinistische commu nisme? Dr. Wiarda behandelde in dit verband ook Rolland's felle aanval te gen André Gide's boek „Le retour de 1' U. R. S. S." waarvan toch ook niet ontkend kan worden dat het gerechtig heid voorstaat Na een verklaring van Rolland als handhaver van eeuwige waarden (vgl. zijn geloof in 't leven en zijn verheer lijking van de vrijheid) besloot Dr. Wiarda deze cursus met de woorden van Jules Claretie: „Rolland is een ziel, een geweten. II est un guide". HET VERRE OOSTEN EN ZIJN POLITIEKE BETEKENIS. Wegens ziekte van den spreker zal de cursus van de Volksuniversiteit over het Verre Oosten en zijn politieke betekenis, door Drs. C. van Rossem, tot nadere aankondiging worden uitgesteld. Toen Zondagavond enige honderden schouwburgbezoekers zich naar t Gul den Vlies" begaven, teneinde zich te amuseren met het bekende toneelspel „Suikerfreule" van Henri van Wermes- kerken, wachtte hun bij de ingang van de verwarmde schouwburgzaal reeds een teleurstelling. Het bleek, dat het gezelschap, dat uit Amsterdam moest komen, bij de Hem- brug was blijven steken. De autobus, waarmede zij vervoerd werden, was on klaar geraakt en de mogelijkheid om op tijd in Alkmaar te zijn, hiermede ver keken. Men kan Piet Kohier en zijn ge zelschap nu op Zondag 30 December bewonderen in het zelfde stuk. „HET WIT GELE KRUIS" In de maand September legden de Wijkkraamverpleegsters 156 bezoeken af bij 11 patiënten en verleenden 4 x as sistentie bij den dokter. In de maand October legden zij 266 bezoeken af bij 13 patiënten en ver leenden 9 x assistentie bij den dokter. De Wijkverpleegsters legden 237 be zoeken af bij 25 patiënten. Hiervan waren 142 bezoeken bij leden van het A.A.Z.A.-fWit Gele Kruis en 95 be zoeken bij leden van het Wit Gele Kruis. Zij verleenden 1 x laatste hulp. In de maand October legden zij 381 bezoeken af bij patiënten Hiervan wa ren 108 bezoeken bij leden van het A. A.Z.A.-fWit Gele Kruis. 271 bezoeken bij leden van het Wit Gele Kruis en 2 bezoeken bij particulieren. Zij ver leenden 2 x laatste' hulp. „REN AVOND UIT". De cabaret-revue voor de 8 October- Vereniging t,'n Avond uit", begint niet om 8 uur, zoals Zaterdag abusievelijk in onze rubriek „Wat is er tè doen", werd vermeld, doch om half acht. BERGEN. RUSSISCHE DANS EN MUZIEK. De Dansgroep „Ballet Studio 1945" zal op Donderdag 29 November 1945 een voorstelling geven in „De Rusten de Jager" te Bergen onder leiding van mevrouw Sonia Gaskel Russi sche van geboorte die deel heeft uitgemaakt van het ballet van Diaghi- lew. Het programma bestaat uit Rus sische dans en muziek. UITREIKING DIPLOMA'S VAK BEKWAAMHEID F.N.S.V.O. In café ,De Graanbeurs" te Alkmaar vond de uitreiking plaats van de diplo ma's Vakbekwaamheid der Vestigingswet door den directeur der Slagersvakschool te Utrecht, de heer Th. Culper. Hierbij waren tegenwoordig de leraren der Alk- maarse cursus, de heren dr. Voorthuy- sen, De Wit en Keurslag, alsmede de voorzitter van de C. v. B.. de heer J. .Groot.. in Alkmaar Naar wij vernemen, is de waarschijn lijkheid groot, dat de bekende vierdaagse afsiandmarsen in 1946 In Alkmaar en om geving gehouden zullen worden. Als voorproefje hiervan zullen de Alkmaarse wandelsportverenigingen een zogenaamde Avond-vierdaagse houden. In zijn rede, welke aan de uitreiking voorafging, zeide de heer Cuiper, dat deze cursus een pover resultaat heeft opge leverd. Er is slechts 45 pet. geslaagd, ter wijl er in vroeger jaren ruim 72 pet. het diploma behaalde. De oorlogsomstandig heden zullen hieraan wel niet vreemd zijn. vreemd zijn. Spr. spoorde de niet-geslaagden aan tot ijver, om spoedig weer examen te kunnen doen. Omdat het vastgestelde cijfergemid- delde door geen der geslaagden werd behaald, kon de gildepenning niet uit gereikt worden. Spr. behandelde nog de vraag waarom de exameneisen, i.v.m. de bijzondere toe- ystarad, niet verlicht waren, zoals bij andere onderwijsinstellingen wel is ge beurd. Deze quaestie is ten Departe- mente besproken, waar men van mening was, dat m de toekomst de thans ge stelde minimum eisen eerder verzwaard, dan verlicht dienen te worden. Deze minimum-eisen moesten dus nu ook wel gehandhaafd blijven. De leraar De Wit sprak zijn grote te leurstelling uit over deze cursus, vooral nu de gildepenning niet is uitgereikt, waaruit blijkt dat de geslaagden maar net met de hakken over de sloot zijn. Er is maandenlang niets uitgevoerd, de jon gens hadden deze tijd moeten benutten. Hierna vond de uitreiking der diploma's plaats, waarna de cursist Ruiter dank aan de Vakschool en de leraren bracht. Schaken De hoofdklasse competitie Ned. Schaakbond zal dit jaar, ondanks de reismoeilijkheden, toch doorgang kun nen vinden. De Alkmaarse club VVV I is inge deeld in de Westelijke hoofdklasse „Noord" te samen met dé clubs VAS I, „Max Euwe I", ASC I en VVGA, I, allen te Amsterdam en HSG I uit Haarlem. Een programma, dat voor de Alk- maarders wel eens te zwaar zou kun nen zijn. In intieme kring heeft de gymnas- tiekvereen. „DOVES" j.1. Zaterdag haar 20-jarig bestaan herdacht. Tijdens de receptie bleek reeds uit de vele bloem stukken en feliciaties van gemeente bestuur en diverse plaatselijke vereni gingen, hoe populair deze gymn.-athle- tiekvereniging met haar 400 leden bij de bevolking is. De vitale voorzitter, de heer J. L. Groot, hield tijdens de aanwezigheid van burgemeester, wethouders en gem. secretaris een aardige woordensteek spel met den heer van Gemeren over de noodzakelijkheid van een groot sportgebouw te Heiloo. Wij kregen sterk de indruk, dat door B. en W. met interesse werd geluisterd naar dit voor de opgroeiende jeugd zo be langrijke onderwerp, 'b Middags werd de kinderen een feest aangeboden, waarvan allen hebben genoten. Een woord van lof komt toe aan de feestcommissie, die heeft gezorgd, dat het ook op de feestavond aan niets ontbrak. Het Amsterdams Kleinkunst ensem ble o. 1. v. Nol van Dijk, in het bij zonder de komiek van het gezelschap. Hans Ferna, Willy Rex (wij wisten niet dat deze schlagercomponist even eens verstaat het publiek als caba- retartist te boeien) en de goochelaar- telepaath Santos, konden' het leeuwen aandeel van het succes voor zich op eisen. Tilly van Vliet zong verdienste lijk enige liedjes en speelde, evenals de heer Nol van Dijk tevens mee in enkele sketches. Dat ook de dansmu ziek voor de gezelligheid zorg droeg, moge blijken uit het feit, dat de DOVES-leden om half vijf nog node af scheid konden nemen van de dans vloer.. Een stampvolle Overdekte was Zater- dagavond getuige van de nationale zwem" wedstrijden van D.A.W. ter gelegenheid van de heropening van het zwembad dat, na meer dan een jaag gesloten zijn geweest, vandaag "weer normaal m gebruik is genomen. In zijn openingswoord richtte D.A.'W.'g voorzitter, de heer Bo.\em, een speciaal woord van welkom tot Burgemeester en Mevrouw van Kinschot, die na zoveel jaren weer van hun belangstelling voor de zwemsport en voor D.A.W. blijk gaven. Verder merkten wij nog Mr. v. d. Feen de Lille, Mr. Krabbe, Wethouder Hoo. genboom, de Heer G. C. Dun, inspecteur van het L. O., en tal van figuren uit ót Alkmaarse sportwereld op. De wedstrijden. Na het officiële gedeelte richtte zich aller belangstelling op de startblokken, waar de heren voor de 200 M. school slag stonden aangetreden. Speciaal ging de belangstelling uit naar Anton Slikker van D.A.W. Slikker begon goed, doch kon tenslotte het tempo niet bijhouden. Hij heeft echter een goede stijl en na intensief trainen zal hij het zeker een stuk verder brengen. Revanche voor Bep v. Schaik. Op de 100 M, borstcrawi liet Bep van Schaik na spannende strijd Hannie Ter- meulen achter zich. Wil Haverslag is momenteel de zwem ster die in 4ons land op de 200 M. school slag met kop en schouders boven allen uitsteekt en wij menen het dan ook aan het gemis- aan concurrentie te moeten toeschrijven, dat het haar niet gelukte om beneden de 3 min. te blijven. Een woord van lof is hier tenslotte nog op zijn plaats voor het bestuur van D.A.W., voor de perfecte organisatie en de vlotte afwerking van het programma. De uitslagen: 100 M. borstcrawi, dames: 1. Bep van Schaik (Meeuwen) 1 min. 8.1 sec., 2. Hannie Termeulen (H.D.Z.) 200 M. school slag, dames: 1. Wil Haverslag (Robben) 3 min. 2.3 sec, 2. A. de Groot (A.D.Z.), 100 M borstcrowl, heren: 1. J. P. v. Merken- steijn (Haarlem) 1 min. 2.3 sec., 2. B. Ramack (R.Z.C.) 200 M. schoolslag, heren: 1. R. van Feggelen 2 min. 58 sec., 2. B. W Solkamans (Haarlem), 3. W. Wanrooy (H.V.G.B.), 4. A. Slikker (D.A.W.) Esta fette 7 x 25 M borstcrawi: 1. DAW 1 1 min. 33 sec., 2. HVGB 1, S. HVGB 2, 4. DAW 2. Waterpolo: DAW 1—HVGH 1 0-4, DAW 2—HVGB 2 2—5. Alcmaria-Volendam 2-4 Aantrekkelijke wedstrijd op het1 Sportpark. Ook Si de tweede thuiswedstrijd Is het Alcmaria niet gelukt om zelfs maar één puntje te bemachtigen. Een vooral vóór de rust verrassend goed spelend Volendam gaf de gastheren handen vol werk. De voorsprong die de gasten met rust verkregen hadden, gai de verhouding dan ook goed weer. De tweede helft gaf wel een ander beeld, doch de uitvallen van Volendam bleven steeds gevaarlijk. Alcmaria was toen steeds in het offensief, hetgeen het beste tot uiting kwam in de cornerver- houding (10 tegen 2). Het beslissende schot ontbrak echter, terwijl het Volen- damse doel op wonderbaarlijke wijze enige malen aan *n doorboring ontkwam. De voorhoede van Alcmaria was het sterkste deel van de ploeg. Bij Volen dam waren de üitblinkers de linkervleu gel KoningSmit en de spil Tuyp, ter wijl midvoor sier over een gevaarlijk schot beschikte. De wedstrijd. Nadat beide partijen enige aanvallen op touw hadden gezet, volgden na 10 minuten enige sensationele ogenblikken. De Grand kopte een bal voor de voeten van één der Volendammers. Midvoor Sier kreeg het leder te pakken en liet schot was raak (0—1). Nog geen minuut later was de stand alweer gelijk, toen van Wielingen een voorzet van de Buijzer magnifiek inkopte (11), terwijl Volen dam deze gelijkmaker beantwoordde met een aanval over links. Linksbuiten Ko ning zette voor, Sier plaatste zijn hoofd onder de bal en weer leidde Volendam (1—2). Alcmaria gaf het echter niet op. Toen na een doelworsteling de Volen- damkeeper ver was uitgelopen, kreeg de Buijzer de bal te pakken. De keeper bleef als aan de grond genageld staan en door een haag van spelers heen zag de Buijzer een opening waar hij de bal injoeg (2—2). De gasten lieten zich niet van hun stuk brengen. Zij namen het initiatief weer over en het was Smit die met een schot aan de binnenkant van de pao' Afink verraste (2—3). De tweede helft bracht een thuisclub, die steeds de toon aangaf, doch na min. was het toch weer Volendam dnt een vierde doelpunt maakte na een mootf open aanval (24). Hoewel later bleek dat dit doelpun* beslissend was, op het moment dat hei gemaakt .verd, was het dit geenszins. Alc maria zette een serie aanvallen op. doch naarmate de tijd verstreek, kon Volen dam veel rustiger spelen, zeker als w waren van de overwinning. Het einde kwam dan ook met waarmede nederlaag nummer drie voor Alcmaria een feit was geworden. Kom aan witte leeuwen. Zondag 1° Wormerveer moet de eerste winst b'n" nenkomen! Zet de tanden op elkaar dan.-.met een beetje meer veine w'" len zeker de eerste winstpuntjes binnen gehaald worden, want het wordt nu toen heus tijd!.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2