Surprises De deur nog sieeds wijd open verlaagd Waarschijnlijk 8 eenheden brandstof! Het melkrantsoen wordt Van Mook: Hess was tactisch Hedenavond heeft Rudolf Hess, van wien tot dusverre werd aange nomen. dat hij aan geheugenverlies leed, na een urenlang debat over zijn verdere toelating verklaard: „Tot nu toe heb ik om tactische re- jde a geheugenverlies voorgewend, doch van heden af is mijn geheugen wederom geheel in orde." Op zijn wekelijkse persconferentie heeft Dr. Van Mook gisteren aanvullende en verduidelijkende opmerkingen over Prof. Logemann's Interview met een B.B.C.- correspondent gegeven. De lt. gouver neur-generaal zeide o.m., dat de extre misten het contact en de besprekingen verhinderd hebben. Hij meende, dat nu de spanningen het terrorisme vermin derd zijn. Maar het is niet aan ons te bewijzen, dat het terrorisme in dit land inderdaad door de Indonesische leiders bedwongen kan worden. Intussen moet het duidelijk zijn, uit het interview van Prof. Loge- raann, dat het toevlucht nemen tot ge weld niet als de enige of de beste oplos sing wordt gezien. Op de laatste pers conferentie heb ik verklaard, dat de deur voor besprekingen wijd open was. Zij is het nog steeds. Minister Logemann heeft op ondubbel zinnige wijze gezegd, dat wij de nationa listische beweging niet willen onderdruk- Door het uitblijven van belangrijke import van krachtvoer is de totale melk productie sterker gedaald dan aanvan kelijk in verband met de normale seizoen schommeling werd verwacht. Boven dien is in de aanvoer van melkpoeder en condens, vooral door buitenlandse haven stakingen en verschepingsmoeilijkheden, een belangrijke vertraging gekomen. Door dit alles zal het niet mogelijk zijn de rantsoenen op het huidige peil te hand haven. Met ingang van de op 9 Dec. a.s. aanvangende distributieperiode wordt het rantsoen van personen boven de 20 jaar verlaagd van 2 liter op l'/t liter melk (welk rantsoen in het Zuiden des lands reeds bestaat), dat van de kinderen en jeugdige personen van 5—20 jaar van 3Vs hter op 3 liter en het rantsoen van de kleine kinderen van 0—1 en van 2i jaar van 6 liter op 5 liter, alles per week. Jeugdige personen van is20 jaar in het duiden, die tot dusver l*/« liter kregen, *ttUen, nu het Zuiden met de rest van Nederland gelijkgesteld wordt, 3 liter ont vangen ken en dat de autonomie, neergelegd ln de Nederlandse voorstellen, een wezen lijke meerderheid van de Indonesiërs in het kabinet en de wetgevende vergade ring inhoudt. Wij beschouwen den heer Sjarir en zijn colle'ga's als goedgekozen deelnemers in de besprekingen, maar," aldus de heer Van Mook, „het is moei lijk zich zulke besprekingen voor te stel len in de schaduw van wanorde, nood- evacuatie en onverwachte dood van tal loze slachtoffers van deze oorlog." Ned.-Indië wil voor 20 millioen pond in Australië kopen. De heer J. van Noorda, hoofd van de Nederlands-Indische in- en exportorga nisatie in Australië, heeft bekend ge maakt, dat voor meer dan twintig mil- lien pond aan Australische goederen in 1946 door Nederlands-Indië zullen wor den aangekocht. De Goalie maaltl haast De Franse regering heeft gisteren bij de Assemblée een wetsvorstel ingediend, betreffende de nationalisatie van de Ban- que de France en verschillende andere banken, met ingang van 1 Januari 1946. De Franse regering hoopt alle record vor parlementaire spoed behandeling met dit voorstel te kunnen slaan door te trachten het nog vóór de heropening van de beurs op Maandag a.s., aangenomen \a krijgen. SOVJETS WILDEN BLOEDVERGIETEN IN IRAN VOORKOMEN. In een nota, welke de Sovjet-Unie eer gisteren aan Iran heeft doen toekomen, wordt erop gewezen, dat het zenden van Iraanse regeringstroepen naar het Noor den geleid zou hebben tot bloedige strijd. De Sovjet-regering voelde zich daarom verplicht zijn hulptroepen naar Noord- Iran te sturen ter bescherming van de zich aldaar bevindende Sovjet-legers. Zij is echter van mening, dat het niet verstandig zou zijn, indien Iraanse rege ringstroepen nog naar Noord-Iran zou den worden gezonden. De Sovjet-autoriteiten „hebben niet ge tracht te verhinderen, dat er grensposten aan de Turkse grens gelegerd werden." De weglopers uit Schoor/ zijn weer terug De vreugde van de zes Schoorlse gede tineerden over hun geslaagde ontsnap ping is niet van lange duur geweest. Donderdagavond waren de eerste vier, die allen uit de richting Den Helder kwamen, weer terug op de plaats waar zij behoren te zijn. Dit is te danken aan het ijverig speuren van een vliegende patrouille der Helderse Gezagstroepen onder leiding van Kap. Jacobson. Deze oud-illegalen bleken met alle trucjes op de hoogte te zijn, zodat de ontsnapten zelfs van onder de vloer van hun woning te voorschijn werden gehaald. De andere -twee hielden het iets langer uit. Eén ervan wist het tot Amsterdam te brengen, nadat hij eerst tot zijn ongeluk een bezoek had gebracht aan een te Anna Paulowna wonende zuster. Hij werd daar door de burgerij gesignaleerd, die de politie op de hoogte bracht van het feit dat me neer in de richting Amsterdam was ver trokken. Daar aangekomen werd hij door gezagstroepen weer gearresteerd en naar zijn vorige verblijfplaats in casu het kamp Schoorl teruggebracht. Het aftelspelletje men zou het ook kat en muis kunnen noemen nam een einde voor het illustere zestal, toen ook nummer laatst gisteravond werd binnen gebracht. Hij was afkomstig uit Den Helder en was zo dom om een bezoek aan zijn woning te willen brengen. Op het ogenblik dat hij naar binnen zou gaan, werd ook deze laatste Mohicaan der vluchtelingen gegrepen. Zij zijn nu iets steviger „verankerd" en zullen voorlopig wel geen poging meer wagen. Een belangrijke verbetering van het spoorwegnet Opnieuw is in de bloedsomloop van ons land een spatader geopereerd. De Maas brug bU Bruggenum, vitale «Schakel tussen Zuid-Limburg en de rest van ons land, die in de spoorlijn van Weert naar Roer mond ligt, is in zoverre hersteld, dat in plaats van de vroegere acht enkelsporige bruggen van ieder 64*/s m., die met Duitse giondigheid tijdens de terugtocht door den bezetter alle werden opgeblazen, thans vlak ten Noorden van deze bruggen-ruïnes een nieuwe enkelsporige overspanning ge reed is gekomen. Maandag uitgebreide dienstregeling. Door cfit herstel, kunnen nu de kolen uit de Limburgse mijnen, in. plaats van via België en Duitsland, rechtstreeks naai de Oostelijke en Noordelijke provincies van ons land worden vervoerd. Mede door deze verbetering in het spoor wegnet, zal a.s. Maandag weer een nieuwe, uitgebreide dienstregeling van de N. S. beginnen. Giro en déhlohkeriag Het bestuur van de Post-. Chèque- en Girodienst maakt bekend, dat in overleg met de Nederlandse bank de- blokkeringsaanvragen tot gehele of gedeeltelijkg deblokkering van saldi tegoed tij genoemde dienst door re- kenighouders, niet aan het Centrale Girokantoor moeten worden gezonden, doch rechtstreeks moeten worden in gediend bij het kantoor van de Neder landse Bank waaronder de aanvragers ressorteren. Na ontvangst van de ver gunning van de Nederlandse Bank moet deze met het bijbehorende chè- que-advies of girobiljet. waarmede over het gedeblokkeerde bedrag wordt besch.kt, worden ingezonden aan het Centrale Girokantoor. DEBLOKKERING VAN GELDKAARTEN. Het ministerie van financiën deelt medef dat' voortaan voor levensonder houd, huwelijk, geboorte of overlij den deblokkering van tegoed op de geldkaart kan worden verkregen, mits de aanvrager over geen enkele andere deblokkeringsmogelijkheid beschikt. Wordt er tactisch en we kunnen slechts hopen nog tijdig ingegrepen, dan is te verwachten, dat het niet zal komen tot een geheel verbreken van banden, geknoopt door duizenden Ne derlanders, die hun krachten in de af gelopen tientallen jaren voor het wel zijn van Indonesië hebben gegeven. Er zijn in Indonesië belangrijke figuren één van hen is Sjarir die dit on getwijfeld beseffen en voldoende In zicht hebben in de momentele grens der mogelijkheden van de Indonesi sche volken, om de help?nde hand die Nederland toe wil steken, niet af te slaan. Een helpende hand. Dus: grote krachtinspanning van ons volk en' vooral, begrip dat die hand bereid zal moeten zijn tot geven. Want, de ko mende weken zullen het ons in eigen kleine kring weer leren, het is niet goed alleen te ontvangen, maar men kan slechts ontvangen, als men zelf bereid is te geven. E. T.—C. Het is nu de tijd van surprises. Vele gezinnen hebben zich voorgenomen weer eens een echte ouderwetse St.- Nicolaaa te vieren en er is al heel wat voorpret bij het bedenken van verras singen, die gecamoufleerd verpakt zul len worden. Het is echter zeer waar schijnlijk, dat dit jaar nog vele grote en mooie pakken, slechts heel kleine verrassinkjes zullen bevatten. Het lijkt er momenteel op. dat men in de sfeer van zowel de binnenlandse als buitenlandse politiek, ook gegre pen is door die geest het verzorgen van verrassingen. Echter, déze verras singen zijn meestal van vrij onaange name aard. Wat het buitenland betreft behoeve^ we slechts te memoreren het zich on der diverse vermommingen bezig hou den met het wei en wee van volken, die zelf vrij over hun lot zouden moe ten beschikken: Iran, China, Grieken land, Palestina, enz. D3ti zijn er zo di verse surprises rond de atoombom. Onze vergelijking met het onschuldig® St. Nicolaasfeest gaat ook hier op. want de geheimzinnigheid viert hoog tij. Ook hier wordt een ouderwets feest gevierd, doch hot is het lang niet onschuldige der geheime diplomatie. Het atoomgeheim zal niet worden prijs gegeven, voor de organisatie der Verenigde. Volken geconsolideerd is. Doch wij vragen ons af. hoe kan deze geconsolideerd worden als een derge lijk element van w?nt'"iuwen nog tus sen de volken of slechts tussen Grote Twee? bestaat? Zeer onaangename verrassingen wor den ons in Nederland bereid door do ontwikkeling van de gebeurtenissen in Indonesië. Daar was, nu juist driejaar geleden, een Koninklijke belofte. Een belofte, die daar twijfelen we niet aan zeker gestand zou worden ge daan. Echter de ontwikkeling is wel heel anders gegaan dan waarschijn lijk wie ook gedacht heeft. Er zijn machten ontketend en dikwijls waarlijk demonische die niet meer gestuit kunnen worden door een be lofte van gelijkberechtigdheid in de toekomst. Er zal op zo kort mogelijke termijn ingegrepen moeten worden. Hoe? Hier staat onze regering voor een geweldige opgaaf, die echter door langer aarzelen steeds groter en we vrezen onoplosbaarder zal worden. On langs werd in „Het Parool" aange drongen op een persoonlijk heengaan met vergaande volmachten van onzen minister-president en den minister van Overzese gebiedsdelen. Ook ons lijkt dit één van de weinig mogelijke en meest wenselijke middelen te pogen nog te herstellen wat te herstellen is. Daarnaast zullen zeer" krachtige maat regelen van de regering nodig zijn ter bescherming van de nog in Indonesië aanwezige landgenoten -en zal met geallieërde steun gepoogd moeten worden voorlopig minstens tot snelle evacuatie van vrouwen en kinderen te komen. En dan, ja dan is er een werkelijk nieuwe instelling van een groot deel van ons volk ten opzichte van Indo nesië nodig. Een instelling die blijk moet geven van volledig besef, dat de ouderwetse feestjes van rubber- en suiker-dividenden ni^_ meer gevierd kunnen worden, doch dat ook hier eeil volk, mede door de- jaren van bezet ting, tot een g**o+ere bewustheid van eigen aard en wil tot z°!Mandigheld is gekom' Minister van Schaik zeide gister avond in zijn praatje „Op de brug", dat hij, hoewel niet buitengewoon optimistisch, toch thans met zekere voldoening over de kolenproductie kon spreken, daar hierbij een dui delijke lijn van vooruitgang is te constateren. Kort geleden werd door de Lim burgse mijnen voor het eerst een dagproductie bereikt van 26.000 ton. Dit is een belangrijke prestatie, als men bedenkt, dat in Juni van dit jaar de gemiddelde dagproductie nog slechts 14,000 ton was. De minister deelde mede, dat het lange tijd twijfelachtig is geweest of deze winter wel 7 eenheden brand stof zouden kunnen worden verstrekt. Doch thans kan, zonder al te groot risico worden gezegd, dat de zeven eenheden zeker, een achtste eenheid hoogst waarschijnlijk ter beschikking gesteld zullen worden. Er zijn nu reeds vier bonnen aan gewezen. De bedoeling is, dat voor het einde van dit jaar nog twee bon nen zullen worden aangewezen, waarmee men dan tot eind Februari moet toekomen. Voor Maart en April zullen dan nog twee bonnen- worden aangewezen.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1