Overeenstemming alleen na volledige onafhankelijkheid LENING DER V.S. VOOR 90 AAN ENGELAND ZEKER Twee conferenties te Singapore 0/ /O SJARIR t Op de eerste van een serie wekelijkse persconferenties verklaarde Sjarir, dat HQ nog steeds een mogelgkheid zag om met de Nederlanders tot overeenstem ming te komen, hoewel de minste eis, die van' Indonesische zijde gesteld zou worden, de volledige onafhankelijkheid was. „Veel zou bereikt kunnen worden", vervolgde hy, „door onderhandelingen, die op de volledige erkenning zouden moeten volgen". Hij deelde mede, dat hy bereid was met Nederland economische verdragen te sluiten, waarbij Nederland als de „meest begunstigde" natie zou worden beschouwd. („Most favoured nation"). Sjarir verklaarde verder, dat vooropgesteld zou moeten worden, dat de Nederlanders geen politieke controle zouden uitoefenen. Zelfs een dominionstatus zou niet in aanmerking komen. Indo-China, eveneens aan de bespre kingen zullen deelnemen. De Nederlandse delegatie zal bestaan uit de volgende leden!. Dr. van Mook, Admiraal Helfrich, Mr. van Oyen, graaf van Bijiandt en de secretaresse van Dr. van Mook, mevrouw Stokdijk. Sprekende als „premier" en ook als particulier verklaarde hij te geloven, aat de Indonesische republiek bereid zou zijn zich te houden aan elk besluit, dat de Verenigde Volkeren zouden nemen aangaande de toekomstige status van Indonesië of dit besluit gunstig zou zijn of niet. „Wy moeten open oog hebben voor de werkelgkheid. Het is duidelijk, dat, zo als de zaken er nu voor staan, wg in alle zaken de Nederlanders moeten raadplegen". Op een vraag van een Amerikaansen respondent over de .houding der Britten in Indië verklaarde Sjariry dat hij, noch het kabinet de indruk had, dat de Britten iets anders deden dan de geïnterneerden te helpen1 en de Japan ners te ohtwapenen. Toen een andere correspondent vroeg of de republiek dacht, dat Groot-Brittannië er aan méde hielp de Ned. souvereiniteit in Indië te herstellen, antwoordde Sjarir! „Neen, mijnheer, er is niets, dat in deze rich ting wijst". Morgen zullen in Singapore twee be langrijke conferenties gehouden worden over Nederlands-Indië en Frans Indo- China. Zij zullen worden bijgewoond door veldmaarschalk Lord Alanbrooke, ge neraal Stadd, admiraal Cord Louis Mountbatten en luit.-generaal Sir Miles Dempsey; voor Java zal aanwezig zijn generaal Christison, terwijl generaal- majoor Douglas L&cey en generaal Jacq Leclerc, resp. commandanten van de geallieerde en Franse strijdkrachten in BLOKZIJL KRIJGT DE KOGEL In de indrukwekkende zaal van Neer- lands hoogste rechtscollege heeft de Bij zondere Raad van Cassatie vanmorgen het eerste definitieve doodvonnis uitge sproken. Dit vonnis werd uitgesproken over Max Blokzijl, die beschuldigd is van het voortgezet misdrijf van het opzettelbk in tijd van oorlog aan den vijand hulp ver lenen. Het verzoek voor cassatie, inge diend door Blokzijls verdediger Mr. A. V. de Lauwere werd door de raad ver worpen. DE BLOCQ v. SCHELTINGA KRIJGT 20 JAAR De voormalige burgemeester van Was senaar, Jhr. D. de Blocq van Scheltinga, die door het Bijzonder Gerechtshof was veroordeeld tot levenslang, kreeg van daag 20 jaar gevangenisstraf. Aanval op Nederland in Nov. 1939 beraamd. 17 brieven te Neurenberg De Duitse operaties tegen het Wes ten o.a. tegen Nederland, waren aanvankelijk vastgesteld voor het begin November 1939. Dit blijkt uit een serie van 17 officiële Duitse brie- Ven (met dateringen van 7 Novem ber 1939 tot 9 Mei 1940), zo deelde de Britse openbare aanklager Sir Hartley Shawcross voor het Tribu naal te Neurenberg mede in het ver loop van de zitting van gisteren, Waarin het Britse gedeelte van de aanklacht tegen de nazi-leiders werd uitgebracht. Vooral door de ongunstige weers omstandigheden moest de aanval achter bijna van dag tot dag worden uitgesteld, ofschoon alle voorberei dingen begin November klaar waren. De Engelsen en Amerikanen zyn het nog niet eens over de lening van de Ver. Staten aan Groot-Brittannië. Niettemin acht men in politieke kringen in Londen het welslagen der onderhandelingen voor „negentig procent" zeker. In bevoegde kringen beweert men dat overeenstemming bereikt zou zyn over een bedrag van 4.400 milüoen dollar, be staande uit 3.750 mlllioen dollar „nieuw geld" en 650 millioen dollar bestemd voor de afwikkeing van de Leen- en Pacht overeenkomsten. Amerikaans crediet aan Frankrijk De Franse ambassadeur te Washington, Bonnet, heeft bekend gemaakt, dat de Amerikaanse bank voor export en im port een crediet van 550 millioen dollars ter beschikking van de Franse regering heeft gesteld. Het crediet is verleend op een rentevoet van 2 3/8 pet. en heeft een looptijd van dertig jaar. Het zal worden gebruikt om de materiaalaankopen te financieren, die de Franse regering ge daan heeft in het kader van de leen- en pachtovereenkomsten na de overwinning. Amerika los van isolationalisme De Senaat der Ver. Staten heeft met 65 tegen 9 stemmen een amendement van Senator Wheeler verworpen. Wheeler had voorgesteld dat slechts het Congres mocht beslissen of Amerikaanse troepen over zee gezonden mochten worden. Hij had dit amendement ingediend in ver band met de discussies over de veilig heidsraad der Verenigde Volken, en met het oog op een eventuëel gebruik door die raad van Amerikaanse strijdkrachten. Wat kostte tweede wereldoorlog? Een Amerikaans geleerde, James H. Brady, heeft berekend, dat de tweede Wereldoorlog de wereld aan bewapening en oorlogsmateriaal ongeveer 2.500 milliard gulden gekost heeft. De totale oorlogs schade bedraagt ongeveer 600 milliard gulden. Bij deze cijfers zijn de bedragen, be trekking hebbende op de tienjarige oor log in Chnia niet meegerekend. Nederlandse credietovereen- komst met Canada. De Canadese minister van financiën, Isley, heeft bij het Canadese parle ment een wet aanhangig gemaakt tot het verlenen van export-credietan aan Nederland en Nederlands-Indië tot een bedrag van 150 millioen dollar. Het crediet aan Nederland bedraagt 25 millioen dollar, en zal later verhoogd worden tot 85 millioen dollar. Het gehele bedrag zal moeten wor den terugbetaald in den halfjaarlijk se termijnen tegen 21/4 pet. Aan de Nederlands-ïndiese bank wordt in to taal ean crediet van 65 millioen dollar gesteld. Fred Rose, Labour-progressieve lid voor Montreal, vroeg, of Indonesië voor dit bedrag munitie kocht. De heer Iisley antwoordde: „Nederlands-Indië heeft slechts ten behoeve van het eco nomische herstel van het land om de 'ening verzocht en niet voor munitie of iets dergelijks. .Amer. onderscheiding voor Kol. Van Houten Kolonel Van Houten, voorheen chef van <Je staf van Prins Bernhard, heeft een hoge Amerikaanse militaire onder- schelding, de Legion of Merit, officer grade, ontvangen. Dinsdagmiddag werd in opdracht van het Amerikaanse depar tement van oorlog, de onderscheiding uitgereikt <Joor Kolonel F. M. S. Johnson, militair attaché van de Amer. ambassade in Den Haag. DE GOUDEN MEDAILLE VOOR EISENHOWER. De gouden medaille van de stad Amsterdam, welke op 6 October bij zijn bezoek aan Nederland is toege kend aan generaal Dwight D. Eisen- hower, zal Woensdag 5 December om tien uur door burgemeester F. de Boer formeel worden overhandigd, aan l.-kol. J. D, Strong van het Ameri kaanse generale stafcorps te Frank fort. Amerikaanse moeilijkheden in China De Times meldt, dat de afgetreden Amerikaanse ambassadeur in China, generaal Hurley, vandaag voor de se naatscommissie van buitenlandse aan gelegenheden te Washington verslag zal uitbrengen. Aan de hand van documen ten zal hij zijn aanklacht staven, dat sommige Amerikaanse diplomaten in het Verre Oosten pro-communistisch zijn en de Amerikaanse politiek in China heb ben ondermijnd. Nog steeds wapenleveranties. Te Shanghai heeft generaal Wede- meyer, de Amerikaanse opperbevelheb ber, gisteren onthuld, dat de regering van Tsjoengking nog altijd wapenen en munitie ontvangt krachtens verlenging van de „lend-lease" tot Maart 1946. Een ongenoemd aantal vrachtvliegtuigen is aan de Chinese regering overgedaan. Hoelang de Amerikaanse mariniers in Noord-China zullen blijven, aldus Wede- meyer, zal beslist worden te Washing ton na onderzoek van generaal Marshall aan China. In Noord-China bevind^ zich 53.000 Amerikaanse mariniers, te®»- wijl elders in het land nog 35.000 man van het leger geconcentreerd zijn. Gene raal Wedemeyer hoopt laatstgenoemd aantal tegen het einde des jaars tot 6.000 te kunnen verminderen. E.A.M. eist optreden tegen tyactie. Demetrios Partsalides, secretaris van do Griekse EAM, die aan het hoofd van een delegatie dezer beweging naar Londen is gekomen, heetf gisteren tijdens een persconferentie verklaard, dat de EAM twee millioen actieve leden uit een bevol king van zes-en-een-half millioen telt. Hij bood Sofoelis onder drie voorwaarden da steun van de beweging aan: 1. algehele amnestie voor politieke gevangenen in Griekenland; 2. zuivering van reactionaire elementen utt de gewapende politie en rechterlijke macht; 3. nieuwe kiezerslijs ten, gebaseerd op algemeen kiesrecht. De EAM. vraagt geen deelname in de regering-Sofoelis, indien deze maatrege* len ter voorbereiding van vrije verkiezin gen worden genomen. TITO STELT EX-KONING PETER VOOR EEN KEUS. Naar de Engelse „News of the World* meldt, zal ex-koning Peter van Joego* Slavië door Tito edelmoedig behandeld worden. Als hij zijn bedreiging, vervat in zijn jongste verklaring, een beweging tot het herstel van de monarchie te lei den, niet uitvoert, zal hij vermoedelijk meer dan zijn huidige jaarwedde vaii 10.000 pond ontvangen. St. Nicclaasverrassing Zeer binnenkort zal een grote party Amerikaanse kousen en sokken van standaardkwaliteit in ons land wor den aangevoerd, die meteen in dii- tributie zullen worden gebracht, zo meldt het Vrye Volk. Daarvoor zal één dezer dagen een bon van de Textielkaart worden aangewezen, waarop elke vrouw een paar van deze Amerikaanse kousen zal kunnen kopen. Eventueel nog voorradige konsen mogen worden gekocht tegen inlevering van deze bon plus vier punten. Alle manne lijke personen moeten voor hun paar sokken eveneens deze bon plus vier punten inleveren.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1