IIIS? Roddelen kostte Joodsen slager het leven ^JuÈÊ N.S.B.-ers verraadden Alkmaarder Bing HERMANDAD De Sint bij Everybody Heer-Hugowaard. GEEFT ALLEN BOLLIE BOF EN DE ZILVEREN OLIFANTJES. Ongeveer anderhalf jaar geleden, op 25 Juli 1944, werd de Alkmaarsc Joodse slager E. Bing te Amsterdam door een landwachter doodgeschoten. Wie heeft dezen man verraden en wie heeft hem vermoord? Op deze vragen heeft Mr. Steijn, hoofd Van de P.O.D. te Alkmaar gisteren tij dens een persconferentie antwoord ge geven De onnodige vlucht. De Alkmaarder Bing had kans gezien in Heerhugowaard onder te duiken. Op 24 Juli 1944 werd er op zijn onderduik adres door den postbode Berkman N.S.B.-er een brief bezorgd. Berkman stapte naar binnen en zag Bing, die nog probeerde zich voor den postbode onzichtbaar te maken, het geen hem niet gelukte De logische ge- dachengang in 1944 was: een Jood ge zien door een N.S.B.-er betekent ver raad! Er zat dus niets anders voor Bing op, dan vluchten naar een nieuw on derduikadres. Hij werd diezelfde dag nog door den heer Kout in Heerhugo waard gehaald, bij wien B. nu onder dook. Het tweede adres. Vlak bij boer Kout woonde boer E. Op deze dag 24 Juli 1944 zag me vrouw E. dat Bing door Kout werd thuisgebracht en vertelde het nog de zelfde avond aan haar echtgenoot en aan haar kinderen. Deze kinderen kwamen wel eens op het erf van boer Koelemeij NS.B.-er en 't was dus niet te verwonderen, dat vrouw Koele meij van E.'s kinderen hoorde, dat Bing bij Kout was ondergedoken. De ketting, begonnen bij mevr. E., zette zich binnen enkele uren voort via mevr. Koelemeij naar meneer Koelemeij. Deze N.S.B.-er oordeelde het beter %ijn „kameraad" Trappel in het .complot" te betrekken en met z'n drieën het echtpaar K. en kameraad Tr besloten ze Bing bij de landwacht aan te geven. Trappel be gaf zich naar Swidde, den N.S.B.-kring- leider van Alkmaar. Via diens vrouw en zoonlief Piet Swidde landwacht! kwam Trappel in 't Landwachtpaleis aan de Singel En hiermee was de laatste schakel gelegd van de roddel-verrader- ketting. In de nacht van 24 op 25 Juli 1944 werd Bing gearesteerd door de Feldgendarmerie en de Landwacht. Per trein werd hij door enige Landwachten o.w. van Kleef naar Amsterdam vervoerd. Nog eenmaal trachtte Bing te ont vluchtenhij wierp een pakje kleren voor de voeten van Van Kleef en snelde Wapensmokkel in kamp Schoorl Enkele dagen geleden werd de regio-» nale Inspecteur van N.H. over de bewa king van de kampen, waarin de politieke gedetineerden gehuisvest zUn, Kapitein H. J. Waage. ervan op de hoogte gesteld, dat er wapensmokkel gepleegd werd in het kamp Schoorl. Op valse papieren kregen vreemden toegang tot het kamp. Een meisje, dat ook op deze wijze binnenkwam, wekte verdenking, werd gepakt en bekende vol ledig. Hedenmorgen is een grote politiemacht. 200 man Gezagctroepen en 200 manschap pen van de Kon. '"arechaussée, bij ver rassing in het kamp aangekomen en aan stonds begonnen een uitstekend voor bereid en perfect georganiseerd grondig onderzoek in te stellen, personeel is direct vervangen door een De leiding van het kamp en het gehele meegekomen voltallige bewakings- en be dieningsstaf. Leiding en bewaking wordt scherp verhoord. Alle gedetineerden worden gefouilleerd en uitgezonderd de zieken onder hen naar „De Krententuin" bij Hoorn over gebracht. De leiding van voorbereidingen en uit voering dezer razzia berust bij den com mandant van de Amsterdamse politie- reserve, W. Offerman. In verband met deze wapensmokkel- effaire zijn in de hoofdstad reeds vier man gearresteerd. weg. In zijn angst liep hij echter de ver keerde kant op en het water in. Van Kleef wachtte niet, totdat B. aan de kant kwam maar schoot hem in koelen bloede in het water dood.... Wie is de verrader? Oorspronkelijk zag men den postbode Berkman voor den verrdaer aan. Door minutieus onderzoek slaagden de P.O.D.- rechercheurs van Vliet en Sluyter er echter in de werkelijke daders op te sporen. Trappel, het echtpaar Koelemeij, de landwachter Swidde en van Kleef: zij waren direct en indirect de moordenaars van Bing. Zij wisten wat het voor een Jood betekende door de Nazi's gegrepen te worden. Berkman is inmiddels in vrijheid ge steld, terwijl de vijf reeds gedetineerde verraders hopelijk nooit meer de kans zullen krijgen hun judasstreken uit te voeren. I OP 'T OORLOGSPAD In samenwerking met personeel van de Nederlandse Spoorwegen te Alkmaar, heeft de politie gisteren twee personen aan gehouden, die op het stations-emplacement gesignaleerd werden met een grote partij vochtig wasgoed, zes levende en twee dode konijnen. Bij onderzoek bleek, dat de man en de vrouw, die beiden uit Weesp afkomstig waren, vier konijnen gestolen hadden in Koedijk en vier in Alkmaar. Het was goed bleek ten nadele van vier gezinnen uit Bergen, van de waslijn te zijn ont vreemd. De daders zijn overgebracht naar het Huis van Bewaring, alhier. Het bleek een goede vangst te zijn, daar de vrouw in het politieblad gesignaleerd was en dus nog een tegoed op haar rekening had staan. De politie heeft een jongeman aan gehouden, die zich, ten nadele van zijn patroon, aan diefstal van ruim tachtig gulden had schuldig gemaakt. Na verhoord te zijn, is hij weer op vrije voeten gesteld. De grijze Bisschop, die gisteravond het soirée, dat Everybody te zijner ere in het „Wapen van Heemskerk" had georga niseerd, met zijn aanwezigheid opluis terde, bleek nog vitaal genoeg om zich op de inspirerende tonen van de „Dolo- nans" aan een dansje te wagen. Het werd door het talrijke publiek zeer op prijs gesteld, dat de Sint zich voor deze avond zo veel moeite had gegeven. Voor alle aanwezigen had de weldoener een presentje meegebracht, dat hij eigen handig uitreikte. Later op de avond ontpopte de Sint zich als een voortreffelijk redenaar en oiganisator, zodat het gemis van de voor zitter, die wegens onbekende redenen niet aanwezig kon zijn, nauwelijks gevoeld werd. Ook Zwarte Piet heeft zich danig ge» weerd. Tot twee maal toe bleek het nood zakelijk halstarrige leden in de zak te doen verdwijnen, van welke plicht Piet zich met zichtbaar genoegen kweet. On getwijfeld zouden nog velen op deze wijze verdwenen zijn, indien niet drukke bezig heden elders de Sint en zijn knecht had den genoopt omstreeks elf uur afscheid te nemen. W. B. Druk. Dagblad voor Nrd.-Holland N V. Waf is er te doen Donderdag 6 December. Gulden Vlies, 7.30 uur De Bonte Spelers voor de 8 October-Ver. „Alkmaar Ontzet". Heiloo, Rustende Jager, 7.30 uur St. Nicolaas Bal. Vrgdag 7 December. Gulden Vlies, 7.30 uur De Bonte Spelers voor de 8 October Ver. „Alkmaar Ontzet". Waakt en Bidt, 8 uur Mr. A. Schenkeveld: Recht, geen wraak bij N. S. B.'ers. Zaterdag 8 December. Gulden Vlies, 7.30 uur De Bonte Spelers voor de 8 October Ver. „Alkmaar Ontzet"*. Heiloo. Rustende Jager, 8 uur G. G. Cabaret o.l.v* Jan Musch. Tot en met Donderdag in de bios coop-theaters: Harmonie: La béte Humaine. Toe gang boven 18 jaar. Victoria: De romantische Senorita. Toegang boven 14 jaar. Aanvang in beide theaters 7 uur en 9.'0 uur. St. Nicolaasfeest voor de hogere klassen Het programma voor het St. Nicolaas feest van de hogere klassen der Open bare Lagere Schelen is nu definitief vastgesteld. Op Vrijdag 7 December spelen Lotte en Alex Wins voor de 3e en 4e klassen. De voorstelling zal om 2 uur beginnen in het Wapen van Heemskerk. In httzelfde gebouw wordt op Woens dag 19 December, des middags om 3 uur een toneelvoorstelling gegeven voor de hoogste klassen. De Amsterdamse On derwijzers Toneelvereniging zal „De in name van Den Briel", ten tonele voeren. OOK DE KLEUTERSCHOLEN VIERDEN ST. NICOLAAS. Maandagmiddag hebben ook de kleu terscholen hun St. Nicolaasfeest gevierd in de dancing van de Harmonie, alhier. Om half twee arriveerde de Sint met zijn knecht, door de ruim driehonderd kinderen met een toepasselijk lied inge haald. De bisschop had iemand meegebracht, die bij de toverlantaarn een mooi ver haal vertelde. Nadat de kinderen allen een tractatie hadden gekregen en hun door Zwarte Piet een cadeau was over handigd, gingen zij om vier uur, na een prachtige middag, naar huis. DRANKWET. Ingekomen is een verzoek van «Jen heer D. Hopman, alhier, om een verlof A verlof voor de verkoop van zwak-alco- holische drank in het klein zowel voor gebruik ter plaatse, voor welke het ver lof geldt, als voor gebruik elders in het perceel Nieuwpoortslaan 94 en een verzoek van den heer J. Brink, alhier, om een verlof B verlof voor de ver koop uitsluitend van alcoholvrije drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Breedstraat nr. 30. Binnen twee weken na dagtekening de zer kan ieder schriftelijk bezwaren tegen het verleenen van deze verloven indie nen. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. In de gisteravond gehouden ledenver gadering is als predikant beroepen ds. A. J. van der Sluis te Veenwouden. Nu langzamerhand bij verschillende families, die verwanten in Indië hebben, berichten binnen drcppelen, begint men een inzicht te krijgen in wat daar is ge leden en wat onze landgenoten in de Japanse concentratiekampen hebben on dergaan. Het is daarom van harte toe te juichen dat het Nederlandse Rode Kruis een uitgebreide actie over heel ons land be gint om onze getroffen landgenoten in Ned. Indië hulp te verlenen. Daar hier mede grote bedragen zijn gemoeid zal op of omstreeks 8 December in ons land een huis-aan-huis inzameling worden gehouden en tevens in verschillende plaatsen een straatcollecte. Ook onze gemeente mag niet achter blijven. Enige leden van het Rode Kruis hebben het initiatief genomen voor een geldinzameling huis aan huis. Ook onze inwoners zullen zeker hun dankbaarheid tonen dat zij in het algemeen gespaard werden voor grote rampen en aan hun medeleven met onze getroffen landge noten uiting willen geven door de col lecte te doen slagen. Maandagmorgen is een aanvang gemaakt met de controle van het bevol kingsregister door vergelijking met de distributiestamkaarten. Obdam. Distributienieuws. Controle op de Tweede Distributie- Stamkaarten en uitgifte van Bonkaarten KA t/m. KE «01. De controle op de Tweede Distributie- Stamkaarten voor ae inwoners van de gemeenten Hensbroek en Obdam zal plaats vinden als volgt: HENSBROEK, TEN GEMEENTEHUIZE. Donderdag 13 Dec. van 10—12 uur: alle per- sone, wier naam begint met A, B, C en d t/m. Doorenspleet; van 24 uur: alle personen, genaamd Koning t/m. Ruiter. Vrijdag 14 Dec. van 10—12 uur: alle per» sonen, genaamd Sanders t/m. Zijlstra. Na deze controle kan men de bon kaarten KA t/m. KE afhalen in café Kossen. OBDAM, TEN GEMEENTEHUIZE. Maandag 17 Dec. van 10—12 •Air: alle per sonen, wier namen begint met A en B; van 24 uur: alle personen, wier naam begint met C, D, E, F, G, H, I en J. Dinsdag 18 Dec. van 10—12 uur: alle per sonen, wier namen beginnen met een K en L; van 24 uur: alle personen, wier namen beginnen met M, N en O. Woensdag 19 Dec. van 10—12 uur: alle per sonen, wier naam begint met P. Q, R, S en T; van 24 uur: alle per sonen, wier naam begint met U, V, W, X, IJ en Z. Na deze contróle kan men de bonkaar ten KA t/m. KE 601 afhalen in café „De Admiraal". In verband met bovenvermelde contröle vervalt de uitgifte in café koman. De aantekening op inlegvellen is boven dien vervallen. De zelfver zo rgers moeten hun zelf ver zorgingsboekje meenemen. Hensbroek. KERKELIJKE VERKIEZING. Maandagmiddag vond alhier voor de Ned. Herv. gemeente een verkiezing plaats, waarvan de uitslag als volgt is: herkozen de heren E. de Jong, diaken en Joh. Groot, ouderling; gekozen in de vaqprture Van den heer Jac. van der Mo len, diaken, de heer W. Dekker. NU HeetuM* dewaoNSfcewvs voteerft*, evflft OM •T T» hl pe oen* 14 ^iamkgi OPEN «Q O ig;

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2