THANS OOK LENING VAN V.S. AAN MOSKOU? LAATSTE_NIEUWS. Verzet der geleerden tegen atoomgeheimen .Engelse regering verafschuwt Franco" Het Tsjecho-Slowaakse drama DONDERDAG I DECEMBER 1945. Directeur: M. J. Roggeveen. Hoofdredactrice: E. Tas—Callo. 3e Jaargang No. 38-499. OH Jkmaarder DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING. „DE VRIJE ALKMAARDER* ACHTERDAM 20. TELEF. REDACTIE 2274. TELEF. ADMINISTRATIE 3971. Buitenlandse bezittingen in Amerika gedéblohkeerd Naar Reuter te heeft, is gisteren Washington vernomen overeenstemming be reikt tussen Amerika en Engeland over een lening van 4.4 milliard dollar. De overeenkomst zou heden getekend wor den. Men acht het te Moskou mogelijk, dat de Ver. Staten na de besprekingen over de lening aan Engeland het verstrekken van credieten aan de Sovjet-Unie in overweging zullen nemen. Officieus is het bedrag van u.000.000.000.dollar ge noemd. Intussen laat men te Moskou niet na, steeds weer te wijzen op de „dollar en de „atoomdiplomatie" van zekere reactionnaire kringen. OPHEFFING OORLOGSCONTRÓLE. Heden zijn alle buitenlandse bezittingen in de Ver. Staten gedeblokkeerd. De op heffing van de oorlogscontröle geldt evenwel niet voor Spanje, Portugal, Zweden, Zwitserland, JLichtenstein en Tanger. De Duitse en Japanse bezittin gen blijven natuurlijk geblokkeerd, evenals de Italiaanse. Bulgaarse, Hon gaarse en Roemeense bezittingen, die in een speciale categorie zijn ondergebracht. VOOR EEN STERK DEMOCRATISCH CHINA. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Byrnes, heeft in een schrijven aan den afgevaardigde Jack Z. Andcrson de Amerikaanse politiek in China uiteengezet. Hij gaf o.m. te ken nen, dat Amerika vóór de schepping van een sterk verenigd en democratisch China is. „Overeenkomstig deze politiek achten wij het wenselijk en van essen tieel belang, dat China zijn binnenlandse problemen zal oplossen. Centraal bestuur in Duitsland. Zonder Frankrijk desnoods. Byrnes heeft gisteren voorts verklaard, dat de Ver. Staten bereid zijn om zonder Frankrijk maatregelen te nemen tot het instellen van een centraal bestuur in Duitsland. Omdat Frankrijk weigert samen te werken, en Amerika een modus vivendi zoekt, heeft p- esident Truman enige tijd geleden verklaard, dat er onderhande lingen gaande waren over een herzie ning van de verklaring van Potsdam. Op de bres voor Duitsland's voedselvoorziening. De Ver. Staten zijn bereid aan Duits land voldoende voedsel te verschaffen Van Mook uit Batavia vertrokken BATAVIA, 6 Dec. (ANP-Aneta). Dr. Van Mook en zijn gezelschap zijn te 10.45 Batavia-tijd uit Batavia naar Sin gapore vertrokken. SOC.-DEM. PRESIDENT IN BRAZILIë. RIO DE JANEIRO, 6 Dec (Reuter). Van geheel Brazilië zijn thans de uitsla gen der presidentsverkiezingen binnen- gekome Overwinnaar is generaal Gas par Dutra (soc. dem.) met 344.000 stem men. Gomes (nat. dem. unie) verwierf 239.000 stemmen, terwijl de twee andere candidaten daar nog beneden bleven. STAKINGEN IN FRANKRIJK? PARIJS, 6 Dec. (Reuter). Tenzij op het allerlaatste ogenblik een compromis wordt bereikt, zullen heden 1 millioen Franse arbeiders uit openbare dienst in staking gaan. De vakverenigingen hebben de arbei ders uitgenodigd tot het organiseren van een massabetoging, om te protesteren tegen te lage salarissen en lonen. om met ingang van 1 Jan. een rantsoen per hoofd te verzekeren van 1550 calo rieën per dag, aldus verklaarde luit. generaal Lucius Clay, de waarnemende militaire gouverneur in de Amerikaanse bezettingszone. Duitsland zal voor het voedsel moeten betalen, zodra het daartoe in staat is. België, Frankrijk, Luxemburg en Nederland helpen elkander Het Brusselse blad „'Het laatste nieuws" schrijft: Ten einde elkander wederke rige hulp te verlenen en hun belangen onderling in overeenstemming te bren gen, hebben de regeringen van België, Frankrijk. Nederland en Luxemburg besloten zich met elkander te verstaan betreffende: a) de bevoorrading van levensmidde len en leveringen van eerste levensbe hoeften; b) de wederzijdse levering van grond stoffen en werktuigen, welke onmisbaar zijn voor het weer op gang brengen van de nijverheids- en landbouwproductie; c) samenwerking op het gebied van de bestaande voortbrenging, rekening hou- >a~ Deze maand zullen 10.000, in Januari g - de vror lLc,Cn CX re™enTe- J» Februari dvenêèds 20*04 lichamelijke OpVOedlfig en Sport repatrierenden uit Indonesië m Neder land arriveren. regeringen ogen de gemeenschappelijke beschikbare hulpmiddelen zo goed mogelijk te be nutten en, ieder voor zover het haar betreft, een progressieve hervatting van de internationale handel te bevorderen. De hierboven vermelde vraagstukken zullen bestudeerd worden door een raad van economische samenwerking, die be staan zal uit drie afgevaardigden welke onderscheidenlijk de Belgisch-Luxem burgse tolunie, de regering van Neder land en van Frankrijk zullen vertegen woordigen. In antwoord op een resolutie van de Academie voor Wetenschappen te Amserdam heeft de Academie van Wetenschappen van het „Instituut de France" te Parijs, de volgende motie aangenomen: 1. Het wetenschapelijk onderzoek heeft er toe geleid de atoomenergie ais nieuwe energiebron ter beschik king van de gemeenschap te stellen; 2. dientengevolge worden er uiteraard zeer grote mogelijkheden geboden voor een betere wereldeco nomie maar ook voor een ver schrikkelijke vernielingskracht; 3. De wetenschapelijke wereld, die deze mogelijkheden in het leven heeft geroepen, is zich ten volle be wust van haar desbetreffende ver antwoordelij kheid 4. Uit het oogpunt V3n de ont wikkeling van de wetenschap en van de gevolgen, die er uit voortvloeien, voor het sociale welzijn en de open bare gezondheid, is het onaanneme lijk, dat de resultaten van de weten schappelijke opsporingen zouden ge heim gehouden worden. Vóór Maart 50.000 repatrierenden uit Indië De financiële regeling voor de repa- triërenden staat op een hoog plan. Zij is als volgt: 150.per gezinshoofd, 100.voor het eerste gezinslid boven 17 jaar, 75.voor elk volgend gezins lid boven 17 jaar en ƒ60.voor de jongere kinderen. Voorts verschaft het Centraal Distri butiekantoor alle mensen een extra bon kaart en een verhoogd rantsoen brand stoffen. n.1. per hoofd twee eenheden. Bevin Naar aanleiding van vragen in het Engelse Lagerhuis over het proces te gen de 22 Spaanse anti-fascisten ver klaarde Bevin gisteren onder luide toejuichingen van de regeringsbanken, dat de Engelse regering het régime van Franco verafschuwt. Op de vraag, of een -dergelijke op merking wel gepast was van een mi nister van Buitenlandse Zaken van 'n regering, die met die van Franco op redelijke voet staat, antwoordde Be vin: „Men kan vriendelijk met iemand omgaan of openhartig. In dit geval is het régime niet slechts een man, doch een heel régime, waarvoor de Engelse regering geen sympathie koestert". Poolse critiek op Engeland Volgens radio-Warschau bevatten de Poolse bladen critiek op de Engelse regering. De bezwaren zijn: 1. De Poolse regering verlangt de te rugkeer van alle Poolse strijdkrachten in West-Europa. Waarom, zo vraagt men zich in Polen af, blijven volledig uitgeruste Poolse troepen in Engeland, Duitsland en Italië? 2. De kwestie van Polens nieuwe grenzen in het Westen. De Engelse re gering erkent de Curzonlijn (die Po- len's Oostelijke grens regelt), maar wil kennelijk Polen's grondgebied verklei nen, aangezien zij de teritoriale com pensatie in de Westelijke provincies niet erkent. 3. Het Poolse goud in Engeland. Engeland heeft voor 10 millioen pdst. Pools goud in bezit en eist van Polen een som van 71 millioen pdst. Polen daarentegen heeft Engeland geen eis tot schadevergoeding voorgelegd we gens het niet verstrekken van hulp in 1939. Antwoord van Londen. In antwoord hierop meldt Reuter uit Londen, dat Britse autoriteiten voor bereidingen hebben getroffen tot het repatriëren van 14.000 Poolse soldaten uit Italië. In Engeland wachten nog 23.000 Poolse soldaten, aldus Reuter, op de mededeling van hun regering, dat zij naar Polen kunnen komen. Engeland, zo zegt men, eist van Polen geen 71 millioen pdst. Er is al leen sprake van een verzoek van 40 mill. pd. voor het Poolse miltaire en 26 mill. voor het Poolse burgerlijke budget in Engeland. „Op Donderdag de zestiende van deze maand zal zich een grensincident afspe len, dat des Zaterdags door een onver wachte actie van grote omvang gevolgd zal worden", schreef Horthy, de Hon gaarse „admiraal zonder vloot" op 13 Maart 1939 aan zijn „toegewijden vriend" Hitier. In deze brief, die gisteren te Neurenberg door den Amerikaansen waarnemend openbaren aanklager Al- derman werd voorgelezen werden de Hongaarse bedoelingen ten opzichte van Tsjecho-Slowakije in een scherp daglicht gesteld. Op 11 Maart 1939 had te Berlijn een dramatische nachtelijke ^bijeenkomst plaats. Nadat de Slowaakse "leiders, o.w. Hacha, de dag te voren murw waren ge maakt, legden de nazi-gangsters de strop om de hals der Tsjechen, die in de Rijks kanselarij werden gebrutaliseerd en aangeblaft door Hitier, Göring, von Rib- bentrop en Keitel. Bij niet inwilliging der Duitse eisen zouden de Duitse troe pen ter sterkte van één divisie op elk Tsjechisch bataljon enkele uren later Tsjecho-Slowakije onder de voet lopen, waarbij Göring nog een bombardement op Praag, bij tegenstand, in het vooruit zicht stelde. Om het land het allerergste te besparen heeft Hacha toen getekend. Rijksdienst voor Naar het A.N.P. verneemt is bij Ko ninklijk Besluit op de gemeenschappe lijke voordracht van de ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, van Sociale Zaken, van Binnenlandse Zaken, van Oorlog, van Marine en van Justitie ingesteld een „Rijksdienst voor de lichamelijke opvoeding en de sport". De dienst ressorteert onder den minis ter van O., K. en W. De leiding wordt opgedragen aan een directeur. Verplicht verkeersonderwijs? Naar de K. N. A. C. verneemt, is in de laatste vergadering van de ver- keerspolitiecommissie- waarbij zijn aangesloten de chefs der verkeerspo litie van de grote steden, be sloten den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen te verzoe ken het verkeersonderwijs, als ve,r- plicht vak in het leerplan der open bare en bijzondere lagere scholen op te willen nemen. Bier: beter - maar duurder Van gisteren af is door de brouwe rijen weer bier in de handel ge bracht met een hoger alcoholgehal te, waardoor het bijna op vooroor logse kwaliteit is gekomen. In ver band hiermede is het noodzakelijk de prijzen te verhogen. De verhoging van de prijs per glas in de café's echteT worden opgevangen door de per 1 September 1945 plaats gehad hebbende verhoging. Voor de diverse biersoorten in flessen zijn de volgende prijzen vastgesteld: Lager bier: flessen van 30 cL 0.20, 45 cl. 0.27; tussenbier resp. f 0.22 en 0.30; zwaar bier resp. 0.24 en ƒ0.33; stout resp. ƒ0.23 en ƒ0.36. In Den Haag Is gisteren een af scheidsdiner van het Militair Gezag gehouden, waarbij o.m. verscheidene ministers en de hoofden van de Britse en Amerikaanse missie aanzaten.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1