Verdeling werkzaamheden B. en W. HERMANDAD S D.A.P.-bestuur bijeen E.V.C. wil besprekingen voortzetten STADSNIEUWS. In aanvulling op ons bericht van Za terdag 1 December delen wij het vol gende mede: De Burgemeester blijft belast met de algemene zaken, het onderwijs en de aangelegenheden betreffenden de keu ringsdienst voor waren en de genees kundige en gezondheidsdienst. Wethouder G. van Slingerland is be last gebleven met financiën, pensioenen de aangelegenheden betreffende het gemeentelijk bureau voor sociale zaken, maatschappelijk hulpbetoon en het ge organiseerd overleg. Aan wethouder G. H. Hoijtink zijn toegewezen de zaken betreffende de lichtbedrijven, het slachthuis en het marktwezen, terwijl genoemde wet houder tevens zal optreden als voor zitter van de afdeling Alkmaar van Nederlands Volksherstel. "Wethouder C. Couwenhoven zal be handelen de zaken betreffende open bare werken, het bouw- en woning toezicht, de volkshuisvesting, het ge meentelijk woningbedrijf, de haven dienst, de plantsoenen, de begraaf plaats, het grondbedrijf, de reinigings dienst en het sportpark. In verband hiermede blijft de Bur gemeester voorzitter van de commissie van bijstand voor het onderwijs, ter wijl Van Slingerland opnieuw is aan gewezen als voorzitter van de com missie van bijstand voor de financiën en de pensioenen- en ongevallen fond sen, zomede van de commissies vsn overleg voor de ambtenaren en de werklieden der gemeente. Wethouder Hoijting is aangewezen ala voorzitter van de commissies van bijstand voor de lichtbedrijven, het slachthuis en het marktwezen. Wethouder Couwenhoven als voor zitter der commissies voor de publieke werken, de plantsoenen, de reinigings dienst, het sportpark en het grondbe drijf. Nutsspaarbank te Alkmaar Maandoverzicht November 1945. In de loop der maand November werd op de spaarbankboekjes ingelegd 141.717.48 (v.j. ƒ148.222.18) en terug betaald 341.002,89 (vj. ƒ99.619,03) alzo meer terugbetaald dan ingelegd 199.281.91 (v.j. meer ingelegd dan terugbetaald 48.603,15). Het aan de inleggers verschuldigde kapitaal, bij de aanvang van het jaar 7.121.008,- bedraagt thans ƒ10.562,480,03 (v.j. ƒ6.970,135,48). Het aantal in de loop van November nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 68 (v.j. 103). Ingetrokken werden 69 (v.j, 29) boekjes. Het aantal in omloop zijnde boekjes, bij de aanvang van het jaar 18.956, bedraagt thans 22.172 (v.j. 18.918). Van dit aantal behoren 14.852 (v.j. 12.071) aan personen of instellingen te Alkmaar gevestigd; 4983 (v.j. 4326) aan personen elders woonachtig en 2337 (v.j. 2521) aan schoolspaarders. Onder de in November nieuw uitge geven boekjes zijn begrepen 4 (vj. 31) boekjes voor jonggeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank de eerste inleg van 1.—). In November bedroeg het aantal pos ten van inleg 818 (v.j. 1701), dat van terugbetaling 2878 (v.j. 819) tezamen 3696 (vj. 2520). BURGERLIJKE STAND. Geboren: Nicolaas L., x. van L. v. Dij] en C. Boots. Dirk, z. van P. de Waal en M Baas. Overleden: Trijntje Winder, wed. van P. Schouten, 89j. Dieuwertje Veer, wed. van J. H. A. Bergman, 74 J. Anna K. Heeres, 76 j. Jacobje Brink, geh. met M. Looijenga, 70 j. Maria C. Blu- mink, 33 j. GEDEELTE BINNENSTAD MISTE BEZORGING. Door een plotseling ziektegeval, dat zich bij een der bezorgsters van onze krant voordeed, heeft gisteren een ge deelte van de binnenstad geen krant ontvangen. Vandaag la de bezorging weer normaal. I^OP 'T OORLOGSPAD In de nacht van Dinsdag op Woens dag werd bij een grossier, hier ter stede ingebroken. De oogst was groot en bestond uit een hoeveelheid cho colade, thee en vet. De politie heeft de zaak in onderzoek. In de loop der vorige week ont snapte uit het Centraal Ziekenhuis 'n patiënt, die zich onder arrest bevond en ter behandeling in het Ziekenhuis was opgenomen. De politie wist de man gisteren weer te arresteren en heeft hem naar de Strafgevangenis overgebracht. PROMOTIE. Onze oud-stadgenoot P. v. d. Meulen promoveerde Dinsdag 3 Dec. te Amster dam op een dissertatie genaamd „De comedies van Coornheit" tot doctor in de letteren en wijsbegeerte. BESLUITEN GEMEENTEBESTUUR. Burgemeester en Wethouders van Alk maar hebben benoemd tot tijdelijk leraar In vaktheorie boekdrukken aan de Ge meentelijke Avondschool voor lager nij verheidsonderwijs den heer J. Vermeu len te Heemstede en tot tijdelijk leraar in vaktheorie letterzetten aan genoemde school den heer D. J. Zaal te Hoorn. B. en W. hebben op hun verzoek eervol ontslag verleend aan de heren: Mr. A. M. Ledeboer, als curator van het Murmellius-Gymnasium, B. Fels, als directeur van het gemeentelijk bureau voor sociale zaken, tevens directeur van de gemeentelijke dienst voor maatschap pelijk hulpbetoon, alhier; A. K. Dijkh izen, als geneesheer-direc teur van het Centraal Ziekenhuis en di recteur van de gemeentelijke geneeskun dige en gezondheidsdienst, alhier; en als zodanig benoemd onderscheiden lijk de heren: Mr. F. G. G. Boerrigter, kantonrechter te Alkmaar, wonende te Bergen, J. F. H. Plas, boekhouder aan het gemeentelijk bureau voor sociale zaken te Alkmaar; Dr. W. J. Lojenga, district-schoolarts en wnd. Inspecteur der volksgezondheid te Assen, nadat de reeds eerder benoemde, de heer S. Boonzaayer. voor de benoe ming had bedankt wegens benoeming tot directeur van de gemeentelijke genees kundige dienst te Arnhem. Burgemeester en Wethouders hebben voorts de volgende besluiten genomen: a. tot het aangaan van geldleningen ten behoeve van de dienst 1946 en ter voorziening in de behoefte aan kasgeld, tot een bedrag van ten hoogste f 1.700.000; b. tot het aangaan van een overeen komst voor 1946 met de N.V. Noorder- bank te Alkmaar betreffende de rente- gevende belegging van gemeentegelden; c. tot verhoging van de tarieven voor het gebruik van het gemeenteslachthuis; d. tot verhuring voor het jaar 1946 van een opslagplaats aan het Zeglis, groot 3285 m2 aan den heer J. Bult, alhier, voor f 525.60 en van een terrein in de polder Overdie en Achtermeer, groot 1400 m2 aan de Arbeiderswoningbouw vereniging ..Rochdale", alhier, voof f 20, teneinde dit ais speelterrein te gebrui ken; e. tot toekenning van subsidies aan de Alkmaarse IJsclub en de IJsclub de Om val ten behoeve van het in orde maken en houden van tjsbanen gedurende de winter 1945—1946; f. het Koninklijk besluit van 18 April 1943 (Staatsblad F 55) betreffende voor lopige maatregelen met betrekking tot de salarispositie van burgerlijke Rijks ambtenaren zal overeenkomstige toe passing vinden voor het onderwijzend personeel aan het M urm el li us-Gym nasium, de Handelsschool en de Han delsavondschool voor handels- en kan- toorbed lenden g. óe gemeente-begroting voor f 1945 wordt gewijzigd overeenkomstig de door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland ter kennis van de gemeentebesturen in deze provincie gebracht richtlijnen. Heiloo. Dc vrijmaking van atoomenergie Voor de afd. Heiloo van de S.D.A.P., die in het winterseizoen een aantal ont wikkelingsavonden denkt te organise ren, sprak Maandagavond de heer Kohnert uit Alkmaar over de vrijmaking van atoomenergie. Op eenvoudige, dui delijke en alleszins bevattelijke wijze vertelde deze geboren causeur het een en ander over moleculen, atomen, elec- tronen, proton enz. Vele natuuronder zoekers passeerden de revue en de heer Kohnert wist van ieder van hun een bijzondere eigenschap te vermelden. Met voorbeelden toonde spr. aan, dat door vrijmaking van de atoomenergie zeer veel bereikt zal kunnen worden in de naaste toekomst en vergeleek deze tijd met de periode waarin de stoom machine werd uitgevonden. Over de atoombom sprekende, meende de heer Kohnert, dat de volkeren zullen inzien, dat de atoomenergie goed gebruikt zal moeten worden. In zijn openingswoord wees de voor zitter der afd., de heer N. J. Speur, op bet buitengewoon belangrijke feit, dat wij weer ontwikkelingsavonden kunnen houden en hij hoopte, dat er in Heiloo een comité zal worden opgericht, waar getracht zal worden niet alleen ontwik- kelings- doch ook kunstavonden te or ganiseren. Het deed prettig aan, dat deze avond goed bezocht was. Oudorp. MEDEDELING DISTRIBUTIEDIEN8T. Met ingang van Maandag 10 Decem ber 1945 zal het kantoor van de Dis- tributiedienst gevestigd zijn Westeretr. A 107 te Oudorp N.-H. (Pastorie N. H. Kerk). In verband hiermede zal de Distribu- tiedienst op Vrijdag 7 December 1945 en Zaterdag 8 December 1945 gesloten zijn. Vanaf Maandag 10 December 1945 bestaat gelegenheid tot het afhalen van formulieren ter verkrijging van 'n babypakket voor kinderen, geboren na 1 Januari 1945 en vóór 8 October 1945 De stamkaarten van moeder en kind dienen te worden medegebracht. JUBILEUM BIJ DE BELASTINGEN Op 13 December as. zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer A. Dijkstra bij de Inspectie belastingen te Alk maar in dienst trad. Het zal hem zeer zeker op deze dag in zijn woning, Brouwerstraat 25, niet aan belangstel ling ontbreken. Oudkarspel. BEROEP. Ds. W. A. Nell heeft een beroep ont vangen voor de 3e pred. plaats te Assen. Langedijk. LANGEDIJKER GROENTEVEILING. 14500 kg rode kool t 8.56, 25600 kg gele kool f 8.50, 15000 kg groene kool f 8.50, 13000 kg witte kool 1 5, 3600 kg uien f 9, 3500 kg bieten f 4.506, 4000 kg peen f S f 10, 2000 kg boerekool f 7.50, 200 kg prei f 10—f 13, 180 kg spruitjes f 25. NOORDERMARKTBOND. 22000 kg rode kool t 8.50, 35000 kg gele kool f 8.50, 3600 kg groene kool f 8.50, 38000 kg witte kool f 5, 8000 kg uien f 9, 7000 kg peen f 5—1 6, 5000 kg bieten 2 3.50 f 6. Druk: Dagblad v. Noord-Holland N.V. Bevoegdheid tot vrijlating der tribunalen Onder leiding van den minister vao Justitie had dezer dagen te Den Haag-* een bijeenkomst plaats, waaraan o.a. de presidenten en voorzitters van Tribuna. len in Noord-Brabant en Limburg deel namen. Opnieuw bleek, dat in de Zuidelijke provincies de ontwikkeling op het ge. bied der bijzondere berechting nagenoeg tegengesteld is geweest aan die benoor. den de rivieren. In het Zuiden bestaat een uitnemende samenwerking tussen den proc.-fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof en de tribuna len. Deze feitelijke toestand werd ali grondslag genomen voor binnenkort aan de andere procureurs-fiscaal door den Minister van Justitie te zenden aanwij zingen, die v.n.1. betrekking hebben op de erkenning "n eerbiediging van de zelfstandige bevoegdheid der tribunalen, om ter openbare zitting te besluiten de linquenten in vrijheid te stellen. Op de Zaterdag gehouden vergade* ring van het Partijbestuur der S. 1 A. P. werd besloten tot het bijeenroe pen der vijftig predikanten teneinde met hen een openlijk gesprek te voe. ren. Deze vergadering zal plaats heb ben op 17 December a.s. in een der zalen van „Bellevue" te Amsterdam. Vervolgens werd verslag uitgebracht van de besprekingen met de N. V. B. ten aanzien van het op breder basis komen der partij. Verwacht wordt, dat de besprekingen spoedig zullen eindi gen. Het bestuur van de Eenheids vak cen trale heeft aan het N.V.V. een schrijven gericht naar aanleiding van het besluit de fusiebesprekingen te schorsen. Aan dit schrijven wordt het volgende ontleend: „Uw besluit bevreemdt ons, daar we in de vaste overtuiging leven, dat het het N.V V -bestuur ernst is met de be sprekingen en ze niet als een propa gandastunt beschouwt. Wij moeten helaas >ststellen dat hier op zeer licht vaardige wijze met de zo dringend nood zakelijke eenheid der Nederlandse Vak beweging wordt omgesprongen. Over de voorwaarden voor een fusie zal echter niet alleen in de conferentie kamer, maar tevens door de arbeiders in de bedrijven beslist worden. Wij verwachten van uw bestuur na een opheldering, de mededeling waar en wanneer de volgende bespréking kan plaats vinden." Doodstraf voor Purmerender De advocaat-fiscaal van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, Mr. W. Bak hoven, eiste Woensdagmorgen de dood straf tegen K. Gouda, uit Purmerend, die in 1942 vrijwillig was toegetreden tot het Vrijwilligers Legioen Nederland en In 1944 vrijwillig dienst nam bij de Duitse Kriegsmarine. „OOSTFRONTER" KRIJGT 16 JAAR. Het tribunaal te Tilburg heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen J. H. C. Jansen aldaar, die lid was van de N. S. B. en als vrijwilliger van het „legioen Nederland" aan het Oost front heeft gevochten. Hij werd ver oordeeld tot tien jaar internering, ont zetting uit het recht om ambten te bekleden, bij de bewapende macht te dienen en het kiesrecht uit te ©efe. nen. I j I

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2