De Wieringermeer is droog Alle Indonesiërs zullen weer stand bieden Critiek in Engelse Lagerhuis Ook voor Musseri de kogel VELE BRANDENDE PROBLEMEN ZULLEN BEHANDELD WORDEN Koffie Nota over regeringsbeleid Sjarir waarschuw! voor geweld H „Er is een conferentie te Singapore gehouden en alles wat we van de daar ge nomen besluiten weten, is afkomstig van een vertrouwelijke mededeling door generaal Christison aan de pers gedaan", aldus zeide Sjarir gisteren in een te Batavia gehouden persconferentie. >.De Indonesische regering gelooft niet, dat de situatie helderder wordt door vertrouwelijke mededelingen. Wij vragen een verklaring, welke tot het publiek wordt gericht, van wat er in Singapore is be sloten. Wanneer echter de berichten, die we hebben ontvangen juist zijn, beteke nen deze, dat tegen de Indonesiërs geweld zal worden gebruikt. Daarop zeggen wij: Er kan moeilijk oorlog gevoerd worden tegen de extremisten alleen. Wan neer de Britten meer troepen in het land brengen en een groots opgezettte actie inzetten, zullen alle Indonesiërs zo goed als zij kunnen weerstand bieden. Men heeft ons te verstaan gegeven, dat de verklaring, die de Nederlanders en Engel sen daaraan geven is, dat het elimineren van de zogenaamde extremisten de weg zou effenen voor besprekingen tussen de Nederlanders en de zogenaamde gematigden. Hierop zeggen wij: dit zou wel eens een illusie kunnen blijken. Er zullen geen vreedzame besprekingen mogelijk zijn, wanneer in Indonesië bloed moest vloeien." jaren van onderdrukking door de nazi's in elk geval „een prachtig stuk weder opbouw" gepresteerd. Er bestaan met de Nederlandse en Franse regering geen andere overeenkom sten dan die, welke het overnemen van het bewind betreffen wanneer de En gelsen hun taak hebben vervuld. (Zie vervolg pag. 3) De kloof tussen gematigden en extremisten overbrugd? In zijn verklaring, en oak in ant woorden op vragen liet Sjarir er geen twijfel aan bestaan, dat de kloof tus sen de gematigden en de extremisten tot op zekere hoogte is overbrugd. Hijzelf weigerde de term „extremis ten" te aanvaarden, maar hij ver klaarde, dat „de meesten van de zo genaamde extremisten tot de regering zijn gekomen rit et de vraag, hoe zij zonder te vechten de regering kun nen steunen." Op do vraag of zijn regering in staat was de orde te handhaven, antwoordde Sjarir, dat hij geloofde, dat wanneer hem de kans werd gegeven, hij binnen enkele weken het merendeel van het land on der controle zou hebben, doch dat de Engelsen zeer ongeduldig zijn. „Ons volksleger zou de Japanners kunnen ontwapenen en hen naar de kust brengen. Het volksleger zou de geïnter neerden kunnen avacuëren voor het ont wapenen van de Japanners, mits het volksleger voldoende bewapend zou zijn om zich van die taak te kunnen kwijten." „Op het ogenblik", aldus Sjarir, „zijn verdere bijeenkomsten met de Nederlan-, ders nutteloos, hetzij deze plaats vinden in aanwezigheid van de Engelsen of niet, tenzij er een duidelijke verklaring wordt afgelegd die ons standpunt benadert." Aan het einde van de conferentie ont kende Sjarir, dat er hongersnood zou uitbreken op Java, en hij legde een lange lijst over met cijfers, over de oogsten die in 1946 verwacht worden, naar hij zeide afkomstig van het Bureau voor Statistiek. Het Labour-lid Driberg heeft gisteren in het Engelse Lagerhuis de vraag opge worpen, waarom Britse cn Voor-Indische troepen In Indonesië en Indo-China moe ten vechten; De ontsteltenis van het Engelse volk. aldus Driberg, wordt er niet minder op, wanneer het verneemt, dat Japanners in de strijd worden gebruikt. Driberg wenste de zaak behandeld te zien als een internationale affaire volgens artikel 106 van het Handvest van San Francisco. Driberg's opmer kingen vonden steun bij andere spre kers, zowel Labour-vertegenwoordi- gers als Conservatieven, vooral wat betreft het verlangen, dat hier een internationale regeling zal worden ge troffen. Antwoord van Noel Baker. Minister Noel Baker antwoordde de diverse sprekers. Hij legde de nadruk op Nederlands houding gedurende de oorlog. De huidige Nederlandse regering is, al dus de minister, bijna geheel uit de ver zetsbeweging voortgekomen. Wat zij ook gedaan mag hebben, zij heeft na de lange Hof verleende recht van cassatie Het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gra- venhage heeft vanmorgen ir. A. A. Mus- sert, leider der N.S.B., ter dood veroor deeld. Het Hof overwoog hierbij dat de dag vaarding wettig en overtuigend bewezen was, dus dat bewezen is, dat Mussert getracht heeft het Rijk onder vreemde heerschappij te brengen, in tijd van oor log den vijand hulp heeft verleend en getracht heeft de grondwettige regerings vorm omver te werpen. Het Hof ver leende het recht van cassatie. Evenals voor het proces zelf, was ook voor de uitspraak de publieke belangstel ling gering te noemen. Mussert hoorde den president, mr. Van Berckel, toen deze het doodvonnis uitsprak, rustig aan. Hij scheen deze uitspraak verwacht te hebben en toonde niet de minste verras sing. Het is nog niet bekend of Mussert van het hem verleende cassatierecht gebruik zal maken. Reis van Van Mook uitgesteld Het lag in de bedoeling, dat Van Moede op Donderdag per vliegtuig naar Nederland zou vertrekken en dat hjj vergezeld zou worden door mr. K. F. J. Verboeket, wnd. hoofd van de regeringsvoorlichtingsdienst. Uit gezaghebbende bron te Batavia werd hedenmorgen echter nader ver nomen, dat dr. van Mook zfyn reis met het oog op de huidige ontwikke ling enige dagen heeft uitgesteld. Mr. Verboeket zal echter wel mor gen vertrekken, met ir. M. Ph. Broekhuisen, directeur van een aan tal spoorwegmaatschappqen. De a.s. conferentie te Moskou Tweede Kamer Op de a.s. Zaterdag aanvangende conferentie der „Big Three" te Mos kou zullen, naar verwacht wordt, o.m. de volgende onderwerpen ter sprake komen: De Iraanse situatie, de gealliëerde contrlóle-politiek in Japan, de onenig heid in China, het probleem van de uitwerking van vredes-verdragen In Europa, en de atoom-kwestiel Volgens Amerikaanse waarnemers ia de hoop gerechtvaardigd, dat men door de conferentie van Moskou, hoe wel deze tot de „grote drie" is be perkt, uit de impasse zal geraken. Frankrijk zal niet voor het hoofd gestoten worden. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, James Byrnes, heeft hedenmorgen medegedeeld, dat te Mos kou geefi kwesties met betrekking tot Duitsland behandeld zullen worden, bij welke Frankrijk direct geïnteres seerd is. Er zal geen enkele beslissing, waarbij Frankrijk dirct belang heeft genomen worden, voordat de Franse regering daarover van te voren zal zijn geraadpleegd. Byrnes is van plan in de loop van de besprekingen te Moskou voor te stellen, dat de eerstkomende bijeen komst van de drie ministers te Wash ington gehouden zal worden, ongeveer drie maanden na 15 December a.s. Eindelijk, na maanden van hard werken, is men er in geslaagd de Wieringermeer droog te krijgen. Gisterochtend omstreeks negen uur was deze heugelijke gebeurtenis een feit. Aan H.M. de Koningin en aan den Minister-President werden telegrammen gezonden om hun hiervan mededeling te doen. van Openbare Werken, in een radio rede gisteravond gehouden voor Herrijzend Nederland. Tegenslag op Walcheren. Achttien dagen vóór de capitula tie, op 17 April 1945, des middags te 12.15 uur, vernielden de Duitsers de Wieringermeerdijk op twee plaatsen. In ruim. twee etmalen liep de polder vol. Maar op 21 Juni werd reeds begonnen een dijk aan te leg gen buiten om de beide gaten en op 5 Augustus was deze gereed," al dus dr. ir. J. A. Ringers, minister Voor Kerstmis zal opnieuw een bon voor 100 gr. koffie worden aangewezen. Minister Ringers deelde verder r.og mede, dat het oudere water front in Nederland, Walcheren, nog niet gestabiliseerd was. Bij Remme- kens is nog steeds een gat in de dijk, waardoor ongeveer 2000 ha. van de 15.200 geïnundeerde gronden over stroomd bleef. Er wordt hard ge werkt. maar voor Nieuwjaar wordt de sluiting echter niet verwacht. In de zitting van de Tweede Kamer van gistermiddag werd door den voorzitter o.m. medegedeeld, dat de nota aan de Kamer over het regeringsbeleid nog gisteravond zot» worden overhandigd. Deze zeer belangrijke nota, welke bij het ter perse gaan van ons blad nog niet ter kennis van de pers was ge bracht* gehandelt de volgende hoofd stukken: Kabinetsformatie. Overzicht van de gebeurtenissen in Nederlands-Indië. Het door de Nederlandse regering te Londen gevoerde beleid. De organisatie van de overheids-? diensten. a. militair gezag; b. regeringsvoorlichtingsdienst; c. regeringsdienst „Oog en Oor". Rechstkracht der wetsbesluiten. Beleid der regering ten aanzien vai| politieke delinquenten. Financiële voorzieningen met betrek-» king tot oorlogsschade. Loon- en prijspolitiek. a. loonpolitiek; b. de prijzen in verband met de lonen; c. spaar- en voorschotrekening; c. de D.U.W.; e. het buitengewoon besluit arbeids-» verhoudingen 1945. Wachtgeldregeling. Arbeidsbemiddeling. Sociale verzekering. V olksgezondheid. Landbouw, visserij en voedselvoorzie- ning. Organisatie van het bedrijfsleven. Buitenlandse handelspolitiek. Nationaal welvaartsplan. N V ervoermonopolie. Zuivering. a. zuivering van ambtenaren; b. zuivering universiteiten en hoge» scholen; c. zuivering der kunstwereld; d. zuivering van het bedrijfsleven. Richtlijnen bij benoeming. Kieswet, Noodgemeenteraden, Provin ciale» Staten. Gemeentefinanciën en financiële ver houding tussen het rijk en de gemeen ten. De voorzitter zal morgen een voorstel doen in verband met de behandeling dezer regeringsnota. Gezagstroepen namen nfet deel aan razzia op Schoorl's Interneringsk amp Naar wij vernemen, hebben de Gezags troepen geen schuld gehad aan het min der fraaie optreden van hen, die de raz zia op het Schoorlse interneringskamp hielden. Bij de eigenlijke „inval" waren zij in het geheel niet betrokken. De nacht voor de razzia hebben zij opdracht gekregen, de posten op de bui tenwegen te verdubbelen; toen de mare- chausséemacht arriveerde, wercf van hun diensten verder geen gebruik gemaakt. Het eerste bericht, dat wij en an dere bladen over deze kwestie publi ceerden, was afkomstig van het A.N.P. Dit bericht meldde, dat marechaussée en Gezagstroepen gezamenlijk de razzia hadden uitgevoerd. In werkelijkheid echter bleven de Gezagstroepen buiten het kamp. Dank zij de weigerachtige houding der autoriteiten, nadere mededelingen te verstrekken, was het ons onmogelijk, eerder deze fout van het Algemeen Ne derlands Persbureau te corrigeren.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1