STADSNIEUWS. Hoogheemraadschap vergadert Het afwijkende kind BOLLIE BOF EN DE ZILVEREN OLIFANTJES. Op de eerste algemene vergadering van het bestunr van het Hoogheem raadschap Noordhollands Noorder kwartier, die Woensdag te Alkmaar werd gehouden, heette de dijkgraaf Mr. A. F, Kamp, de aanwezigen harte lijk welkom. Snr. deelde mede, dat tijdens de oor logsjaren vele veranderingen in het bestuur hadden plaats gevonden, o.a, werd ook een nationaal-socialist be noemd tot hoogheemraad, welke be noeming bij besluit van den Militai ren Commissaris van 28 Juli 1945 on gedaan is gemaakt. Het betreft hier den hoogheemraad J. Laan Dzn. Veel illegale arbeid is tot nut van Noordhollands Noorderkwartier door de hoogheemraden en dijkbazen verricht. Door tactisch overleg heeft men veel nadelige maatregelen voor de Waterschappen kunnen voorkomen. Het zilveren jubileum van het Hoog heemraadschap zal op 12 December 1946 worden gevierd. Toestand der waterschappen gunstig. De algemene toestand der water schappen kan gunstig worden ge noemd. Voor reparatie werkzaamhe den Is een bedrag van 60.000 gulden nodig, waarvan het Rijk negentig pro cent voor zijn rekening zal nemen. De agenda. Na de uiteenzetting van Mr. Kamp werd overgegaan tot behandeling van de agenda, waarvan wij als belang rijkste punten noemen een voorstel tot verbetering van de salaris-positie van het personeel en de behandeling van de begroting voor het jaar 1946. De voorstellen welke de agenda bevatte, werden alle aangenomen. Benoeming Hoogheemraden. Als laatste agendapunten was vast gesteld het opmak =n van een aanbe veling voor de benoeming van hoog heemraden in de vacature's ontstaan door het aftreden van de heren Joh. de Veer en N. Dekker, Op deze voordracht werden geplaatst de heren: 1. P. Blaauwboer te Bar- singerhom; 2, P. J, Wavboer en 3. A. Sluis in de vacature de Veer. Voor de vacature Dekker werden de heren P. Tromp te Heerhu go waard; J B. van Kampen en G. P. J. Roeleveld resp. als een, twee en drie op de voor dracht geplaatst. Verder moest voorzien worden in de vacature, ontstaan door het periodieke aftreden op 1 Januari 1946 van den hoogheemraad, die In de vacature-de Veer zal worden benoemd en van den heer J. Laan Dzn. Hierin werden, resp. als een. twee en drie op de voordracht geplaatst in de vacature de Veer, de herrn P Blaauwboer te Barsingerhom; P. J. Wayboer en C. Ham en in de vacature Laan. de heren A. Shjfs te Enkhuizen. J. Kronenburg en W Dirkmaat, Nadat de dijkgraaf enkele woorden Van afscheid had gesproken tot den scheidenden Hoogheemraad, den heer Dekker en hiervoor door den heer N. Dekker dank was gebracht, werd de vergadering gesloten. ,/T HOOGE HU VS". In de Dinsdag gehouden buitenge wone algemene vergadering van aan deelhouders der N. V.'s „Noord-Hol- landsche Levensverzekering Mij." van 1891; Verz. Mij. „Noord-Holland"; Ass. Mij, „Het Groene Kruis"; „Alkmaar- sche Bank" allen gevestigd in 't Hoo- ge Huys, werden in de vacatures van wijlen de heren Prof. Mr. B. M. Ta verne en P, A, de Lange, tot Com missarissen benoemd de heren Prof. Mr. W. P. J. Pomne. Hoogleraar Straf recht aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en Prof. Mr. C. P. M, Romnfe oud-Minister van Sociale Zaken, Voorzitter van het College van Rijks- bemiddelaars, Buitengewoon Hoog leraar voor Staatsrecht en Administra tief Recht aan de Tilburgse R. K. Handelshogeschool, wonende te Over- veen. De heer Niele burgemeester van de Egmonden OP VERZOEK DER GEMEENTENAREN BENOEMD. Tot wnd. burgemeester van Egmond- Binnen, Egmond a. d. Hoef en Egmond aan Zee is een dezer dagen de heer M. T. Niele benoemd. Vele stadgenoten zal deze benoeming van „Oom Tinus", die een bekend figuur uit de illegaliteit is, ojn. was hy dis trictsleider van de L. O. en een gezien medewerker van „Oom Theo" en „Oom Gerrit" genoegen doen. Deze benoeming is niet het gevolg van een solicitatie, noch van een officiële voordracht door' de hiertoe bevoegde autoriteiten, maar het resultaat van een request, dat door de inwoners van bovengenoemde gemeenten tot den Com missaris der Koningin in de provincie Noord-Holland werd gericht. Hierin werd verzocht om den heer Niele te benoe men op de vrijgekomen burgemeesters plaats, hetgeen dan ook een dezer da gen is geschied. De heer Niele heeft tijdens de bezet ting door zijn assistentie van vele bur gemeesters in Noord-Holland een ruime ervaring in gemeentelijke bestuurszaken op kunnen doen. Waarschijnlijk zal hij vooral bij een mogelijke samenvoeging der gemeenten Egmond-Binnen, Egmond a. d. Hoef en Egmond aan Zee, zijn arbeidskracht op dit terrein ten volle kunnen ontplooien Wij wensen den heer Niele veel succes toe bij de vervulling van zijn nieuwe taak. Gisteravond hield de heer P. C. Faber uit Amsterdam voor het Alk- maars drankweercomité een lezing over bovenstaand onderwerp. Spr. begon met het opnoemen van de drie hoofdvormen van afwijkingen naar beneden (afwijkingen naar boven worden meestal niet als abnormaal gevoeld) nl. lichamelijke, verstande lijke en morele afwijkingen. Al deze afwijkingen kunnen in aan leg dus bij de geboorte aanwezig zijn. Spr. wees er echter telkens weer op, dat milieu en opvoeding de aanleg ten gunste of ten ongunste kunnen be- invloeden, al zal de opvoeding nooit meer kunnen bereiken, dan wat reeds in aanleg aanwezig is. Voor verbetering van afwijkingen is het dus noodzakelijk een onderzoek ïn et stellen naar aanleg en milieu. Hier op aansluitend kan dan door heilpea- dagogiek en milieuverbetering vaak veel worden bereikt. Hoe gemakkelijk slechte eigenschap pen door de omstandigheden naar vo ren komen toonde spr. aan met vele voorbeelden uit het dagelijks leven in de vorige winter. Verschillende soorten afwijkingen. Spr. kwam daarna tot behandeling van de verschillende soorten afwij kingen bij kinderen. In de eerste plaats van de verstan delijke afwijking, waarvan hij noem de de debielen (achterlijken), imbe cielen en idioten. Indien debi^e kinderen opgevoed worden op een school voor buitenge woon onderwijs kunnen zij zich in het algemeen later in de maatschappij handhaven. Dit geldt helaas niet voor de andere twee groepen. Van de lichamelijk afwijkenden noem de spr. de slechthorenden, doofstommen, blinden en ook de kinderen zonder han den, voeten e.d. Prachtige resultaten kunnen met deze kinderen bereikt wor den in de inrichtingen of op de scholen die speciaal voor hen bestemd zijn. De moreel afwijkenne kinderen worden, mits zij onder goede leiding komen, zeker niet allen misdadigers. Over de moeilijke kinderen, zeide spr. dat hier door deskundigen van de medisch-opvoedkundige bureaux veel te verbeteren is. Vaak worden echter de moeilijkheden te laat ontdekt. Spr. pleit daarom voor instelling van het Amerikaanse instituut van de visiting teacher, de onderwijzer-huisbezoeker, een speciaal aangestelde onderwijs kracht, belast met het opsporen van afwijkingen bij de schooljeugd. Het beste deel van onze jeugd wordt georganiseerd. Op de daaronder liggen de groep, de z.g. asphalt-jeugd, heeft vrijwel niemand vat en toch zullen ook zij bereikt moeten worden. Spr. wees nog op het werk van de nieuw opgerichte Stichting voor Maat schappelijk Werk op Humanistische Grondslag, waarvan ook reeds te Alk maar een afdeling bestaat en die het maatschappelijk werk zal aanpakken onder het niet-kerkelijke of in klei nere vrijzin'nigè kerken georganiseerde déél dér bevolking. Aan de hand van enige cijfers (o.m. bleek dat de jeugdmisdadigheid 2Vt maal zo groot is als voor de oorlog) bewees spr. nog ten overvloede, het zeer grote belang van het maatschappelijke werk, waarbij hij tevens een beroep op allen deed dit zoveel mogelijk zowel moreel als financieel te steunen, Bellamy partij Hedenavond zal om acht uur in ho tel „Irene" een openbare vergadering van de Nederl. Bellamy Partij" worden gehouden. De heer P. Kremers zal spreken over het onderwerp: Bellamy binnen 5 jaar aan de macht? Hensbroelc. St. Pancras. GLAS VOOR N.V.H. Nadat het glas, dat door de tuinders in St. Pancras was bijeen gezameld, onge veer negen weken op vervoer heeft lig gen wachten, is het een dezer dagen weg gehaald. Het heeft wel lang geduurd voordat men hiervoor een vervoersvergunning heeft afgegeven. Algemene vergadering Boerenleenbank Maandag 10 December werd in café Bouwstra te St. Pancras de jaarlijkse vergadering van de Coöperatieve Boe renleenbank gehouden. Als voorzitter fungeerde, op ver zoek van het bestuur, de heer F. N. Spaan, kassier. Na lezing van de no tulen werden deze goedgekeurd en werd er overgegaan tot verkiezing van een tweetal bestuursleden en van een lid van de Raad van Toezicht. In de vacatures werden gekozen de heren Aid. Bakker en J. Kooy Jzn., als be stuursleden en de heer C. Duif Jzn. als lid van de Raad Toezicht. Hierna werden de rekening -en ba lans van het jaar 1944 behandeld en goedgekeurd. Als punt zes van de agenda werden enkele mededelingen gedaan. De ren te voor spaargelden kan nog niet de finitief worden vastgesteld, daar ge wacht wordt op advies van de Cen trale Bank. Na rondvraag werd de vergadering gesloten. CURSUS OVER AARDAPPELSELECTIE. In de bestuursvergadering van de Tuin bouw werd in beginsel besloten om deze winter een cursus te laten houden over „Aardappelselectie". Het bestuur zal zich in verbinding stellen met de RJjkstuin- bouwconsulent die een en ander moet goedkeuren. Ook zal er deze winter een lezing worden gehouden over de bestrij ding. N.TB. weer opgericht Zaterdagavond vond in café Kossen te Hensbroek een vergadering plaats om te komen tot heroprichting van de plaat selijke afdeling van de Ned. Tuinders Bond. De heer Joh. Langereis wees er in zijn openingswoord op, dat er van een nieu we koers en eenheid in de tuinbouw organisaties de standorganisaties zijn alle weer op eigen benen gaan staan nog weinig sprake is. Om zitting te kunnen krijgen in de Stichting v. d. Landbouw i.o. blijkt het noodzakelijk te zijn dat de N. T. B. weer opgericht wordt. Nadat enkele vragen waren be antwoord werd tot wederoprichting van de afdeling besloten. Bij de bestuursverkiezing werden ge kozen: Joh. Langereis, D. Groot, J. Klerk, P. Fok en W. J. Leegwater. De heren Joh. Langereis en W. Dekker werden benoemd tot afgevaardigden voor het kring- en prov. bestuur. Na nog verschillende besprekingen, meer van huishoudelijke aard, werd de vergadering gesloten, ding van de Coloradokever. FESTIVITEITEN Door omstandigheden zijn te Hens broek geen bevrijdingsfeesten in de loop van deze zomer gehouden. Thans is besloten, aan veler verlangen tegemoet te komen, om nu nog feest te gaan vieren. De data hiervoor zijn vast gesteld op 18 Dec. a.s. voor ouderen en 19 Dec. voor jongeren, terwijl op deze laatste dag voor de schoolkinderen o.m. een film vertoond zal worden. Gezien o.m. de tijd van het jaar zal niet aan versieringen van huizen, e.d. worden gedaan. Voor de volwassenen zullen de feesten het karakter van een boeren bruiloft dragen. Oudorp. NIEUWE SECRETARIS N. V. H. en H, A. R. K, Bij de op 10 December 1945 te Oudorp gehouden vergadering van het N. V. H. en H. A, R. K, is tot secretaris van N, V, H, en H. A. R. K, afd, Oudorp in de plaats van den heer Bekkering gekozen de heer Th. C. Uyttenbog- gaart, Munnikenweg 25c te Oudorp. Langedijk. NOORDERMARKTBOND. 7000 kg rode kool f 8.50, 15000 kg gele kool f f.50, 300 kg groene kool f 8.50, 4000 kg witte kool f 5, 9000 kg uien f 9. GROENTEVEILING BROEK OP LANGEDIJK. 3500 kg rode kool f 8.50, 17800 kg gele kool f 8.50, 3000 kg witte kool f 5, 700 kg peen f 6, 3750 kg bleten f 3.50—f 6, 13000 kg uien f 9. Heer-HuErowaard. SLECHTS ENKELE LICHTGEWONDEN BIJ AUTO-ONGEVAL. Zoals wij gisteren reeds mededeelden, is Woensdagmorgen een auto met aanhang wagen geslipt, waarin gedetineerden van het interneringskamp Rochdale naar de Wieringermeer werden vervoerd. Het is echter gebleken, dat het aantal gewonden minder groot is, dan eerst werd gemeld. Slechts vier inzittenden werden licht gewond, een ervan werd naar het St. Elisabeth Ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. Zijn toestand is zeer gunstig. Ook de wagen was slechts zeer licht beschadigd en heeft op eigen kracht de terugweg kunnen aanvaarden. Druk. Dagblad voor Nrd.-Holland N.V. Jouf* Coovv ve «ounwnes Ht&esroie* h.CB t

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2