Een tekort van bijna twee milliard Belangrijke plannen Overeenkomsten van Bretton Woods goedgekeurd Het treurigste hoofdstuk uit de menselijke geschiedenis Wraakoefening op inwoners van Bekassi Vluchtenden met machinegeweren beschoten VRIJDAG 14 DECEMBER 1945. Directeur: M. J. Roggeveen. Hoofdredactrice: E. Tas—Callo. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING .DE VRIJE ALKMAARDER" ACHTERDAM 20. TELEF. REDACTIE 2274. TELEF. ADMINISTRATIE 2971. Milliocnennota bij Tweede Kamer ingediend De Minister van Financiën heeft de in de troonrede aangekondigde nota be treffende de toestand van 's rijks financiën bij de Tweede Kamer ingediend. Gezien de geweldige achterstand bij de administratie en de onzekerheid ten aan zien van vele kosten, wenst de minister deze begroting slechts te beschouwen als een oefen-begroting en als een hulpmiddel om de administratie weer geleidelijk aan, in beproefde comptabele banen te leiden. Daar hij in dit verband de normale en grondwettelijk voorgeschreven be handeling niet wel mogelijk acht, legt hij haar alleen ter informatie aan de Staten-Generaal voor. Bij afzonderlijk wetsvoorstel verzoekt de minister de noodzakelijke machtiging om deze be groting tezamen met die voor het eerste halfjaar 1945 en de nog nood zakelijke suppletoire begrotingen voor 1945 en vroegere dienstjaren alsmede de daarop aansluitende middelen-wet ten vast te stellen. Omzetbelasting in sociale zin herzien Voorts worden in de nota enige be langrijke plannen aangekondigd. 1. Op het gebied der belastinghef fing zijn maatregelen van drieërlei aard te verwachten. a. Speciale heffingen, welke zullen v orden gebezigd voor de dekking der uitgaven wegens geleden oorlogsschade en voor de vermindering der staats schuld. De eerste en belangrijkste dezer heffingen, de vermogensaanwasbelasting, is in ontwerp gereed en is in studie bij de belasting-adviescommissie. De voor bereiding van een heffing in eens is ter hand genomen. b. Afschaffing van de vennootschaps belasting en van de vermogensbelasting op lichamen en vervanging door resp. een minder drukkende overwinstbelas ting en een z.g. winstgerechtigde-belas- ting als voorheffing op de inkomsten belasting. Doel dezer belastingherzie ning is de belemmeringen voor 'n ont plooiing van een gezonde ondernemers activiteit weg te nemen en Nederland aantrekkelijker te maken voor de ves tiging van nieuwe ondernemingen, het geen op de duur tot een stijging van het nationale inkomen en van de belasting opbrengsten zal leiden. c. Herziening van de algemene omzet belasting, gepaard gaande met een ver mindering of vrijstelling van deze hef fing op noodzakelijke levensbehoeften, invoering van een weeldebelasting, ver hoging van de successierechten en van de schenkingsrechten. 2. Het streven zal er op gericht zijn Üe uitgaven uit de gewone dienst te dekken uit belastingen en voor de bui- IRAN VERLANGT TERUGTREKKEN DER TROEPEN. De Iraanse regering heeft tot de Ver. Staten, Engeland en de Sowjet-Unie het verzoek gericht Iran bij de besprekin gen van de ministers van Buitenlandse Zaken te Moskou tegenwoordig te laten zijn, wanneer er over Iran wordt ge sproken. Voorts verzocht de regering de onmid dellijke terugtrekking van alle geallieerde troepen. tengewone dienst te putten uit binnen landse besparingen en buitenlandse le ningen. Voor de uitgaven op de buiten gewone dienst staat de minister het sy steem van meerjarige begrotingen voor. Met inspanning van alle krachten zal worden gepoogd het begrotingstekort binnen verantwoorde grenzen terug te brengen. Na uitvoerige discussies werd gisteren in de Tweede Kamer het wetsontwerp tot toetreding tot de overeenkomsten van Bretton Woods zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Eveneens zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen het wetsontwerp, hou dende goedkeuring van de lening van 2 millioen ten laste van Curagao. Deze wetsontwerpen zullen, indien het eindverslag tijdig zal zijn vastgesteld ln de openbare vergadering der Eerste Ka mer van Woensdag 19 December te 13 uur behandeld worden. „Dachau, Buchenwald, Auschwitz en Mauthausen," aldus mr. Dodd, die gisteren namens de Amerikaanse prosecutie te Neurenberg de be- behandeling van wellicht het zwartste Imofdstuk in de geschiedenis van het mensdom inleidde, „zijn namen, die het Nazi-systeem symboli seren. Zes millioen mensen werden vernietigd Zij waren het wapen, dat zich van 1932 ai in Duitsland zeli richtte tegen allen, die de agressie in de weg stonden. Zij werden het instru ment, waarmede de volledige uit roeiing van een volk zes millioen Joden op „wetenschappelijk wij ze" werd uitgevoerd. Getallen. 16 December 1942 worden 45000 Joden naar Auschwitz op transport gesteld, namelijk 30.000 uit Byalystok en 10.000 uit Theresienstadt, waarbij cok 60-jarigen en ouderen, omdat het Ghetto te vol werd. Voorts 3000 Nederlandse Joden en 2000 Berlijnse Joden inclusief invaliden, ouden van dagen en kinderen. Hiervan moesten 15000 in staat tot werken zijn. De S. D. joeg in heel Europa op Joden met het doel: hun algehele vernie tiging. Onmiddellijk na de bezetting van Hongarije in Maart 1944 werd begonnen met de deportatie der Hongaarse Joden. Voor Augustus waren reeds een half millioen geli quideerd in de gaskamers van Auschwitz en Madanek. Joden met leidende functies, artsen, journalis ten, zakenlieden en anti-fascistische Joden werden in Mauthausen afge maakt. In Auschwitz gingen kinde ren onder de twaalf en veertien on middellijk naar de gaskamer, even als volwassenen boven de 50, zie ken en „strafgevallen". Mensenlevens hadden in deze kampen geen waarde. Mensen wa ren in sommige gevallen voorwer pen waar je mooie dingen van kon maken, bijv. lampekapjes van men senhuid. Enkele van deze voorwer pen waren in de rechtzaal als corpus delicti aanwezig, onder meer een door deze aartsbandieten geprepa reerd vrouwenhoofd van een slacht offer, dat opgehangen was. De meeste beklaagden keken recht en strak voor zich uit. De „furor Teutonica" richtte zich ook tegen anderenIn één kamp werden 29.000 krijgsgevangenen, voornamelijk Russen, maar ook Bel gen, Britten en Amerikanen opge ruimd. Het kamp Flossenburg was een dodenfabriek Tussen Februari en April 1945 kwamen daar 14797 mannen en 1300 vrouwen om het leven. En de naam Mauthausen doet een rilling door de wereld gaan. Alle middelen tot vernietiging werden in de kampen toegepast. Alle laagheden, waartoe Nazimis- dadigers in staat waren, begingen zü hier. De feiten zijn zo overstelpend, dat geen gedetailleerd beleid te ge ven is. Streicher, Frick, Von Neurath, Hess en Göring hebben een groot aandeel gehad in deze maatregelen Frank, die nu kleintjes op de bank zit, meestal met het gelaat in de han den en die zenuwachtige bewegin gen maakt, is de man, die in 1940 verklaarde, dat hij niet in staat was om in één jaar alle Joden uit te roeien, maar dat 't doel zou worden bereikt. De oorlog is maar half ge wonnen, als de Joden blijven leven, zei hij. Aangrijpender dan alle getallen was de vertoning van een korte op de SS buitgemaakte smalfilm, die scènes van de verdrijving van Joden uit het Ghetto laat zien. Scènes, die zich duizenden malen in heel Europa afspeelden. Men ziet, hoe vrouwen naakt het Ghetto verlaten moeten en hoe zij, alvorens op transport te gaan, geslagen en mishandeld wor den. Oude mannen storten neer, nuilende gebroken mensen strompe ten voorbij, eindeloos gemarteld voordat de dood ten slotte verlos sing zal brengen. Een der treurigste hoofdstukken uit de geschiedenis der mensheid is hiermede voor het gerechtshof opge tekend, maar de omvang der ver nietiging, die zes millioen mensen, wier enige misdaad was, dat zij uit Joodse ouders waren geboren, het leven kostte, is van dien aard, dat elke gerechtelijke straf erbij in het met verzinkt. De strafexpeditie tegen het dorp en zijn inwoners, die gezamenlijk verantwoordelijk zijn gesteld voor de recente moorden op overlevenden van de verongelukte Dakota, en voor welke expeditie de geallieerde opperbevelhebber de gehele verantwoordelijkheid op zich genomen heeft, heeft haar orders gistermorgen ten uitvoer gelegd. Er heeft ten aanzien van de expeditie geen overleg plaats gehad tus sen de Britten en de Nederlanders. Een zuil van zwarte rook stijgt nog steeds op en verspreidt zich over Bekassi, zodat deze vanuit Batavia, bijna 20 km. daar vandaan, duidelijk is waar te nemen. Toen ik vanmorgen boven het dorp vloog, aldus de verslaggever van A.N.P.-Aneta, stonden er nog slechts enige huizen in brand, ter wijl verscheidene reeds geheel waren uitgebrand. Na gedurende 35 minuten in onze Beauftighter rondgecirkeld te hebben, konden we zien, dat een derde deel van Bekassi door brand was vernield. Wij konden ook verscheidene hon derden dorpelingen bij de brug over de Kali Bekassi samenge- hoopt zien, bewaakt door Brits- Indische soldaten. Naast ons, in de lucht, geven twee vliegtuigen dekking aan de Britse troepen. Hun bemanningen hadden het be vel gekregen op actieve verkenning te gaan en met machinegeweren te vuren op iedere groep van dorpelin gen, die probeerde te ontsnappen. Bij onze terugkomst te Kemajoran ver namen wij van de piloten der vlieg tuigen, dat zij Indonesiërs hadden beschoten, die hetzij in vrachtauto's, hetzij te voet probeerden uit 't dorp weg te komen. In het dorp zelf werden Britse le- gervrachtauto's met soldaten in de zijstraten gereden. De soldaten liepen de gebouwen binnen, die spoedig daana in vlam men opgingen. Toen wij heel laag over het brandende gebied van Be kassi ert zijn omgeving gingen, za gen wij kleine groepen Indonesiërs, die naar de rijstvelden of langs de spoorbaan wegvluchtten. Toen wij boven het brandende dorp wegvlogen was de gevangenis de plaats van de misdaad nog steeds intact. Het aantal dorpelin gen bij de brug scheen voortdurend groter te worden, naarmate de vlam men zich uitbreidden. WEER THUIS IN HET VADERLAND. Te Rotterdam zijn gistermorgen ,,De Batavia II", de „Mecklenburg" en de „Oranje Nassau" aangekomen met 330 geëvacuëerden. mannen, vrouwen en kin deren uit „Indonesië". Het hospitaalschip „Oranje", dat Bata via verlaten heeft, zal Semarang aandoen, waar 1200 personen wachten op repa triëring.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1