B m y 71 3 1 7 ryi NIETS anders dan STADSNIEUWS. Doodstraf geëist tegen Alkmaarder Godsdienst en Socialisme Turners vierden feest Predikbeurten. EGMOND. Een nieuwe burgemeester gaat Egmond opbouwen Hefloo. BOLLIE BOF EN DE ZILVEREN OLIFANTJES. VRIJWILLIGER BIJ DB KRIEGS MARINE. In de zitting van Dinsdag van het BU- ponder Gerechtshof te Amsterdam, werd tegen den 20-jarigen Alkmaarder Willem Rollenberg, door den procureur-fiscaal, Mr. Bakhoven, de doodstraf geëist. De jonge man, die 15 jaar oud was toen de oorlog uitbrak, was naar Duitsland gegaan omdat hij niet kon onderduiken. In Berlijn werd hij wegens zwarte han del gepakt en zou naar een concentra tiekamp worden gestuurd. Hij kreeg ech ter de keuze óf concentratiekamp, óf kriegsmarine en de 18-jarige jongen koos het laatste, kwam als koksmaatje bij de kriegsmarine maar heeft hier nooit de wapens gehanteerd. De verdediger pleitte clementie. Het Hof zal op 22 Dec. uitspraak doen. J. H. Scheps vooi de S D.A.P. „Wanneer het socialisme het streven is voor doelbewuste vermaatschappe lijking teneinde de grond en de voort brengselen van den enkeling aan de gemeenschap te geven, Is dit een ge- rechtigheïdsverlangen. En evenals de godsdienst is het socialisme, daardoor het concrete, dat de mens in zijn leven kan omvatten, indien hij zich dat streven naar gerechtigheid tot ideaal kan maken", aldus de heer J. H. Scheps in een rede, gisteravond ge- honden voor de afd. Alkmaar van de 8.DAP. over „Godsdienst en Socia lisme". Godsdienst. Uitvoerig besprak de heer Scheps de betekenis en de functie van het begrip en het woord „Godsdienst" aan de hand van de verhouding tot „Religie". Reli gie is de gezindheid de vuurhaard waaruit de godsdienst de vlam ontstaat. Religie wijst op samenhang, op een besef van verbondenheid, van het één met het al; religie is een sen timent, een innerlijk gevoel. Godsdienst de concrete vorm van „Religie" is het dienen, in een ver heven zin, van God ('t Noodlot, de zin of de laatste grond der dingen). Spreker trok steeds parallellen tussen socia lisme en godsdienst om zijn definities een stevig fundament te geven; o.m. wees hij op 't feit, dat de dienende functie een bij uitstek socialistische is. Ook de verhoudingen Kerkgodsdienst en Partij-socialisme moeten in het raam van deze beschouwingen bekeken wor den, want zowel de kerk als de partij zijn de beddtngen die .de ideeën voort stuwen. En evenals bij de godsdienst is *t socialisme pas waarachtig als 't kracht is een geen dogma of klank alleen. Socialisme. Op indringende wijze besprak de heer Scheps hierna ontstaan en ontwikkeling van het socialistisch besef. Uitgaande van de stelling dat iedere tijd en ieder geslacht het recht heeft om een eigen formule voor de waarheid te stellen. Want ook voor het historisch-ma- terialisme ontstaan in de zo optimis tische nationalistische 19e eeuw gold het „panta rei" (alles vloeit). En heden ten dage is deze „wet" ook van toe passing op allerlei parij-programs der S.D.A.P., zelfs op dat van 1937. Botsing en eendracht. In de 19e eeuw, toen socialistische wijs geren de zedelijkheid teruggebracht had den tot een vorm van de maatschappe lijke evolutie en de christelijke leiders iedere sociale gedachte nieuw was. ston den socialisme en godsdienst stof en geest fel tegenover elkaar. Deze anti these durde tot.... 1940, want pas in de ellende der ballingschap en van het con centratiekamp werd iedereen alle vaste grond onder de voeten weggemaaid en konden socialisten °n christenen elkaar „vrij" ontmoeten. En het was In deze il legaliteit vooral de jeugd die de stuwen de kracht was en de Jeugd, die naar al le zijden open stond. „Wij willen geen eenheidsworst uit een geestelijke gehaktmolen, waardoor wij allen hetzelfde moeten denken, 't Gaat in diepste zin om de geest van de socia listische gedachte. Want vóór alles: Wij staan ia het teken van de arbeid, van alle arbeid 1*» aldus besloot de heer J. M. Scheps. Tot slot stelden enkele toehoorders nog enige vragen. Bij de beantwoording hier van door den heer Scheps viel o.m. op sprekers mening, dat het Nederlandse volk een opmerkelijk gebrek aan politieke be langstelling toont, veroorzaakt door een zeker wantrouwen, een gemis aan con tact en gevolg van de typische Nederland se mentaliteit eerst eens even de kat uit de boom te kijken. Ook de samenwerking en het streven naar een „Arbeidsparty kwam ter spra ke. De heer Schep was de mening toe gedaan, dat Indien er inderdaad de mo gelijkheid zou bestaan om te komen tot een verruiming van de socialistische ge dachte, de oude symbolen en attributen zullen kunnen vervallen. Hernieuwde kennismaking met Menno Grondsma Donderdagavond vierde de Alkmaarse Gymnastiekvereniging „Turalust" in het „Wapen van Heemskerk" een bevrij dingsfeest, dat er wezen mocht, al was het dan wat laat. In zijn openingswoord heette de voor zitter der vereniging, de heer G. de Rie, de aanwezigen hartelijk welkom. Met enkele woorden werden de geval lenen uit de rijen der turners herdacht, in het bijzonder dr. Haverkamp^ de be schermheer van Turnlust, wiens heen gaan een zwaar verlies voor de vereni ging betekende Na zijn„maidenspeech" gaf de heer De Rie (die nog slechts enkele maanden voorzitter is) de leiding over aan Menno Grondsma met zijn Kleinkunstensemble „De Toverbal". Wij zagen thans Menno in een nieuwe creatie, n.1. die van „De zingende Zwer ver1van Frans van Schaik, een imita tie die er wezen mocht, evenals trou wens de nieuwe van Charles Trenet, het „Stokpaardje"^ van den heer Grondsma. Nelly Daloma zong op verdienstelijke wijze, hoewel nog hier en daar wat zwak en onbeheerst, enkele aardige Spaanse liedjes en enige Engelse „Songs". Een beetje meer zelfvertrouwen zou geen kwaad kunnen. De „Silva's", twee jongens met een gui taar, gaven blijk uitstekend de kunst te verstaan, er een gezellige boel van te maken. En dan waren er nog, niet^te vergeten, de oude bekenden, Martin Vroom, in zijn kostelijke creatie „firma Citroen en Ci troen Co.", met als tegenspeler Jaap Besteen de man aan de piano: Ger Visser. De turners hebben zich kostelijk ver maakt met hetgeen hun door dit gezel schap voorgezet werd. De avond werd besloten met een gezel lig bal, waarbij de versterking van de inwendige mens niet werd vergeten. „Turnlust" mag met trots terug zien op haar „bevrijdignsfeest". KERSTVERRASSING VOOR OUDEN VAN DAGEN. Van binnen en buiten de stad gaven reeds velen blijk van belangstelling voor de actie „Een Kerstverrassing voor de Ouden van Dagen". Er zijn voornamelijk veel bijdragen in geld binnengekomen, waarvoor het Co mité echter gaarne wat versnaperingen zou kopen. Doch zonder bonnen gaat dat niet. Weet iemand daar nog raad op? Zijn er wellicht stadgenoten, die voor dit doel nog een versnaperings- of ge baksbon zouden kunnen afstaan? Deze worden dan gaarne uiterlijk Zaterdag 15 dezer ingewacht bij het Comité: Lange- straat 87. DB KAASMARKT. VRIJDAG 14 DECEMBER. Op de kaas markt was heden geen aanvoer. Malzsnt fabrikaat Dttryaa op Uw ban I Beter kin niet an nog roordeollg óók: om twee-o na pok voor 17 cent. Vraag Uw winkelier daarom mat nadruk y j ■75» r oudi OelmcuziakneJtA Voorlooplg nog op da Varmicolllbon. De boom, die hoe langer hoe dikker werd Wegens overtreding van de prijsvoor- schriften van gebruikte goederen, werd te Alkmaar een partij van 1005 tassen in beslag genomen. Bij onderzoek bleek dat de tassen, die bij een rijwielhandelaar hier ter stede werden aangetroffen, door een grossier waren ingekocht voor een gulden p. st. De grossier had er vier gulden voor ge maakt en er dus een zoet winstje uitge slagen, terwijl de winkelier er zeven tot tien gulden per stuk voor vroeg. TARWEBLOEM ALS PUDDING POEDER. Een fabrikant uit de omgeving van Alkmaar werd geverbaliseerd wegens verkoop van custard- en vlapoeder tegen te hoge prijs. Bij nader onderzoek bleek, dat de custard geen custard doch gearomati seerde tarwebloem was. t% De opsporingsambtenaar heeft dus twee processen-verbaal uit dote affaire weten te slaan, een wegens prijsopdrijving en een wegens verkoop van goederen onder andere naam dan de gebruikte grond stoffen wettigde. Druk. Dagblad voor Nrd.-Holland N.V. VOOR ZONDAG 16 DECEMBER 1945. (Ned. Herv. Gem.) BERGEN 7 uur, ds. Bieman. HEILOO, 10 uur, de heer Joh. Mensink. KOEDIJK, 10 uur, ds. Nell. HEERHUGOWAARD, 10 uur, ds. de Mooy. OUDE NIEDOR" 2.30 uur, ds. de Mooy. N. NIEDORP, 10 uur, de heer v. Noor dennen. HENSBROEK, 2.30 uur, ds. v. d. Kreeke. GROOTSCHERMER, 10 uur, ds. F. Bo- beldijk. Vit het radioprogramma van morgen HILVERSUM l: 6.45 Ochtendgymnastiek 7.0i en 8.01 Nieuws. 12.01 Gr.pl. 12.30 Ne derland gaat weer aan de slag. 12.35 Or gelconcert door B. Drukker. 13.01 Nieuws. 13.20 Gr.pl. 14.01 Relais wereldprogramma. 15.— Orkest Ted Powder. 15.30 Eng. les voor gevorderden. 16.Het Rotterdamse pianokwartet. 16.32 Liederen van Faure. 16.45 Boekbespr. 17.Cantabile Septet. 17.30 Gr.pl. 18.01 Sylvestre Trio. 18.30 Het rijk over zee. 18.45 De Speellieden. 19 01 Nieuws. 19.30 Benedict Silbermann en zijn „Novelty Serenaders". 20.01 Neder land herrijst. 20.15 Het Residentie Orkest o.l.v. Frits Schuurman. 22.15 Mens en maatschappij. 22.30 Metropole orkest. 23.01 Nieuws. 23.20 Avond wij ding. 23.30 Eddy Wal is speelt. 23.58 Sluiting en Wilhelmus. HILVERSUM 2: 13.01 Voor de Nederl. strijdkrachten. 13.30 Canadese uitzending 14.0i Uit eigen tuin. 14.20 Orkest van Gre- goras Dinicu. 14.45 Beeldende kunsten. 15.— Het Omroeporkest o.l.v. L. Koos v. d. Griend. 16.— Dr. M. R Heijnsius v. d. Berg: „De betekenis van de districts- consultatie-bureaux in de strijd tegen de tuberculose". 16.15 Orkest Carlo Carcas- sola. 17.— Kinderhoorspel. 17.30 Kinder koor. 10.81 Nieuws. 18.30 Gr.pl. 19.30 Pro gramma v/d Nederl. strijdkrachten. 20.01 Radio rariteiten revue. 21.— Hoorspel. 21.25 Gr.pl. 21.45 Avondwijding. 22.01 Nieuws. 22.20 Dansmuziek (gr.pl.) 22.58 Sluiting en Wilhelmus De heer Niele over zijn plannen. „Ik ben geen burgervader van de Egmonden geworden om handtekenin gen te zetten, doch om de opbouw van deze gemeenten krachtdadig ter hand te nemen." Met deze woorden, die zijn pro gramma duidelijk en beknopt aan geven, zette de nieuwbenoemde waar nemend burgemeester van de drie Egmonden in een enkele zin zijn plan nen voor de toekomst van zijn ge meente uiteen. De heer M. T. Niele, die met ingang van 1 December, zoals wij reeds meld den op verzoek van de inwoners der ge meenten Egmond a/d. Hoef, Egmond- Binnen en Egmond aan Zee, tot waarn.- burgemeester van deze Noord-Hollandse dorpen werd benoemd, vertelde ons in een kort onderhoud iets over de opbouw van de badplaats Egmond. Het touw van de opbouw. -Een allereerste vereiste is, aldus de heer Niele, dat alle gemeentenaren hetzelfde touw vast gaan houden, het touw van de opbouw, dat door allen gezamenlijk, zon der onderscheid van politieke richting, naar één doel getrokken moet worden. Er zal gewerkt moeten worden door iedereen, de lanterfanters moeten van de straat en de politieke kibbelarij tje* zullen op zij gezet moeten worden. Wij zullen trachten van Egmond te ma ken wat er van te maken is, dit moet en .dit kón ook. In den kundigen gemeente-secretaris, mr. Spit, met zijn staf van personeel, heeft de burgervader een medewerker gevonden, die hem volkomen terzijde zal staan in zijn taak. De Egmonden moeten zo spoedig moge lijk financlëel weer volkomen onafhan kelijk worden. Het is het streven van den burgemeester, dat er „geen geld meer bij moet". Daarom ls het allereerst nood zakelijk dat het strand en de boulevard vóór het a.s. zomerseizoen weer perfect in orde zullen zijn, zodat Egmond zijn reputatie als hadplaats weer eer zal kun nen aandoen. Naast dit, onmid&elijk nood zakelijke werk, heeft de heer Niele ook plannen voor bebossing en villabouw, eveneens van groot belang voor de toe komstige welvaart. Wanneer de ingezetenen op bepaald ge bied met moeilijkheden te kampen heb ben, dat hoopt de burgervader, dat zij zich daarmede tot hem zullen wenden. Wij menen de bevolking van de Eg monden van harte geluk te kunnen wen sen met hun nieuwen burgemeester, die een open oog heeft voor alle noden der burgerij. ESPERANTO. Ter herdenking van de geboortedag van Dr. Zamenhof, de samensteller van het Esperanto, komen de Esperantisten van Alkmaar en Helloo Zaterdag 15 Dec., des avonds om 8 uur, samen in Café Bol te, bij het station. Er zal worden gesproken, gezongen en gedeclameerd. 36 DER 40 BESCHULDIGDEN VAN DACHAU TER DOOD VEROORDEELD. Van de 40 beschuldigden in het te Dachau gevoerde proces tegen Duit se oorlogsmisdadigers, die allen schuldig zijn bevonden, zijn er giste ren 36 ter dood veroordeeld, Eén der beschuldigden is veroordeeld tot le venslange gevangenisstraf en drie anderen tot elk 10 jaar gevangenis straf. Onder de ter dood veroordeelden bevindt zich dr. Schilling, die tij dens het proces heeft toegegeven, dat hij de gevangenen gebruikte voor medische experimenten.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2