STADSNIEUWS. De Jeugd moet 't eerst uit de nood BOLLIE BOF EN DE ZILVEREN OLIFANTJES. Directeur Sociale Zaken „Vóór alles moet ons volk geholpen worden door de toekomst van onze jeugd te verzekeren. Indien er voor gezorgd wordt, dat, ook in de z.g. a-sociale gezinnen, de kinderen een vak leren (ambachtsschool!), kan dit vraagstuk van onderen af worden aangepakt en wordt de hoofdoorzaak van armoede in en door werkloosheid ondervangen", aldus de heer J. Plas, directeur van het bureau Sociale Za ken. *t Is eigenaardig, dat de jongeren ©ok zij die jarenlang in Duitsland heb ben gewerkt en daar moreel zeker niet zijn verbeterd geen grotere zucht naar de misdaad hebben, dan b.v. voor de oorlog; het peil in 't algemeen is echter gezakt. Volgens den directeur van Sociale Zaken doet een deel der jongeren in tensief aan zwarte handel (sigaretten!). De voornaamste oorzaak hiervan is z.i. te vinden in de weinige animo om te werken, die er onder enkelen bestaat. Dit geldt speciaal voor sommige z.g. ex- woonwagenbewoners, die geboren handelaren als zij zijn er een broer tje dood aan hebben grondwerk te ver richten. Het zijn deze en dergelijke jongens uit z.g. a-sociale gezinnen, die het eerst in aanmerking moeten komen voor voortgezet onderwijs, ondanks de onwil van de ouders. Want indien deze jonge mensen wéér aan hun lot worden over gelaten, komen we nooit uit de impasse der armoede en werkloosheid, aldus de heer Plas. Sociale werksters nodig. Onze zegsman verwacht in de naaste toekomst een zeer nauwe samenwerking zowel met B. en W. temeer daar dit college thans zeer „sociaal-voelend" is samengesteld als met de diverse ver- enigingen voor armenzorg en met N.V.H. Vooral op het gebied der morele ver betering hoopt hij van de stimulerende werking van Volksherstel te profiteren. Eén van. de wensen van den nieuwen direceur en wij hopen dat zij spoedig in vervulling moge gaan is de in diensttreding van sociale werksters. Juist vrouwen zijn zeer geschikt om a- sociale gezinnen op de béen te helpen. In vele gemeenten zijn diverse sociale werksters aan de bureaux verbonden, hoewel door de grote vraag de ervaren dames op dit gebied niet talrijk zijn. Voorts is het noodzakelijk, volgens den heer Plas, mettertijd te komen tot een afdeling „Beroepskeuze", verbon den aan het Gewestelijk Arbeidsbureau. Ten allen tijde dient men er rekening mee te houden dat er grote behoefte aan geschoolde arbeiders zal zijn. Want niets werkt zo verlamrtiend als wanneer jongetjes van 14, 15 jaar zonder enige ambitie van 's morgens tot 's avonds op een slagersfiets door de stad jakkeren, half het vak leren en met 18 jaar een andere beter betalende! baan zoeken. Wel wordt reeds veel voor de jeugd gedaan door het contact, dat gelegd is met de jeugdorganisaties, waardoor men regelmatig de jongeren stimuleert bij eenkomsten te organiseren en handen arbeid te verrichten. Men houdt ze zo uit de dancings en bioscopen. Weeshuis en kinderverzorging. Het is eigenaardig, aldus de heer Plas, dat er in Alkmaar bijna. pp*™ yp7Pn meer zijn, waardoor b.v. het uitgetrok ken bedrag per wees tamelijk hoog is geworden. Het Weeshuis wordt gelukkig minder gebruikt omdatde leeftijd van de mensen hoger wordt! Daarbij verzorgen in het, reeds bijzondere, geval indien een kind vader èn moe der verliest maar al te vaak de fa milieleden de kinderen. Trouwens, wat is beter voor het jonge kind dan ge zinsverpleging? In verband met de verzorging van mogelijke wezen en tevens om te ko men tot een zekere eenheid in de ver pleging van de ouden van dagen en van z.g. permanente armlastige pa tiënten (kanker e.d.), wier opname in een ziekenhuis de gemeente to duur Eén dezer dagen hadden wij een in terview met den nieuwen directeur van Sociale Zaken te Alkmaar, den heer J. Plas, in de illegaliteit bekend onder de naam „Oom Jan". In den heer Plas, die reeds vanaf 1931 verbonden is aan dit gemeente bureau en het wel en wee van Alk maar zeer goed kent, vonden wij een bereidwillig verteller, die ons over de nood van de Alkmaarse jeugd, de moeilijkheden bij werkloos heid, en vele andere zaken zijn dienst betreffende, uitvoerige mededelingen heeft gedaan. Tevens lichtte hij een tip op van de sluier, die er nog al tijd hangt om de combinatie ge meenteambtenaarillegaal werker, die in dezen Alkmaarder was ver enigd. zou komen, bepleitte de heer Plas dc instelling van een gemeentelijk ver zorgingshuis. Natuurlijk stuit zo'n voorstel op uit allerlei richtingen ko mende moeilijkheden, maar én de kos ten van de gemeente zouden hierdoor worden verminderd én de verpleging der mensen zou hierdoor kunnen wor den verbeterd. De werkloosheid Het aantal werklozen in Alkmaar bedraagt een 50-tal. De eens zo be ruchte werkverschaffing werd via werkverruiming tot de D(ienst) Uit voering W (erken), waarbij z.g. vrij- werk wordt verricht. Een verheugend verschijnsel is ongetwijfeld dat in het algemeen van luiheid of lusteloosheid onder de arbeiders niets te merken, een verschijnsel dat ongetwijfeld voor zeer velen nog stamt uit de z.g. Wehrmachtstijd, toen er vroeg begon nen moest worden, wilde men een hoog loon behalen. Wat de ondersteuning betreft: het zijn vooral enkele lichamelijk zwakke ren (maaglijders e.d.), chauffeurs en sigarenmakers (de kleine fabrieken werken nl. nog niet) die hiervoor in aanmerking komen. Herscholing is niet mogelijk, daar voorlopig hiervoor alleen jongeren in aanmerking kunnen kom en. Zeer soepel is er gehandeld met de arbeiders, die uit Duitsland kwamen. Zij ontvingen 80 pet. van hun normale (Hollandse) loon, plus kindertoeslag; d.i, de z.g. overbruggingsuitkering. Armenzorg De tijden zijn nog slecht en maar al te zeer is dit merkbaar aan de armen zorg. Vnl. gaat het hierbij om ouden van dagen, armlastige, zieken en politiek gedetineerden. In de toekomst is de financiële last, die de gemeente van deze laatsten zou kunnen krijgen grotendeels afgewenteld op het Rijk. dat nl. 75 pet. van de kosten zal beta len. De armenzorg of M(aatschappelijk) H(ulpbetoon) zal, volgens de directeur, weer een bestuur krijgen, zoals voor de aftreding onder het nazi-bewind. Het zal weer bestaan uit mensen uit allerlei kringen, en allerlei standen. Per 1 Januari zal het M. H. ook weer een gemeentelijke instelling worden, bestuurd door drie gemeente-raadsle den, plus de vertegenwoordigers der diverse richtingen. De werkzaamhe den, eens door wethouder Slingerland zo voorbeeldig opgezet, zullen in sa menwerking kunnen worden voortge zet. Voorkoming van armoede het eerste doel. „Het is natuurlek prachtig als in de uiterste noodzaak steun ver leend wordt door geldelijke bij dragen. Maar wij moeten er toch voor alles op uit zijn de armoede te voorkomen of te verkorten. Geef de mensen werk, laat hen zelf verdienen. De ouderwetse idee- en, dat wij met wat geld panem et circensis (brood en spelen) de armen In bedwang moeten hou den van de maatschappij te be schermen, zijn toch al te zeer ver sleten", aldus de zeer gezonde opvatting van steunverlening van den heer Plas. Gemeente-ambtenaar en ille gaal werker. Voordat we de hopeloos oude ge bouwen, waarin de moeilijkste sociale werkzaamheden worden verrichten. (Is voor deze donkere zijde van het leven geen licht en luchtig gebouw nodig?) verlieten, vernamen we nog Iets over de wijze, waarop de heer Plas maanden achter elkaar zijn dub bele functie tijdens de bezeting ge meente ambtenaar én illegaal werker heeft vervuld. Door zijn werkzaam heden aan het Bureau van Sociale Za ken kon de heer Plas niet alleen op zijn gemak geheel Noord-Holland door zwerven, maar ook talrijke „hoogst- nuttige" bezoeken aan het Arbeids bureau afleggen.... En hoeveel on derduikers zijn niet metterdaad door dezen „aarts-socialen verzorger" ge- holpep? SySOngemotiveerde weigering tot yfs' plaatsing van een Christus beeld. Tijdens de oorlog hebben vele groepen der bevolking, in alle poli tieke en godsdienstige schake ringen, elkaar en elkanders princi pes leren kennen en waarderen. Wij waren allen o, zo verdraagzaam en er volkomen van overtuigd dat de tijd van vroeger, waarin Katholiek tegenover Protestant stond en Com munist tegenover Socialist, voorbij was en nooit meer terug zou komen. Onze opvattingen waren breder ge worden, wij konden de zon in het politieke en godsdienstige water zien schijnen en hadden, ondanks alles, ontzettend veel met de andersden kende, landgenoten op. Tenminste dat dachten wij. Hoe geheel anders is dit tenslote af gelopen. De oorlog was nog niet voorbij, of alle leed van de afgelopen jaren scheen weer vergeten. Dit zal waar schijnlijk gelukkig blijken te zijn mensen hebben nu eenmaal de nei ging om onaangename dingen maarzo spoedig mogelijk van zich af te zetten maar minder gelukkig is het, dat tegelijk met de herinnering aan die noodlottige oorlogstijd, dikwijls ook de goede voornemens als sneeuw voor de zon verdwenen. Wij kunnen elkander plotseling niet meer verdragen en op politiek en godsdienstig gebied is overeenstem ming in het geheel niet meer moge lijk. De gang van zaken Enige tijd geleden heeft Alkmaar de kans gehad om te getuigendat wij hier nog niet in de oude sleur zijn te ruggevallen. Deze kans is echter niet aangenomen en integendeel, op uiterst kleinzielige wijze verworpen. Wat was het geval? Het bestuur van de (R. K.) vereniging „Stillen Om gang" had reeds gedurende geruime tijd het plan om een Christusbeeld te plaatsen op een hiervoor geschikte en waardige plaats in de gemeente. Een verzoek werd tot het gemeentebestuur gericht, waarna een bespreking ten stadhuize volgde. In deze bespreking zegde de burgemeester al zijn mede werking toe en wist zelfs enkele plaatsen te noemen waar zijna inziens het beeld schitterend tot zijn recht zot komen. Hierna vond overleg plaats met den betrokken wethouder, toenmaals de heer Ringers. Hier stuitte men op te genwerking. Omdat men vreesde voor moeilijkheden met andere kerkelijke gezindten die echter ook uit Chris tenen bestaan kon het beeld slechts geplaatst worden in een vergeten hoekje. Men was bereid om vergunning tot plaatsing te verlenen, maar dan moet het beeld komenin de tuin van Huize Augustinus aan de Emmastraat. Het blijkt echter dat deze tuin toebe hoort aan een Katholieke instelling, zodat voor het oprichten van een Christusbeeld op deze plaats, naar het ons toeschijnt, nu niet direct een ver gunning van het gemeentebestuur noodzakelijk is. Een andere beslissing mogelijk? Het bestuur van de vereniging „Stillen Omgang" heeft nu in arren moede maar besloten tot plaatsing op deze plek over te gaan, mits er voor die tijd n een andere beslissing ge nomen zou kunnen worden. Wij zouden het, inmiddels gewijzig de, gemeentebestuur willen adviseren, neem deze zaak nog eens in overwe ging. Er zijn plaatsen genoeg in onze stad, waar een dergelijk beeld zonder aanstoot te geven en wij geloven niet dat het dit ooit zou doen, in hon derden gemeenten in ons land staan Christusbeelden langs de weg ge plaatst zou kunnen worden. Wat zou den onze vroede vaderen denken van |*de hoek NassaulaanKennemersingel? Het gaat hier niet slechts om een beeld, maar om een totaal verkeerd begrip van logische zaken. Wanneer men de nu Ingeslagen weg blijft bewandelen, wordt Alkmaar nooit een grote stad, maar zal eeuwig een provincieplaatsje blijven. Mr. Koe1ma buitengewoon hoogleraar te Rotterdam Onze gemeente-secretaris, de heer Mr. A. Koelma, is benoemd tot bui tengewoon hoogleraar in de be stuurswetenschappen, het gemeente en het provinciale recht, aan de Nederlandse Economische hoge school te Rotterdam. Deze benoeming zal voor vele Alk- maarders een volkomen verrassing zijn. Wel weinigen zullen weten dat Mr. Koelma reeds sinds 1939 lector in de bestuurswetenschappen aan de Econo mische Hogeschool te Rotterdam was. Deze promotie is de bekroning op een leven van voortdurende arbeid. Onze ijverige gemeente-secretaris zag op 42- jarige leeftijd in 1931 n.1. kans om als gemeente-ambtenaar aan de Universi teit te Amsterdam zijn doctoraal exa men rechten af te leggen. In een onderhoud dat wij met den professor-gemeenteambtenaar hadden, verzekerde Mr. Koelma ons, dat hij zijn functie als secretaris gewoon zal blij ven waarnemen, daar de omzetting van het lectoraat in professoraat geen wij zigingen brengt in zijn werkzaamheden aan de Rotterdamse Hogeschool. Mr. Koelma's levenspad is niet altijd over rozen gegaan. Een ieder herinnert zich de tijd dat ook Mr. Koelma zijn offer aan den bezetter moest brengen. Van Juli tot October 1942 was hij gijzelaar te Haren; in Juni 1944 werd Mr. Koelma door de Duitsers na Wete ringschans en Vught naar het concen tratiekamp in Sacksenhausen gesleept, alwaar hij tot de bevrijding verbleef.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2