Hm.Boys-ZH. Volewijckers-Ajax: de big-match van Zondag Opera-Concert Harmorre Orkaan Zullen de Boys 2 Bach's Mattheus Passion 4.F.C. weerstaan? OPSTELLING 't Gulden Vlies. Vrijdagavond werd in 't Gulden Vlies door een zestal bekende 6olisten een concert gegeven van Opera-aria's. Een matig bezette zaal hoe is het toch mogelijk dat bij revu's en ope rettes de zalen altijd stampvol zijn en er bij werkelijk goede kunst steeds een bedroevend groot aantal lege plaatsen is? heeft enkele uren lam oen genieten van uitstekende zang. Behalve het traditionele Italiaanse programma, Verdi. Donizetti, Puccini, was ook een ruime plaats ingeruimd voor de, in ons land niet zozeer be kende, Franse opera. De bas, Henk Weimar, die een prach tig vol geluid heeft, opende het pro gramma met een aria uit Verdi's min der bekende opera Simon Boccanegra. Ook in een aria uit Ernani van den- zelf dan componist, trad hij onder grote bijvalsbetuigingen, met succes op. In een schitterend duet met de so praan Gré Brouwensteijn, uit La For- za del Destino wisten beiden het pu bliek tot een daverend applaus te be wegen. Gré Brouwensteyn, die met Weimar tot de beste solisten behoorde zij heeft een mooi gecultiveerd en vol stemgeluid zong een aria uit de Ca- valleria Busticana van Mascagni en, samen met den bariton Frans van de Ven een duet uit II Trovatore. Een heel mooi nummer was ook de monoloog uit Andrea Chenier van Giordano, gezongen door Frans van de Ven, die een uitstekende dictie be zit. hetgeen ook bleek in het kwartet uit La Bohème van Puccini, terwijl Van de Ven met de alt Riek van Veen nog een prachtig duet zong. waarin hun stemmen schitterend harmonieer den. Riek' van Veen had een groot aan deel in de Franse opera's, een aria uit Mignon-Connais-tu le pays en uit Samson et Dalilah van Saint-Saens werden door haar met een mooie, ge sluierde stem ten gehore gebracht. Het zingen gaat Riek van Vean zeer gemakkelijk af, zij zingt met een kalm te en rust. die merkbaar afsteekt bij het krampachtige zingen van Corrie Couvreu. die evenwel merkbaar met een lichte verkoudheid te kampen had Een goede partij zong zij evenwel in de kwartetten uit La Bohème en Rigo- letto. In deze kwartetten voldeed ook Robert Schlegel tenor het meest, terwijl hij in zijn solopartijen en duet ten het nog steeds te kwaad heeft met een zwevende stem. zodra hij in de hogere registers komt. De begeleiding was ïn handen bij Gerard ter Wiel, die, geheel onvoor bereid. in moest vallen voor den pianist Johan Ligtelijn, die door ziekte afwe zig was. Deze begeleider heeft zich op schitterende wijze van zijn taak ge kweten. Vooral in de moeilijke kwar tetten en in het duet uit II Trovatore stonden zijn praestaties op zeer hoog peil. Een dankbaar publiek heeft na af loop de solisten met een welverdiend en hartelijk applaus bedankt. Th. K. „VrUe Alkmaarder? Nee, deze keer niet meneer!" Met deze woorden werd ons gisteravond door de directie van de Harmonie de toegang tot haar theater ontzegd. Toen wij dit „verbod" ontvingen, vroe gen wij ons natuurlijk af, welke motie ven de Harmonie-directie hiertoe dreven. Is de film „Orkaan" („Hurrlcane") zo slecht, dat de heer de Lange het beter oordeelde deze keer geen recensie Van een film in zijn theater in een plaatselijk blad te laten verschijnen?Of voldeed de critiek, die één onzer recen senten vorige week Zaterdag n.a.v. de film „Drie rare snuiters" schreef, niet aan de eisen, die de directie aan een verslaggever stelt, in „ruil" voor de „gunst" om éénmaal per week op een perskaart een film te „mogen" zien? In beide gevallen echter gaat het om een foutieve opvatting van de taak, die ook een bioscoopdirectie heeft t.o.v. de bevolking. Indien het commerciële be lang niet geschaad mag worden voor het gehalte van de film: glijden wij dan niet helemaal weg in de afgrond der „kitsch", die overal juist die lagen der bevolking treft, die niet in staat zijn dure concerten of toneelstukken te be zoeken? En is het niet de taak van lede ren recensent met al zijn energie te strijden tegen alle vormen van voze ont spanning, die de bevolking op een dood spoor brengen? Wij vragen de directie van het Harmo nie-theater: achtte U het uitsluitend om Uw commerciële belangen noodzakelijk, dat er in de Vrije Alkmaarder recencies verschenen? Achtte U deze recensies van zo grote invloed op de toeloop der be zoekers van Uw theater, dat een „nega tieve" recensie „negatief" op Uw beurs werkte? Weet U niet, dat het draaien van films niet alléén een winstobject is, zomin als het uitgeven van een boek? Indien wij werkelijk de dienaren van de bioscoopdirecteuren moeten zijn, in dien op ons een „strafmaatregel", zoals gisteravond bedoeld, moet worden toe gepast, lijkt het ons beter „in civiel" een beeld te krijgen van de filmproducten, die men het Alkmaarse publiek voorzet. Want heus, de tijden zijn voorbij, dat recensies geschreven werden vóór het boek, het toneelstuken ook de film gelezen of gezien waren! Wij weten maar al te goed welke invloed de film op de bevolking en speciaal op de jeugd heeft. En het is niet alleen aan ons, maar ook aan de bioscoopeigenaars zich bewust te zijn van de waarde voor het publieke leven van alles wat onder het mom van ontspanning op het witte doek verschijnt. Ook in Victoria Onze andere recensent, die gisteravond naar het Victoria-theater ging, vond eveneens de deur voor hem gesloten. De zakelijke leiding van het Victoria- theater nu berust bij den directeur van het Harmonie-theater. De heer de Lange heeft hier tot taak in het belang van de gemeenschap dit bioscoop-theater te leiden. Na de stagnatie van Zondag j.1. ziet het er wel naar uit, dat het competitie rad morgen weer op volle toeren zal draaien. In verband met het grote aan tal wedstrijddagen, dat nog verwerkt moet worden, is het te hopen, dat een dergelijke stagnatie niet meer voorkomt, want het onherroepelijke gevolg zal anders zijn, dat men volgende zomer van het ene seizoen in het andere rolt. Wanneer wij het programma van Zon dag a.s. aan een beschouwing onderwer pen, dan is daarbij één wedstrijd, die in belangrijkheid alle andere verre over treft, n.L de wedstrijd Volewijckers Ajax op het Mosveld in Amsterdam- Noord. Voor zover wij ons herinneren is dit de eerste maal, dat de clubs in een competitie-wedstrijd tegen elkaar uit komen. Wel werden in diverse vriendschappelijke wedstrijden en matches om het kampioen schap van de hoofdstad eikaars krachten gemeten, doch nu gaat het om de punten. En temeer is de strijd nu van belang, omdat beide clubs ongeslagen aan het hoofd van de afdeling staan. Voeg daar nog bij, dat het een plaatselijke ontmoe ting betreft en men heeft een wedstrijd, zoals er in de geschiedenis van het voet bal weinig voorkomt. Een resultaat voorspellen (want dat is het inderdaad) Is hier wel zeer, zeer moeilijk, doch wanneer wij een winnaar zouden moeten aanwijzen, dan houden wij het op een kleine overwinning voor de thuisclub aan. District I. Wat de andere wedstrijden betreft: V S.V. heeft een zware uitwedstrijd voor de boeg, n.1. tegen Hermes. Wij geloven dan ook niet, dat de Velsenaren zonder kleerscheuren uit Schiedam zullen terug keren. A.D.O.Xerxes en Emma—D.O.S. kunnen overwinningen voor de thuisclubs opleveren, doch of E.D.O. in Haarlem 't Gooi zal kunnen weerstaan, betwijfelen wij, temeer daar de Hilversummers er op gebrand zullen zijn, na de twee ach tereenvolgende nederlagen, weer eens met de volle winst thuis te komen. Tweede klasse A. De Boys ontvangen Z.F.C. Na de matige resultaten van de Zaandammers moeten de geblokten echter niet een gemakke lijke zege verwachten. De twee neder- Morgen 2.30 uur Wij vragen ons af hoe 't mogelijk is dat theater, dat, aangezien het onder beheer ons de toegang wordt ontzegd tot een geplaatst is, bezit van de gemeenschap is geworden. Is het niet de plicht van de directie, die een staatsinstelling onder zich heeft, het publiek het beste te geven en het commerciële belang ondergeschikt te ma ken aan het culturele? Kan het met de bedoeling van een beheers-instituut overeenkomen, de pers te dwingen óf niet te schrijven, óf het publiek voor te lichten op een wijze, die zij zelve niet verantwoord acht? Wat hier gedaan wordt is niet minder dan inbreuk maken op de persvrijheid, een van onze eerste democratische rechten! H. N. A. Het wordt ook in Alkmaar een goede gewoonte om jaarlijks de Mattheüsu Passion op te voeren. Het Vrijzinnig Hervormd Zangkoor o.l.v. den heer Corn. Jonker heeft deze taak op zich genomen en zal ook dit jaar op zes en zeven April een tweetal uitvoeringen geven in de Grote Kerk. Het koor en de solisten zullen bege leid worden door de Haarlemse Orkest Vereniging. Een keur van bekende so listen zal aan deze uitvoering mede werken: de Christuspartij wordt ver tolkt door Lourens Bogtman (bas); Jan Schipper (tenor) is de Evangelist, ter wijl de andere partijen door To v. d. Sluis (sopraan), Annie Hermes (alt), Hans Lefevre (tenor) en Henri Wei boom (bas) worden gezongen. Het clavecymbel wordt bespeeld door Nico Akkerman; Jacques Bonset zal als or ganist optreden. Het geheel zal onder leiding staan van Corn. Jonker. Teneinde de jeugd ook van de Voor de wedstrijd tegen Z. F. C. is het elftal van de Alkmaarse Boys a.v. samengesteld: Doel: Kramer; achter: Pauw en Radsma; midden: Brouwer, de Ley en Admiraal; voor: Goudsblom, Runia, Untied, Kwadijk en B. de Grand. Scheidsrechter: H. Kareis. lagen, die Z.F.C. te slikken kreeg, wer den door O.S.V. en K.F.C. toegebracht, twee van de sterkste clubs dus. Indien de Boys één punt weten te bemachtigen is dit een goede prestatie, doch een overwinning is natuurlijk beter! En daarom Boys, good luck! W.F.C.O.S.V. en Z.V.V.—A.F.C. zijn voor de bezoekende clubs, doch Volen- damD.W.V. is een wedstrijd, waarin alles mogelijk is, zodat wij daarvan het resultaat met belangstelling tegemoet zien. Alcmarla, K.F.C. en West-Frisia zijn vrij. Tweede klasse B. De leiders, T.O.G., ontvangen den con current Vios, dat zich in deze afdeling goed weert. Naar deze wedstrijd zal in Amsterdam- Oost dan ook wel de meeste belangstel ling uitgaan, hetgeen concurrentie bete kent voor de beide andere Meer-ciubs, Zeeburgia en Watergraafsmeer, die beide ook thuis spelen, n.1. tegen UV.S. en Velsen. Watergraafsmeer is aan haar po sitie op de ranglijst verplicht te winnen, doch of dat Zeeburgia ook zal lukken? H.B.C.Quick is voor de bezoekers Rest hier dan nog de wedstrijd, die voor Beverwijk en omgeving het belangwek kendst is, n.1. De KennemersR.C.H. Beide clubs hebben goede resultaten met slechte afgewisseld en hoewel wij R.C.H een tikje sterker achten, geloven wij toch wel, dat De Kennemers met het voordeel van eigen terrein, een gelijk spel kunnen bevechten. In de 3e klasse C vindt de plaatselijke ontmoeting D.E.M.—Beverwijk plaats. Wij kunnen D.E.M. ook in haar 4e thuiswed strijd geen succes voorspellen. Kinheim ontvangt Bloemendaal. De Velsenaren sukkelen met het middenvoorvraagstuk nu Verhoofstad geblesseerd is. Indien zij er in slagen hier een bevredigende^ op lossing voor te vinden, kunnen zij in deze wedstrijd een stapje nader tot het kam pioenschap komen. De belangrijkste wed strijd in deze afdeling is T.Y.B.B.—Zand- Mattheüs Passion te kunnen laten ge nieten, wordt de slotrepetitie openge steld voor de middelbare scholen tegen de uiterst lage prijs van 1.20, alle rechten inbegrepen. Voor de gewone uitvoeringen op 6 en 7 April, zijn de prijzen noodgedwon gen nog vrij hoog, daar de onkosten groot zijn de begroting werd dit jaar 2000 gulden hoger geraamd dan de vorige keer. Voor de gereserveerde plaatsen be dragen de prijzen ƒ4.50 en voor niet- gereserveerde plaatsen 2.75. Kaarten zijn nu reeds verkrijgbaar bij den secretaris van het Vrijz. Herv. Zangkoor, den heer D. Prins, Heul 3a. Zuid Afrika-cursus van de Volkshogeschool gaat niet door Het is wel cliepbedroevend een bericht te moeten ontvangen, dat door gebrek aan belangstelling een week-elnd over een zo belangrijk onderwerp als Zuid- Afrika en de betrekkingen met Nederland niet door kan gaan. Het Volkshogeschool werk is hiervan slachtoffer geworden. De aangekondigde lezingen over Zuid-Afrika, die dit week eind op de Zandhoeve zouden worden gehouden, zijn uitgesteld. Wij hopen dat het bestuur een volgende keer op vol doende belangstelling kan rekenen om deze cursus alsnog te laten doorgaan. KOOKDEMONSTRATIE. Opdat de huisvrouwen met Kerstmis vele lekkernijen zullen kunnen berei den, wordt op Donderdag 20 December, des middags om 2.15 uur en op Vrijdag 21 December, om 7.30 uur 's avonds, in cie demonstratiezaal van de Gem. gas fabriek aan de Helderseweg een kook demonstratie gegeven. Zie vervolg pagina 6. voortmeeuwen. H.F.C.Terrasvogels is voor de Haarlemmers. De beiden toege voegde clubs D.T.S. en H.R.C. ontmoeten elkaar op het terrein van eerstgenoemde. Wij geloven, dat de Heldenaren de sterk ste zal zijn. In de 4e klasse C krijgt de leider I.E.V. het niet moeilijk, nu zij bij Alkmaar op bezoekt gaat. V.V.B. ontvangt Zeevogels en zal zich door de Egmonders zeker geen streep door hun kansen laten ha len. Bergen—U.S.V.U. zal wel door de bezoekers gewonnen worden. Uitgeest—C.S.V. zal voor Castricum een zware strijd worden. V.V.E. gaat naar Vi- tesse '22; het zal alle krachten moeten inspannen om evenals in de vriendschap pelijke wedstrijd de meerdere van VI- tesse te blijven. District IL Ook hier een derby, n.1. Neptunus— Sparta, een uitwedstrijd voor de Spar tanen, doch tegelijk een thuiswedstrijd, want Neptunus speelt zijn thuiswedstrij den op het Spartaterrein. De jonge eer ste klassers schijnen wel zwak te zijn, zodat wij Sparta Zondagavond twee pun ten rijker zien worden. Feijenoord is vrij en benut deze Zondag voor het spelen van een wedstrijd tegen Royal Uccle Sport, één der leidende ploegen uit België. Een interessante ver gelijking tussen ons huidige clubvoetbal en dat van onze Zuiderburen. Nummer twee van de ranglijst D.H.C, zal proberen door het niet spelen van Feijenoord de bovenste plaats in te ne men, waar wel kans op bestaat nu H.B.S, op bezoek komt StormvogelsD.F.C. kan door de IJmut- denaren worden gewonnen, althans in dien de Dordtenaren hun zelfvertrouwen na de 10—2 nederlaag tegen Haarlem nog niet herwonnen hebben. V.U.C.—D.W.S. en Blauw Wit—Haarlem moeten bij normaal verloop overwinnin gen voor de bezoekende clubs opleveren. In de overige districten noemen wij als belangrijkste wedstrijden: Go Ahead— Tubantia en B.V.V.—N.A.C., waarbij het in beide gevallen gaat tussen de num mers één en twee van de ranglijst. De thuisclubs hebben hier de beste kansen om hun leidende positie te verbeteren. Hockey. Alkmaar ILaren I. Morgen zullen onze eersteklassers Laren I ontmoeten. Zal Alkmaar I nu eens eindelijk in vorm komen en één of meer winstpuntjes behalen? Het eers*r» dameselftal moet, wi'1 zij haar I 'aats behouden, thuis van Amst £11 moeten winnen. O^k Alkm .1 (heren) bezet momenteel de eerste plaats in haar afdeling en zal daarom goed doen Hermes I in den Helder te verslaan. Voorts speelt het tweede dames-elf tal tegen Kraaien II in Wormerveer,

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 3