STADSNIEUWS. „RARITEITEN" Willem van lependaal over Volkstaal ROCHDALESGHOOL NEEMT AFSCHEID VAN EEN ONDERWIJZER Orenbare Vergadering Bellamy Plechtige herdenking Kunstavond van V.O.K.Z O S. Dat was niet de bedoeling De aandachtige lezer zal bemerkt hebben, dat ons nummer van Zaterdag j.1. het interview met den directeur van Sociale Zaken, den heer J. Plas, na het kopje „ongemotiveerde weigering tot plaatsing van een Christusbeeld", een onverwachte wending heeft genomen. Wij stellen er prijs op te verklaren, dat boven het gedeelte, dat met deze kop begon, een grote tussenkop is weg gevallen, n.1. „Zal Alkmaar ooit groot worden?", waardoor duidelijk zou zijn geworden, dat het hier twee geheel ver schillende artikelen betrof. De inlichtingen voor het laatste ar tikel hebben wij dan ook niet van den heer Plas, maar tfit geheel andere bron. Een Sylvain Poons' Revue In Het Gulden Vlies. De revue „Rariteiten", die Zondagavond in „Het Guldén Vlies" door het gezel schap van Sylvain Poons werd gespeeld, is eigenlijk zoals ook is aangekondigd de revue van Kees Manders. De man die alles beheerst is echter Sylvani Poons en Manders komt er slechts in ondergeschikte functie aan te pas. Het is overal Poons, die het succes boekt, als zielige pantoffel held, als dramatisch acteur, als de man. die zo nodig aan zijn vrouw moet tele foneren, dat hij later thuis komt en maar geen aansluiting kan krijgen. De conférence wordt verzorgd door Kees Manders en zolang hij geen liedjes gaat zingen is zijn werk wel te waar deren. Over het geheel genomen is evenwel het programma, dat met een veelbelovende proloog begon, niet meegevallen. Een groot verschil was merkbaar tus sen de beide zangeressen. Eigenlijk waren er geen twee zangeressen, want num mer een kon beter dansen dan zingen De liedjes die zij voordroeg, waren ook niet bepaald splinternieuw meer. Haar collega deed het aanmerkelijk beter. Niet alleen, dat zij een goede stem heeft, zij kan ook werkelijk zingen. Met Sylvain Poons behoorde zij dan ook tot de besten van deze revue. Het publiek heeft na afloop van haar tevredenheid blijk gogeven door de spe lers met een hartelijke applaus te be danken. Th. R. HULDE AAN PROF. KOELMA VAN „POSTHARMONIE". Zaterdagavond rukte de „Postharmo- nie" uit naar den heer prof. Koelma, om hem met een serenade J:e verrassen. Na een mars gespeeld te hebben, wer den de muzikanten uitgenodigd voor een dronk. De heer Koelma dankte de „Postharmonie" hartelijk voor de aubade. VERGADERING MAKELAARS VERENIGING. In ,,'t Gulden Vlies" vond Donderdagmid dag een ledenvergadering plaats van de kring Noord-Holland van de Vakgroep Tussenpersonen in Onroerende Goederen. De voorzitter, de heer Bruin, wees in z'n openingswoord o.m. op de belangrijke plaats die de makelaar als vertouwens- persoon inneemt en de plicht van de „grote broeders" om de kleinere colle ga's ook behoorlijke bestaansmogelijk heid te laten. Bij de bestuursverkiezing werden de heren Kuenen, Ringers, Kuin en Nap her kozen. Voorzitter Bruin stelde zich in verband met zijn leeftijd niet meer her kiesbaar. In deze vacature werd gekozen de heer Bos te Den Helder. De bestuurs functies zullen onderling geregeld worden Tot leden van de Raad van Bijstand werden gekozen de heren Eekhof, Schaaf en Urmtjewerf. Aan het einde van de vergadering wer den door verschillende sprekers de ver diensten van den scheidenden voorzitter voor de makelaardij in het daglicht ge plaatst, waarvoor de heer Bruin zijn war me dank betuigde. SOLISTENCONCERT KAPEL" De hoboïst Jaap Stoten en de or ganist Feike Asma hopen op Dinsdag 18 December een concert te geven in de Kapelkerk, alhier. Feike Asma zal den hoboïst bege leiden en tevens als solist enige orgelwerken voordragen. LIJST VAN KRIJGSGEVANGENEN. Van bet Rode Kruis is wederom een lijst verschenen van namen van krijgs gevangenen, over wie inlichtingen wor den gevraagd Ook deze lijst ligt ter in zage op ons Bureau, Achterdam 20. KUNSTOCHTEND VAN C.P.N. „Het volk, ook in de z.g. onderste lagen, is in zijn totaliteit de groot ste schepper van de taal. Hoe dieper men in deze lagen komt, hoe rijker en gevarieerder haar taal het bargoens", aldus de bekende schrij ver Willem van lependaal Zondag morgen voor de studiegroep „S. en O." van de „C.P.N. de Waarheid", afd. Alkmaar. Van lependaal begon met een duide lijk exposé over het ontstaan van de taal, als inleiding tot het eigenlijke on derwerp „Volkstaal en humor in volks taal". Zoals het kind moet leren spre ken, zo heeft ook de mens éénmaal het woord leren gebruiken; in de kinder taal zijn alle vormen belichaamd van de ontwikkeling van onze taal. Wij spre ken, aldus de heer Van lependaal, op 't ogenblik proza. Maar in lang ver vlogen tijden stond ook onze taal op het niveau der Afrikaanse negertalen, n.1. op dat van het rythme. En juist bij het kind zien wij het rythmische over het prozaïsche taalgebruik heersen. Het volk als taalschepper. De taal is steeds in wording; de taal groeit, bloeit, kort zich in, breidt zich uit, in één woord: leeft. Vooral in het bargoens komt het levendige karakter tot uiting, omdat haar gebruikers steeds op zoek zijn naar nieuwe, scherper vor men. Wat het Nederlands betreft: er is geen taal, die zo doorspekt is met scheepstermen; daarmee levert zij het bewijs, dat het volk en het volk al leen de schepper van de taal is. Het tweezijdig karakter van onze taal (spreek- en schrijftaal) is echter niet alleen 't gevolg van deze invloeden; ook de litteraire groepen, afgezonderd van volk en leven, zijn hiervan de oorzaak. Humor in de volkstaal. Humor is over zijn toppunt heenge slagen tragiek; humor is gesublimeerde tragiek. De volkstaal, bij uitstek hu moristisch, draagt van dit tragische alle sporen, doordat in het volksleven alles scherper en feller is en dus het scheppend en beeldend vermogen bij de z.g. ondérste lagen 't sterkst is ontwik keld. Op geestige wijze en met talrijke voorbeelden besprak spreker het esote rische karakter van het bargoens. De bargoen-sprekers zijn „wetmatig" ver plicht zelf woorden te maken, opdat voor niet-ingewijden hun taal geheim blijft. „Het volk is humoristisch, waardoor haar taal sterker gekleurd en meer beeldend is, omdat de strijd om het be staan voor haar tragischer is", met deze woorden beëindigde de heer Van lependaal zijn niet alleen geestige maar wetenschappelijk ook verantwoorde le zing. DE HEER W. STRUBBE MET PENSIOEN. Onderwijzend personeel en leer lingen van de Rochdaleschool namen Zaterdagmorgen afscheid van den heer W. Strubbe, die wegens het bereiken van de pensioen-gerechtigde leeftijd de school, waar hij van 1926 af onder wijzer is geweest, ging verlaten. De heer Strubbe heeft 37 jaar lang het onderwijs gediend, van welke pe riode hij 35 jaar in Alkmaar heeft doorgebracht. "Vele malen is de heer Strubbe op getreden als plaatsvervangend hoofd en dit lang niet altijd onder de gun stigste omstandigheden. Door zijn prettige wijze van lesge ven was de scheidende onderwijzer bij zijn leerlingen zéér gezien. De heer Strubbe is, 25 jaar, commissielid ge weest van de vereniging tot viering van het St. Nicolaasfeest; hij heeft zich ook in deze functie vele vrienden wete te maken. In de feestelijk versierde gymnas tiekzaal van de school werd den heer Strubbe met zijn familieleden ont vangen, waar hem door de kinderen een schilderij en door het 'onderwij zend personeel een vulpen, werd aan geboden. Hierna werd door de kinde ren gezongen en gespeeld. Zij voer den voorts enkele toneelstukjes op. Wat ons bij dit afscheid bevreemd de, was de afwezigheid van den In specteur van het Lager Onderwijs, den heer Dun, terwijl ook van de zijde van het Gemeentebestuur geen vertegen woordiger aanwezig was. Op onze vraag of deze heren uitgenodigd wa ren, werd bevestigend geantwoord Het komt ons voor. dat het gemeente bestuur en de onderwijsinspectie in. deze wel enigszins te kort geschoten zijn, vooral daar het hier een ambte naar betreft, die gedurende 35 jaar zijn beste krachten aan de opvoeding van de jeugd in onze gemeente heeft gegeven. In de Donderdagavond in hotel „Irene" gehouden vergadering van de Ned. Bel lamy Partij, werd door den heer P. Kre- mers uit Eindhoven, na een inleidend woord van den voorzitter van de afdeling Alkmaar, geantwoord op de aanvallen, die ln de R.K. kerk op de Laat, alhier, door den Eerwaarden Pater Groenewoud, op de NBP waren gedaan. De heer Kremers ving zijn betoog aan met de mededeling, dat hij zelf Katho liek was en er niet aan zou denken de R K. leerstellingen aan te vallen. Er is gezegd, dat de Bellamy-gedach- ten fh wezen communistisch waren en vbor Katholieken onaanvaardbaar. Inder daad, hierin heeft de pater gelijk, doch hij ziet over het hoofd, dat het commu nisme van de Bellamy Partij een vrij willig aanvaard corffbiunisme is. dat niet de pretentie heeft, een alleen zalig makende leer te zijn, zoals het bolsje wistische communisme. Geen afschaffing privé-bezit. Ook is de Bellamy beweging geen voor stander van afschaffing van het privé- bezit, doch ieder kan zijn bezit besteden op de wijze waarop hem dit zelf het beste voorkomt. Hij mag in de Bellamy- staat dit bezit echter niet aanwenden om te overheersen. Ook hiermede zijn wij dus niet in strijd met de R.K. leerstel lingen, aldus de heer Kremers. Nog een punt, waarop de BP door pater Groenewoud was aangevallen, bestreed de heer Kremers. Volgens Edward Bellamy is het geld- en winstsysteem de oorzaak van de slecht heid van den mens. Volgens de Katho lieken is de erfzonde de oorzaak. Ook spreker is deze mening toegedaan en het interesseert hem niet of Bellamy er an ders overdacht. Zijn belangstelling is slechts gericht op de economische leer van Edward Bellamy en hierin is, vol gens spreker, geen enkel punt te vinden dat in strijd is met de beginselen van de R.K. leer. Er behoren gelijke rechten en gelijke plichten te zijn voor allen. De verhouding tot andere politieke groeperingen. Hierna besprak spreker de houding van de Bellamy Partij ten opzichte van de andere politieke groeperingen in Neder land Het economische programma van NVB en RKSP bleek spreker niet te kunnen onderschrijven en tegen de CPNj was het bezwaar, dat deze partij wel vrijheid wenst voor het proletariaat, doch alle andere klassen wil onderdrukken of uitroeien. Met een partij, die het woord geweld in zijn programma heeft staan, kunnen de Bellamisten niet samen gaan, daar zij uitgaan van het beginsel: „Gij zult Uw naaste liefhebben, gelijk Uzelve". Na de pauze werden verschillende, schriftelijk gestelde, vragen beantwoord. PERSONEELSAVOND P.T.T. De tweede personeelsavond der P.T.T., die Zaterdagavond werd gehouden, werd geopend door den heer Verhagen. Spr. herdacht de collega's, die in de strijd voor onze vrijheid gevallen zijn. Voorts deelde spr. mede, dat mej. Rol- danus voor het vele werk in de bezet tingstijd verricht, benoemd is tot adj.- commissies. Tot slot deed de heer V. een beroep op alle aanwazigen, het Per- soneals- en Kinderfonds zoveel mogelijk te steunen. De heer Verhagen nam, op verzoek van den voorzitter, het beschermheer schap op zich van de Postharmonie. De „Postfanfare" gaf enkele num mers te beste; een cabaret-opvoering en een toneelstuk o.l.v. den heer Loevens vielen zeer in de smaak. Op het terrein van de zeepfabriek „De Adelaar" te Wormerveer, wordt hedenmiddag om 3 uur een plechtige herdenking gehouden van het feit, dat daar op 17 Dec. 1944 vijf illegale strijders voor het Duitse vuurpeleton hun leven lieten. Deze moord was bedoeld als „repre saille-maatregel" voor het laten zinken van een schip, geladen met oorlogs materiaal. Onder deze vijf slachtoffers bevonden zich drie Alkmaarders, de twee Alk- maarse journalisten en uitgevers van het illegale blad „Recht door Zee", Ben H M. Speet en Dick H. Jupijn. De derde Alkmaarder was A. J. van Doom, die, evenals de beide anderen, enige weken tevoren wegens ondergrondse activiteit werd gearresteerd. In ons nummer van morgen hopen wij een verslag van deze herdenking to geven. Een schoolvereniging kan binnen het kader van het schoolleven nuttig cultu reel werk verrichten. Dat het bestu ir van de Alkmaarse H.B.S.-vereniging „Vokzos" dit terdege inziet, blijkt wel .uit de zeer geslaagde opvoering van Mo- b'ère's blijspel „Dokter tegen wil en dank", Zaterdagavond in de Aula^ van het Murmellis-gymnasium gegeven. Het stuk, geestig en sprankelend van humor, werd goed vertolkt, zowel wat hoofd- als bijrollen betrof en oogstte dan ook groot succes bij het publiek, dat voor een groot gedeelte uit de ouders der leerlingen bestond. De spelers heb ben allen hulde verdiend, vooral als men weet, dat elke dag midden in de proef werktijd gerepeteerd moest worden. Het Vokzoskoortje o.l.v. N. Akkerman zong enige liedjes, waarvan vooral op viel het „Gloria" En dan de pianist Hans Keuning, oud- H.B.S.-er, speelde enige composities van Beethoven en Bach, zoals wij dat van hem gewend zijn, levendig en ook vol enthousiasme. Vokzos had zich ten doel gesteld een „Kunstavond" te geven en is in dat op zicht volkomen geslaagd!

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2