PLAN VOOR EEN ALOMVATTENDE VOLKSVERZEKERING Belangrijke mededelingen van Min. Mansholt Extra rantsoenen voor de feestdagen Bonnen voor spijsolie Sjarir en Soekarno zullen de jeugd tot kalmte manen DINSDAG IS DECEMBER 1945. Directeur: M. J. Roggeveen. Hoofdredactrice: E. TasCallo. 3e Jaargang No. flHj Ikmaaraei DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING. „DE VRIJE ALKMAARDER" ACHTERDAM 20. TELEF. REDACTIE 2274. TELEF. ADMINISTRATIE 3971. Drees en Vos over economisch herstelt „Ik beschouw het als een eerste plicht om te zorgen, dat de bestaans- onzekerheid verdwijnt. De taak van algemeen economisch beleid is er op gericht, het risico van gebrek aan werk te voorkomen. In de tweede plaats: als men niet werken kan, moet er de zekerheid zijn van een dragelijk inkomen. Er is een plan voor een alomvattende volksverze kering in voorbereiding, welke in geval van invaliditeit en ouderdom afdoende is," aldus de minister van Sociale Zaken W. Drees, Zaterdag te Enschedé voor de plaatselijke afde ling der S.D.A.P. Wij staan, aldus de minister, voor ontzaglijke moeilijkheden. Ons land i5 beroofd, berooid en bedolven on der schulden. In het tweede halfjaar van 1945 is er een tekort van 1800 millioen gulden, dat is dus, ruw ge schat, over het gehele jaar 3600 mil lioen. Voor de oorlog omvatte on3 budget een bedrag van 700 millioen gulden. Het ambtelijk apparaat is uit el kaar geslagen. Toen ik aan Sociale Zaken kwam, moest ik vaststellen, dat het Dep. van Sociale Zaken in Londen namens rnjj brieven schreef en verder waren er afdelingen van Sociale Zaken in het Zuiden en Am sterdam. Er waren dus regelingen, die werden vastgesteld in Londen, in het Zuiden en in Amsterdam. Er moest eerst orde worden geschapen en toen kon de opbouw beginnen. Wij vragen aan het volk ons hierbij te steunen. Duitsers naar de mijnen? In Nederland wordt veel over prin cipes gesproken en men vindt, dat Peulvruchten spoedig vdn de bon I Op een feestvergadering van de Gel derse Maatschappij van Landbouw ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan dezer maatschappij, sprak de minister van landbouw J. Mansholt. Wel had deze recfe een ondertoon van bittere ernst en gewaagde de minister van de grote ma teriële nood waarin ons volk verkeert, doch ook deed hij enige zeer verheugen de mededelingen. Kunstmest en veevoer. De minister kondigde o.m. aan, dat de vooruitzichten op kunstmest niet zo on gunstig zün. Een belangrijk deel van de wereldvoorraad kunstmest hebben wU toegewezen gekregen. Zo zullen wy het komende jaar een gift aan stikstof aan onze bodem toedienen gelijk aan die van de jaren 1942—'43 nl. 125 kg per ha. Aan fosfor krijgen wij de helft en aan kali 1/3 deel van vóór de oorlog. Het herstel van onze veestapel is af hankelijk van de beschikbaar gestelde voorraad veevoer, hier is de situatie niet gunstig. Wij krijgen niet wat wij behoe ven. Misschien komt er voor ons nog een extra toewijzing, maar zeker is dat niet. Het veevoeder is ï.u eenmaal schaars op de wereld. Ongebreidelde fok van var kens kan nog niet worden toegestaan In verband met gebrek aan voedsel. Het pluimvee kan opgevoerd worden tot on geveer de helft van de hoeveelheid van voor de oorlog. Export van groente en boter. In ons land hebben wij het volgend voorjaar een overproductie aan groenten, (Zie vervolg pag. 3) hier geen Duitse krijgsgevangenen in de mijnen mogen werken, zoals in België, waar 30.000 Duitsers zijn tewerkgesteld. Hier vindt men, dat dit niet mag. Ik vind het logisch, dat deze mensen zullen ingescakeld worden in de opbouw van het land, waaraan zij zoveel schade hebben berokkend. Planpolitiek. Met betrekking tot de opbouw van ons land, waarvan reeds thans prachtige voorbeelden zijn te ver melden, merkte spr. op, dat dete verwachten opbloei? niet moet wor den gevolgd door een periode van werkloosheid en depressie. De rege ring is van oordeel, dat er een plan- politiek zal worden gevolgd, om wisselingen in de conjectuur op te vangen. Binnenkort zal hieromtrent- een wetsontwerp worden ingediend. (Zie vervolg pag. 3) Met het oog op de komende feest dagen zal een bon worden aangewezen voor één extra-rantsoen van 10Q gram vlees. De aanwijzing der vleesbonnen zal voortaan per 14 dagen geschieden met drie bonnen van 100 gram, zodat men voor de periode der feestdagen in totaal over vier bonnen kan beschikken. Bij de vóór Kerstmis te publiceren bon nen komen voorts, behalve de koopbon voor het extra rantsoen spijsolie, bonnen voor 100 gram koffie en 100 gram cacao poeder. Het extraatje van 100 gram sui ker wordt niet op een afzonderlijke bon gegeven, maar de normale rantsoenen voor de volgende 14 dagen zullen met deze hoeveelheid worden verhoogd. Het zelfde geschiedt voor de peulvruchten, welke ter compensatie van de komende tijdelijke verlaging van het kaasrantsoen extra zullen worden gegeven (250 gr. per 4 weken voor alle leeftijden). Op de bonnen 368 en 468 der bonkaar ten K 513 mag de spijsolie worden afge leverd waarvoor men de bonnen 328 en 422 heeft voor-ingeleverd. Per bon ls 2 dl. (plm. 180 gram) spijsolie verkrijgbaar. Sjarir, Soekarno en Sjarifoedin zijn gisteren uit Batavia vertrokken om een tocht van één week te maken door Midden- en Oost-Java voor het herstel van de orde en rust. In politieke kringen te Batavia stelt men bijzonder belang in do resultaten. De invloed die Soekarno op de jeugdbeweging heeft, wordt thans algemeen hoog aangeslagen. Sjarir heeft zich voor zijn vertrek per radio tot de Indonesische jeugd gericht. „Het probleem waarvoor de Indone siërs gesteld zijn", zo zeide hij, „is dat van de veiligheid, onder welke alleen de overtuiging veld kan winnen en het vertrouwen terugkeren". Hij verklaar de, dat ook de Indonesiërs getroffen waren door de wreedheden en geweld daden, door het volk bedreven. „Wij kunnen de taak van het geweld begrij pen, omdat zij een reactie is op de no- derdrukking, maar wij willen niet, dat een van de schoonste deugden van ons Vooruitstrevenden scheiden zich af Dezer dagen had te Groningen e=n bijeenkomst plaats van een aantal per sonen uit Hervormden-, Gereformeer den, Chr. Gereformeerden en Baptis ten kring, ter bespreking van de vraag, of oprichting van een nieuwe partij noodzakelijk is. De oorlog heeft naar de mening van de vergadering niet de verandering gebracht, die zovelen hoopten, en ook bij de A. R. partij en de C. H. U. wordt een radicale koersverandering niet verwacht. Een samengaan van deze partijen zal evenmin de oplos sing brengen, omdat dit feitelijk zou worden het oude schip met practisch dezelfde bemanning, waarbij de oude invloed merkbaar zou blijven. De vergadering was van oordeel, dat zich bezig was een scheiding te voltrekken onder de vroegere volge lingen van genoemde partijen en wel een scheiding tussen de zg. conserva tieven en de vooruitstrevenden. Zij wilde die scheiding in het belang van ons vaderland verhaasten door de op richting van een nieuwe Christelijke partij met een vooruitstrevend pro gramma. Uit de vergadering werd een voorlo pig werkcomité benoemd, met op dracht de oprichting van de nieuwe partij voor te bereiden. De Kadi mag niet naar Sydney Op bevel van den procureur-generaal van Nederlands-Indië, werd, naar AFP gisteren uit Batavia meldde, de onafhankelijk socialist Jaques de Kadt de toegang geweigerd tot het vliegtuig, dat naar Sydney vertrekt. Hij had het voornemen naar Sydney en daarna naar Washington te gaan, waar hij correspondent zou worden van „Het Parool". De Kadt, die te Batavia is gekomen na de invftie der Duitsers in Neder land, wordt als de politieke adviseur beschouwd van Soekarno en Sjarir. Generaal-majoor N. L. W. van Straten heeft gisteren ontslag ge vraagd als hoofd van het gealliëerd Militair Gezag, afd. burgerlijk be stuur van West- en Midden-Java, Djokjakarta en Soerakarta. Zijn ontslag is aanvaard en mr. Ch. W. Abbenhuis is aangewezen als zijn opvolger. volk: zijn zin voor menselijkheid, ver loren gaat". Tweeduizend Europeanen verdwenen. Een groep van twee duizend Europea nen, die na de ontruiming van Soerabaja door de extremisten, met onbekende be stemming is vertrokken, is ondanks de onderzoekingen der Britten nog niet teruggevonden. „Een tweede Lidiec" Een aantal Amerikaanse bladen noemen het gebombardeerde Bekasi een „tweede Lidice". (Lidice was een Pools dorp, dat. door de Duitsers als represaille met de grond gelijk gemaakt werd. Red.). Het Bataviase blad „Het Dagblad" oefent ernstige critiek op den Amerikaan- sen radio-commentator Raymond Gram Swing, die voor radio San Francisco naar aanleiding van de aankomst der Britse luchtlandingstroepen gezegd heeft: „Deze (Zie vervolg pag. 3) Een vredesboodschap uit het Oosten? Op Moskou zijn thans de ogen van de wereld gevestigd. Uit het Kremlin zal straks de boodschap komen, dat het bondgenootschap van de Grote Drie, da pijler van de Verenigde Volkeren-orga nisatie, verstevigd is of dat het verder uiteen is gespleten. Want zelfs het uit blijven van positieve resultaten zal ons verder voeren in de impasse waarin wij tijdelijk zijn verzeild geraakt: de im passe, die gekenmerkt wordt door <Je drang, zich nationaal te doen gelden.... helaas het kenmerk van alle perioden die aan gewapende conflicten vooraf gaan. Noch Bevin, noch Byrnes verwachten van de conferentie resultaten van de soort die in de vorm van grote koppen in de krant komen te staan. Waarop zij hopen, is een betere verstandhouding, maar die 'is dan ook meer waard dan welk sensationeel besluit ook. Want de gebeurtenissen der laatste maanden en weken zijn niet van die aard geweest, dat zij de prlncipiëel verschillende in zichten, die tijdens de jonge vrede aan de dag traden, naar elkander toe deden groeien. Bevin en Byrnes gaan ter confe rentie met de last van een fait accompli aangaande het atoom-geheim. Zij zullen hun partner niet /eel anders aan kunnen bieden dan de verzekering, dat de ge heimzinnigheid niet zo kwaad bedoeld is. In ruil daarvoor zullen zij geduldig moeten luisteren wanneer de kwestie van Azerbeidzjan eveneens reeds een fait accompli ter tafel komt. Aangezien men slechts tot begrip kan komen door geduldig luisteren, is een betere verstandhouding, althans een ver standiger houding, niet uitgesloten. Meer dan naar nieuwe besluiten en afspraken zullen wij uitzien naar da eerste tekenen van een. beter begrijpen. A. H. Toenadering Katholieke StaatspartijN.V.B. De kring Limburg het eerst over de brug De Limburgse kring van de Rooms Katholieke Staatsparty is een dezer dagen tot overeenstemming gekomen met de Nederlandse Volksbeweging. De voornaamste punten luiden: 1. Voor de algehele geestelijke en maatschappelijke opbouw van ons va derland is het noodzakelijk, dat het staatkundig leven in als zijn geledingen doordrenkt wordt van de ware ge meenschapsgedachte. 2. Voor de juiste opbouw van is culturele, sociaal-economische ?n staatkundige leven is het noodzakelijk, dat deze gezien wordt in het licht van de katholieke levensbeschouwing. Het hieruit voortvloeiende programma is echter op grond van zijn innerlijke redelijkheid ook voor niet-katholiekcn aanvaardbaar. 3. Er moet gestreefd worden naar een nauw contact met die staatkundige groeperingen, wier houding en pro gramma's bewijzen dat zij de ordening van het sociaal economisch leven zieai vanuit de gemeenschaps gedachte. De ze doelstellingen liggen practisch in het streven der N. V. B., als ideële beweging opgesloten. 4. Verjonging en vernieuwing van de bestaande katholieke partij is noodza kelijk. Wordt Franco nog langer *'d gedu1 In verantwoordelijke kringen te Washington verluidde gisteravond, dat nóch van de Verenigde Staten, nóch van Groot-Brittannië verwacht wordt, dat zij zullen ingaan op het van Fran se zijde per nota gedane verzoek tot verbreking van de diplomatieke be trekkingen met het Spanje van Franco.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1