Landbouw moet streven naar eenheid Japan is nog verre van democratie sche Mussert in cassatie Van Mook naar Londen Kerstboodschap van H.M. de Koningin kNSJES, staande rH® Irgarine 'rgarine irgarine irgarine Directeur: M. J. Roggeveen. Hoofdredactrice: E. TasCallo. O0NDERDAG M DECEMBER 1945 3e Jaargang No. 100-321. lkmaardei' DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING „DE VRIJE ALKMAARDER" ACHTER DAM 20. TELEF. REDACTIE 2874. TELEF, ADMINISTRATIE 3971. ndel OU£^e heerserskliek remt alle vooruitgang Ondanks al hun beweringen omtrent van hun bezorgdheid over het welzijn van - hun volk, schijnen de leiders van Japan de volslagen onverschillig te zijn voor de sociale en economische crisis, die zich voor Japan beginnen af te tekenen. I 9 Terwijl zaken als de voedselvoorziening, onderwijs, democratie, grondbezit enz. om een oplossing vragen, praat de Ja panse Landdag in vage bewoordingen over abstracte dingen, in plaats van zich met de werkelijkheid bezig te houden", V» aldus schrijft de bekende Amerikaanse commentator George Fielding Eliot. OORZAAK VAN DE NEDERLAAG. Dezer dagen heeft het Japanse kabinet een commissie voor onderzoek naar de oorzaken van de nederlaag uit zijn mid den benoemd. Daarbij werd helemaal geen melding gemaakt van de reden, waarom het land in de oorlog ging, noch van de schuld der Japanners, die de —i vijandelijkheden begonnen, noch zelfs van de onverg Olijke leugens, die door de militaire kliek ten beste werden ge geven gedurende de oorlogvoering. Men «I bepaalde zich uitsluitend tot de vraag, waarom Japan verslagen werd. Vermoe delijk ging hun belangstelling in werke- ;iijkheid alleen maar uit naar de vraag, hoe men de natie het beste kon verster ken met het oog op een nieuwe oorlog. enkele ervan is het resultaat van pogin gen tot hervorming van de Japanners zelf. Mc. Arthur over het belang van de pers. De Japanse pers begint zich bewust te worden van haar verantwoordelijkheid en vertoont tekenen van een zelfde geest drift voor vrije democratische instellin gen als waarmee voorstanders van een vrije pers in andere delen der wereld bezield zijn, aldus Mc. Arthur in een brief aan den vice-president van de Ame rikaanse vereniging van dagbladdirec teuren. Mc. Arthur besloot zijn brief met uit drukking te geven aan zijn geloof, dat een onbelemmerd optreden van de Ame rikaanse pers en haar nieuwsagentschap pen een goed voorbeeld zou zijn voor hen, cFie de instrumenten van de open bare mening in de rest van de wereld hanteren. Dr. VAN MOOK, DE LUITENANT-GOUVERNEUR-GENERAAL VAN NED.- INDIE, ARRIVEERDE WOENSDAG PER VLIEGTUIG IN ONS LAND. Dr. van Mook na zijn aankomst op Schiphol. li Het volk heeft schuld. Klaarblijkelijk zijn het militairisipe en het totalitarisme in Japan niet dood. De oorlogsheren, de Samurai en de zaken- leiders, die uit hebzucht de oorlog be gonnen zijn nog even snoeverig trots als altijd. Generaal Jiro Minami bijvoorbeeld ontkende onlangs in een persgesprek met een verslaggever van de „Ayomiuri", dat de ware oorlogsmis dadigers de militairisten waren. Japan's ineenstorting, zeide hij, was eerder te wijten aan het gewone volk. De bezettende macht tracht hardnekkig de elementen uit te roeien, die de vrede bedreigen. Sommigen der eens zo machtige groep van oorlogsheren hebben reeds terecht gestaan. Een groot deel van de Japanse indus trie en landbouw en van het maatschap pelijk leven is reeds van de feodale smetten bevrijd. Maalt* alle veranderingen zijn het ge volg van de druk van buiten af; geen Teraardebestelling van dertien Parool-strijders Woensdag zijn op de begraafplaats voor ondergrondse strijders te Over- veen, de stoffelijke resten van der tien, op 5 Februari 1943 gefusilleerde verspreiders van het illegale strijd blad „Het Parool" ter aarde besteld. In de aula van de begraafplaats aan de Vergierdeweg te Haarlem had een korte plechtigheid plaats, waar bij het woord werd gevoerd door F. Goedhart en Ds. J. J. Buskes. De plechtigheid werd besloten met Handels' Largo. Ter griffie van het bijzonder gerechts hof te 's-Gravenhage is gisteren het verzoek van Mussert ontvangen, waarin hy cassatie aantekent tegen het over hem uitgesproken doodvonnis. Critiek van voorzitter Gron. Landbouw-Mij. op loonpolitiek Tot afgevaardigden van de Ver. Sta ten voor de Verenigde Volken zijn be noemd: Stettinius, de weduwe van pres Roosevelt, Tom Conal^y en Arthur Van- denberg. John Amery, de 33-jarige zoon van Leopold Amery, oud-minister van Brits- Indië, is wegens hoogverraad opge hangen „Een arm land, dat zijn armoede zo veel mogelyk wil overwinnen en tot zolang die armoede op allen even zwaar wil doen drukken, moet zijn in voer en dus ook zijn uitvoer en dus zijn binnenlandse productie beheersen en leiden. Ik geloof dat dit eenvoudige en fundamentele feiten zijn, die ons er voor moeten behoeden ons over te geven aan onwerkelijke dromen over herstel der bedryfsvrijhéid en de op heffing van de landbouwordenings- maatregelen. Onze houding moet zo zyn, dat wtf streven naar een zo groot mogelijke bedrijfsvryheid, maar dat wy nuchter genoeg blijven om niet verder te gaan, dan wat mogelyk is en om met de regering mede te wer ken om te behouden, wat niet gemist kan worden. Maar zoals het nu gaat dreigen rege ring en boeren- en tuindersstand te doen als die boer, die zijn werktuigen liet verroesten en zijn paarden op stal liet staan in de kinderlijke hoop, dat de kabouters straks zijn werk wel zouden doen. Ook hier geldt: Vrijheid in het mo gelijke, maar gebondenheid in het no dige". Dit was de kern van het betoog van den heer H. D. Louwes, voorzit ter van de Groninger Maatschappij van Landbouw op de eerste vergadering na de oorlog, gisteren te Groningen gehouden. Stichting van de Landbouw. De Stichting van de Landbouw be lichaamt de samenwerking van de drie boeren- en de drie landarbeiders-orga nisaties. Haar doel is. lo) om een publiek rechtelijk landbouwbedrij fsorgaan voor te bereiden, dat alle boeren, tuin ders en landarbeiders omvat; 2o) om de lopende landbouwbelangen te be hartigen. Dit landbouworgaan zal alle be- drijfsgenoten in de land- en tuinbouw omvatten, op grond van het feit, dat zij zodanig hun hoofdbestaan vinden, zo men wil dus met verplicht lidmaatschap. De grondslag van het nieuwe orgaan is echter het begrip b e d r ij f s- genoten"; boeren, tuinders en ook landarbeiders. Dit brengt, volgens den heer Louwes, met zich mee, dat van ieder aanmerkelijk hogere bedra- zullen worden èn dat de klassenstrijd afgezworen dient te worden. Loonpolitiek. Door een verhoging van de landar beidersionen met gemiddeld 60 pet. per uur heeft men getracht deze lo nen gelijk te maken aan die van de bouwvakarbeiders. Met grote teleurstelling moeten wij vaststellen, aldus de heer Louwes, dat dit doel niet is bereikt, doordat de lo nen der bouwvakarbeiders inmiddels weer zijn verhoogd. Door deze onsta biele regeringspolitiek -dreigen wij als agrarische bevolkingsgroep want de boeren hebben zich dit even sterk aan te trekken als hun landarbeiders met een kluitje in het riet te wordan gestuurd. (Zie vervolg pag. 3) Stalin ontvangt Be vin en Byrnes Stalin heeft gisteravond de ministers van Buitenlandse Zaken van Amerika en Engeland, Byrnes en Bevin, ontvan gen. Molotov was bij deze Ontmoeting aanwezig. Men veronderstelt, dat het probleem- Azerbeidzjan reeds te Moskou ter sprake is gekomen. Communiqué's over de besprekingen zijn nog niet verstrekt. Met verschillende experts zijn Bevin en Byrnes in bespreking geweest over Iran, de Balkan het bestuur van Duits land en het Verre Oosten. In berichten uit Moskou wordt gewag gemaakt van een „duidelijk waarneembaar sneller gaan" van de diplomatieke polsslag. Te Washington is medegedeeld, dat het nieuwe beroep op Amerikaanse in terventie door de Iraanse regering, on middellijk is doorgegeven naar Byrnes. Russische pers en radio over brandende kwesties. De „Prawda" heeft een felle aanval gedaan op het besluit der Amerikanen in China. Het blad vraagt zich af, of de aanwezigheid van de Amerikaanse troepen in China zich verdraagt met de eerbied voor de souvereiniteit van deze mogendheid. Radio Moskou brengt uitvoerige ver slagen over massa-arrestaties en exe cuties, die door Iraanse regeringstroe pen in Noord-Iran momenteel verricht worden. Naar den Indischen redacteur van A.N.P.-Aneta verneemt, zal Dr. H. J, van Mook zeer binnenkort naar Lon den vertrekken, teneinde besprekingen te voeren met vertegenwoordigers der Engelse regering. Soekarno: „Alles gaat goed", Sjarir, Soekarno en Hatta hebben een volksvergadering toegesproken. Hatta wees er op, dat ieder deel van het land onderdeel is van Groot-Indonesia en dat „niemand voor zichzelf vecht, maar dat allen moeten vechten voor de ge hele natie". Soekarno vestigde de aan dacht op de noodzakelijkheid, dat de regeringsbevelen worden opgevolgd. Naar aanleiding van de aanwezigheid van een aantal dagbladcorrespondenten, di door de republikeinse regering waren uitgezocht en de republikeinen op hun tocht vergezellen, zeide Soekarno: „De Nederlanders trachten de wereld te ver-» tellen, dat wij nog niet rijp zijn voor onafhankelijkheid en slechts vrouwen en kinderen kunnen doden. Maar de kinderen van de koningin der aarde, de buitenlandse correspondenten, zien met eigen ogen, dat wij heel goed in staat zijn, dit land te besturen. Alles gaat goed in Indonesië". Vrijdag 21 December a.s. om 20.00 uur zal HJVÏ. Koningin Wilhelmina over de radiozenders van Hilversum »n Kerst boodschap tot het Nederlandse volk -iehten, waarbij tevens een woord tot land- en rijksgenoten in overzeese gebie den zal worden gesproken. De minister van financiën, Prof. Mr. P. L. Lieftinck, zal daarna te 21.00 uur in „Het praatje op de brug" spreken over: „De slotacte van de geldsanering". LUCHTPOST AMSTERDAM—BATAVIA. Men kan thans pakjes voor Indonesië per luchtpost verzenden. Het tarief be draagt t.e.m. 500 gram f 5,— en boven 500 gram t.e.m. 1 kg. f *10, Aantekening en expresse-bestelling zijn niet toegelaten. Correspondentie voor Nederlandse militairen (ook voor ex- krijgsgevangenen) in Colombo, Slam, Ma laga, Straits Settlements, Philippijnen, Australië enz., kan eveneens per lucht» postdienst Amsterdam—Batavia worde* verzonden.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1