Nederland helpt Indië Piano-avond Gerard Hengeveld Sint Nicolaasfeest voor de lagere scholen GEEN KRANT OP MAANDAG 1^ HERMANDAD Bergen. Vrijspraak voor O.T. man van Zwanenburg BOLLIE BOF EN DE ZILVEREN OLIFANTJES. Stadsnieuws Ook in Alkmaar is onder auspiciën van de afd. Alkmaar van de Kon. Vereniging Oost en West, een plaatselijk Comité „Nederland Helpt Indië" opgericht, on der Ere-Voorzitterschap van den Burge meester Jhr. Mr. F. H. van Kinschot, met medewerking van het Ned. Rode Kruis, U.V.V., Ned. Volksherstel en den heer B. Fels, directeur van het Bureau voor Oorlogssla ch toff ers. Het comité „Nederland Helpt Indië' verleent haar medewerking bij de ver zorging en huisvesting van de gerepa- triëerden uit Nederlands Indië en is hier reeds zover gekomen, dat voor een tal personen die niet bij familieleden kunnen worden ondergebracht, in de omliggende gemeenten onderdak kan worden gevonden. Hoewel nog niet vaststaat hoeveel mensen over het gehele land onderge bracht moeten worden, is het wel ge wenst dat over meerdere adressen be schikt wordt waar alsnog mensen onder dak zouden kunnen vinden. Daarom doet het comité hierbij een oproep aan deze personen, zo spoedig mogelijk schrifte lijk opgave te willen doen óf, en zo ja, aan hoeveel personen men van deze ge dupeerde mensen, onderdak zou willen verlenen. Het is nodig bij de opgave hiervan, zo volledig mogelijk inlichtin gen te verstrekken omtrent de gelegen heid van huisvesting (beschikbare ka- mer(s), afzonderlijk of opgenomen in familieverband, enz.) Buitendien is het gewenst opgave te doen of de mensen in pension kunnen komen, welke pension- prijs, of er gelegenheid bestaat b.v. bij opname van een gezin, voor zich zelf te zorgen, enz. Het Landelijk Comité verzocht ook aandacht te besteden aan het inzamelen van kleding, daar de meeste repatriëren- den van alles zijn beroofd. Na de vele jaren van ontbering in de kampen onder het Japanse juk in een tropisch klimaat, zullen de mensen bij ons grillig klimaat het gemis aan warme kleding zeer zeker ondervinden. Het plaatselijk Comité heeft deze aangelegenheid aandachtig bestu deerd en is van mening dat het in deze tijd niet met een aanvraag bij de bevol king kan komen voor het afstaan van kleding, daar reeds meerdere malen voor andere geteisterde streken van ons land een dergelijke inzameling is gehouden. Mochten er niettegenstaande toch perse nen zijn die iets af te staan hebben voor onze landgenoten die zo zwaar geleden hebben in de tropen, laten zij dit dan even te kennen geven aan het secreta riaat van het Comité Alkmaar. Het ligt in het voornemen van het plaatselijk Comité Nederland Helpt Indië in de eerste week van Januari 1946 een collecte te houden, terwijl de plannen tot het houden van een Indische week, even eens begin Januari 1946, reeds vaste vor men hebben aangenomen waarover t.z.t. nadere mededelingen zullen volgen. Het Secretariaat van het Alkmaars Co mité Nederland Helpt Indië is gevestigd: N. J. Hofman, Kerkplein 9. DE COMANSTRAAT WEER BEPLANT. In de koude winter van het vorige jaar sneuvelden vele bomen in onze stad. Ook in de Comansstraat bleef geen boom meer staan. De buurtcommissie heeft nu 't loffelijk initiatief genomen om de straat weer te beplanten. De door deze commissie aangekoche bomen werden Dinsdag aan de gemeente aan geboden en door de kinderen van de Comansstraat geplant, hierin vakkun dig bijgestaan door de mannen van de pi antsoenendienst. Ter gelegenheid van het heugelijk feit wapperden feestelijk de vlaggen van de huizen. GESLAAGD. Aan de Gem. Universiteit te Amster dam slaagde Woensdag, 19 December, voor het artsexamen eerste gedeelte, de heer A. G. Degenaar. HELPT DE KEURINGSDIENST. De keuringsdienst voor waren ves tigt er de aandacht op, dat indien men van een banketbakker een verdacht kleine taart of verdacht weinig koek jes ontvangt, voor de ingeleverde hoe veelheid boter en suiker, men den bakker kan verzoeken de keurings dienst op te bellen, die dan zo het «•nigszins mogelijk Is, direct komt en, nis daarvoor reden bestaat, maatrege len neemt. Het publiek zou op deze wijze de keuringsdienst terzijde kun nen staan in haar strijd met knoeierij met ingeleverde boter en 6uflcr. t Voor de Alkmaarse Kamermuziek-Ver. trad Woensdagavond In 't Gulden Vlies, de pianist Gerard Hengeveld op met een gevariëerd programma. Na de Sonate in Es gr. terts van Jos. Haydn speelde Hengeveld de Mond- scheln sonate van Beethoven. Het adagio werd tamelijk vlak behandeld het duurde lang voor de pianist was inge speeld maar het laatste gedeelte Allegro vivace werd op bevredigende wijze, hoewel iets te snel van tempo, ten gehore gebracht. Als laatste gedeelte voor de pauze speelde Hengeveld de Variations Sérieu- ses van MendelssohnBartholdy, een werk dat wij zelden in een concertzaal horen. Hier bleek de pianist „los te ko men". Wij hoorden een schitterende ver tolking, gevolgd door een nocturne en een Ballade van Chopin. De opvatting, die Hengeveld van Chopin heeft, blijkt een geheel eigene te zijn, die, vooral in de Ballade, uitstekend voldeed. Onmiddellijk na de pauze stonden de variaties op een thema van Corelli, door Sergy Rachmaninow, op het programma. De pianist heeft hier door een kleurrijke en streng omlijnde voordracht, de toe hoorders buitengewoon weten te boeien. Een suite van Claude Debussy besloot het programma. De indruk al vroeger gevestigd dat Gerard Hengeveld een uitstekend vertolker van Debussy's mu ziek is, werd in deze suite weer ten volle bevestigd. Een geestdriftig applaus noodzaakte den kunstenaar tot een toegift: de Valse Bril- lante van Chopin. P.A.S.-comité ter herdenking van gevallenen Men schrijft ons: 25 Juni 1941 werden op last van de bezetter twaalf bestuurders van het Plaatselijk Arbeid Secretariaat gear resteerd. Liever gezegd: elf, want een bestuurder ontkwam aan de gevangen neming wegens ziekte. Van die elf bestuurders zijn er twee teruggekeerd. Een herkreeg na enige maanden de vrijheid, de ander na een verblijf van drie jaren in verschillen de concentratiekampen. Negen mak kers t.w. J. Korver. Jacob Hoek- meijer, Jac. van Riel, Jan van Berkum Sr., H. Klasing, G. Schoen, G. Zwart, G. Alders, Th. Lievendag zijn door de Nazi-beulen vermoord. Nog een be stuurder, n.m. J. Edel, werd wegens Illegaal werk gefusilleerd. Er heeft zich uit oud-P. A. S—leden een Comi té gevormd, om in Alkmaar ter nage dachtenis van deze kameraden een blijvende herinnering te stichten. Daarvoor is geld nodig. De oud-P. A. S.-leden, en verder leden die hiervoor iets voelt, worden verzocht hun bijdragen te zanden aan den penningmeester van bovengenoemd Comité, J. Snijder, Ruyterstraat 23, Alkmaar. Als secretaris fungeert de oud-secretaris van het P. A. S., W. van der Wal, Uitenboschstraat 107, Alkmaar, bij wien alle gewenste in lichtingen zijn te verkrijgen. Het Comité: H. de Haan, voorzitter; W. van der Wal, secretaris; J. Snij der, p-enningmeester; I. P. Willems, In het „Wapen van Heemskerk" hadden de hoogste klassen van de Alkmaarse Openbare lagere scholen, Woensdagmiddag hun Sint Nicolaas feest. Een zaal vol kinderen heeft daar genoten van „De inneming van Den Briel", door de Amsterdamse on derwijzers voor het voetlicht ge bracht. In zijn openingswoord bracht de voorzitter van het St. Nicolaascomité, de heer K. de Vries ter kennis dat de burgemeester Mr. F. H. van Kinschot en de inspecteur van het lager on derwijs, de heer G. Dun, helaas niet aanwezig konden zijn. Dat dit feest zo ten volle kon sla gen, is te danken aan de Alkmaarse burgerij, die spontaan een dergelijk bedrag aan geld en een hoeveelheid boter en suiker bijeen gebracht heeft, dat de kinderen zelfs nog met een tractatie naar huis konden gaan. De heer de Vries nam namens de commissie voor het Sint Nicolaasfeest afscheid van den heer W. Strubbe, onderwijzer aan de Rochdaleschool die jaren lang een ijverig werker voor het Sint Nicolaasfeest van de open bare lagere scholen is geweest. Hem werden enige boekwerken aangebo den, terwijl zijn ecthgenote met een bloemstukje vereerd werd. Na een spontaan ,,lang zullen zij leven" werd een aanvang gemaakt met de voor stelling. Met een speculaaspop in de hand togen de kinderen om half zqg voldaan huiswaarts. UNFAIR SPEL. Zaterdagmiddag 15 Dec. werd op het „Jong Holland"-terrein aan de Groene- weg hoek Bergerweg gespeeld de comp.- wedstrijd Jong Holland 1—A.F.C. 2. Tij dens deze wedstrijd hebben onverlaten kans gezien om de enige behoorlijke wedstrijdbal mee te nemen. Naspeurin gen hadden geen resultaat. Voor de kleine vereniging „Jong Holland" is deze dief stal een grote strop, daar er momenteel nog geen ballen te koop zijn. Zijn er sportliefhebbers, die „Jong Holland" uit de nood kunnen helpen? De club zou er ten zeerste dankbaar voor zijn. DISTRIBUTIE-NIEUWS. Morgen Vrijdag worden ingeze tenen, van Alkmaar, wier namen be ginnen met de letters A t/m M., die wél ten Stadhuize zijn geweest ter controle van hun persoonsbewijs, maar die de gelegenheid om een zegel op hun stam kaart te verkrijgen, hebben laten voor bijgaan, hiertoe alsnog in de gelegen heid gesteld in het Uitreikingslokaal, Ridderstraat, tussen half 9 en half 1 en tussen 2 en half 5. Degenen, die van deze gelegenheid geen gebruik maken, zullen voor de komende vier weken geen levensmiddelenkaarten krijgen. Dragers van namen A t/m M, wier persoonsbewijs nog niet gecontroleerd is, moeten onverwijld naar het Stad huis gaan en na controle en zegeling van hun stamkaarten de nieuwe bon kaarten op Zaterdag 22 Dec. afhalen in de Ridderstraat. Na-uitreiking kan eerst plaats vinden na 26 December. B ESLUITEN GEMEENTEBESTUUR. In het gemeenteblad van Alkmaar nr. 18£5 is opgenomen het besluit van Burge meester en Wethouders, waarnemende de taak van de Raad, van 9 November 1945 tot vaststelling van een verordening, houdende bepalingen voor de particuliere geldschietbanken in de gemeente Alk maar, als bedoeld in artikel 15 der GelcF- schieterswet. SLUITING GEMEENTEBUREAUX. De gemeentebureaux zullen op Maan dagen 24 en 31 December a.s. gesloten zijn voorzover de dienst zulks toelaat. Het Bureau Burg. Stand zal op beide dagen geopend zijn van des voormiddags lOVr—12 uur, uitsluitend voor geboorte aangiften en spoedgevallen. Wij naderen de feestdagen; een ieder bereidt zich voor op een korte, welverdiende rust te midden van de kring van huisgenoten. Wie Uwer zou de goede dingen die hem of haar zelf te wachten staan, niet ook alle gunnen aan anderen? A.s. Maandag is het een rustdag voor de zetters van Uw krant ergo ook voor ons, journalisten en wij verschijnen dus op de achter eenvolgende dagen Maandag, Dins dag en Woensdag niet. Donderdag hopen wij weer bij U en Uw gezin te zijn! Red. OP T OORLOGSPAD Druk. Dagblad voor Nrd.-Holland N.V. De Alkmaarse recherche heeft te Am sterdam een 36-jarige vrouw aangehou den, die zich alhier aan diefstal had schuldig gemaakt. Ten nadele van den heer X, waar zij als huishoudster werk zaam was, heeft zij een bontmantel en een gouden armbandhorloge ontvreemd.1 Het horloge had zij inmiddels verkocht, maar werd nog achterhaald. De vrouw werd in het politiebureau te Alkmaar ingesloten. De politie heeft een 14-jarigen jon-! gen aangehouden, die zich schuldig had! gemaakt aan diefstal van boter-, suiker-! en cacaobonnen, ten nadele van zijn pa-4 troon, een winkelier alhier. Een gedeelte van de bonnen was door hem reeds verkocht. De politie onder-, zoekt de zaak verder. Het Bijzonder Gerechtshof te Den Haag behandelde Woensdag de zaak tegen A. G. Tuytel, werktuigbouw kundige te Delft, die vrijwillig bij de firma Zwanenburg voor de Or- ganisation Todt bunkerwerk had verricht in Petten. Verdachte zou bij de O. T. in dienst zijn getreden om aldus ge dwongen arbeid in Duitsland te ontlopen. De advocaat-fiscaal requireerde 2 jaar gevangenisstraf met 10 jaar ontzegging van beide kiesrechten. De verdediger, Mr. van Helle- mondt, bracht naar voren, dat een zekere Van Wijk een aanklacht te gen verdachte had ingediend, om dat deze Van Wijk de overtuiging had, dat Tuytel hem tijdens de be zetting zou hebben aangebracht wegens de vermissing van een on derdeel van een locomotief. Later echter bleek, dat anderen deze zaak bij de Duitsers hadden aangebracht. Het viel den raadsman tegen, dat verdachte niet direct op vrije voe ten was gesteld, nadat men de kwes tie Van Wijk had uitgezocht, terwijl men toch wist, dat bij het begin van het bunkerwerk in 1943 niemand ontslag kon nemen uit een firma, die voor de O.T. werkte, zonder zich zware straffen op de hals te halen. Tuytel was in 1940, na zijn ontslag bij de B.P.M., bij Zwanenburg in dienst getreden. De verdediger pleitte vrijspraak in deze zaak en onmiddellijke invrijheidsstelling van verdachte. Het Hof besloot verdachte vrij te spreken. II' In die 2 gadij Joun He uitge doce ting verz het doce Jare gesc uitg zekf zegl den ten' E ille ove tal hei: een de hal eer HA WA. WAT 'N LBUUB 1 is Dat-

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2