lOVJET-PERS BRENGT EISEN AAN "URKIJE OP DE VOORGROND Gaat nog een Iraanse provincie zich afscheiden? SNELHEID Binnen vijf jaar zijn wij weer welvarend! Wieringermeer Een dorre, kale vlakte zonder leven ■VRIJDAG 31 DECEMBER 1949. 3e Jaargang No. 101-322. Directeur: M. J. Roggeveen. 1 Hoofdredactrice: E. Tas—Callo. Ikmaardei DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING. „DE VRIJE ALKMAARDER ACHTERDAM 20. TELEF. REDACTIE 2274. TELEF. ADMINISTRATIE 3971. londom de Drie De eisen, welke de Sovjet-Unie heeft B genover Turkse, vormden gisteren de üjpofdschotel in de Sovjet-Russische irs. Zowel Bevin als Byrnes en hunne tlegaties hebben zich met de bestu ring er van bezig gehouden. £2».(Het blijkt, dat ditmaal de eisen van de aukasische republiek Georgië, welke renst aan N.O. Turkije, het geschil tus- M »n de Sovjet-Unie en Turkije wederom p de voorgrond hebben gebracht. De Georgische eisen worden druk be- profcen in diplomatieke kringen en len beziet ze in samenhang met de rklaring, eerder door Armenië om- nt de kwestie-Kars afgelegd. (Kars behoorde tot het eind van de rige oorlog tot Rusland, daarna werd it door de Sovjet-regering aan Tur- e afgestaan). ITIEKE TOESTAND IN CHORASAN. !In het te Teheran verschijnende linkse Êgblad „Iran Ma" wordt de vraag ge teld of Chorasan (een provincie in het ?oord-Oosten van Iran met ongeveer millioen inwoners) het voorbeeld van izerbeidzjan zal volgen, waarbij het tad wijst op de critieke toestand in jeze provincie en op de noodzakelijk- leid in dit gebied hervormingen door te [oeren. In een interview met genoemd èd heeft de nieuwe gouverneur van lorasan verklaard, dat hij van mening as, dat Iran een politiek moet voeren, ■richt op het handhaven der neutrali st en van het evenwicht tussen de na burige mogendheden. Gaat men thans met Franco breken? De Amerikaanse pers, met name de ^Washington Post", laat zich scherp uit egen Franco, die thans onomwonden de ieider van een wreede, bloedige en Agressieve dictatuur genoemd wordt. I Wel wijzen de Amerikanen er op, dat Se Ver. Staten niet alléén tot een breuk piet het Franco-régime kunnen over gaan. bij politieke berechting In de Tweede Kamer heeft de minister van Justitie, den heer Kolfschoten, bij de beantwoording der debatten over de poli tieke delinquenten er de nadruk op ge legd, dat de grootst •mogelijke snelheid zal worden betracht.t.a.v. de berechting der gedetineerden. Er is geen sprake van dat de tribunalen zullen kunnen worden opgehouden door de procureurs-fiscaal. Bij de debatten zelf bleek, dat men algemeen voor het tijdelijk hanteren van de doodstraf is. De heer Goedhart gaf den minister in overweging om, teneinde ruimte te krij gen in de gevangenissen, de niet-poli- tieke gevangenen hun straf kwijt te schelden. ALKMAAR HEKKENSLUITER. De minister deelde mede, dat van de 19 tribunalen er nu 18 ingesteld zijn. Alleen Alkmaar is er nog niet. Binnen kort znllen allen kunnen starten. - De tijdelijke academie, die op 26 Februari van dit jaar te Eindhoven is opgericht, is gisteren gesloten. De nieuwe wereldorganisatie U.N.O. zal waarschijnlijk haar eigen radiostation tilmonderner-.ing, uitgeverij en Gallup-ln stituut krijgen. Dit moet gemeenschappelijk gebeuren. Intussen is Juan Meana, één der voor aanstaande Spaanse republikeinen, door het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken toegelaten tot agent voor de Spaanse republikeinsé regering. Juan Meana heeft aan cfe pers ver klaard, dat volgens de door hem ont vangen inlichtingen de mogelijkheid tot erkenning van zijn regering te Moskou zal worden besproken, terwijl de Sov jet-Unie, Engeland en de Ver. Staten, zonder dat echter tot een onmiddellijke erkenning van de Spaanse republikeinse regering zal worden overgegaan, zullen besluiten met Franco te breken. Min.-president optimistisch In een rede, voor de NVB afdeling Den Haag gisteren gehouden, heeft de min.- prèsident, prof. Schermerhorn, verklaard, dat wij binnenkort geen werkloosheid meer zullen kennen; binnen een half jaar komen er handen te kort! Wtf zijn totaal verarmd, maar binnen vijf jaar zal het tekort, dat op het ogenblik heerst, mede door de grote technische mogelijk heden, volkomen zijn aangevuld. NAAR EEN SOCIALISTISCHE GEMEENSCHAP. De minister-president sprak zijn over tuiging uit, dat wij zullen groeien naar een socialistische gemeenschap, waarbij wij moeten begrijpen, dat er ook ande re vormen van socialisme zijn dan al leen het staatssocialisme. De N.V.B. ziet het niet als absoluut noodzakelijk, dat voor socialisme ont- Eens was Holland's mooiste pol der, Ie Wierirgermeer, een bloeien de en welvarende landbouwstreek. In gerechtvaardigde trots kon men spreken van 's wereld best geoutil leerde polderland, waar alle boer derijen op de mpdernste manier wa ren ingericht en waar een net van goede wegen, kanalen en sloten een prachtige, directe vervoersmogelijk- heid boden. De polder, die een op pervlakte heeft van 20.000 ha., waar aan ruim 18.000 ha. cultuurgrond is, bestond uit een 512-tal boerderijen en had een totale bevolking van ruim 6000 zielen. Voor het domeinkantoor te Wierin- gerwerf stond een beeld: de Zaaier, symbool van de ijver van de bevolking der Wieringermeer. Op het voetstuk van deze figuur werd de spreuk aange bracht, die uit de Wieringermeerbewo- ners zelf is voortgekomen: Hier werd een toekomst gel Dren. Bouwt voort. Deze spreuk was het devies van de boeren uit de polder en zal het ook nu nog zijn. De Zaaier heeft de onder waterzetting overleefd en staat nog fier op zijn voetstuk, waarop de zin spreuk nog prijkt. EVenals de zaaier de ramp heeft doorstaan, die op 17 April 1945 de mooie polder trof door het op twee punten opblazen van de IJsselmeerdijk, zo is ook het land weer te voorschijn gekomen uit de golven, die het over spoelden. Een triest gezicht. De aanblik is troosteloos. Geen gras sprietje groeit er, geen boom draagt er bladeren, alles is doods en dor. Wan neer men de Wieringermeer doorrijdt en in de verte de eerste huizen ziet, krijgt men de indruk zich in het Verre Oosten te bevinden. De huizen, die nog overeind staan, hebben in vele gevallen alleen nog maar het dak over om er aan te herinneren dat eens mensen hier woonden. De onderste gedeelten, de muren, zijn vaak door de opgezweepte golven weggeslagen. Paalwoningen zijn het, die in de verte gezien, aan rijst- huisjes op éen sawah doen denken. In deze bouwvallen te wonen is onmoge lijk. Bij plm. 400 boerderijen is alle be huizing verdwenen, ook de muren en zolders in de schuren zijn vernield, wat nog overeind staat is meestal sterk ge havend en wordt bepaald tot de kop pen van de boerderijen. 451 panden zijn totaal verniéld en niet meer te herstel len zoals de drie dorpen, Slootdorp, Mid- denmeer en Wieringerwerf grotendeels in puinhopen zijn veranderd. Hier werd 'n toekomst geboren. Bouwt voort! Men werkt weer. Met de wederopbouw van de Wie ringermeer is echter, sedert het droog vallen op 11 December, een krachtig be gin gemaakt. De eerste werkzaamheden zijn gericht geweest op het in orde maken van woningen en schuren, die zijn blijven staan, met het resultaat dat ten Noorden van Slootdorp weer een 60-tal woningen betrokken konden wor den. Voordat alles weer op op het vroe gere peil is teruggebracht, zal er nog jarenlang veel arbeid verircht moeten ZO ZIET DE MEER ER UIT: een foto genomen vanaf de toren van Sloot dorp. eigening of staatseigendom nodig is. Waar bezit het algemeen welzijn niet aantast, dient het als zodanig te worden gehandhaafd. „Weg met de bureaucratie" Ik weet, aldus de minister-president, hoe ons volk onder de bureaucratie ge bukt gaat. In dit verband deelde spr* mede, dat het door minister Mansholt aangekondigde vrijgeven van ver schillende goederen het ambtenaren corps voor de voedselvoorziening met 4.000 mensen inkrimpt. Met de 4.000, die reeds overbodig waren geworden, maakt dit 8.000. „En wij gaan op deze weg voort", aldus prof. Schermerhorn. Indonesische kwestie* Sprekende over Indië zeide prof* Schermerhorn: „De strijd van een volk om zijn vrijheid lijkt altijd juist. Maar dit is niet altijd synoniem met het be-* grip gerechtigheid. Ik denk aan de tienduizenden, die thans jn nood ver-» keren en op ons woord vertrouwen. Ir deze strijd zal helaas ook de macht zich moeten laten gelden om het even-* wicht te herstellen dat de gerechtig heid van ons verlangt. Van ons wordt gevraagd een oplossing van het pro bleem om de verschillende volkeren in Indië duidelijk te maken, dat zij geza menlijk moeten leven zonder dat er een groep in de knoei komt. worden. Als men weet dat op één boer derij gemiddeld een 16.000 dakpannen liggen, die een kilogram per stuk we* gen, zodat dus 16-ton scheepsruimte nodig is om een boerderij weer van een behoorlijk dak te voorzien, dan krijgt men een idee van het werk dat hier in de komende jaren verzet zal moeten worden. De organisatie van d£ opbouw is echter in volle gang en het tempo waarin gewerkt wordt geeft hoop dat het eerste doel: in 1946 weer een oogst binnen te halen en het grootste deel van de bevolking weer in de polder teruggebracht te hebben, bereikt zal worden. Ook het buitenland verleent zijn steun. De Zwitserse regering heeft 'n noodkerk aangeboden, die uit hout zal worden opgetrokken en waarin alle gezindten hun kerkdiensten zulleó: kunnen houden. Eén of drie gemeenten» De moeilijkheden zullen evenwei groot zijn. De zeven scholen zijn'met de grond gelijk gemaakt, zodat dus slechts in geïmproviseerde schoollo kalen les gegeven zal kunnen worden. Ook medische verzorging is nog niet aanwezig en hierin zal toch zeker vooral bij een grotere en spoedige terugkeer van de vroegere bevolking in voorzien moeten worden. Deze vraagstukken zijn echter van ondergeschikt belang. De bedoeling is, dat de Wieringermeer zo spoedig mo gelijk weer in zijn oude glorie her steld- zal zijn en de naam weer zal verdienen van de welvarendste pro vincie van ons land. De krachtige leiding van de heren C. Krijn, voorzitter van de Commissie voor Wederopbouw van de Wieringer meer, en Ir. A. Ovinge, rentmeester en dijkgraaf van de polder, is de bes te waarborg dat aan de leus: Hier werdeen toekomst geboren. Bouwt voort na deze onvrijwillige onderbre king door hard werken nog steeds en. met buitengewoon energie, gevolg wordt gegeven. Ook de Wieringermeer zal herrijzen! Gistermiddag had te 's Gravenhage de huldiging door H. K. H. Prinses Ju- liana plaats van het 500.000ste lid van het Nederlandse Rode Kruis, de wed. G. W. Vleeming uit Arnhem.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1