Paus benoemt 32 nieuwe kardinalen Bevin en Byrnes hebben een goede Kersi in Moskou Over vredesverdragen overeenstemming bereikt Moordaanslag op Sjarir? Mef 23 jaar Kerstboodschap Ned. Herv. Kerk LAATSTE NIEUWS. DONDERDAG 27 DECEMBER 1945. 3e Jaargang No. 103-324. Directeur: M. J. Roggeveen. Hoofdredactrice: EL TasCallo. Ikmaarder DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE. STICHTING. ..DE VRIJE ALKMAARDER'' ACHTERDAM 20. TELEF. REDACTIE 2274. TELEF. ADMINISTRATIE 3971. Ernest Bevin, die, naar wij hopen, prettiger herinneringen zal behouden aan zijn Kerstmis te Moskou dan aan de mislukte Londense conferentie. De conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken te Moskou is gis teren geëindigd op een paar technische kleinigheden na, zoals de vertaling van documenten. De besprekingen zijn gehouden in een zeer hartelijk, sfeer de Kerstboom ontbrak niet en ook omtrent de kwestie der vredesverdragen is over eenstemming bereikt. Een officiële verklaring van Maandag luidde: „De regeringen der Unie van Socialis tische sowjet-republieken, Groot-Brit- tannië en de Verenigde Staten verkla ren, dat zij overeenstemming hebben bereikt en de regeringen van Frankrijk en China uitnodigen met haar tot over eenstemming te geraken inzake een te volgen procedure betreffende de voor bereiding van vredesverdragen." Ter bespreking van de vredesvoor waarden met Italië, Roemenië, Honga rije en Finland zal te Londen een raad van ministers van Buitenlandse Zaken bijeenkomen. De conferentie zal worden beïegd door de vijf parlementsleden van de raad. aangevuld me de vertegenwoor digers van al die gealiëerden, welke daadwerkelijk in Europa aan de strijd hebben deelgenomen. De vredesverdragen zullen worden ondertekend door telkens die landen, die met elkaar in oorlog zijn geweest. Zij worden van kracht onmiddellijk na die ondertekening. Deze geschiedt uiter aard door die staten, welke de overeen komstige wapenstilstandsverdragen heb ben gesloten. Frankrijk wordt, zo ver het Italië be treft, gelijk gesteld met een gealliëerd land. dat oorlog heeft gevoerd. Ook Nederland zal dus zijn hand tekening moeten zetten. Hoe het niet ging Tot bovengeschetste oplossing kwam men, nadat een geschilpunt was gere zen over de vertegenwoordiging van de Britse dominions op de vredesconfe rentie. De Russen stonden op het stand punt, dat, als elk Brits dominion het recht had vertegenwoordigd te zijn, dan ook de verschillende Sowjet-republie ken een afgevaardigde konden zenden. Byrnes verklaarde hierop, dat de V.S. dan noodzakelijkerwijze voor elk der 48 Amerikaanse staten een vertegenwoor diger zouden moeten aanwijzen. Het compromis was, alle staten die daadwerkelijk aan de nederlaag van de as-mogendheden hadden meegewerkt, tot de conferentie toe te laten. Een vrolijk Kerstfeest. Politieke waarnemers in Londen ver moeden, dat hét herstel van de samen werking tussen de drie grote mogend heden ook zal leiden tot overeenstem ming inzake het probleem van de con trole over de atoom-energie. Het is zeker, dat een golf van opti misme gaat door Moskou's diplomatieke kringen. Waarnemers spreken over „de demonstratie" in het Bolshoi-theater, waar het publiek juichte en applaudi- seerde, toen Mofotof de armen van Byr nes en Bevin omhoog bracht en tot de menigte wuifde. Bevin was klaarblijke lijk in een goed humeur, toen hij later een Kerstfeest bijwoonde, waar hij een ogenblik het zingen van een populair Engels refrein: „Hoe meer wij samen zijn, des te vrolijker willen wij zijn", leidde...., j Joego-Slavië door Engeland en de Ver, Staten erkend De Federale Volksrepubliek van Joego-Slavië is door de Ver. Staten, Engeland en Griekenland erkend. Vrede in China? De Reutercorrespondent Doen Campbell meldt, dat generaal Tsjow en Lai, de voornaamste communisti sche afgevaardigde in Tsjoengking, Dinsdag j.1. heeft meegedeeld, dat de communistische partij een „officiëel en schriftelijk vastgelegd" voorstel voor onvoorwaardelijke wapenstil stand zou overleggen, indien de re geringspartij Kwomintang en de communisten na een onderbreking van vijf weken de onderhandelingen officiëel weeT zouden hervatten. „Wij wensen onmiddellijk de strijd te staken, hetgeen belangrijker is, dan alle andere dingen," zei gene raal Tsjow. Hij voegde hier aan toe, dat hij van den voorzitter van de Chinese communistische partij gene raal Mao Tse Toeng toestemming had gekregen dit voorstel te doen. Voor Nederland: mgr. De Jong In Vaticaanstad is Zondag 'n consis- torie gehouden, waarin Z.H. de Paus de benoeming van 32 nieuwe kardi nalen heeft aangekondigd, onder wie zich vele niet-Ifalianen bevinden. Voor Nederland is benoemd Z.E. De Jong, aartsbisschop van Utrecht De nationaliteit der 32 nieuwe kar dinalen is als volgt verdeeld: De Ver. Staten van Noord-Ameri- ka vier, Frankrijk drie, Duitsland die, Spanje drie, Brazilië twee en Italië vier. Voorts één kardinaal voor elk der volgende landen: Nederland, Canada, Hongarije, Ar gentinië, China, Polen, Australië. Chili, Portugal, Cuba, Peru, Enge land en de Patriarch van Armenië. De benoemingen zijn verdeeld over zestien landen. Het opmerke lijke feit is, dat, voor het eerst in de geschiedenis, de Italianen in het college in de minderheid zijn. Op 18 Fehr. 1946 zal een consisto rie worden gehouden, waarin deze benoemingen zullen worden beves tigd. Voltallig college. Om meerdere redenen is de kardi naalsbenoeming van bijzondere be tekenis: Het is voor de eerste maal, dat het college voltallig zal zijn en derhalve uit 70 leden zal bestaan; voor het eerst ook zal een kleurling van het college deel uitmaken: het is de Chinese prelaat mgr. Thomas Tien, apostolisch vicaris van Tsingtao. Voor het eerst in zijn historie zal Ca nada nu twee kardinalen hebben en hetzelfde is het geval in Brazilië en Ar gentinië. Voor de eerste maal ziet Cuba het hoofd van zijn episcopaat tot kardi naal verheven. Ook Australië kreeg een „Prins der Kerk". Frankrijk heeft nu zeven kardinalen, Duitsland vier en ook Spanje vier. De nieuwe Engelse kardinaal is mgr. Griffin, aartsbisschop van Westminster. Utrecht huldigt den Nederlandsen kardinaal. Katholiek Utrecht heeft op Eerste Kerstdag een spontane hulde gebracht aan den nieuw-benoemden Nederland sen kardinaal. De kathedraal was over vol en zodra de kardinaal-aartsbisschop de kerk verliet, brak buiten een spon taan gejuich los. Ook vele niet-katho- lieken deden mede aan de ovatie, die z,.E. werd gebracht. Algemeen is men van mening, dat zijn persoonlijke ver diensten de aartsbiscchop was één der geestelijke leiders van het verzet aan leiding waren tot de kardinaalsbenoe ming. Maandagmiddag hebben prof. ir. W. Schermerhorn en de ministers Beel, Van Schaik en Kolfschoten aan kardi naal De Jong de gelukwensen der re gering overgebracht. H.M. de Koningin heeft een telegrafische gelukwens ge zonden. Het republikeinse ministerie van Voorlichting heeft medegedeeld, dat een moordaanslag op Sjarir Dinsdag is mis lukt. Verklaard wordt, dat er schoten op Sjarir uit een auto, welke de wagen van Sjarir Inhaalde, werden afgevuurd. In de verklaring der republikeinen wordt verder medegedeeld: „Eén van de vijf inzittenden van de auto, allen jonge Indo-Europeanen en Surinamers in Nederlands uniform, opende het vuur met een revolver. De kogels raakten de motorkap van Sjarir's auto. Geen enkele kogel trof doel". Een onderzoek door Britse autoriteiten heeft, volgens Reuter, uitgewezen, dat de personen, die de schoten hebben ge lost niet hebben geweten, wie zich in die auto bevond. Dit is medegedeeld in een officiële Britse verklaring. Nederlandse ministers in Londen Engelse autoriteiten. De Nederlandse minister-president. Prof. Ir. W. Schermerhorn, is Dinsdag in gezelschap van den minister voor Overzeese Gebiedsdelen, Prof. -Dr. J. H. A. Logemann, den Luitenant-Gouver neur-Generaal Dr. H. van Mook en den minister Mr. J. H. van Royen. die den minister van Buitenlandse Zajcen, van Kleffens, vervangt, per vliegtuig in Engeland aangekomen, voor het voeren van besprekingen met de Britse rege ring over de toestand In Indonesië. kiesgerechtigd Bij de Tweede Kamer is Ingediend het door de regering toegezegde wetsontwerp tot aanvulling en wijziging van de Kies wet, de Provinciale Wet en de Gemeente wet, alsmede bijzondere voorzieningen met het oog op de in 1946 te houden verkie zingen. Deze voorstellen zijn: 1. de leeftijd voor het actief kiesrecht wordt tot 23 jaar verlaagd; 2. de stemplicht vervalt; 3. geëvacueerden kunnen in de gelegen heid gesteld worden in de oorspronke lijke gemeente deel te nemen aan de ge meenteraadsverkiezingen; 4 de gemeenteraadsverkiezingen dienen niet te gelijk gehouden te worden met die voor de Tweede Kamer en Prov. Sta ten; de candidaatstelling voor de ge meenteraadsverkiezingen zal op de tweede Dinsdag van Juni 1946 zijn. De verkiezin gen voor Tweede Kamer en Prov. Staten zullen op één dag plaats vinden; 5. de zittingsduur voor de thans te ver kiezen gemeenteraden zal tot drie jaar worden verkort, teneinde te voorkomen, dat over vier jaar de verschillende ver kiezingen weer in hetzelfde jaar plaats vinden. R.K.S.P. wordt Katholieke Volkspartij Op de vergadering van de partijraad der R. K. Staatspartij Zaterdag te Utrecht gehouden, is o.m. in behande ling genomen, een resolutie om het lidmaatschap van de partij ook voor niet-katholieken open te stellen en om de naam der partij te wijzigen in Katholieke Volkspartij. Met 78 tegen 26 stemmen is deze resolutie aangenomen. Op de eerste Kerstdag is in de Neder lands Hervormde kerken een kerstbood schap van de Synode voorgelezen. „Brede kringen van ons volk zijn aan gegrepen door een genotzueht, die, al is zij voor een deel als reactie op de doorstane nood te begrijpen, toch in we zen moet verklaard worden als een uiting van een bijkans barbaarse ondankbaar heid. Zijn wij nu al vergeten, uit welke geestelijke en zedelijke dienstbaarheid wij werden bevrijd en voor welke dreigende verschrikkingen wij werden bewaard? De krampachtige drift, van het leven te halen wat er van te halen is, die zich o.a. openbaart in een danswoede, welke de zin van de levensvreugde en de heili ging van het lichaam minacht, wijst dui delijk aan, dat wij in een tijd zijn ge komen, waarin het bijzonder nodig Js, onszei ven en allen, die de ogen weer af wenden van het heil, aan ons volk be reid, toe te roepen: vergeet toch gene van Gods weldaden." De boodschap dringt aan op Inkeer en bekering van de grove ondankbaarheid en besluit: „Het gaat er om de tijd die nog rest niet meer naar de begeerlijk heden der mensen, maar naar de wil van God te leven." Franse franc gedevalueerd De leden van het Franse kabinet zijn het Maandag eens geworden over de devaluatie van de franc. De nieuwe wisselkoers is vastgesteld op 119,1 franc tegen een dollar en 480 frc. tegen een pond sterling. CHRISTISON DOET BEROEP OP INDONESISCHE LEIDERS. In een verklaring, uitgegeven door ge neraal Christison, geallieerd opperbevel hebber op Java, wordt een beroep ge daan op de Indonesische leiders om sa men te werken en eenheden van het volksleger beschikbaar te stellen, tenein de maatregelen ter verzekering van vei ligheid en orde ten uitvoer te brenge»

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1