Heden conferentie te Londen geëindigd? Atoomwapens zullen worden uiigeschakeld Christison's oproep tot samenwerking LAATSTE NIEUWS. Sjarir is het eens met Christison Engeland niet tegen ingrijpen in Spanje De Moskou se conferentie Het gisteren uitgegeven communiqué van de conferentie te Moskou meldt, dat overeengekomen is de algemene vergadering van de U. N. O. uit te nodigen over te gaan tot het instellen van een Commissie, welke de problemen betreffende de atoomenergie moet bestuderen. Deze commissie zal een voorstel indienen tot uit* schakeling van atomische wapens uit de nationale bewapeningen, benevens de uitschakeling van alle andere zware wapens, welke voor vernietiging op grote schaal kunnen worden gebruikt. De vredesverdrag®- Uit de reeds in ons blad van gis teren beschreven procedure om trent de wapenstilstandsverdragen volgt dat, a) Het vredesverdrag met Italië zal worden opgesteld door de ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, de Ver. Staten, de Sowjet-Unie en Frankrijk. b) De vredesverdragen met Roe menië, Bulgarije en Hongarije zul len worden opgesteld door de mi nisters van Buitenlandse Zaken van de Sowjet-Unie, de Ver. Staten en Engeland. c) Hetfl^erdesverdrag met Finland zal worden opgesteld door de mi nisters van Buitenlandse Zaken van de Sowjet-Unie en Engeland. Zodra de voorbereidingen tot het opstellen van elk dezer vredestracta- ten zullen zijn getroffen daartoe zullen de plaatsvervangers van de mi nisters van Buitenlandse Zaken ter stond, hun werk te Londen hervatten zal de raad van ministers van Bui tenlandse Zaken een conferentie bij eenroepen teneinde de vredesverdra gen te bestuderen. Deze conferentie zal bestaan uit 5 leden van de Raad van ministers van Buitenlandse Zaken tezamen met alle leden van de U. N. O., die daadwerkelijk met een behoorlijke militaire kracht tegen de vijandelijke staten in Europa oorlog gevoerd hebben. Hiertoe worden ge rekend. De USSR, het Ver. Koninkrijk, de Ver. Staten, China, Frankrijk, Aus tralië, België, Wit-Rusland, Brazilië, Nieuw-Zeeland, Canada, Tsjecho-Slo- wakije, Ethiopië, Griekenland, Indië, Nederland, Noorwegen, Polen, Zuid- Af rika, Joego-Slavië en de Oekraïne. De conferentie zal uiterlijk 1 Mei 1946 worden gehouden. De vredesverdragen zullen van kracht worden terstond na hun ratifi cering door de gealliëerde landen, di§ de respectieve wapenstilstandverdra gen hebben ondertekend (hiertoe wordt Frankrijk gerekend ten opzichte van Italië). Overeenstemming advies commissie Verre Oosten Met instemming van China is over eenstemming bereikt betreffende het instellen van een adviescommissie voor het Verre Oosten, waarin ook Nederland zitting heeft. De commissie zal geen voorstellen doen met betrekking tot het voeren van militaire operaties of met betrek king tot territoriale correcties en er bij haar werk van uitgaan dat er een gealliëerde raad voor Japan gevormd is, doch de Verenigde .Staten zullen richtlijnen voorbe reiden in overeenstemming met de politieke beslissingen des commis sie en zij zullen deze aan den opper bevelhebber overbrengen. De Moskouse conferentie heeft be langrijke resultaten afgeworpen. Volledige eensgezindheid bleek te heersen over de problemen aangaan de de atoomwapens, de wapenstil standsverdragen, China, het Verre Oosten en Korea, Roemenië, Bulga rije. Met betrekking tot Iran kon men niet tot overeenstemming ko men. Alleen Italië is teleurgesteld; Frankrijk is, evenals de Amerikaan se en Engelse pers, vol lof over de bereikte resultaten. De commissie kan handel en wan neer er een meerderheid van stemmen neer er een meerderheid van stemmen is bij alle afgevaardigde met inbegrip van de volgende mogendheden: de Verenigde Staten, Engeland de Sov jet-Unie en China. De commissie zal haar hoofdkwar tier te Washington hebben. Geallieerde raad voor Japan Eveneens met instemming van China is overeenstemming bereikt ten aanzien van een geallieerde raad voor Japan. Er zal een geallieerde raad ingesteld worden met zetel te Tokio, onder voor zitterschap van den opperbevelhebber, met het doel den opperbevelhebber t.e raadplegen en van advies te dienen met betrekking tot het nakomen der voor waarden van overgave, bezetting en be stuur van Japan en met het doel het bestuursgezag, dat daarbij wordt verleend, uit te oefenen. De opperbevelhebber zal voorzitter zijn en de leden worden aangewezen door de Ver. Staten, de Sovjet-Unie, China en een vertegenwoordiger van Engeland, Australië, Nieuw-Zeeland en Brits-Indië gezamenlijk. In alle gevallen zullen alle acties uit gevoerd worden onder en door den op perbevelhebber, die de enige uitvoerende auatoriteit is voor de geallieerde mogend heden in Japan. Hij zal voor het uit vaardigen van bevelen in zaken van be lang de raad raadplegen en om advies vragen, wanneer de situatie dit toestaat. HULP AAN KOREA. Met het oog op het herstel van Korea als onafhankelijke staat, zal er onder trusteeschap van Moskou, Washington, China en Engeland een voorlopige demo cratische Koreaanse regering gevormd worden, die alle noodzakelijke stappen zal doen voor het ontwikkelen van in dustrie, vervoer en landbouw van Korea en de nationale cultuur van het Koreaan se volk. Een gemengde commissie zal ingesteld worden, bestaande uit vertegenwoordi gers van het Amerikaanse opperbevel in Zuid-Korea en het Russische in Noord- Korea. De voorstellen der commissie zullen ter overweging voorgelegd worden aan de regeringen der Sovjet-Unie, China, En geland en de Ver. Staten. EENSGEZIND T. O. V. CHINA. De ministers van Buitenlandse Zaken waren het eens over de noodzakelijkheid (Zie vervolg pag. 3) Rechtstreekse order uit Londen? Volgens welingelichte kringen te Lon den is de reeds gisteren in ons blad gepu bliceerde oproep van Christison tot de Indonesische leiders tot samenwerking een gevolg van rechtstreekse orders, die de Britse regering aan het Seac heeft doen toekomen. Luitenant-admiraal Helf- rich heeft in een brief aan generaal Christison zijn tevredenheid uitgedrukt over de verklaring van generaal Chris tison en er aan toegevoegd, dat hij er bij de Nederlandse troepen en burgers op aangedrongen had, tot het uiterste sa men te werken. Voorts heeft de admiraal een Kerst en Nieuwjaarsboodschap gericht tot de Nederlandse land- en zeestrijdkrachten, waarin hij hen aanspoorde tot geduld en zelfeontröle gedurende de moeilijke pe riode, die voor hen ligt. Hij dacht voor al aan diegenen, die na jaren van lijden in krijgsgevangenkampen, nu gedwongen werden niets te doen, ver van huis. „Ieder moet goed begrijpen", zei hij „wat de woorden „Het koninkrijk der Nederlanden" en „Vrede op aarde" be tekenen. De Nederlandse strijdkrachten hebben een edele rol te spelen in de verwerkelijking van deze vrede." Gevechten in Bandoeng Toen de verklaring van Christison aan. de pers werd afgegeven, waren luitenant- generaal Christison, dr. Soetan Sjarir, minister-president van de Indonesische republikeinse regering en dr. Amir Sjarifoedin, minister van Voorlichting, nog aan het confereren. Aangenomen wordt, dat de troepen van generaal Christison klaar staan voor het ten uit voer leggen van nieuwe maatregelen, die hier worden beschouwd als gevolg van beslissingen van de conferentie te Singa pore. Gisteren was er bij Bandoeng een hevig huis-tot-huis-gevecht en een hoofd kwartier van de extremisten werd bezet. Uit het geallieerde hoofdkwartier werd gemeld, dat de extremisten gebruik ma ken van Chinezen met de bedoeling de Britse troepen te dwingen, hun ope raties te stoppen. Voigens radio Ankara heeft het Ana- tolische Nieuwsagentschap verklaard, dat het gehele Turkse volk bereid was liever „zich in het vuur te werpen" dan een duimbreedte van zijn grondgebied af te staan. Dit naar aanleiding van de eisen die onlangs in de Russische pers behan deld werden. Sjarir zeide vandaag dat hij in prin cipe toestemde tn de voorstellen, giste ren gedaan door Christison om actieve maatregelen te nemen ter vereekering van wet en orde op West-Ja va. „Een van onze voorwaarden voor sa menwerking zal zijn, dat niet meer Ne derlandse troepen hier zullen landen", zeide Sjarir. De republikeinen vinden het zeer be langrijk, dat Christison's verklaring „geen enkele zinspeling maakte op herstel van de Nederlandse souvereiniteit". De vriendschappelijke persoonlijke be trekkingen, die tussen Christison en de Indonesische leiders bestaan, werden ge ïllustreerd, toen de gealliëerde bevelheb ber naar een Indonesische militaire pa rade ging, gezamenlijk bewaakr door Britse-Indische en Britsé militaire poli tie en mannen van het Indonesische volks leger. Christison werd hartelijk door ir. Soekarno en leden van het Indonesische - kabinet ontvangen en poseerde met hen voor de fotografen. De diplomatiekè correspondent van Reu ter deelt mede, dat in tegenstelling tot uit Parijs afkomstige berichten de Britse regering geenszins in principe ge kant is tegen interventie in de Spaanse binnenlandse aangelegenheden en dat zij van dit standpunt mededeling beeft ge daan aan de Franse regering, in ant woord op de desbetreffende Franse nota. Groot-Brittannië is onmiddellijk bereid tot onderhandelingen met Frankrijk en de Ver. Staten. De Britse regering veroor deelt het huidige Spaanse regime, gelük zij dat in vorige verklaringen reeds en- dubbelzinnig geformuleerd heeft. Afbre ken van diplomatieke betrekkingen zal echter volgens de mening van de Britse regering weinig practisch effect hebben. Op Nieuwjaarsdag des avonds te 8.15 uur zal over de zender Hilversum I onder de titel „Hallo, met wie?" een Internationale Rode Kruis Luisterwed strijd worden uitgezonden ten bate van het fonds „Nederland helpt Indië". Er ■zijn fraaie prijzen beschikbaar gesteld, waaronder een aantal nieuwe complete fietsen. Men verwacht vérstrekkende beslissingen Vermoedelijk zullen de Nederlandse ministers hedenavond uit Londen in ons land terugkeren. Er kon, volgens ANP-Aneta, worden vastgesteld, dat bevredigende vorderin gen werden gemaakt. A.F.P. meldt, dat de Nederlandse rege ring waarschijnlijk heeft voorgesteld een zekere vorm van autonomie aan de Indonesiërs te geven, welker bestude ring doel zou uitmaken van een bij zondere conferentie. Reuter verwachtte, dat er een funda mentele oplossing voor de gehele In donesische kwestie zou worden gevon den. BEZORGDHEID OVER VOLDONGEN FEITEN. Alle leden der Staten-Generaal heb ben een telegram ontvangen waarin door de afzenders hun grote ongerust heid wordt uitgesproken, dat de in Lon den gevoerde onderhandelingen de Sta ten-Generaal en het volk van Neder land voor voldongen feiten zullen stel len, die noodlottig zullen zijn voor het Koninkrijk en zijn inheemse bevolking. Diep geschokt door de bedroevende ge volgen van het tot nu toe in Ned.-Indië gevoerde beleid, aldus het telegram, waarschuwen ondergetekenden, weten de grote groepen uit de bevolking te vertegenwoordigen, met de grootste na druk tegen elke bindende afspraak bui ten de Staten-Generaal om. Verderfelijk zou alles zijn, wat ook maar de schijn wekt, dat op deze wijze in het Konink rijk een omwenteling tot stand zou komen als resultaat van persoonlijke besprekingen tussen den Nederland vijandig gezinden volksleider Sjahrir en den luitenant-gouverneur-generaal, die het vertrouwen heeft verspeeld van grote gedeelten van het Nederlandse en Ned.-Indische volk. Was getekend: prof. ir. C. L. van der Bilt, M. Boerstra, oud-leger-cdt. van het KNIL, J. T. Furstner, gep. lt.-admi- raal, prof. dr. V. J. Koningsberger, dr. J. W. Meyer Ranneft, oud-voorzitter Volksraad, mr. K. Onnen, oud-pres. Hooggerechtshof, ir. H. van Swaay, Ch. J. I. M. Weiter, oud-minister. De Chr-Hist. Eerste Kamer-fractie sluit zich hierbij aan.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1