STADSNIEUWS. Nederland helpt Indië Algemene Ledenvergadering Kaasconiróle-siaiion Waf is er ie doen? Voordrachtavond Albert Vogel Jr. Predikbeurten Filrnnieuws De man, die de waarheid zoekt Harry Baur in „Nitchevo" Orchideeën voor Maria BOLLIE BOF EN DE ZILVEREN OLIFANTJES. INDISCHE WEEK TE ALKMAAR. Het plaatselijk comité „Nederland Helpt Indië" organiseert te Alkmaar een Indische week van 7 tot en met 12 Janu ari 1946. Hier zal op Zaterdag 5 Januari een grote collecte aan voorafgaan, waar van de gehele opbrengst aan het comité ten goede komt. In totaal moet tien millioen gulden bijeen gebracht worden om de taak, die het comité Nederland Helpt Indië zich gesteld heeft, uit te kunnen voeren. De bevolking van onze stad kan hier veel toe bijdragen en temeer daar in andere plaatsen de collecte een groot succes geweest is, (in de Zaanstreek bracht de collecte ruim f 57.000 op) kan en mag Alkmaar niet achterblijven. Gedurende de Indische week zullen in de Aula van het Murm. Gymnasium, in de Cinema Americain, de Harmonie en in Hotel Iréne, avonden georganiseerd worden, waarvoor alle zaalhouders be langeloos hun medewerking hebben toe gezegd. Alkmaarders blijft niet achter en helpt het comité door een bezoek aan een of meer van deze avonden. Wij zijn het niet eens met de gang van zaken PROTEST VOORMALIGE ZUIVERINGS COMMISSIE ALKMAAR. De voormalige zuiveringscommissie ge meente-personeel buiten-gemeenten distric^ Alkmaar, heeft een schrijven gezonden aan den Commissaris der Koningin in Noord-Holland, waarin zij haar teleur stelling uitspreekt over beslissingen door den Commissaris genomen naar aanleiding van adviezen der commissie betreffende NSB-ers .collaborateurs e.d. Alleen tegen NSB-ers zijn maatregelen genomen, maar deze zouden ook wel gestraft zijn zonder de rapporten der commissie. Tegen slap pelingen worden echter niet opgetreden hoogstens krijgen zij een schriftelijke be risping. Op deze wijze, zo wordt in de brief gezegd, is de zuivering een aanfluiting Een afschrift van de brief werd aan H.M. de Koningin, den minister-president en den minister van Binnenlandse Zaken gezonden. Op Vrijdag 28 December hield het Kaascontrólestation Noord-Holland in het Landbouwhuis een algemene leden vergadering. De voorzitter, de heer G. Nobel, opende de vergadering met een kort woord, waarin hij de hoop uitsprak, dat de kaasproductie zeer spoedig weer haar normale, vooroorlogse peil bereikt zou hebben. Men besloot den controleur B. Prins, wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd, per 1 Januari a.s. onder dankzegging voor de juiste wijze waarop hij immer zijn taak heeft ver vuld, eervol ontslag te verlenen. Het bestuur besloot voorts om aan het personeel een salarisverhoging toe te kennen met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1945 en wel" 25% verhoging op de eerste ƒ3000.— en 12l/t% op de tweede ƒ3000.—. Op voorstel van het bestuur werd overgegaan tot de herziening van de financiële commissie. Als leden werden benoemd de Coöp. Zuivelfabriek „De Verwachting" te Wognum de Coöp. Zui velfabriek „De Ster" te Baasdorpermeer en den heer J. Stam Jzn. te Ursem. Het entréegeld voor nieuwe leden in 1946 werd vastgesteld op ƒ1.per koe of per 300 kg, in het afgelopen jaar be reide kaas, indien het aantal koeien geen juiste maatstaf voor de kaaspro ductie vormt. Nadat de voorzitter dank had ge bracht aan het personeel, dat in het vorige jaar zijn taak onder zeer moei lijke omstandigheden had volbracht, werd de niet druk bezochte vergadering gesloten. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Zondag: Wanna, Ritsevoort 5. Nieuwjaarsdag: Wanna, Ritsevoort i. ALGEMENE LEDENVERGADERING BOTER CONTROLE STATION. Het botercontrólestation „Noord-Hol land" heeft Vrijdag 28 December ln het Landbouwhuis te Alkmaar haar algemene ledenvergadering gehouden. De voorzitter opende de bijeenkomst met een beroep op alle leden om in de boterproductie steeds de goede kwaliteit voorop te laten staan. De naam van ons product moet hoog gehouden worden en zo mogelijk worden opgevoerd. Het ledental van het botercontrólesta tion. bedroeg op 1 Januari 188 en dit aan- tal is gehandhaafd. Hieronder zijn be grepen 56 zuivelfabrieken, 30 melkinrich tingen, 101 handelaren en 1 zelfkarnende boer. Als financiële commissie werden be noemd de volgende leden: N.V. „Hollan- dia" te Purmerend, Coöp. Zuivelfabriek „Nieuw Leven" te 't Zand en de fa. J. Zwart en Zn. te Zaandijk. Hierna sloot de voorzitter, de heer E. Govers, met een kort woord de vergade ring. HET WAPEN VAN HEEMSKERK. Ter gelegenheid van de feestdagen is in „Het Wapen van Heemskerk" een ver siering aangebracht, die het vermelden zeker waard is. Reeds bij het betreden van de vesti bule bemerkt men de verandering. In het bijzonder valt echter de grote zaal op, deze heeft een metarmorphose ondergaan en is omgetoverd tot een waar sprookjespaleis. De beheerder, de heer Witte en de uit voerder, de heer Balder, hebben eer van hun werk. KLEINE ONREGELMATIGHEDEN. Donderdagavond werd van de ach terzijde van een woning aan de Uitten- bosstraat een hoeveelheid van 8 knotten schapenwol gestolen. De wol hing hier te drogen. Ten nadele van een winkelier aan de Hoogstraat werd een doos vet uit de winkel ontvreemd. Uit de winkel van een zakenman aan de Westerweg, werd een doos, in houdende rollen pepermunt, ontvreemd. REMONSTRANTSE GEMEENTE. Wegens plotselinge ongesteldheid van de predikante, Ds. Rappold, kan de dienst op Oudejaarsavond, in de Re monstrantse gemeente niet doorgaan. Zondag 34 December. Gulden Vlies, 8 uur, „Suikerfreule" met Piet Kohier. Dinsdag 1 Januari. Gulden Vlies, 2 uur en 8 uur, „Gravin Maritza", operette van Emmerich Kalman. Woensdag 2 Januari. Gulden Vlies, 8 uur, Voordrachtavond Albert Vogel Jr. BIOSCOOP-THEATERS. Cinema Americain. „Orchideeën voor Maria" met Fred Astaire en Adolphe Menjou, iedere dag om 3 en 8 uur. Zaterdag, Zon- en feestdagen 2, 5 en 8 uur. Harmonie. „Nitchevo" met Harry Baur. Victoria. „De man die de waarheid zoekt". In de hoofdrol Raimu. In theaters Harmonie en Victoria aanvang 7 uur en 9.30 uur. Zondag en Nieuwjaarsdag des mid dags om 2 uur en 4.30 uur. Alle bioscooptheaters zijn op Oudejaarsdag gesloten. Het volledige programma voor de op 2 Januari a.s. des avonds om 8 uur in 't Gulden Vlies, te houden voordracht avond van den bekenden kunstenaar Albert Vogel Jr. luidt als volgt: Willem Kloos: Okeanos, Herman Gor ter: In de zwarte nacht, H. Marsman: Breero, Jan Engelman: De Dijk, Shake- speare: Forumscène Julius Caesar en Louis Couperus: De Naumachie. SOLISTENCONCERT. Donderdag 3 Januari a.s. zal het in 't Gulden Vlies onder auspiciën van het Concertbureau Klooster en Kiebert een solistenconcert gegeven worden door den bas Lucien I ouman en den helden tenor Bob Bruschke. Zij zullen liederen ten gehore brengen van Beethoven, Schubert, Hugo Wolf, Anton van der Horst en Rudolf Mengelberg. Ook zul len zij fragmenten uit bekende opera's van Puccini, Mozart, Verdi e.a. zingen. De heer Haringsma overgeplaatst J Vandaag werkt de heer J. Harings ma, verificateur van de gemeente-fi-i nanciën voor de laatste maal op het stadhuis. Sedert Maart 1940 heeft hij de belangen der gemeente behartigd, met volle toewijding en grote deskun digheid. De heer Haringsma is thans benoemd te Hilversum in dezelfde functie. De ze benoeming houdt een belangrijke promotie in, daar Hilversum zo veel groter is dan Alkmaar. Onze gemeen te verliest in den heer Haringsma een voortreffelijk hoofdambtenaar, die niet makkelijk zal zijn te vervangen. DIERENBESCHERMING. Zwervend te Alkmaar aangetroffen een Foxhondje. Signalement: wit- zwart, reu, pl.m. 1 jaar oud. Adres inspecteur C. Verwer, Baan- straat, Alkmaar. Zondag 30 December. ALKMAAR: Ned. Herv. gem., Grote Kerk, 10 u. ds. A. de Meyere; 5 u. ds. Gos- linga. Kapel kerk 10 u. ds. Bierman. Doopsgez. gem., geen dienst. Evang. Luth. gemgeen dienst. Rem. Geref. gem., geen dienst. Geref. kerk (art. 31 D.K.O.), 10 u. Avondmaal, 3 u. ds. J. Keizer. W ARMENHUIZEN, 2.30 uur ds. De Hoog. Maandag 31 December. ALKMAAR: Ned. Herv. gem., Grote Kerk, 7 u. de heer Dun. Kapelkerk 7 u. ds. Klein Wassink. Doopsgez. gem., 7 u. ds. F. Kuiper. Evang. Luth. gem., 7.30 u. ds. P C. Roodenburg. Rem. Geref. gem., geen dienst. Geref. kerk (art. 31 D.K.O.), 4 u., Waakt en Bidt, ds. K. Doornbos. WARMENHUIZEN, 5.45 uur, ds. De Jong. Dinsdag 1 Januari. Geref. Kerk (art. 31 D.K.O.), 8.38 uur in Waakt en Bidt. Woensdag 2 Januari. Waakt en Bidt, 7.30 uur, Interkerkelijke prediking, ds. J. v. d. Schors. Donderdag 3 Januari. 7.30 uur, Waakt en Bidt, Ned. Chr. Ge- meenschapsbond, de heer Joh. v. Oost veen. VICTORIA-THEATER Wanneer de Franse bankdirecteur Ver net (Raimu) nu eindelijk eens weten wil hoe zijn omgeving tegenover hem staat en of hij door de vrouw van wie hij houdt bedrogen wordt of niet, heeft hij hiervoor een zeer eenvoudige methode uitgedacht. Het experiment, waarin hij zelf de hoofdrol speelt, slaagt, maar of het op bevredigende wijze slaagt blijft een vraag, die de bezoeker van het Vic- toria-theater zelf zal moeten beantwoor den. De film, die deze week in het Victoria- theater wordt vertoond, is een Frans product met alle goecfe kwaliteiten van dien. De acteurs munten allen uit door goede spelkwaliteiten, hoewel de hoofd rolvertolker, de beroemde Franse acteur Raimu, toch wel de kroon spant, wat geen geringe prestatie is. Het Victoria-theater was Vrijdagavond zeer matig bezet (het slechte weer?), maar wij kunnen alle vaste bezoekers van de eerste avonden, die gisteren verzuim den, aanraden deze film te gaan zien: zij is van buitengewoon goede kwaliteit en er wordt over de gehele linie sterk spel geleverd. In het voorprogramma het proces te Neurenberg en een interssante film over Zuid-Afrika met schitterende natuurop namen. Th. K. HARMONIE De Nederlandse bioscooptheaters wor den tegenwoordig overstroomd met oude Franse films, teneind*» het Gaten we hopen voorlopig) tekort aan Amerikaan se rolprenten enigszins te dekken. Want al verzekert ieder Frans producer ons ook, dat zijn film de beste van dit jaar is: we zuil' ons steeds afvragen van welk jaar, In de afgelopen vijf jaar zijn ons reeds genoeg films getoond, waarin een duik boot met de bodem der zee kennis maakt en een jacht - alias wapensmokkelaar - dezelfde weg zal „bezinken". En geen tien even phenomenale artisten als Har ry Baur, noch de uitstekende filmmu ziek van Honnegger, kunnen de kapita le fouten van den regisseur verhelpen Iedere leek op het gebied van oorlogs films zal toch vóór alles van marineop namen eisen: actie. En actie ontbreekt. Natuurlijk zorgt Baur, als duikbootcommandant, voor de nodige dramatische scènes, maar hij is een veel te goedmoedige dikzak. En een vermeende driehoeks-, eigenlijk vier hoeksverhouding kan pikant zijn, maar ls vreselijk vervelend als beide vrouwelijke speelsters ongenietbaar zijn. Ik kan het tenslotte niem-nd kwalijk nemen, die aan den man-met-het-gemene-gezicht de voor keur geeft De talrijke voorfilms zijn uitstekend: o.m. Nederlands en Wereldnieuws, een Amerikaans grappig éénactertje met dol le situaties „De Prinses van de vismarkt" en de zeer bijzondere Nederlandse opna men, getiteld „Achter de horizon", die op de tekst van Willem van Iependaal en met muziek van Hugo de Groot een op wekking vormen om ons vernielde land op te bouwen. H. N. A. CINEMA AMERICAIN. Cinema Americain brengt deze week een Amerikaanse ontspanningsfilm van de goede soort. ,,Yuo were never lovelier". (De Hollandse vertaling „Or chideeën voor Maria" voldoet beteris 'n film waar vaart in zit, vaart, gemix- ed met charme en rhythme. Voor de charme zorgt Rita Hayworth; voor het j rhythme Fred Astaire en het bekende orkest van Xavier Cugat. De opzet van de film is muziek, dans en show te geven. Jammer dat de Hollandse ver taling, vooral van de liederteksten, zo erbarmelijk slecht is. In het voorprogramma een interes sante documentaire film over de ver keersweg tussen Noord- en Zuid-Ame- rika met prachtige natuuropnamen (o.a. de Pocate pet!) en een aardig tekenfilmpje. "Wij kunnen de Alkmaarse liefhebbers van showmuziek en tapdance deze week een gang naar Cinema-Americain aan bevelen! i

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2