Verraadster van Joden kwam voor Stads nieuws Maar zij moet nog een maandje wachten 2 Januari 1M4. De eerste sltting tn het nicawe jaar van het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam. Een vrouw van een jaar of uttlr staat terecht, die de Indruk maakt niet geheel normaal te rijn. Of hield se zich maar zo? Het f-it waarvoor zij terecht •taakt is in elk geval ernstig genoeg. ZIJ heeft gepoogd ondergedoken Jo den aan te brengen bij den Ortskom- mandantur te Alkmaar. Volgens de dagvaarding heeft rij rlch op een zekere dag in Juli 1944 naar de Ortskommandantur begeven om Joden te verraden. Zij werd ontvangen door den Alkmaarder Frans Mays. die daar werkzaam was thans getuige in deze zaak en die zich aan haar als lid der Feldgendarmerie bekend maakte. Toen brandde het vrouwtje los. Diér zaten Joden en dó&r. Oh, daar ook en dan wist ze nog een adrea waar de onder gedoken Joden ook „nodig opgeruimd moesten worden". De „Feldgendarme" noteerde en noteerde, tot zelfs de naam en het adres van de aanbrengster, aan wie hij verzekerde dat er „werk van ge maakt zou worden". Er werd inderdaad werk van gemaakt, want hoewel de aangifte niet werd doorgegeven, werd er toch Iemand gearresteerd en wel de aanbrengster zelf, toen de „Feldgen darme" zich na de bevrijding als P.O.D.- er ontpopte en haar ging halen. Deze vrouw, die woonachtig is te Schoorl, zou nu terecht staan en komt bibberend en bevend de zaal binnen waar zeven heren In strenge zwarte toga's en een meneer in nog strenger kolonels-uniform achter de tafel zitten waar zij voor moet staan. Verdediger was niet bevoegd. Dan ontspint zich een gesprek over de kwestie van een verdediger. Er bleek een verdediger te zijn toegevoegd, maar toen de naam bekend werd. kwam het uit, dat deze meneer een griffierbaantje heeft en niet meer als pleiter in straf zaken mag optreden. Het vrouwtje, dat van de hele be weging niets begreep of zich zo hield maakte een paar maal de be weging van maar te gaan zitten, welk pogen steeds werd belet door de achter haar zittende parketwacht. Plotseling schrikte zij op: die middel ste mijnheer In die zwarte Jas vroeg haar iets. Ja, of zij wel eens iemand bij haar had gehad, de laatste tijd? HERMANDAD OP T OORLOGSPAD De Alkmaarse recherche heeft te Rot terdam een man aangehouden, die ge zocht werd wegens gepleegde valsheid in geschrifte. Dc man is naar Alkmaar overgebracht en hier In het politiebureau ingesloten. De economische dienst van de politie heeft bij een gehouden contróle iemand betrapt op clandestien vervoer van frau duleuze boter. BIJ het onderzoek bleek, dat bU een boer te Ursem een grote hoe veelheid clandestien gefabriceerde kaas aanwezig was. De partij werd in beslag genomen. Voorts werden bij een inwoner van Alkmaar twee Keulse potten, geza menlijk inhoudende ruim 70 pond boter, in beslag genomen. Processen-verbaal zullen volgen. Door de politie werd een vrouw aan gehouden, die zich schuldig had gemaakt aan het vervalsen van distributiebonnen. De qftikelen, die zij hierop gekocht had. waren door haar gedeeltelijk zelf ge bruikt en voor een gedeelte in dc zwarte handel gebracht. 25 JAAR BIJ HOOGHEEMRAADSCHAP IN DIENST. De heer J. G. den Hollander, com mies ter secretarie van het Hoog heemraadschap Noordhollands Noor- derkwartier, hoopt morgen. Vrijdag 4 Januari, de dag te herdenken, dat hij vóór 25 jaar bij het waterschap in dienst trad. Het zal den jubilaris die dag ongetwijfeld niet aan be langstelling ontbreken. De verdachte scheen niet erg te be grijpen wat dit nu met die Joden had uit te sttan en zei prompt ,,nee, me neer, nooit!" Dat het om den man ging, die haar moest verdedigen, daar das zij nog steeds niet achter. Toen verhief zich de stem van den President en klonk het: „Wegens ont stentenis van een verdediger zal de zaak worden verdaagd tot 30 Januari, des middags om half drie, en zal als nog een raadsman worden toegevoegd. Verdachte kan weggevoerd worden. Een por links, een por rechts en daar gaat verdachte weer voor een maand achter het prikkeldraad. Op 30 Januari zal wel blijken of zij werkelijk niet toe rekeningsvatbaar is. of dat zij, wat men noemt, een „geraffineerde" ts. Voordrachtavond Alberi Vogel Jr Bestaat er in Alkmaar geen belangstel ling voor voordrachtkunst? Men zou denken van niet, hoewel toch Iedere avond door Charlotte Köhlor gegeven, uit verkocht I». Of geldt ook hier: onbekend maakt onbemind? O.l. was de lege zaal van Gulden Vlies aan brieft? factoren te wijten: aan de onbekendheid In Alk maar met den voordrachtkunstenaar en eveneens aan gebrek aan ware belang stelling. Zeker, het was koud en men moet Iets overwinnen om zijn warme kamer te verlaten, maar dit Is geen excuus Immers, als er een revue op het pro gramma staat, ls de zaal stampvol. Albert Vogel heeft het zich niet ge makkelijk gemaakt! Zijn programma be gon met een viertal gedichten: Okeanos van Kloos; In de zwarte nacht, van Gor ter; Breero, van Marsman en De Dijk. van Jan Kngclman. Reetfs dadelijk bleken zijn kwaliteiten, maar ook zijn gebreken. HIJ heeft veel gevoel voor poëzie en zegt de verzen met begrip, wat vooral uitkwam bij het voordragen van „Bree ro" en „De Dijk", maar zijn gebaren, zeker bij deze poëzie, zijn te uitbundig, het geheel ls nog niet bezonken. Dit kwam nog sterker tot uiting In Shakespeare's Forumscène uit Julius Caesar. De tegen stellingen tussen de hoofdpersonen kwa men niet voldoende tot hun recht. Het beste was de voordracht van Cou perus: „De Naumachie", Dit verhaal werd boelend vertolkt en het komt ons voor dat <flt genre den kunstenaar he» boste ligt. De aanwezigen toonden door een har telijk applaus hun »»««rder!ng voor het gebodene. H. E. v. A. D. De vlaggen uit! AANKOMST GEREPATRIëERDEN UIT INDONKSIë. Vrijdag zullen een 700-tal gerepatrlëerdcn uit Indonesië In Alkmaar aankomen. Voor 660 mensen ls reeds onderdak ge vonden, zodat een vijftigtal personen nog moet worden ondergebracht. Het comité verzoekt cpgave van huisgezinnen waar nog plaats ls voor een gezin van meer Morgen op de schaats 7 Vandaag gaat de Heilooër IJsbaan niet open! Dat was het laatste be richt, dat we van de zijde der IJsbaan Heiloo vernamen. De 3 cm. dikke laag is nog te ge vaarlijk aan de lage kant om er reeds enkele honderden, ook al zijn dat voor de eerste dag kinderen, op te la ten schaatsen. Morgen echter zal de baan ln ieder geval voor de kinderen worden open gesteld; Zaterdag volgen dan de ouderen en Zondag worden grote wedstrijden gehouden. Spoedig zullen dan wel de andere ijsbanen in en bij Alkmaar, die wat minder beschut liggen, opengaan, als als het blijft vriezen en de wind niet de verkeerde kant opgaat Wedstrijden ie Heiloo Zondag 6 Januari zullen te Heiloo wedstrijden in het hardrijden op de 9chaats voor amateurs verreden wor den over afstanden van 500-, 1500- en 3000 meter. De aanmelding voor deze wedstrij den. die om 11 uur aanvangen en onder auspiciën staan van de K. N. S. B., kan geschieden bij den heer Olievier, telefoon 2816, Alkmaar en bij den heer Kalf, telefoon 3829, Alkmaar. NATIONALE WEDSTRIJDEN IN HET HARDRIJDEN. Vrijdag 4 Januari zullen te Wormen- hulzen nationale wedstrijden ln het hard rijden op de schaats voor amateurs wor den gehouden, georganiseerd door «Je „IJsclub Wwmenhuizen". De wedstrijden staan onder auspiciën van de KNSB. De afstanden zijn 500, 1500 en m. Ter Informatie moge nog worden mede gedeeld, dat Iedere Ingekwartierde twee éénheden extra brandstof krijgt toege wezen. De kolenhandelaren worden drin gend verzocht om bij aanbieding van der gelijke bonnen ale medewerking te ver lenen. Het comité „Nederland Helpt Indië" verzoekt voorts aan de Inwoners van Alk maar om morgen voor deze gelegenheid de vlaggen nlt te steken. PASSAGIERSLIJST m.S. „ORANJE". De passagierslijsten van het mailschip „Oranje" liggen van heden af ter Inzage In onze winkel Langestraat hoek Boter- straaL Inschrijvingen bij den heer W Gutker, Dorpsstraat 43, W armenhui zen en op de Ijsbaan. De wedstrijden beginnen om 12 uur. Er ls een busdienst Alkmaar—Warm en- hulzen, waarvan het vertrekpunt ls Sta tionsplein, Alkmaar. UITREIKING DISTRIBUTIEBESCHEIDEN Morgen, Vrijdag, zal een begin worden gemaakt met de uitreiking van nieuwe distributiebescheiden. Voor deze uitreiking is het volgende schema opgesteld: Vrijdag 4 Januari de letters A en C, Maandag 7 Januari B, Dinsdag 8 Januari B en D. Woensdag S Januari E. F en G, Donderdag 10 Januari H, I en J, Vrijdag 11 Januari K. Maandag 14 Januari L en M. Dinsdag 15 Januari M, P. Q en R, Woensdag 16 Januari R en P, Donderdag 17 Januari S en Vrijdag 18 Januari de overige letters van het alphabet. Schaakvereniging V.Y.V. 40 jaar Op 1 Januari was het 70 Jaar geleden, dat de Alkmaarse schaakvereniging V.V.V, werd opgericht. Deze gebeurtenis zal niet ongemerkt voorbijgaan. A.s. Zondag n.I, zal in Hotel „Irene" tussen 3 en 5 uur een receptie gehouden worden -en zeer bin nenkort zullen een feestavond en een grote wedstrijd volgen. Proficiat V.V.V. Obdam. EERVOLLE BENOEMING. Onze vroegere plaatsgenoot, ir. W. J. M Dekker, zoon van onzen oud-burgemees- ter, tot voor enige tijd o.m. voedselcom- mlssaris voor Noord-Holland, ls benoemd tot landbouwattaché bij het gezantschap In Zwitserland. Ir. Dekker zal zich te Bern vestigen. WEER EEN PREDIKANT? Zondag jj. werd te Obdam de kerk dienst geleid door candidaat Verbeek uit Boskoop. Het kerkgebouw was nage noeg geheel gevuld met lidmaten van Obdam en Hensbroek, voor welke ge combineerde Ned. Herv. Gemeenten de heer Verbeek zich beroepbaar heeft ge steld. Zondag a.8. 6 Januari zullen er te Ob dam en Hensbroek stemmingen van lid. maten worden gehouden, waarbij dan za; mceten blijken of tot het beroepen van den heer Verbeek zal kunnen woraen overgegaan. KOLENNOOD? Vorige week is uit het kolenhok van het machine-watergemaal aan de Dijk te Obdam plm. 3 mud kolen ontvreemd. STEMMING NED. HERV. GEMEENTE Zondag 30 December vond na afloop van de kerkdienst voor de Ned. Herv. Gemeente een stemming plaats, die het volgende resultaat opleverde: herkozen werden de hersn T. de Boer, president kerkvoogd en Jc. Kramer, notabel, ter wijl in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Jac. Stammis, werd gekozen de heer C. Molenaar, Noordscharwoude. „EEN WALSDROOM" In aansluiting op hetgeen wij reeds over de komende opvoeringen van de prachtige operette „Een Walsdroom" door de Operette-Vereniging „Caecilia", Dir. Nico Snel. schreven, wijzen wij er nog op, dat, in verband met de zeer grote belangstelling het aanbeveling verdient de plaatsen op de daarvoor aangewezen Zondagen 6 en 13 Januari a.s. in „Concordia" te bespreken. Hensbroek. EEN GOEDE GEDACHTE. 't Kerkbestuur van de Ned. Herv. Ge meente te Hensbroek had het idéé opge vat om ln het kerkgebouw een Oudejaar*- avonddienst te houden. Een uitermate zware tijd ging voorbij, nieuwe en grote zorgen vervullen ons dagelijks, de toekomst lijkt nog vaak in dreigende wolken geruid te liggen. Onder zulke omstandigheden voelen ongetwijfeld velen er op Oudejaarsavond behoefte aan zich sterk te bezinnen. Ds. Ruysch uit Alkmaar verleende zijn welwillende medewerking en had zich hiertoe gaarne bereid verklaard, mede uit dankbaarheid voor de goede gaven die hij in de „hongerperioden" tijdens de be zetting voor tal van stedelingen en zich zelf bij velen ter plaatse had kunnen verkrijgen. Met velen uit Obdam was er een talrijk gehoor. Dit was de eerste avonddienst die na de bevrijding gehouden werd. De overvloedige verlichting, door de :rote kerkramen naar bulten stralend, :ht zeer zeker als een symbool gei len van herwonnen vrijheid en zal zeker op menigeen Indruk hebben gemaakt. EUROPESE ACTIE VOOR FEDERALE UNIE. De verenigingen „Europese Actie" en „Federale Unie", die zich beide tenm doel hebben gesteld in zeer nauwe sa menwerking met soortgelijke organisa ties in het buitenland te streven naar he' tot stand komen van een democra tische Europese Federatie als eerste stap op de weg naar een uiteindelijke wereldfederatie, zijn een fusie aange gaan onder de voorlopige naam „Euro pese actie voor Federale Unie". Inlich tingen worden verstrekt bij het secre tariaat der vereniging, Groot Herto- ginnelaan 95 te 's-Gravenhage. en voorts aan het afdelingskantoor Sarphatistraat 70 te Amsterdam. B0LLIE BOF EN DE ZILVEREN OLIFANTJES.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 2